Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Ansys Workbench error

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Fivetd

Fivetd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 04.12.2006
Salutare,

Cand am instalat prima data Ansys 13, am facut in Workbench o simulare simpla si totul a fost ok.
Ulterior am importat un fisier IGS si am incercat sa fac o simulare Static Structural, totul a fost ok in Design Modelar si in Mechanical unde am facut mesh-ul si am definit load-urile si support-urile.
Insa cand ii dau Solve incepe sa calculeze dar la un moment dat se opreste si-mi da mesajul: An error occurred inside the SOLVER module: general error.  

Nu inteleg de ce tot face asa, prima dat a mers. Atunci geometria a modelata in Design Modelar, am zis ca o fi ceva cu fisierul IGS dar cand am incercat iar o simulare simpla cu geometria facuta in DM aceiasi eroare.
Spatiu de destul: sunt vreo 90Gb liberi.
Ca configuratie: procesorul i7, 8Gb ram, video NVidia GeForce 525M.

Stiti cum as putea rezolva aceasta problema?

Va multmesc

#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostFivetd, on 3rd September 2011, 12:42, said:

Salutare,

Cand am instalat prima data Ansys 13, am facut in Workbench o simulare simpla si totul a fost ok.
Ulterior am importat un fisier IGS si am incercat sa fac o simulare Static Structural, totul a fost ok in Design Modelar si in Mechanical unde am facut mesh-ul si am definit load-urile si support-urile.
Insa cand ii dau Solve incepe sa calculeze dar la un moment dat se opreste si-mi da mesajul: An error occurred inside the SOLVER module: general error.  

Nu inteleg de ce tot face asa, prima dat a mers. Atunci geometria a modelata in Design Modelar, am zis ca o fi ceva cu fisierul IGS dar cand am incercat iar o simulare simpla cu geometria facuta in DM aceiasi eroare.
Spatiu de destul: sunt vreo 90Gb liberi.
Ca configuratie: procesorul i7, 8Gb ram, video NVidia GeForce 525M.

Stiti cum as putea rezolva aceasta problema?

Va multmesc
E posibil ca rezultanta sa-ti roteasca piesa (suportii nu acopera incarcarea si se creaza un moment).

#3
Fivetd

Fivetd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 04.12.2006

View Postploiesteanu, on 4th September 2011, 20:24, said:

E posibil ca rezultanta sa-ti roteasca piesa (suportii nu acopera incarcarea si se creaza un moment).
Nu vad cum ar fi posibil asa ceva, forta aplicata era pe fata paralele cu cea incastrata, deci am incercat atat cu intindere cat si compresiune.
Oricum am incercat sa aplica forta in toate felurile posibile si pe toate fetele posibile dar aceiasi eroare imi aparea. Ce ma enerveaza este ca la inceput nu am avut problema asta, chiar am facut un test simplu similar si a mers. Acum nici cu piesa IGS nu vrea si nici cu o geometrie facuta cu DM.

Nu-mi ramane decat sa mai incerc si sa ma caut prin help, net poate poate da norocul peste mine.
Chiar vreau sa invat acest program si nu ma las asa usor.

Daca e cineva care are vreo idee cum se rezolva problema il rog sa faca un pas inainte  :D

Daca cumva gasesc vreo solutie o prezint si aici.

Multumesc

#4
Fivetd

Fivetd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 04.12.2006
Am zis ca revin.

Abia azi am facut legatura intre momentul in care a inceput sa-mi apara eroare si modificarile asupra setarilor solverului facute de mine. Dupa ce am tot lins help-ul am gasit ceva despre GPU settings unde scrie ca Solver-ul accepta numai GPU Tesla.

Concret felul in care am reusit sa-mi fac singur nervi:
1. Am intrat in Mechanical APDL Product Launcher si la High Performance Computing Setup am bifat Use GPU Accelerator Capability.
2. Apoi in Ansys Mechanical am intrat la Tools -> Solver Process Settings apoi am intrat in setarile Advanced si am selectat la Use GPU Acceleration (if possible) NVIDIA.
De atunci a inceput sa-mi apara eroarea mentionata mai sus. DECI DACA NU AVETI GPU TESLA NU FOLOSITI GPU ACCELERATOR!!!!

Edited by Fivetd, 05 September 2011 - 13:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate