Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

intrebare: cum scapam de cuscuta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
dorualtfel

dorualtfel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.05.2011
BogdanHbc cuscuta nu face rau animalelor, o pot manca fara nici o problema ba chear din contra setine in loc de nutret :)
Pivot nu se mai fabrica de 7 ani asa ca degeaba il recomanzi dar poti folosii kerb, un ierbicid care omoara cuscuta ( tortelul) dar este foarte scump si nu merita sau dai cu rondup  1l la 300 l apa imediat dupa ce costesti lucerna in maxim 3 zile, daca ii da frunzele o usuca

#20
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am identificat 3 palcuri. Inca n-am cosit-o dar am luat ierbicid ( nu stiu cum ii zice ) si am sa dau in cateva ore de la cosire cele 3 locuri


#21
rapy

rapy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 26.05.2007
Buna ziua!
Ne-am pricopsit si noi cu cuscuta din seminte de lucerna cuparate din piata  :(

La fitofarmacia locala ne-au recomandat glifocig total dar am citit in prospect ca este un erbicid total si topeste tot , inclusiv lucerna
ce erbicide ati reusit sa scapati de cuscuta ?
ma intereseaza ceva pe cat se poate sa nu ne afecteze lucerna sau cat mai putin posibil

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
pai asa se cam procedeaza, omori tot si apoi reinsamantezi.

#23
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
deci pana la urma a obtimut cineva pe cale chimica vreun rezultat ?
de ex cu gliphosat ? concentratii........

#24
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
evident ca da, problema e ca omori si planta parazitata.

#25
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 lucy56, on 07 martie 2014 - 23:32, said:

dupa 3 zile de la coasa  cu ceva erbicid pe baza de glyphosat dat pe vaatra  cu cuscuta.
Pun si eu o intrebare de necunoscator, daca cosesc, de ce sa mai dau cu erbicid, din cate stiu planta trebuie sa asimileze erbicidul , deci daca o cosesc inainte, cum asimileaza erbicidul? Am si eu aceasta problema la o supraf de 1 ha cu lucerna pusa anul asta, au aparut insule de tortel , nu foarte multe, dar vreau sa stopez. Dupa ce am citit pe aici, am de gand sa procedez asa -  sa cosesc insulele ,las sa se usuce, dau foc, sap cu cazma la 20cm, seman lucerna.Varianta B ar fi sa erbicidez insulele cu erbicid total, sa astept sa se usuce, sa dau foc ,sa sap la 20cm, sa insamintez.Care varianta credeti ca e mai buna?

#26
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Nimeni nu poate/vrea sa ne ajute cu sfaturi?   Ce erbicid ar fi mai bun pentru cuscuta asta? Mii de multumiri anticipate

#27
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Nu pot sa dau detalii privind concentratia ca nu am aplicat personal dar am asistat la un astfel de tratament aplicat pe toata suprafata infestata
Vecinul meu a folosit desicant dar aplicat direct peste lucerna cu filamentele de cuscuta vizibile. Nu am urmarit evolutia doar stiu ca peste 2-3 saptamani dupa cosire si ardere lucerna urma sa lastareasca din nou. E drept ca lucerna lui avea 4-5 ani, nu stiu cat ii afecteaza radacina daca are doar un an

#28
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ce este desicant?

#29
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
E folosit in general pt a avea o umiditate uniforma la recoltare la unele culturi. Actioneaza ca si erbicid doar ca nu e sistemic, nu patrunde si in radacini (Reglone)

#30
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Kerb 50 W a folosit cineva? Selectiv pentru lucerna, combate si cuscuta!

Cuscuta este parazita pe lucerna. Ea nu face fotosinteza, nu are clorofila, asa ca nici glifosatul nu-i face nimic si nici alt erbicid, ei in mod direct. Erbicidele actioneaza asupra lucernei, daca ai omorat lucerna ai scapat si de cuscuta.
Kerb 50 W

Edited by medelin992, 13 February 2016 - 19:01.


#31
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Deci daca in insule nu mai creste lucerna nu va mai creste nici cuscuta?

#32
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cuscuta paraziteaza si alte plante, nu numai lucerna!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate