Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Spania - Ce locatie imi recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018
Hola, asa vad ca Andaluzia cel putin ,seamana binisor cu Arizona, afara de mare, cit despre canicula. mi-a spus un realtor pe zona Costa del Sol ca"The ideal climate here is in an area from around Fuengirola (http://bit.ly/2DDTtbv) to Estepona (http://bit.ly/2DBKN5b). That area has a 'microclimate' brought about from the Sierra Blanca and Sierra Nieves mountains to the north of the coast. Because if the microclimate, it is not as hot as other parts of the coastline in the summer nor as cold as some other parts of the coast and country in "
Adica este un microclimat in zona Estepona-Fuengirola, unde nu e asa cald  vara,am sa verific personal.La fel si Valencia, carcoastae pare o optiune buna.
Daca nu gasim, vara o sa mergem sa facem turism in zone mai temperate.
Cit despre asigurare o sa ne descurcam cumva, ce sa astept de la Romania, am vazut la tv ca mai nou cei ce conduc tara vor sa scoata tara din UE, no comments.
Am mai vazut ca preturile la case sint cit de cit rezonabile, comparat cu Franta sau Canada, asa ca acolo sintem ok.
Ca sa va dau un exemplu , un prieten a cumparat pt fiul lui un de  apart. de cu o camera de 54 mp aproape de campus universitar, Vancouver cu 750k cad, adica 500 k euro,deci cred ca am zis tot.
Asa ca ma gindesc ca cel mai bine ar fi sa mergem sa stam cite 2 sapt in  citeva locuri , zona Barcelona, Valencia,Costa del Sol si ne lamurim.
La fel as face si cu Franta, pe zona , acolo insa e mai scump si mai restrictiv, dar mai usor cu rezidenta si asigurarile.
La noi in Alberta, imediat ce ai rezidenta ai si asig med cu plata simbolica.
Ce sa faci,nu exista loc perfect.
Cit despre romini, sint si aici destui, noroc ca e frig si nu vin multi.Daca in Spania ne costa 2k euro pe cuplu/luna e perfect.In Alberta ne costa 4k +casa/luna asa ca e mare diferenta+clima 6-8 luni de iarna,multumesc,mai vorbim

#56
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postffdish17, on 03 octombrie 2018 - 03:59, said:

Hola, asa vad ca Andaluzia cel putin ,seamana binisor cu Arizona, afara de mare, cit despre canicula. mi-a spus un realtor pe zona Costa del Sol ca"The ideal climate here is in an area from around Fuengirola (http://bit.ly/2DDTtbv) to Estepona (http://bit.ly/2DBKN5b). That area has a 'microclimate' brought about from the Sierra Blanca and Sierra Nieves mountains to the north of the coast. Because if the microclimate, it is not as hot as other parts of the coastline in the summer nor as cold as some other parts of the coast and country in "
Adica este un microclimat in zona Estepona-Fuengirola, unde nu e asa cald  vara,am sa verific personal.La fel si Valencia, carcoastae pare o optiune buna.
Daca nu gasim, vara o sa mergem sa facem turism in zone mai temperate.
Cit despre asigurare o sa ne descurcam cumva, ce sa astept de la Romania, am vazut la tv ca mai nou cei ce conduc tara vor sa scoata tara din UE, no comments.
Am mai vazut ca preturile la case sint cit de cit rezonabile, comparat cu Franta sau Canada, asa ca acolo sintem ok.
Ca sa va dau un exemplu , un prieten a cumparat pt fiul lui un de  apart. de cu o camera de 54 mp aproape de campus universitar, Vancouver cu 750k cad, adica 500 k euro,deci cred ca am zis tot.
Asa ca ma gindesc ca cel mai bine ar fi sa mergem sa stam cite 2 sapt in  citeva locuri , zona Barcelona, Valencia,Costa del Sol si ne lamurim.
La fel as face si cu Franta, pe zona , acolo insa e mai scump si mai restrictiv, dar mai usor cu rezidenta si asigurarile.
La noi in Alberta, imediat ce ai rezidenta ai si asig med cu plata simbolica.
Ce sa faci,nu exista loc perfect.
Cit despre romini, sint si aici destui, noroc ca e frig si nu vin multi.Daca in Spania ne costa 2k euro pe cuplu/luna e perfect.In Alberta ne costa 4k +casa/luna asa ca e mare diferenta+clima 6-8 luni de iarna,multumesc,mai vorbim

aia cu scosul din EU este o cacialma de lupta politica. mai sunt multi bani de sifonat de la EU...
dar chiar daca ar fi adevarat romanika s-ar gasi intr-un club select: UK, Ungaria, Polonia, Italia...
Ungaria si Polonia au fost amenintate cu niste penalitati si apoi Ungaria a primit imediat 160 milioane euro pt diverse chestii.
deci e ceva mai complicat.

cat despre spania, cautam zilele trecute un apartament mobilat cu 2 bedrooms, 2 bai in Madrid zona curata. surpriza a fost ca erau mai scumpe ca in Londra.
in Londra , Canary Wharf, direct pe malul Tamisei am platit cu toate 2000 pounds/luna, contract apartament similar pe 1 an, urmat de inca 1 an.
la Madrid sub 2500 euro nu am gasit.
mai caut.
va doresc sa va bucurati de toate.

View Postffdish17, on 30 septembrie 2018 - 04:21, said:

Salut la toata lumea,
Sintem un cuplu de romini, care dupa 25 de viata in racoroasa si frumoasa Alberta,Canada vrem sa ne relocam in Spania,aproape de marea mediterana,bineinteles , vrem doar sa traim  in tihna,si fara ZAPADA SI FRIG.
Totodata am vrea un loc unde sa nu fie prea multa canicula, si mai ales romani de proasta calitate, dar stim ca romani sint peste tot.
Am dori un loc aproape si de servicii medicale bune, nu stim inca daca dorim rezidenta spaniola, caci nu vrem sa renuntam la cea Canadiana din motive de asigurare medicala si sociala.Aeroportul nu e f important,necesar totusi,sintem original din Cluj-Napoca
Fiind viitori pensionari, nu avem venituri foarte mari,dar destul cit sa ne descurcam decent.Cel mai tare ne ingrijoreaza asigurarea medicala, canicula, si oamenii mirlani,in rest sintem flexibili.
Asa ca rog sa veniti cu idei si sugestii pentru cazul nostru,va multumesc anticipat.

Florin,Edmonton,AB,Canada

dupa 6 luni in afara Canadei ce se intampla cu asigurarea medicala Canado-Albertana ?
in Ontario se opreste si dupa revenire in Canada sunt necesare 3 luni de asteptare. calculul se face la nivel de an, deci nu prea tine sa vii, sa stai cateva zile si sa pleci din nou.

chiar si cetatean roman cu asigurarea publica din Romania (dar esti acoperit in romanika ?) esti acoperit in EU numai 6 luni; asta se bazeaza pe un card de sanatate european eliberat de casa de sanatate romaneasca dar valabil numai 6 luni. se aude ca cei dun EU mai fac nazuri in fata acestui card deoarece au fost probleme cu decontarile intre tari EU si romanika.

Edited by avenirv, 03 October 2018 - 11:41.


#57
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postavenirv, on 03 octombrie 2018 - 11:22, said:


chiar si cetatean roman cu asigurarea publica din Romania (dar esti acoperit in romanika ?) esti acoperit in EU numai 6 luni; asta se bazeaza pe un card de sanatate european eliberat de casa de sanatate romaneasca dar valabil numai 6 luni. se aude ca cei dun EU mai fac nazuri in fata acestui card deoarece au fost probleme cu decontarile intre tari EU si romanika.
una e cardul de sanatate si alta e formularul cerut de spanioli S1 - am adaugat un link intr-un  post anterior. S1 certifica faptul ca esti asigurat in alta tara UE. spre ex esti pensionar in Romania si vrei sa te muti in Spania.Ramai asigurat in Romania.
Acum intradevar se stramba din nas pt ca Romania nu prea deconteaza si ca atare e in grey list
In Madrid da e nebunie daca vrei o locuinta in interiorul lui M30. trb sa te pregatesti de la 1000 eur in sus pt 2 camere si o baie. un loc de parcare aici costa sa il cumperi 50000 eur. iar un apartamant 600k
ce ai găsit tu la 2500 cred insa ca fac parte din clasa de lux
pt ca la 1500 gasesti cu 3 camere la 100m2 si 2 bai + garaj, piscina...
intradevar nemobilat. dar cam asa găsești 90% aici= nemobilate. doar cu bucataria mobilata si utilata. avantajul este ca mai toate apartamentele au in standard dulapuri si locuri de depozitare incastrate in perete. deci ce ai nevoie e un pat, noptiera, o masa, scaune...
Si inca ceva piata imobiliara e asa dinamica in acest moment aici ca daca nu te misti repede in 24h dispare

@ffdish17 daca bugetul vostru e 4000 acum eu nu m-as risca sa raman fara asigurare medicala si oameni la vârsta pensionarii. cum am zis cu 150-200 eur amandoi sunteți full asigurati si nu aveti batai de cap
puteti sa inchiriati si o masina cu 250 eur pe luna care are asigurarile incluse si nu aveti nevoie sa cumparati una. in 2 cuvinte cu 4000 va lafaiti in Spania (casa inclusa)

Edited by SETI, 03 October 2018 - 13:01.


#58
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSETI, on 03 octombrie 2018 - 12:48, said:

una e cardul de sanatate si alta e formularul cerut de spanioli S1 - am adaugat un link intr-un  post anterior. S1 certifica faptul ca esti asigurat in alta tara UE. spre ex esti pensionar in Romania si vrei sa te muti in Spania.Ramai asigurat in Romania.
Acum intradevar se stramba din nas pt ca Romania nu prea deconteaza si ca atare e in grey list
In Madrid da e nebunie daca vrei o locuinta in interiorul lui M30. trb sa te pregatesti de la 1000 eur in sus pt 2 camere si o baie. un loc de parcare aici costa sa il cumperi 50000 eur. iar un apartamant 600k
ce ai găsit tu la 2500 cred insa ca fac parte din clasa de lux
pt ca la 1500 gasesti cu 3 camere la 100m2 si 2 bai + garaj, piscina...
intradevar nemobilat. dar cam asa găsești 90% aici= nemobilate. doar cu bucataria mobilata si utilata. avantajul este ca mai toate apartamentele au in standard dulapuri si locuri de depozitare incastrate in perete. deci ce ai nevoie e un pat, noptiera, o masa, scaune...
Si inca ceva piata imobiliara e asa dinamica in acest moment aici ca daca nu te misti repede in 24h dispare

@ffdish17 daca bugetul vostru e 4000 acum eu nu m-as risca sa raman fara asigurare medicala si oameni la vârsta pensionarii. cum am zis cu 150-200 eur amandoi sunteți full asigurati si nu aveti batai de cap
puteti sa inchiriati si o masina cu 250 eur pe luna care are asigurarile incluse si nu aveti nevoie sa cumparati una. in 2 cuvinte cu 4000 va lafaiti in Spania (casa inclusa)

multumesc Seti.
chestia cu asigurarea medicala imi aduce aminte de NL. este bine asa.
cu masina este si mai bine.
ma uit sa vad cum e pe la madrid caci am niste discutii pt cateva luni pe acolo.
daca iese treaba sa vedem cum facem, suntem gata sa mergem pt 2+2 pe la 2200 pt mobilat cu toate incluse. sa vedem.
acel card european este ceva deosebit de cardul normal romanesc. este valabil numai 6 luni. dar cred ca platind suma de care spui tu este mai safe.
oricum informatiile sunt foarte bune.

Edited by avenirv, 03 October 2018 - 19:45.


#59
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postavenirv, on 03 octombrie 2018 - 19:31, said:



multumesc Seti.
chestia cu asigurarea medicala imi aduce aminte de NL. este bine asa.
cu masina este si mai bine.
ma uit sa vad cum e pe la madrid caci am niste discutii pt cateva luni pe acolo.
daca iese treaba sa vedem cum facem, suntem gata sa mergem pt 2+2 pe la 2200 pt mobilat cu toate incluse. sa vedem.
acel card european este ceva deosebit de cardul normal romanesc. este valabil numai 6 luni. dar cred ca platind suma de care spui tu este mai safe.
oricum informatiile sunt foarte bune.
cu placere. la bugetul vostru de casa o sa gasiti ceva frumos
nu te propti in notiune de mobila pt ca ti-am zis asa e aici. daca gasesti ceva cu 1500 nemobilat si iti place ia-l. cu inca 1000 mergi dupa aia la ikea si mobilezi toata casa. si salvezi ulterior diferenta pana la 2200
Madridul este una din cele mai frumoase capitale din lume dupa parerea mea. este un oras complet care oferă tot: infrastructura, cultura, arhitectura, locuri de distractie si pierdut timpul liber nenumarate... are muntele in nord, orașe istorice in jurul lui. daca ar fi avut si iesire la mare cred ca era orașul perfect.
nu o sa regretati mutarea. ce te sfatuiesc este cand cauti sa ai grija urbanizarea sa aiba printre altele piscina. nu e o fiță. o sa vezi vara de ce ;)
si loc de parcare dacă planifici sa aveti o mașină. asta il poti inchiria si separat daca apartamentul nu are deja unul inclus

Edited by SETI, 04 October 2018 - 07:39.


#60
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSETI, on 04 octombrie 2018 - 07:35, said:

cu placere. la bugetul vostru de casa o sa gasiti ceva frumos
Madridul este una din cele mai frumoase capitale din lume dupa parerea mea. este un oras complet care oferă tot: infrastructura, cultura, arhitectura, locuri de distractie si pierdut timpul liber nenumarate... are muntele in nord, orașe istorice in jurul lui. daca ar fi avut si iesire la mare cred ca era orașul perfect.
nu o sa regretati mutarea. ce te sfatuiesc este cand cauti sa ai grija urbanizarea sa aiba printre altele piscina. nu e o fiță. o sa vezi vara de ce Posted Image
si loc de parcare dacă planifici sa aveti o mașină. asta il poti inchiria si separat daca apartamentul nu are deja unul inclus

multumesc din nou.
daca se va intampla mutarea, mai este de cazut de acord. chiar daca se va intampla va fi numai pt cateva luni, 3-6 luni. am facut chestii temporare (intre 4 si 30 luni) in 21 de orase prin lume.
noi am fost cam vreo 20 zile in turism prin spania si merita.
sa vedem daca cadem de acord in discutii.

#61
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postavenirv, on 04 octombrie 2018 - 07:41, said:



multumesc din nou.
daca se va intampla mutarea, mai este de cazut de acord. chiar daca se va intampla va fi numai pt cateva luni, 3-6 luni. am facut chestii temporare (intre 4 si 30 luni) in 21 de orase prin lume.
noi am fost cam vreo 20 zile in turism prin spania si merita.
sa vedem daca cadem de acord in discutii.
aha ok. atunci da mobilat:)

#62
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015

View PostSETI, on 04 octombrie 2018 - 07:35, said:

cu placere. la bugetul vostru de casa o sa gasiti ceva frumos
nu te propti in notiune de mobila pt ca ti-am zis asa e aici. daca gasesti ceva cu 1500 nemobilat si iti place ia-l. cu inca 1000 mergi dupa aia la ikea si mobilezi toata casa. si salvezi ulterior diferenta pana la 2200
Madridul este una din cele mai frumoase capitale din lume dupa parerea mea. este un oras complet care oferă tot: infrastructura, cultura, arhitectura, locuri de distractie si pierdut timpul liber nenumarate... are muntele in nord, orașe istorice in jurul lui. daca ar fi avut si iesire la mare cred ca era orașul perfect.
nu o sa regretati mutarea. ce te sfatuiesc este cand cauti sa ai grija urbanizarea sa aiba printre altele piscina. nu e o fiță. o sa vezi vara de ce Posted Image
si loc de parcare dacă planifici sa aveti o mașină. asta il poti inchiria si separat daca apartamentul nu are deja unul inclus
Tu ai piscina unde stai? Eu am avut .Toata luna ma,i o spala o freaca si umple cu apa.plateam lunar 93 de euro pentru piscina. ....Luna iunie era buna pentru piscina.Iulie, August, Septembrie era cald ca dracu.ieseam la piscina  dupa ora 18,nu numai eu, toti vecinii

#63
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postvillacrown, on 04 octombrie 2018 - 14:28, said:


Tu ai piscina unde stai? Eu am avut .Toata luna ma,i o spala o freaca si umple cu apa.plateam lunar 93 de euro pentru piscina. ....Luna iunie era buna pentru piscina.Iulie, August, Septembrie era cald ca dracu.ieseam la piscina  dupa ora 18,nu numai eu, toti vecinii
eu stau in Nino Jesus dar nu am piscina :)) cand am venit aici am zis la ce imi trebuie.... si in vara asta am stat sa ma uit cu jind la aia de la scara alaturata la care evident nu am acces dar ii vedeam pe geam cum se arunca in apa
si de aia le zic la toti, luati daca puteți, face toti banii
dar tu de ce plateai piscina? asta nu face parte din costurile comunitare? care de obicei le suporta proprietarul?

#64
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Pai  platesti Alquiler+comunidad.noi plateam  700 pentru chirie si 140 comunidad,parca

#65
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postvillacrown, on 04 octombrie 2018 - 17:56, said:

Pai  platesti Alquiler+comunidad.noi plateam  700 pentru chirie si 140 comunidad,parca
eu nu plătesc separat comunidad. plătesc doar chirie

#66
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Ceva nu este in regula.eu am stat din 99 pina in 2015 .intodeauna am platit comunitate.este lift, curatenie si piscina taiatul ierbii etc,daca stai la casa este alta poveste

#67
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

View PostPiscopescu, on 01 octombrie 2018 - 09:12, said:

@iib: pana la urma, ce-ai hotarat si de ce Posted Image?
Pai ce sa hotarim, cind sintem gata sa plecam , poate  in 2019 mergem si stam ca turisti 3 luni in Spania si 3 in Franta, si decidem , sa vedem unde ne simtim mai bine, noi am prefera Spania, desi avem rude si prieteni in Franta

View Postgiuliani, on 02 octombrie 2018 - 09:16, said:



Am fost in concediu in Spania in acest an, chiar in sud in Andaluzia. Am observat ca e foarte arid, ne-am plimbat intre Malaga, Cordoba, Sevilla si Ronda. Mie mi s-a parut extrem de arid si nespectaculos relieful, cel putin compaabil cu Germania. Ma gandesc ca nordul, gen tara Bascilor si Galicia sa fie mai verde (cel putin asa pare pe harta) dar acolo ploua mai mult. Posibil sa nu gasesti atatia romani in Tara Bascilor Posted Image dar sa stii ca nici noi in 10 zile la Malaga, Sevilla si Cordoba n-am auzit decat o data limba romana.
Ca idee, se spune ca nordul e mai ploios, insa depinde si ce termen de comparatie ai.....poate in comparatie cu Canada e chiar super ok , si poate chiar ar fi o destinatie mai ok decat Andaluzia unde s-ar putea sa va fie greu sa va adaptati dupa atatia ani petrecuti in Canada.
Da o sa fie cam ciudat la inceput, dar vrem neaparat sa fim aproape de mare , caci eu am am un pic de probleme cu plaminii, recidiva din copilarie, si iernile de aici din Albertam-au demolat aproape

View PostSETI, on 03 octombrie 2018 - 12:48, said:

una e cardul de sanatate si alta e formularul cerut de spanioli S1 - am adaugat un link intr-un  post anterior. S1 certifica faptul ca esti asigurat in alta tara UE. spre ex esti pensionar in Romania si vrei sa te muti in Spania.Ramai asigurat in Romania.
Acum intradevar se stramba din nas pt ca Romania nu prea deconteaza si ca atare e in grey list
In Madrid da e nebunie daca vrei o locuinta in interiorul lui M30. trb sa te pregatesti de la 1000 eur in sus pt 2 camere si o baie. un loc de parcare aici costa sa il cumperi 50000 eur. iar un apartamant 600k
ce ai găsit tu la 2500 cred insa ca fac parte din clasa de lux
pt ca la 1500 gasesti cu 3 camere la 100m2 si 2 bai + garaj, piscina...
intradevar nemobilat. dar cam asa găsești 90% aici= nemobilate. doar cu bucataria mobilata si utilata. avantajul este ca mai toate apartamentele au in standard dulapuri si locuri de depozitare incastrate in perete. deci ce ai nevoie e un pat, noptiera, o masa, scaune...
Si inca ceva piata imobiliara e asa dinamica in acest moment aici ca daca nu te misti repede in 24h dispare

@ffdish17 daca bugetul vostru e 4000 acum eu nu m-as risca sa raman fara asigurare medicala si oameni la vârsta pensionarii. cum am zis cu 150-200 eur amandoi sunteți full asigurati si nu aveti batai de cap
puteti sa inchiriati si o masina cu 250 eur pe luna care are asigurarile incluse si nu aveti nevoie sa cumparati una. in 2 cuvinte cu 4000 va lafaiti in Spania (casa inclusa)
da e clar, cu asigurarea o sa platim una privata si gata, cu bugetul  am vrut sa spun ca in Alberta cheltuim peste 4k/luna fara casa inclusa, dar bugetul la care m-am gidit pt Spania ar fi de 2500 Eu/luna unde ar intra si casa, nu stiu daca e mai bine sa inchiriez sau sa cumpar, ce parere ai ?

View Postavenirv, on 03 octombrie 2018 - 11:22, said:

aia cu scosul din EU este o cacialma de lupta politica. mai sunt multi bani de sifonat de la EU...
dar chiar daca ar fi adevarat romanika s-ar gasi intr-un club select: UK, Ungaria, Polonia, Italia...
Ungaria si Polonia au fost amenintate cu niste penalitati si apoi Ungaria a primit imediat 160 milioane euro pt diverse chestii.
deci e ceva mai complicat.

cat despre spania, cautam zilele trecute un apartament mobilat cu 2 bedrooms, 2 bai in Madrid zona curata. surpriza a fost ca erau mai scumpe ca in Londra.
in Londra , Canary Wharf, direct pe malul Tamisei am platit cu toate 2000 pounds/luna, contract apartament similar pe 1 an, urmat de inca 1 an.
la Madrid sub 2500 euro nu am gasit.
mai caut.
va doresc sa va bucurati de toate.



dupa 6 luni in afara Canadei ce se intampla cu asigurarea medicala Canado-Albertana ?
in Ontario se opreste si dupa revenire in Canada sunt necesare 3 luni de asteptare. calculul se face la nivel de an, deci nu prea tine sa vii, sa stai cateva zile si sa pleci din nou.

chiar si cetatean roman cu asigurarea publica din Romania (dar esti acoperit in romanika ?) esti acoperit in EU numai 6 luni; asta se bazeaza pe un card de sanatate european eliberat de casa de sanatate romaneasca dar valabil numai 6 luni. se aude ca cei dun EU mai fac nazuri in fata acestui card deoarece au fost probleme cu decontarile intre tari EU si romanika.
cred ca la fel, Alberta Health card ramine valabila cita vreme ai rezidenta, regula este ca poti lipsi din Canada 7 luni pe an, sau 3 ani din 5, dar cunosc o gramada de oameni care vin si pleaca, mai mult stau prin Europa, si n-au nici o problema, chestia asta cu rezidenta e legata mai mult de locul unde platesti taxele, nu stiu cum va fii, in momentul in care cer o alta rezidenta, oricare ar fi ea

#68
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postffdish17, on 04 octombrie 2018 - 19:46, said:

.....
cred ca la fel, Alberta Health card ramine valabila cita vreme ai rezidenta, regula este ca poti lipsi din Canada 7 luni pe an, sau 3 ani din 5, dar cunosc o gramada de oameni care vin si pleaca, mai mult stau prin Europa, si n-au nici o problema, chestia asta cu rezidenta e legata mai mult de locul unde platesti taxele, nu stiu cum va fii, in momentul in care cer o alta rezidenta, oricare ar fi ea

cat ai rezidenta si indeplinesti conditiile cum este cea cu un numar minim de zile in provincie.
daca esti prins ca ai incalcat regulile asta se intampla daca, Doamne fereste, ai vreo problema si trebuie un tratament serios. atunci se pot prinde ca ai fost mai mult in afara provinciei si nu vor vrea sa plateasca; asta mai ales acum cand guvernele nu prea mai au bani.
una din chestiile verificate atunci este si un numar minim de vizite la medicul de familie.
chestia ca la aeroport se distrug inregistrarile de intrare este doar o...zicere. la fel si cu iesirea.
stiu ca rrsp-iurile te blocheaza...
sa va bucurati de pensie.

mai este o raza de lumina.
sunt foarte multi englezi in spania. daca se face un brexit fara intelegere, majoritatea lor fiind pensionari, vor pierde acoperirea in spania precum si alte avantaje ca cetateni EU. poate multi din ei vor decide sa se intoarca in UK, deci vor vinde proprietatile. oricum numarul cumparatorilor este posibil sa scada. deci poate si preturile.

Edited by avenirv, 04 October 2018 - 20:31.


#69
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

View PostSETI, on 02 octombrie 2018 - 07:28, said:

Hola. Nicio problema sa o luam pe rand
Acordarea rezidentei este conditionata in a prezenta dovada faptului ca ai resurse materiale sa traiesti: salariu, o activitate economica, niste bani in banca, etc + asigurare medicala.
Aici nu beneficiezi de asigurare de stat decât daca contribui. In cazul vostru deci exclus rămâne a doua varianta = asigurare privata. Mai exista si varianta sa le aduceti dovada formularului S1 ca sunteți asigurați in tara de origine (tara UE)
https://europa.eu/yo...ms/index_ro.htm
Acum nu știu daca voi mai sunteți asigurati in Ro si sa il scoateti de acolo dar fiind vorba de Romania s-ar putea sa strambe din nas si sa va ceara asigurare privata
acum dupa ce obtii rezidenta nu mai vrei sa plătești asigurarea nu stiu ce sa zic. va riscati in primul rand sa ramaneti neasigurati?
Uite un site de al expatilor din Spania care explica destul de ok cum sta treaba cu asigurarile de sanatate si nu numai https://www.expatica...-system-101467/
Pt chirie incercati sa va faceti o idee cu https://www.idealista.com
tot ce pot sa spun este ca daca nu vreti sa stati in centrul unui oras mare si acceptați sa stati intr-un orasel mai mic gasiti chirie foarte acceptabila. Cred ca gasiti si cu 700/luna (poate si mai jos evident depinde de ce standarde aveti pt alegerea locuinței) in sud.Aici urbanizarile cum le zic ei (practic un grup de blocuri) sunt inchise si multe au in interior piscina, loc de joaca, sala de sport, locuri de recreere. Sunt f f ok dupa standardele mele.
Mergeti pe site-ul de imobiliare de mai sus si incepeti sa cautati. O sa va faceti o idee rapid de preturi in fct de așteptările voastre
Depinde deci f mult de zona. Eu cunosc Madridul ca acolo stau. Poate alti colegi de forum sa iti detalii de zone verzi in sud.
Restul stiu ca si chirii din ce m-am plimbat. Si nu am gasit nimic pana acum mai scump ca in Madrid.
Cu 1000 eur/luna cuplu dupa ce eliminati chiria+facturi+asigurari etc traiti f decent. Puteti sa faceti si niste excursii lunare prin Spania, puteti sa iesiti din cand in cand si la o carciuma...Puse una peste alta eu zic 2000 luna de cuplu pt o viata ok
Multumesc pt reply,m-am uitat pe idealista si fotocasa, plus ca stiu un realtor in Marbella  care imi mai spune una alta, si pare ok,cel putin in sud unde m-am uitat, e mai ieftin ca in Franta, unde aveam de gind sa ma relochez ,si mult mai ieftin  decit in Alberta.
Nu stiu totusi la stadiul asta daca ar fi mai bine sa cumpar, ori sa inchiriez, de obicei imi place sa am locul meu, ma simt mai confortabil, iar cit priveste clima, nu poti fii cu toate, asa ca in timpul verii ma duc acasa la Cluj, ori Alberta sau pur si simplu calatoresc.Cit despre asigurarea de sanatate, o sa fac cum face toata lumea, cumpar una privata, iar daca cumva e ceva grav fug in Alberta, acolo cita vreme esti cetatean nu sint probleme,sint flexibili,cunosc sistemul,hasta luego

#70
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postvillacrown, on 04 octombrie 2018 - 19:03, said:

Ceva nu este in regula.eu am stat din 99 pina in 2015 .intodeauna am platit comunitate.este lift, curatenie si piscina taiatul ierbii etc,daca stai la casa este alta poveste
salut. ai plătit pt ca asa ai negociat contractul. comunidad incluido (adică plateste proprietarul) e ceva des intalnit la chirii.


View Postffdish17, on 04 octombrie 2018 - 19:46, said:

legat de inchiriat sau cumparat. eu personal as merge pe inchiriat pana va dumiriti ca aia e zona si ceea ce va doriti

#71
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Si eu as merge pe chirie.atentie mare la case, sunt multe case facute fara autorizatii.in sud , canarias si baleares sunt cartiere intregi

#72
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postffdish17, on 04 octombrie 2018 - 19:46, said:

Pai ce sa hotarim, cind sintem gata sa plecam , poate  in 2019 mergem si stam ca turisti 3 luni in Spania si 3 in Franta, si decidem , sa vedem unde ne simtim mai bine, noi am prefera Spania, desi avem rude si prieteni in Franta

OK, cand te adresezi cuiva in modul folosit de mine - @+user name - insemna ca era o intrebare directa respectivului user, celui care deschisese topicul ;)

View Postvillacrown, on 05 octombrie 2018 - 07:23, said:

Si eu as merge pe chirie.atentie mare la case, sunt multe case facute fara autorizatii.in sud , canarias si baleares sunt cartiere intregi

Inseamna ca sunt "posibile" de demolare, daca hotareste primaria locala? Se pot intabula de catre cumparator?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate