Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Spania - Ce locatie imi recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Ca multi multi altii m-am saturat de mizeria din romania. Atat la propriu cat si cea - hai sa-i zicem - spitrituala. E clar ca maneaua, cu toate scursorile ei jegoase, a invins. Nu ma refer strict la odiosul fenomen muzical, ci la stilul de viata si de comportament al romanilor.

Am calatorit mult prin lume. Dintre continente mi-a "scapat" doar Australia. Am fost crunt dezamagit de tari cu un grad inalt de dezvoltare. Prin eliminare si prin prisma personalitatii mele au ramas foarte putine tari unde mi-ar face placere sa ma mut. Este vorba de Brazilia si/sau Spania.

In Brazilia am fost de multe ori pana acum. Pot spune ca o cunosc foarte bine si daca ar fi sa o aleg stiu perfect unde mi-ar place sa stau. Dar "comoditatea" Europei ma face sa ezit intre Spania si Brazilia.

Spania doar am traversat-o in drumurile dintre Portugalia si Franta. Asa ca m-am hotarat sa fac niste vizite mai lungi ca sa ma lamuresc daca intr-adevar mi-ar place sau nu. Si pentru ca, evident, nu am cum sa acopar chiar toata Spania, am nevoie de sugestiile voastre.

In primul rand nu caut de lucru. Ma intereseaza locatiile doar din punctul de vedere al ambientului si al oamenilor. Daca vor fi mai multe locatii "la egalitate" conteza bineinteles si factorul cost.

Sa va dau criteriile mele pentru locatia cautata:

- Nu vreau sa fie pe litoral, cel putin 50km in interior
- Nu vreau frig :) De aceea cu regret am renuntat la zona supercivilizata din nordul Europei. Deci o locatie fara zapada iarna, vara poate fi oricat de cald.
- Nu conteaza marimea orasului, dar as vrea sa imi pot gasi o locuinta intr-o zona moderna. Nu imi plac vechiturile, chiar daca istoric sunt valoroase.
- Sa am foarte aproape (max 15 min cu masina) magazine mari (mall/supermarket), scoala (am un copil de 6 ani) asistenta medicala (asta cred ca ne cam limiteaza la orasele mari, desi as prefera un loc linistit)
- Sa fie aproape (max 100 km) de un aeroport international
- Sa am acces la un serviciu internet de cea mai buna calitate. Nu e o gluma :) Pentru mine este esential.
- Evident o zona cu un peisaj cat mai frumos
- Cat mai putin romani. Ideal spre zero. Va rog nu va suparati pe mine, nu ma refer aici la putinii romani civilizati, pentru ca desigur mai exista si asa ceva.
- O zona cu oameni civilizati, nu neaparat prietenosi. Nu caut socializare, nu vreu sa ne batem pe burta. Vreau doar sa nu se poarte ca animalele. Adica daca atragi atentia unui vecin ca asculta muzica prea tare el sa o dea si mai tare, de exemplu. Pe scurt: fara marlanie.

Va multumesc anticipat pentru sugestiile voastre. Am alocat cam 2 luni in care as vrea sa stau cateva zile in fiecare loc recomandat de voi. Dupa care as vrea sa ma hotarasc pentru ca anul viitor copilul meu trebuie sa inceapa scoala si ar fi bine sa stim unde.

#2
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
Hai salut! nu stiu in ce masura indeplineste toate criteriile enumerate de tine, dar ti.as recomanda Canarias, si anume Tenerife :) Dat fiind ca aici e zona turistica nu stiu cat mult te atrage, dar dat fiind ca turismul e in Sudul insulei, ti-as recomanda Nordul ( Puerto de la Cruz, Santa Cruz de Tenerife - Capitala, La Laguna - unde e putin mai racoare, toate la aproximatix 30 de minute de Aeroportul Tenerife Norte Los Rodeos ) ... ce sa iti zic, avantaje:

*Putini romani ( asta am cautat si eu :)) )
*Fata de toata peninsula aici preturile sunt ceva mai mici spre ex daca esti fumator aici un MalLboro costa 2,50 euro in comparatie cu 4 euro pretul din orice oras din peninsula, chelsterfield 1, 20 euro, LM 1,50 mi se pare etc, benzina la fel 80-90 de centi fata de 1 euro si ceva in peninsula
*Canarii sunt diferiti de peninsulari, oameni mult mai prietenosi si gata sa iti sara in ajutor
*Peisaje nu duci lipsa
*Internet ar fi cel de la Movistar, din pacate JazzTel-ul inca nu a ajuns pe aici

Ce sa iti mai zic insula nu e cine stie ce mare, dar e placut, e cald tot timpul anului, ai si munte (Teide- nu stiu cum e ca inca nu am ajuns pe acolo, dar am inteles ca e frumos) daca vrei sa faci excursii din cand in cand, magazine ai peste tot Mercadona, LIDL, HyperDino, Carrefour, Diverse centre comerciale, infractura e foarte bine dezvoltata, dispui de Tranvia si Guagua(autobuze) care acopera toata insula.
Ce am vazut prin Barcelona, Lleida, Zaragoza si alte orasele din peninsula, nu se poate compara cu Tenerife, parerea mea .
Inca o chestie legata de romani: in peninsula isi permit sa se duca pe treaba lor ca stau intr-un oras fura, dau in cap ce fac, imediat se duc in alt oras si tot asa :) Aici nu prea pot sa vina cu ganduri de astea, ca se fac 3 ore cu avionul din Madrid spre exemplu pana aici ... ce sunt romani pe aici sunt cu munca si cu ganduri serioase.

Sper ca ti-am starnit interesul :D Mult succes si toate cele bune

PS. Ce am mai auzit pe la lume ar mai fi Las Palmas de Gran Canaria, Fuerte Ventura si Lanzarote, 3 insulici situate in apropiere de Tenerife ( 30 de min cu avionul si undeva la 2 ore parca cu vaporul) dar nu stiu mare lucru despre ele :)

Edited by rob3r7o, 05 August 2011 - 12:44.


#3
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Multumesc pentru prezentarea foarte completa, cu multe amanunte folositoare.

Cu bunavointa celorlalti membri ai forumului astept si alte recomandari pentru a-mi putea planui o "tura" prin Spania.

#4
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007

View Postiib, on 4th August 2011, 21:26, said:

- Sa am foarte aproape (max 15 min cu masina) magazine mari (mall/supermarket), scoala (am un copil de 6 ani) asistenta medicala (asta cred ca ne cam limiteaza la orasele mari, desi as prefera un loc linistit)
Dupa care as vrea sa ma hotarasc pentru ca anul viitor copilul meu trebuie sa inceapa scoala si ar fi bine sa stim unde.

Eu sunt de putin timp in Spania si nu o cunosc atat cat sa-ti dau sugestii. Doar vreau sa-ti spun ca aici copiii (toti) incep scoala la 3 ani iar cea "serioasa" la 6 ani. Adica al tau copil va intra, dupa varsta, in clasa a doua.

#5
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Vad ca destul de multa lume a citit acest topic. Dar foarte putini s-au aventurat sa raspunda.

Ca sa simplific si sa elimin orice retinere ati avea am sa va rog sa imi spuneti pur si simplu cat de multumiti sunteti de locatia in care traiti in Spania.

Deci e de ajuns sa numiti localitatea unde va aflati, chiar de putin timp, si sa imi spuneti cum va simtiti acolo. Si, daca se poate, ce va deranjeaza acolo unde locuiti.

Va multumesc pentru contributie.

#6
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
probabil e teama de a adauga un roman in plus in comunitatea unde locuiesc :)) :)) hahaha :D

#7
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postiib, on 4th August 2011, 21:26, said:

- Sa fie aproape (max 100 km) de un aeroport international
In Spania aeroporturi mari sunt cateva: Madrid, Barcelona, Valencia ... depinde cat de international vrei sa fie. Cred ca nu ai multe optiuni.

Quote

- Evident o zona cu un peisaj cat mai frumos
- Cat mai putin romani. Ideal spre zero. Va rog nu va suparati pe mine, nu ma refer aici la putinii romani civilizati, pentru ca desigur mai exista si asa ceva.
- O zona cu oameni civilizati, nu neaparat prietenosi. Nu caut socializare, nu vreu sa ne batem pe burta. Vreau doar sa nu se poarte ca animalele.
Fiecare regiune are zonele si cartierele ei mai mult sau mai putin selecte, totul depinde cat de mult esti dispus sa platesti.

#8
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004

View Postrob3r7o, on 6th August 2011, 13:20, said:

probabil e teama de a adauga un roman in plus in comunitatea unde locuiesc :)) :)) hahaha :D

poate, desi am spus clar ca nu caut de lucru. deci nu amenint piata muncii :) sau poate nu sunt dorit pentru ca nu imi plac manelele? :)

#9
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postiib, on 6th August 2011, 13:48, said:

poate, desi am spus clar ca nu caut de lucru. deci nu amenint piata muncii
Iulie si august sunt luni de vacanta si oamenii or fi plecati, lucrurile se misca mai greu.

#10
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004

View Postsoarce, on 6th August 2011, 13:28, said:

In Spania aeroporturi mari sunt cateva: Madrid, Barcelona, Valencia ... depinde cat de international vrei sa fie. Cred ca nu ai multe optiuni.


Fiecare regiune are zonele si cartierele ei mai mult sau mai putin selecte, totul depinde cat de mult esti dispus sa platesti.

In cazul asta e mai usor de ales. Imi este foarte de folos sa imi dai amanunte in continuare, daca vrei.

- Imi trebuie "cel mai international aeroport", ca sa zic asa. In cazul asta as zice Madrid, dar nu totdeauna capitala are "cel mai" aeroport. Vezi Germania (Berlin/Frankfurt) si multe alte tari. Tu imi poti spune exact care e aeroportul nr 1 in Spania. Depind foarte mult de un acces usor la un aeroport cu zboruri directe spre cat mai multe destinatii. Orice fel de linii aeriene, nu conteaza low cost sau nu. Munca mea este de consultant si trebuie sa pot pleca fara efort catre destinatia unde sunt solicitat. Si asta e mereu imprevizibila. Deci astept o "consultanta" in legatura cu aeroporturile spaniole :)

- Daca e sa aleg o limita de buget pentru casa/apartament, ar fi ceva (probabil) mediu. Si pentru inceput chirie, ca sa ma conving ca imi place acolo. Max 2,000 EUR/luna pentru 3 camere (2 dormitoare). Te rog sa imi spui daca la suma asta am sanse sa prind o zona selecta. Dar pentru mine select nu inseamna fitze gaunoase(ca de exemplu Pipera, in romania). Inseamna o locuinta noua, nu pe care trebuie sa o renovez eu. Ca dotari obligatorii ar fi: mobilat complet, aer conditionat in toate camerele, televizoare LCD, masina spalat vase/rufe si deja mentionatul internet broadband. In Bucuresti asa ceva se gaseste cu 1,000 EUR/luna. In Spania cu 2,000 EUR/luna ma calific?

Multumesc pentru ajutor

Edited by iib, 06 August 2011 - 14:22.


#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Dintre toti latinii si poate cam dintre toti europenii spaniolii sunt cam cei mai primitori cu romanii.
Ar mai fi Palma de Mallorca, dar fiind aproape de peninsula cam umbla marlanii, dar nu prea grav. Cativa hoti de buzunare si acordeonisti. A si ceva combinatori, dar astia stau pe langa plaje. :P In rest Mallorca e in general o insula de vacanta preferata de nemti ci ceva britanici retrasi la pensie plus multi turisti si tineri zvapaiati in unele zone cum ar fi Ibitza.
Vroiam sa zic de copil si invatamantu' lor care e mai praf decat al nostru (culmea), dar ma abtin ca in cativa ani pana va mai creste copilul mai mare o sa se aleaga praful si de gramul care a mai ramas. Probabil iti poti permite o scoala smechera eventual profesori particulari.

P.S.: La pretentiile tale cred ca Tenerife ramane cea mai buna solutie.

#12
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
In privinta aeroporturilor Madrid si Barcelona sunt cele mai bune. In zona Barcelonei, pe langa aeroportul principal Prat mai exista doua secundare Reus si Girona.
In Madrid chiriile incep de la 1000-1200 euro/luna pentru un apartament de 3-4 camere in cartiere fara snobi sau fara cocalari. LCD si masina de spalat vase nu gasesti in toate, dar e normal sa ai un CRT. De obicei nu gasesti instalate postul telefonic sau internetul, trebuie sa le instalezi tu. La pretul chiriei se mai pot adauga locul de parcare si cheltuielile comune. In Barcelona cred ca-s o leaca mai mari chiriile.

Sunt pagini de internet unde poti consulta preturile si dotarile, d exemplu http://www.idealista.com

#13
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004

View Postdan84, on 6th August 2011, 14:26, said:

Dintre toti latinii si poate cam dintre toti europenii spaniolii sunt cam cei mai primitori cu romanii.
Ar mai fi Palma de Mallorca, dar fiind aproape de peninsula cam umbla marlanii, dar nu prea grav. Cativa hoti de buzunare si acordeonisti. A si ceva combinatori, dar astia stau pe langa plaje. :P In rest Mallorca e in general o insula de vacanta preferata de nemti ci ceva britanici retrasi la pensie plus multi turisti si tineri zvapaiati in unele zone cum ar fi Ibitza.
Vroiam sa zic de copil si invatamantu' lor care e mai praf decat al nostru (culmea), dar ma abtin ca in cativa ani pana va mai creste copilul mai mare o sa se aleaga praful si de gramul care a mai ramas. Probabil iti poti permite o scoala smechera eventual profesori particulari.

P.S.: La pretentiile tale cred ca Tenerife ramane cea mai buna solutie.

Nu stiu daca imi pot permite pentru ca nu stiu inca preturile din spania pentru scoli "smechere" sau profi particulari. Desi cred ca sunt cel putin la fel ca in romania (vreo 10,000 EUR/an scoala privata). Si asta ar cam fi la limita pentru mine. Iar cu profesorii particulari am o mare indoiala: e vorba de lipsa de socializare pentru copil. Pentru mine, ok, mi-e scarba de marlani si ma pot izola. Dar pentru un copil cred ca e esential sa aiba contact cu comunitatea, chiar si daca nu e pe gustul meu. In fond va trebui sa traiasca printre ei. Deci sa faca el alegerea daca se izoleaza sau nu. Nu trebuie sa aleg eu pentru copil.

Am notat deja si Tenerife pe lista de candidati. Doar ca ma cam deranjeaza ca e asa departe de Europa. Ca daca tot trebuie sa zbor inca 3 ore mai am putin si mai bine merg in Brazilia, unde am spus deja ca ma simt ca acasa. Dar ramanem deschisi la toate posibilitatile :) Astept mai departe recomandarile voastre.

#14
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004

View Postsoarce, on 6th August 2011, 14:43, said:

In privinta aeroporturilor Madrid si Barcelona sunt cele mai bune. In zona Barcelonei, pe langa aeroportul principal Prat mai exista doua secundare Reus si Girona.
In Madrid chiriile incep de la 1000-1200 euro/luna pentru un apartament de 3-4 camere in cartiere fara snobi sau fara cocalari. LCD si masina de spalat vase nu gasesti in toate, dar e normal sa ai un CRT. De obicei nu gasesti instalate postul telefonic sau internetul, trebuie sa le instalezi tu. La pretul chiriei se mai pot adauga locul de parcare si cheltuielile comune. In Barcelona cred ca-s o leaca mai mari chiriile.

Sunt pagini de internet unde poti consulta preturile si dotarile, d exemplu http://www.idealista.com

Da, nu e prea incurajator dar era de asteptat. Dupa cat am umblat prin lume am constatat ca, uimitor, nivelul de comfort standard pentru apartamentele din bucuresti nu poate fi gasit nicaieri. Inca o dovada ca romania ar fi o tara excelenta daca ar fi nelocuita :)

Multumesc pentru adresa site-ului. Este excelent. M-am lamurit cum sunt preturile.

Spuneti-mi va rog daca ipoteca functioneaza si pentru straini daca isi cumpara un apartament. Daca da, ce vor sa vada in cazul in care nu esti angajat in Spania. Adica ai o afacere sau, ca mine, o activitate independenta.

#15
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postiib, on 6th August 2011, 15:44, said:

Multumesc pentru adresa site-ului. Este excelent. M-am lamurit cum sunt preturile.
In afara Madridului sunt zone linistite si mai ieftine, cred ca te avantajeaza pentru ca nu depinzi de naveta.

Quote

Spuneti-mi va rog daca ipoteca functioneaza si pentru straini daca isi cumpara un apartament. Daca da, ce vor sa vada in cazul in care nu esti angajat in Spania. Adica ai o afacere sau, ca mine, o activitate independenta.
Nu stiu sa-ti spun. Probabil e mai simplu sa te imprumuti in tara unde deja platesti impozitele.

#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View Postiib, on 6th August 2011, 14:44, said:

Spuneti-mi va rog daca ipoteca functioneaza si pentru straini daca isi cumpara un apartament. Daca da, ce vor sa vada in cazul in care nu esti angajat in Spania. Adica ai o afacere sau, ca mine, o activitate independenta.
in cazul in care nu poti face dovada ca ai un serviciu stabil , implicit o sursa de venit, nu platesti impozitul acolo, probabil ca vei avea nevoie de un girant beton, garantii ca sa reusesti un imprumut, mai ales cu criza asta pacatoasa

#17
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postdan210, on 6th August 2011, 20:55, said:

in cazul in care nu poti face dovada ca ai un serviciu stabil , implicit o sursa de venit, nu platesti impozitul acolo, probabil ca vei avea nevoie de un girant beton, garantii ca sa reusesti un imprumut, mai ales cu criza asta pacatoasa
ai nevoie de-un rahat pe bat.

te "dai" de autonom, adica  un fel de AF si-ai rezolvat problema. nu mai cere nici dracu' girant nicaieri

locuiesc la 30 km de madrid si platesc chirie 550 eur, apartament in duplex, 3 dormitoare, salon, 2 bai etc

#18
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postiib, on 6th August 2011, 15:47, said:

.................

Am notat deja si Tenerife pe lista de candidati. Doar ca ma cam deranjeaza ca e asa departe de Europa. Ca daca tot trebuie sa zbor inca 3 ore mai am putin si mai bine merg in Brazilia, unde am spus deja ca ma simt ca acasa. Dar ramanem deschisi la toate posibilitatile :) Astept mai departe recomandarile voastre.

Spune-mi, te rog, de ce iti place Brazilia asa de mult? :huh: Din cate stiam, Rio de Janeiro e plin de infractori/infractiuni, iar a te aventura seara pe strazile din capitala mondiala a carnavalului e un risc asumat. Gresesc? Sau mai e ceva ce nu stiu/stim?

Referitor la Spania, nu locuiesc (deocamdata) acolo, insa am vizitat Spania de la est la vest (partea de nord), trecand prin cateva regiuni superbe, cu oameni prietenosi, insa din cate am inteles iti place sa fie cald. Sa stii ca unde e cald (si bine) acolo au tras, in general, si romanii. Iti pot recomanda doar cateva site-uri unde te poti orienta si poti afla multe amanunte care te-ar putea ajuta...

http://www.enalquiler.com/
http://www.andalucia-alpujarra.com/
http://www.homes-espana.com/
http://www.idealista.../pagina/portada
http://www.spanish-i...properties.com/
http://www.propertyinspain.net/
http://www.property-net-spain.com/
http://www.spainhouses.net/en/
http://www.spanishestate.com/

http://www.idealspain.com/
http://www.livespainforlife.com/
http://www.spainexpat.com/
http://www.spain-info.com/
http://www.spanish-living.com/
http://www.spanish-town-guides.com/

Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate