Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Spania - Ce locatie imi recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Habar nu am.dar am prieten care a cumparat un teren cu coteț pe el.avea 3x3.acuma are casa.toti vecini sunt ilegali, fara autorizatie.Spain us different.

#74
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

View Postavenirv, on 04 octombrie 2018 - 20:28, said:

cat ai rezidenta si indeplinesti conditiile cum este cea cu un numar minim de zile in provincie.
daca esti prins ca ai incalcat regulile asta se intampla daca, Doamne fereste, ai vreo problema si trebuie un tratament serios. atunci se pot prinde ca ai fost mai mult in afara provinciei si nu vor vrea sa plateasca; asta mai ales acum cand guvernele nu prea mai au bani.
una din chestiile verificate atunci este si un numar minim de vizite la medicul de familie.
chestia ca la aeroport se distrug inregistrarile de intrare este doar o...zicere. la fel si cu iesirea.
stiu ca rrsp-iurile te blocheaza...
sa va bucurati de pensie.

mai este o raza de lumina.
sunt foarte multi englezi in spania. daca se face un brexit fara intelegere, majoritatea lor fiind pensionari, vor pierde acoperirea in spania precum si alte avantaje ca cetateni EU. poate multi din ei vor decide sa se intoarca in UK, deci vor vinde proprietatile. oricum numarul cumparatorilor este posibil sa scada. deci poate si preturile.
numai bine, pina ajungem noi, poate se mai schimba, dar totusi ce avantaje ofera rezidenta spaniola?

View Postavenirv, on 03 octombrie 2018 - 11:22, said:

aia cu scosul din EU este o cacialma de lupta politica. mai sunt multi bani de sifonat de la EU...
dar chiar daca ar fi adevarat romanika s-ar gasi intr-un club select: UK, Ungaria, Polonia, Italia...
Ungaria si Polonia au fost amenintate cu niste penalitati si apoi Ungaria a primit imediat 160 milioane euro pt diverse chestii.
deci e ceva mai complicat.

cat despre spania, cautam zilele trecute un apartament mobilat cu 2 bedrooms, 2 bai in Madrid zona curata. surpriza a fost ca erau mai scumpe ca in Londra.
in Londra , Canary Wharf, direct pe malul Tamisei am platit cu toate 2000 pounds/luna, contract apartament similar pe 1 an, urmat de inca 1 an.
la Madrid sub 2500 euro nu am gasit.
mai caut.
va doresc sa va bucurati de toate.



dupa 6 luni in afara Canadei ce se intampla cu asigurarea medicala Canado-Albertana ?
in Ontario se opreste si dupa revenire in Canada sunt necesare 3 luni de asteptare. calculul se face la nivel de an, deci nu prea tine sa vii, sa stai cateva zile si sa pleci din nou.

chiar si cetatean roman cu asigurarea publica din Romania (dar esti acoperit in romanika ?) esti acoperit in EU numai 6 luni; asta se bazeaza pe un card de sanatate european eliberat de casa de sanatate romaneasca dar valabil numai 6 luni. se aude ca cei dun EU mai fac nazuri in fata acestui card deoarece au fost probleme cu decontarile intre tari EU si romanika.
o sa luam una privata si gata, multumesc de lamuriri

View Postvillacrown, on 05 octombrie 2018 - 07:23, said:

Si eu as merge pe chirie.atentie mare la case, sunt multe case facute fara autorizatii.in sud , canarias si baleares sunt cartiere intregi
clar, e mai safe, mai ales ca vrem sa ne plimbam un pic

View PostSETI, on 05 octombrie 2018 - 07:04, said:

salut. ai plătit pt ca asa ai negociat contractul. comunidad incluido (adică plateste proprietarul) e ceva des intalnit la chirii.



legat de inchiriat sau cumparat. eu personal as merge pe inchiriat pana va dumiriti ca aia e zona si ceea ce va doriti
asa ma  gindesc si eu, va dura ceva, plus sa vedem cum e cu clima

#75
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018
SETI , am verificat pe idealista si fotocasa , se pare ca mergind de  la Alicante  spre nord, chiriile si preturile devin mai mici, totusi ma gidesc ce impact ar putea avea brexit-ul, mai ales daca se face fara acord, cam ce s-ar putea intimpla cu preturile?

#76
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postffdish17, on 08 octombrie 2018 - 21:39, said:

SETI , am verificat pe idealista si fotocasa , se pare ca mergind de  la Alicante  spre nord, chiriile si preturile devin mai mici, totusi ma gidesc ce impact ar putea avea brexit-ul, mai ales daca se face fara acord, cam ce s-ar putea intimpla cu preturile?

preturile vor merge in jos.
mai putini UKisti deci cerere mai mica.

#77
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

View Postavenirv, on 08 octombrie 2018 - 22:00, said:


preturile vor merge in jos.
mai putini UKisti deci cerere mai mica.
asa ar trebui, o sa urmaresc, in primavara expira termenul de iesire, multumesc

#78
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postffdish17, on 08 octombrie 2018 - 22:36, said:

asa ar trebui, o sa urmaresc, in primavara expira termenul de iesire, multumesc
asta numai daca nu se inteleg.

#79
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
zona Alicante in jos este mai scump datorita strainilor.tu cu mentalitatea din nord trebuie sa stai cu ei.intre spaniol nu cred ca te acomodezi

#80
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postffdish17, on 08 octombrie 2018 - 21:39, said:

SETI , am verificat pe idealista si fotocasa , se pare ca mergind de  la Alicante  spre nord, chiriile si preturile devin mai mici, totusi ma gidesc ce impact ar putea avea brexit-ul, mai ales daca se face fara acord, cam ce s-ar putea intimpla cu preturile?
zona marbela unde vroiai initial e una din cele mai scumpe ca e considerata exclusivista. spre Alicante si dupa sunt alte preturi evident
cat despre englezi multi au deja rezidenta aici. nu cred ca o vor pierde dupa brexit. iar banii lor și ai nemtilor sunt foarte valorosi oriunde.
părerea mea ca Spania va gasi o solutie si dupa brexit si peste UE sa ii tina in continuare pe aici. nu ma aștept personal la mari schimbari, dar nici geopolitica nu e specialitatea mea :)


#81
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSETI, on 09 octombrie 2018 - 17:32, said:

zona marbela unde vroiai initial e una din cele mai scumpe ca e considerata exclusivista. spre Alicante si dupa sunt alte preturi evident
cat despre englezi multi au deja rezidenta aici. nu cred ca o vor pierde dupa brexit. iar banii lor și ai nemtilor sunt foarte valorosi oriunde.
părerea mea ca Spania va gasi o solutie si dupa brexit si peste UE sa ii tina in continuare pe aici. nu ma aștept personal la mari schimbari, dar nici geopolitica nu e specialitatea mea Posted Image

este vorba de asigurarea medicala a bosorogilor englezi retrasi in spania si portugalia.
asta este problema.
va ramane aia englezeasca valabila in continuare SI in iberia ?
de asemenea ei traiesc din pensiile englezesti. la ora actuala, toata lumea fiind in EU, transfer fees sunt ceva mai speciale. va fi la fel cand UK nu va mai fi in EU ?
si mai sunt destule variabile...

#82
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postavenirv, on 09 octombrie 2018 - 18:09, said:



este vorba de asigurarea medicala a bosorogilor englezi retrasi in spania si portugalia.
asta este problema.
va ramane aia englezeasca valabila in continuare SI in iberia ?
de asemenea ei traiesc din pensiile englezesti. la ora actuala, toata lumea fiind in EU, transfer fees sunt ceva mai speciale. va fi la fel cand UK nu va mai fi in EU ?
si mai sunt destule variabile...
probabil nu ramane. dar cu 50eur isi cumpara una locala. si nu cred ca le saraceste bugetul
iar pt fee sunt o o groza de fintech-uri prin care poti ocoli/minimiza acum toate comisioanele si ai servicii de banking internationale. monese, monzo, revolut doar cateva care imi vin orin minte si care sunt localizate in UK
si chiar daca nu ar fi sa fie eu sunt sigur ca Spania le  va da inlesniri in final sa nu ii piarda
eu am cunoscut o nemtoaica pensionara la o carciuma acum vreo 5 ani prin zona Nerja. mi-a zis secretul fericirii ei. apart din Berlin inchiriat cu aproape 1000 eur. pensia ei si a sotului peste 2000. se mutasera pe acolo si traiau asa cum trebuie

Edited by SETI, 09 October 2018 - 18:54.


#83
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSETI, on 09 octombrie 2018 - 18:48, said:

probabil nu ramane. dar cu 50eur isi cumpara una locala. si nu cred ca le saraceste bugetul
iar pt fee sunt o o groza de fintech-uri prin care poti ocoli/minimiza acum toate comisioanele si ai servicii de banking internationale. monese, monzo, revolut doar cateva care imi vin orin minte si care sunt localizate in UK
si chiar daca nu ar fi sa fie eu sunt sigur ca Spania le  va da inlesniri in final sa nu ii piarda
eu am cunoscut o nemtoaica pensionara la o carciuma acum vreo 5 ani prin zona Nerja. mi-a zis secretul fericirii ei. apart din Berlin inchiriat cu aproape 1000 eur. pensia ei si a sotului peste 2000. se mutasera pe acolo si traiau asa cum trebuie

exact, bosorogi la 80 de ani cautand site-uri cand ei de abia au incredere in banca lor.
uite revolut, era beton acum ceva timp si acum este deja scump. TOTI cauta sa stoarca un ban. dar nimic nu este ca un Premier account la banca cea buna.
este foarte important de amintit ca Spania este tara care nu a recunoscut Kosovo, tara care a refuzat sa discute cu guvernul scotian, etc. spaniolilor nu le place de loc orice separarae, intelegeti de ce.
O FOARTE MARE problema exista intre Spania si UK, se numeste gibraltar si regulat sunt tensiuni (aproape militare) pe seama acestui gibraltar. Spania chiar a incercat sa foloseasca Brexitul pt a rupe gibraltarul de UK. deci relatiile dintre UK si Spania nu vor fii chiar armonioase.
Dar sa speram ca totul va decurge lin si va fi un Brexit aranjat.

PS
despre sistemul medical.
in Canada un om simplu, normal, nebogat a fost tinut 1.5 ani in viata (cancer) cu un medicament ce costa 30K cad/luna. Poate Spania face asa ceva ? Poate o firma privata face asa ceva ?
Va doresc sa nu va imbolnaviti.

PS1.
eu nu sunt in Canada.

PS2.
Multumesc din nou Seti. Folosind ce mi-ai spus tu pt analiza am facut un deal cu cei din Madrid si se pare ca voi primi ceva mai putini bani dar voi lucra de acasa si 1 saptamana pe luna vin la Madrid si ei imi platesc toate cheltuielile pt aceasta venire plus plata normala pt lucru.

Edited by avenirv, 09 October 2018 - 20:10.


#84
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postavenirv, on 09 octombrie 2018 - 19:48, said:



exact, bosorogi la 80 de ani cautand site-uri cand ei de abia au incredere in banca lor.
uite revolut, era beton acum ceva timp si acum este deja scump. TOTI cauta sa stoarca un ban. dar nimic nu este ca un Premier account la banca cea buna.
este foarte important de amintit ca Spania este tara care nu a recunoscut Kosovo, tara care a refuzat sa discute cu guvernul scotian, etc. spaniolilor nu le place de loc orice separarae, intelegeti de ce.
O FOARTE MARE problema exista intre Spania si UK, se numeste gibraltar si regulat sunt tensiuni (aproape militare) pe seama acestui gibraltar. Spania chiar a incercat sa foloseasca Brexitul pt a rupe gibraltarul de UK. deci relatiile dintre UK si Spania nu vor fii chiar armonioase.
Dar sa speram ca totul va decurge lin si va fi un Brexit aranjat.

PS
despre sistemul medical.
in Canada un om simplu, normal, nebogat a fost tinut 1.5 ani in viata (cancer) cu un medicament ce costa 30K cad/luna. Poate Spania face asa ceva ? Poate o firma privata face asa ceva ?
Va doresc sa nu va imbolnaviti.

PS1.
eu nu sunt in Canada.

PS2.
Multumesc din nou Seti. Folosind ce mi-ai spus tu pt analiza am facut un deal cu cei din Madrid si se pare ca voi primi ceva mai putini bani dar voi lucra de acasa si 1 saptamana pe luna vin la Madrid si ei imi platesc toate cheltuielile pt aceasta venire plus plata normala pt lucru.
nu ai pt ce.
cu Gibraltar problema e de pe vremea lui Franco. dar asta nu i-a impiedicat sa le sticleasca ochii la banii englezilor si sa ii aspire ca a devenit Costa del Sol colonie britanica mai rau ca Gibraltarul
si eu sunt sigur ca asta vor face și dupa brexit.
doar romanii au probleme de orgoliu proaste. daca ma supar pe tara (exemplu Rusia) atunci toti rusii sunt tampiti. tampiti dar cu bani. stoarce-i daca esti un popor destept... ma rog politics..
cat despre asigurare o faci doar pt interventii "minore" gen raceala sau cazi pe jos ca esti mos si te baga in gips sau te opereaza de apendicita..etc
daca iti descoperă doamne fereste o boala cronica mi se pare normal sa te intorci in tara unde ai asigurarea de baza

Edited by SETI, 09 October 2018 - 20:30.


#85
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

View Postvillacrown, on 09 octombrie 2018 - 11:51, said:

zona Alicante in jos este mai scump datorita strainilor.tu cu mentalitatea din nord trebuie sa stai cu ei.intre spaniol nu cred ca te acomodezi
ma tem ca ai dreptate aici, va trebui sa fac un test de acomodare in zona, n-am vrut sa ridic problema, ai observat corect,multumesc

View PostSETI, on 09 octombrie 2018 - 17:32, said:

zona marbela unde vroiai initial e una din cele mai scumpe ca e considerata exclusivista. spre Alicante si dupa sunt alte preturi evident
cat despre englezi multi au deja rezidenta aici. nu cred ca o vor pierde dupa brexit. iar banii lor și ai nemtilor sunt foarte valorosi oriunde.
părerea mea ca Spania va gasi o solutie si dupa brexit si peste UE sa ii tina in continuare pe aici. nu ma aștept personal la mari schimbari, dar nici geopolitica nu e specialitatea mea Posted Image
Multumesc, asa cred si eu o sa vedem cum ne descurcam cu temperaturile, avantajul care ar fi in aceasta zona, pt noi ,e ca sint multi englezi, pina invatam limba ca lumea, dar si preturile sint mai ridicate

View PostSETI, on 09 octombrie 2018 - 20:28, said:

nu ai pt ce.
cu Gibraltar problema e de pe vremea lui Franco. dar asta nu i-a impiedicat sa le sticleasca ochii la banii englezilor si sa ii aspire ca a devenit Costa del Sol colonie britanica mai rau ca Gibraltarul
si eu sunt sigur ca asta vor face și dupa brexit.
doar romanii au probleme de orgoliu proaste. daca ma supar pe tara (exemplu Rusia) atunci toti rusii sunt tampiti. tampiti dar cu bani. stoarce-i daca esti un popor destept... ma rog politics..
cat despre asigurare o faci doar pt interventii "minore" gen raceala sau cazi pe jos ca esti mos si te baga in gips sau te opereaza de apendicita..etc
daca iti descoperă doamne fereste o boala cronica mi se pare normal sa te intorci in tara unde ai asigurarea de baza
corect, asa o sa si fac, nici prin cap nu mi trece sa renunt la Alberta Health, o sa gasim o cale, sanatate sa fie, multumesc

#86
karlat

karlat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.07.2021
Buna,
Eu si sotul meu vrem sa ne mutam in  Sudul Spaniei , dar nu stim in ce zona putem gasi o chirie mai ieftina cu un  de trai decent. Am prefera un orasel/ sat  mai mic situat linga un oras mai mare .  Orice sfat este bine venit,  multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate