Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Spania - Ce locatie imi recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postred-rose, on 6th August 2011, 20:14, said:

ai nevoie de-un rahat pe bat.

te "dai" de autonom, adica  un fel de AF si-ai rezolvat problema. nu mai cere nici dracu' girant nicaieri

locuiesc la 30 km de madrid si platesc chirie 550 eur, apartament in duplex, 3 dormitoare, salon, 2 bai etc

In primul rand AF inseamna Asociatie Familiala si nu are nimic in comun cu a fi autonom in Spania care reprezinta echivalentul a PFA in tara ceea ce inseamna Persoana Fizica Autorizata .

Iar de girant are nevoie in cazul in discutie deoarece se trata de ipoteca nu de chirie , asadar omul ar dori sa cumpere .

Quote

Spuneti-mi va rog daca ipoteca functioneaza si pentru straini daca isi cumpara un apartament. Daca da, ce vor sa vada in cazul in care nu esti angajat in Spania. Adica ai o afacere sau, ca mine, o activitate independenta.

Este greu sa obtii un credit pentru a cumpara o casa in Spania in acest moment , apoi aproape imposibil fara garantii materiale , chiar si un girant este prea putin , si este imposibil fiind roman .

In fata la Bernabeu , un apartament de 240 de metri patrati , mobilat , cu aer conditionat in fiecare camera , 4 bai , 4 dormitoare , 2 saloane mari , 2 vestidoare la ultimul etaj , cu portar , garaj subteran , camere de supraveghere se inchiriaza cu 3000-3500 de euro .
Desigur este mult mai mult decat necesarul tau , dar am facut o comparatie cu suma maxima disponibile pentru chirie de 2000 de euro pe care ai anuntat-o .
Sant convins ca , la 2000 gasesti ceea ce ai tu nevoie in inima Madridului , unde ai aeroportul la 10 minute si destule locuri pentru a-ti ocupa timpul liber .

Saptamana trecuta am facut o instalatie in Las Rozas , o localitate langa Madrid unde locuieste multa lume buna , cocalari nu prea sant , deoarece chiriile sant mari , si era o urbanizatie de aproximativ 40 de case , toate cu garaj subteran pentru 2-3 masini , trei nivele , piscina comuna pentru adulti si alta pentru cei mici , inchisa de jur imprejur , supravegheata cu camere si paza umana , era multa liniste , piscina inconjurata de gazon si cateva umbrelute , ce mai , sa tot locuiesti acolo .

Sant multe urbanizatii de acest tip si cred ca poti gasi usor la banii tai disponibili .
Nu te incurca la bloc , nu se compara cu locuitul la casa .


Ia vezi :
http://www.idealista...c...=1&edd=list
http://www.idealista...c...=1&edd=list

Un alt avantaj pentru Madrid , fata de Barcelona de exemplu , este ca esti in centrul Spaniei , poti merge la orice margine practic in maxim 6 ore , insa incearca sa mergi din Barcelona in Huelva sau in Santiago de Compostela , te saturi de mers .
Desigur este posibil ca acest aspect sa nu te intereseze , dar pentru o persoana care doreste sa mai si viziteze Spania este important .

#20
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postteknotronik, on 6th August 2011, 22:29, said:

In primul rand AF inseamna Asociatie Familiala si nu are nimic in comun cu a fi autonom in Spania care reprezinta echivalentul a PFA in tara ceea ce inseamna Persoana Fizica Autorizata .

Iar de girant are nevoie in cazul in discutie deoarece se trata de ipoteca nu de chirie , asadar omul ar dori sa cumpere .

am scris foarte clar "UN FEL DE" , deschide ochii

nu e nevoie de niciun girant, nu te contrazice doar ca sa te afli-n treaba. trebuie doar sa ai venituri demonstrabile si sustenabile unei rate. daca e vorba de un credit imobliar (cum e in cazul de fata)  banca poate accepta un COPLATITOR ( acea persoana poate fi sot/sotie, parinti). persoane cu care, la momentul incheierii contractului de credit ipotecar, e necesar sa aveti aceeasi locatie/adresa

#21
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postteknotronik, on 6th August 2011, 22:29, said:

..................

Saptamana trecuta am facut o instalatie in Las Rozas , o localitate langa Madrid unde locuieste multa lume buna , cocalari nu prea sant , deoarece chiriile sant mari , si era o urbanizatie de aproximativ 40 de case , toate cu garaj subteran pentru 2-3 masini , trei nivele , piscina comuna pentru adulti si alta pentru cei mici , inchisa de jur imprejur , supravegheata cu camere si paza umana , era multa liniste , piscina inconjurata de gazon si cateva umbrelute , ce mai , sa tot locuiesti acolo .

Sant multe urbanizatii de acest tip si cred ca poti gasi usor la banii tai disponibili .
Nu te incurca la bloc , nu se compara cu locuitul la casa .

................

Un alt avantaj pentru Madrid , fata de Barcelona de exemplu , este ca esti in centrul Spaniei , poti merge la orice margine practic in maxim 6 ore , insa incearca sa mergi din Barcelona in Huelva sau in Santiago de Compostela , te saturi de mers .
Desigur este posibil ca acest aspect sa nu te intereseze , dar pentru o persoana care doreste sa mai si viziteze Spania este important .

Si cat era, te rog, daca poti sa-mi spui, o casuta in Las Rozas?
Personal, am mers exact din Barcelona (unde am aterizat) pana la Santiago de Compostela si mai departe pana la ocean. Pe jos (nu din Barcelona, ci din Pamplona) si nu m-am saturat de mers...  :peacefingers:

#22
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004

View PostRocknroll, on 6th August 2011, 20:44, said:

Spune-mi, te rog, de ce iti place Brazilia asa de mult? :huh: Din cate stiam, Rio de Janeiro e plin de infractori/infractiuni, iar a te aventura seara pe strazile din capitala mondiala a carnavalului e un risc asumat. Gresesc? Sau mai e ceva ce nu stiu/stim?

Multumesc pentru lista uriasa de link-uri. Cred ca cel putin ca surse de informatii imobiliare sunt mai mult decat complete si imi vor folosi cu siguranta.

Acum trec la un subiect foarte drag mie si iti raspund la intrebare :) Incerc sa fiu scurt, pentru ca as putea vorbi zile intregi despre Brazilia.

Imi place asa de mult pentru ca am descoperit ca se potriveste extraordinar felului meu de a fi, personalitatii mele dar si asteptarilor mele. O iubeam inainte sa merg acolo, imi placea limba, vazusem cateva imagini, dar nu stiam cum e in realitate. Limba e mult diferita (ca pronuntie) de portugheza europeana (care nu imi place de loc). Este ca Engleza americana fata de Engleza britanica. Sau - in mai mica masura - ca Spaniola din America Latina fata de cea europeana. Mult mai "cantata", mai melodioasa, mai putin dura.

Ajuns acolo am fost total fascinat. Doar cateva exemple.

Oamenii aia intr-adevar canta si danseaza aproape tot timpul. Eu nu am vauzt inca un brazilian suparat. La birou nu aveam obisnuitele intrigi si dusmanii. Seara in cluburi e uimitor. Pur si simplu te "drogheaza" sa te uiti la ei cum danseaza si nu rezisti sa nu dansezi si tu chiar daca habar n-ai. Si nimeni nu rade de tine :)

Apartamentele au inauntru exact nivelul de comfort pe care il doresc. Sunt intr-adevar minuscule ca suprafata, dar confortul din jur te face sa nu fii deranjat. Fiecare bloc (nu complex) are piscine, sali de gimnastica, loc de joaca pentru copii, dar asta e obisnuit. Ce e amuzant este ca in cultura locala locul pentru gratar (churrasco) este nelipsit. Deci in fiecare curte exista un gratar superdotat: lumina, apa si chiuvete, masa de bucatarie, lemne, etc. Au un cult pentru asta :) Nu exiasta bloc unde sa iti cari in mana sacosele de la supermarket. Peste tot sunt lifturi din subsol cu cate un carucior pentru cumparaturi. Totul e incredibil de civilizat. Acum vin din Germania. La capitolul confort locuinte e o caricatura fata de Brazilia (si fata de romania de altfel).

Despre muzica braziliana nu mai e nevoie sa comentez. Desi de putin timp au inceput sa se infiltreze niste sounduri de manele. Se vad si unele miscari tipic maneliste si in stilul de dans. Sper sa nu innebuneasca si astia. In 2000 - 2005 a fost cea mai frumoasa perioada muzicala (eu cunosc "personal" Brazilia din 1997).

Oamenii sunt EXTRAORDINAR de politicosi. Cred ca au asta genetic, nu invata. Pentru ca - nu o sa ma credeti - am vazut pana si boschetari pe strada care s-au dat la o parte sa pot sa trec, fara sa ii presez cu ceva.

Intr-adevar exista si multa saracie. Chiar in marile orase. Iar uneori casele saracilor sunt chiar vis-a-vis de blocuri luxoase, pe aceeasi strada. Dar niciodata nu se amesteca, nu au conflicte. Din nou incredibil, dar coexista pasnic. Evident nu trebuie sa treci granita. Odata intrat in mahalaua lor (favela) esti pierdut. Sa zici mersi daca te intorci intreg.

Si cu asta am atins subiectul violentei. Da, exista. Mai mult decat in alte tari (dar nici pe departe cel mai rau). Centrul violentei este in Rio. In alte orase fenomenul e mult diminuat. Dar nu te lovesti de ea daca respecti anumite reguli de bun simt. Altfel nu ai contact cu ea. Una deja am mentionat-o: nu ai ce cauta in favele. Decat poate invitat de cineva cunoscut. Atunci e ok. Nu trebuie sa umbli cu portofelul jumatate iesit din buzunar si cu tone de aur pe tine. Si alte chestii de-astea valabile de fapt oriunde in lime. Adica nu trebuie sa fii papagal. Unele autostrazi trec prin cate o favela. Cateodata politia se mai impusca cu traficantii pe acolo. E bine sa nu treci ca prin muzeu cu gura cascata ci sa iti vezi de drum. Ca sa nu te prinda vreun glont ratacit. Cam asta e cu violenta. Daca nu esti papagal nu te intalnesti cu ea.

Nu se intampla nimic rau seara sau chiar noaptea pe strazile din Rio (nu ma refer la cele din favele). Totul e sa nu te duci ca fraierul chiar in gura lupului, adica inspre favele.

Traditional centrul violentei si crimei din Ameria Latina era in Columbia, nu? Si cred ca multi oameni inca au perceptia asta. Dar lucrurile s-au schimbat mult. Actualul centru al violentei nu este nici Brazilia nici Columbia (care de altfel e a doua mea dragoste din America Latina). Sunt cu mult depasite in prezent de Venezuela. Acolo intr-adevar este cum fals percepe lumea Brazilia. Acolo un drum de la aeroport in Caracas este o aventura, poti fi rapit sau jefuit oricand. In Caracas itself toate firmele iti fac mai intai un briefing de securitate si au de ce. Deci in Venezuela e "real thing". In prezent Columbia este deosebit de normala si pasnica in marile orase. Pentru siguranta 100% trebuie sa mergi intre ele cu avionul, nu cu masina. In toate aceste tari am fost, nu vorbesc din auzite.

Revin la partea frumoasa. Toti cei sositi in Brazilia se impart in doua mari categorii: le place Sao Paulo sau le place Rio. Amandoua nu se poate. Sunt orase total diferite. Eu personal sunt indragostit de Sao Paulo. E mai aproape de stilul meu de viata. Rio nu-mi place de loc. Dar pentru amanunte trebuie sa deschidem un topic separat :)

Deci pentru asta iubesc Brazilia, se potriveste perfect cu stilul meu de viata. Mai bine ca orice loc in lume. Ajuns acolo m-am simtit brazilian in suflet.

#23
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Am citit toate sfaturile voastre de pana acum. Le voi citi si pe cele ce vor urma pentru ca sunt de foarte mult bun simt si foarte folositoare.

Deocamdata cred ca sunt in discutie Madrid si Barcelona. Datorita aeroporturilor. Cu tot regretul trebuie sa renunt la Tenerife din cauza distantei prea mari. Asa cum am spus, daca as sta acolo as fi prea aproape de "iubita" mea Brazilia si as regreta permanent ca nu am trecut oceanul.

O sa pun niste intrebari tampite, dar daca nu am stat in Spania nu stiu: Cum sunt iernile la Madrid, respectiv Barcelona? Cum e clima in general in cele doua orase? Din cate am gasit pe net in Madrid se mai intampla sa ninga, dar foarte putin. In Barcelona e ceva foarte rar. Madrid are temperaturi un pic mai "extreme" decat Barcelona, dar clima este mai uscata. La Barcelona clima este mai umeda, vara mai inabusitoare.

Asta e ce am gasit. Acum astept parerea voastra ca locuitori ai zonelor respective.

Si o alta intrebare, justificata de data asta :) Ce localitati ceva mai moderne (noi) si mai dezvoltate sunt pe langa Madrid si Barcelona. Asa cum am spus nu ma deranjeaza sa stau undeva la max 100 km de cele doua orase. Dar intr-un loc mai nou si confortabil, nu sunt de loc sensibil la ruine si cladiri vechi (stiu, rusine :) ). De exemplu un orasel putin mai mare (peste 100,000 locuitori) care are si niste cartiere cu constructii (locuinte) noi. Puteti sa imi spuneti niste nume de astfel de orase? Motivul ar fi ca nu imi prea place nebunia si ca am speranta ca o locuinta sa fie mai ieftina decat in Madrid/Barcelona.

#24
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postred-rose, on 6th August 2011, 22:34, said:

am scris foarte clar "UN FEL DE" , deschide ochii

nu e nevoie de niciun girant, nu te contrazice doar ca sa te afli-n treaba. trebuie doar sa ai venituri demonstrabile si sustenabile unei rate. daca e vorba de un credit imobliar (cum e in cazul de fata)  banca poate accepta un COPLATITOR ( acea persoana poate fi sot/sotie, parinti). persoane cu care, la momentul incheierii contractului de credit ipotecar, e necesar sa aveti aceeasi locatie/adresa

Pai tocmai ca nu poate fi vorba de " un fel de " , caci sant lucruri total diferite una de alta , dar ma rog daca vrei sa nu ma contrazic cu tine pentru a avea dreptate fie cum vrei tu .
Sant dispus sa-ti dau si dreptate atunci cand nu ai , cu conditia ca sa mai lasi putin din tonul tau arogant si jignitor .
Crezi ca poti ?

" Sustenabile " banuiesc ai vrut sa sune sostenibile , nu ?

Oricum discutia despre credit ipotecar nu-si are rostul deoarece asa cum am mai spus nu se dau credite pentru romani decat in cazuri exceptionale .
Adica sa ai deja in proprietate un apartament achitat si sa vrei sa mai cumperi unul punand primul apartament drept garantie , sau sa depuna cineva pentru tine apartamentul sau garantie dar asta deja nu se poate intampla pe planeta in care traim .

Quote

Si cat era, te rog, daca poti sa-mi spui, o casuta in Las Rozas?

Pai uite in acest link o casuta care are si pretul trecut de 1600 de euro pe luna si are 320 de metri patrati si piscina:

http://www.idealista...c...=1&edd=list  

si uite alta in Griñon , o alta localitate in care merita sa locuiesti , 1650 de euro , 440 metri patrati :

http://www.idealista...c...=5&edd=list

una mai ieftina 1150 de euro , 308 metri patrati :

http://www.idealista...c...11&edd=list


iar daca ar fi pentru mine as alege asta :

http://www.idealista...c...13&edd=list

#25
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004

View Postteknotronik, on 7th August 2011, 03:02, said:

iar daca ar fi pentru mine as alege asta :

http://www.idealista...c...13&edd=list

Da, genul asta de locuinta este aproape exact ce caut si eu. Mai moderna, fara chestii demodate, mobilata modern, fara multe lucruri vechi. Doar ca trebuie sa gasesc una mai mica (daca or exista mai mici). Asta e uriasa pentru ce imi trebuie mie. Are 3 camere in plus. Ok, macar am vazut ca exista ce mi-as dori. In mizeria aia de Germania era imposibil sa gasesti asa ceva de inchiriat. Era un contrast socant intre infrastructura de o perfectiune uluitoare si nivelul incredibil de scazut al confortului in care traiau. De servicii nu mai vorbesc. Din nou, in romania asta amarata din care vreau sa plec serviciile sunt impecabile daca le compari cu Germania. Ma rog, am ramas traumatizat de dfierenta intre asteptari si realitate in Germania :) Si deviez de la topicul nostru.

Nu se vede curtea in fotografii. Dar am vazut strada si cladirea in Google Street View :) Nu e perfectiunea strazilor din Germania (infrastructura) :) dar nici nu ma asteptam. De cand eram acolo am zis ca prefer "dezordinea" latina decat sa am niste strazi perfecte dar sa locuiesc in conditii de acum 30 de ani, cum e la ei.

Revin cu rugamintea catre toti cei care citesc acest topic sa ma ajutati cu niste nume de localitati cu zone nou construite, de pe langa Madrid si Barcelona. Daca locuiti acolo sau treceti prin ele des si le-ati remarcat. Ca sa pot cauta mai precis pe site-uri imobiliare.

De asemenea nu ma uitati cu vremea/clima in Madrid si Barcelona. Ca sa pot alege. Chiar daca vizitez cateva zile nu o sa ma pot lamuri asupra climei.

Va multumesc pentru informatiile foarte valoroase si la obiect pe care mi le dati.

#26
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postiib, on 7th August 2011, 09:39, said:

De asemenea nu ma uitati cu vremea/clima in Madrid si Barcelona. Ca sa pot alege. Chiar daca vizitez cateva zile nu o sa ma pot lamuri asupra climei.
In mare este asa cum zici tu.

As mai adauga ca de vreo 2-3 ani incoace verile in Madrid nu mai sunt asa de calduroase, si iarna da o ninsoare de se aduna cativa centimetri de zapada. Zapada se mentine 1-2 zile dar e suficient ca sa perturbe circulatia.

Cel mai bine studiaza o harta temperaturilor si a precipitatiilor, de exemplu localitatile din partea nordica a provinciei Madridului se gasesc practic in zona de munte si au alt regim al temperaturilor.

#27
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

View Postred-rose, on 6th August 2011, 21:34, said:

am scris foarte clar "UN FEL DE" , deschide ochii

nu e nevoie de niciun girant, nu te contrazice doar ca sa te afli-n treaba. trebuie doar sa ai venituri demonstrabile si sustenabile unei rate. daca e vorba de un credit imobliar (cum e in cazul de fata)  banca poate accepta un COPLATITOR ( acea persoana poate fi sot/sotie, parinti). persoane cu care, la momentul incheierii contractului de credit ipotecar, e necesar sa aveti aceeasi locatie/adresa
cred c-ar trebui sa citesti cu mai multa atentie ce scrie colegul forumist: proaspat venit in Spania, nu castiga, nu plateste impozit acolo, nu are un venit "de incredere" in viziunea bancii, adica un salariu in baza unui contract ferm

scenariul care-l expui mai sus nu cred ca-i valabil pentru un nou venit care nu prea cunoaste pe nimeni acolo, banuiesc

in conditiile colegului forumist sunt sigur ca nu-i asa simplu sa obtii un credit ipotecar in conditiile actuale

#28
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
@iib daca vrei ierni cat mai calduroase e bine sa te duci cat mai in sud. Ar mai fi o varianta langa litoral ca influenteaza marea, dar zici ca nu iti place. In partea de nord e mai rece un pic, influenteaza muntii.

#29
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postteknotronik, on 7th August 2011, 04:02, said:

Pai tocmai ca nu poate fi vorba de " un fel de " , caci sant lucruri total diferite una de alta , dar ma rog daca vrei sa nu ma contrazic cu tine pentru a avea dreptate fie cum vrei tu .
Sant dispus sa-ti dau si dreptate atunci cand nu ai , cu conditia ca sa mai lasi putin din tonul tau arogant si jignitor .
Crezi ca poti ?

" Sustenabile " banuiesc ai vrut sa sune sostenibile , nu ?

Oricum discutia despre credit ipotecar nu-si are rostul deoarece asa cum am mai spus nu se dau credite pentru romani decat in cazuri exceptionale .
Adica sa ai deja in proprietate un apartament achitat si sa vrei sa mai cumperi unul punand primul apartament drept garantie , sau sa depuna cineva pentru tine apartamentul sau garantie dar asta deja nu se poate intampla pe planeta in care traim .
nu. SUSTENABIL am vrut sa sune SUSTENABIL. ia arunca aici o privire si nu mai acuza pe altii aroganta, cand tu esti http://dexonline.ro/...itate/paradigma      am inteles, faci parte din cei 50% romani care vorbesc romana "spaniolizata" dat fiind faptul ca-n tara lor de bastina n-au avut contact cu lumea si mai ales c-un dictionar

legat de creditare, vorbesti balarii. nu stiu cine te informeaza pe tine, doar ca te informeaza gresit ( si n-ar fi bai, dar ii induci si pe altii in eroare)



View Postdan210, on 7th August 2011, 12:06, said:

cred c-ar trebui sa citesti cu mai multa atentie ce scrie colegul forumist: proaspat venit in Spania, nu castiga, nu plateste impozit acolo, nu are un venit "de incredere" in viziunea bancii, adica un salariu in baza unui contract ferm

scenariul care-l expui mai sus nu cred ca-i valabil pentru un nou venit care nu prea cunoaste pe nimeni acolo, banuiesc

in conditiile colegului forumist sunt sigur ca nu-i asa simplu sa obtii un credit ipotecar in conditiile actuale

aici nu e Romania, nu merge pe principiul "il cunosc pe Ghita" ii dam si lui x0.000 de parai si rezolvam

#30
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postred-rose, on 7th August 2011, 11:47, said:

nu. SUSTENABIL am vrut sa sune SUSTENABIL. ia arunca aici o privire si nu mai acuza pe altii aroganta, cand tu esti http://dexonline.ro/...itate/paradigma
Tu ai folosit un adjectiv, dar cuvantul din dex la care faci referire e substantiv :D

Quote

legat de creditare, vorbesti balarii. nu stiu cine te informeaza pe tine, doar ca te informeaza gresit ( si n-ar fi bai, dar ii induci si pe altii in eroare)
Daca nu e secret spune-ne si noua ce banca si ce filiala ofera credite in conditiile de mai sus.

#31
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsoarce, on 7th August 2011, 13:15, said:

Tu ai folosit un adjectiv, dar cuvantul din dex la care faci referire e substantiv :D


Daca nu e secret spune-ne si noua ce banca si ce filiala ofera credite in conditiile de mai sus.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Adjectiv
hai bye.

majoritatea bancilor ( Bankia, Sabadell, Santander, Caixa, ti-am enumerat cateva dintre cele mai raspandite) au aproximativ aceleasi conditii de creditare. daca ma intrebi de filiala, inseamna ca nici n-are rost sa-mi mai pierd timpul.

am observat ca, unii, in loc sa ajutati, preferati sa-i bagati bete-n roate. v-a zis doar, inca de la inceput, ca nu vine sa " va fure voua painea" de sub nas si chiar daca ar fi asa, ia amintiti-va de anii de inceput, cand ati decis sa veniti peste hotare si ganditi-va ca si voi, fiecare la randul sau, a primit ajutor ( probabil sunt 1-2% care au venit si-au avut sange-n vine sa ia viata in piept fara sa ceara/primeasca sprijinul cuiva)

e reconfortant sa stii ca nu esti singur

#32
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postred-rose, on 7th August 2011, 13:02, said:

Am inteles, adjectivul e un fel de substantiv.

Quote

majoritatea bancilor ( Bankia, Sabadell, Santander, Caixa, ti-am enumerat cateva dintre cele mai raspandite) au aproximativ aceleasi conditii de creditare.
Toti stim asta, dar aici vorbim de un caz concret care iese din tipare. Tu ai afirmat ca poate obtine usor credit pentru o locuinta, eu ma indoiesc.

#33
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

View Postred-rose, on 7th August 2011, 10:47, said:

aici nu e Romania, nu merge pe principiul "il cunosc pe Ghita" ii dam si lui x0.000 de parai si rezolvam

nu cunosc sistemul bancar din Romania, nu am apelat la credit cand traiam in Romania, cu toate ca nu cred ca conditiile de creditare in ziua de azi sa fie foarte diferite, indiferent in ce tara din EU te afli

totusi vorbesc din perspectiva unuia care a contractat un credit ipotecar, chiar daca este facut cu cativa ani in urma, nu in Spania ci in Portugalia, cand nu era criza, imi aduc aminte conditiile de creditare

View Postred-rose, on 7th August 2011, 12:02, said:

majoritatea bancilor ( Bankia, Sabadell, Santander, Caixa, ti-am enumerat cateva dintre cele mai raspandite) au aproximativ aceleasi conditii de creditare. daca ma intrebi de filiala, inseamna ca nici n-are rost sa-mi mai pierd timpul.

de asemenea pot sa spun ca am apelat si la serviciile bancii Santander si nu am reusit imprumutul cu toate ca aveam contract de munca si eu si sotia si lucram de ani buni in acelasi loc pe un salariu decent


View Postred-rose, on 7th August 2011, 12:02, said:

am observat ca, unii, in loc sa ajutati, preferati sa-i bagati bete-n roate. v-a zis doar, inca de la inceput, ca nu vine sa " va fure voua painea" de sub nas

cand vad cat de repede-l creditezi pe colegul forumist din tastatura, ma-ndoiesc de utilitatea ajutorului dat, chiar daca intentia-i buna

oricum, respect parerea ta, nu neg ca poti sa ai dreptate, in schimb este jalnica maniera cum iti sustii ideile

mi-e rusine ca inca se mai pomeneste, implicit exista mentalitatea de "va fure voua painea de sub nas"

#34
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsoarce, on 7th August 2011, 14:20, said:

Am inteles, adjectivul e un fel de substantiv.


Toti stim asta, dar aici vorbim de un caz concret care iese din tipare. Tu ai afirmat ca poate obtine usor credit pentru o locuinta, eu ma indoiesc.

din momentul in care demonstreaza ca are venituri, plateste impozit & shit ( si are, daca e adevarat ca munceste in domeniul pe care l-a specificat pe pagina anterioara), pe ei nu-i intereseaza daca are carte de munca sau lucreaza pe cont propriu

View Postdan210, on 7th August 2011, 15:02, said:

oricum, respect parerea ta, nu neg ca poti sa ai dreptate, in schimb este jalnica maniera cum iti sustii ideile

maniera in care-mi expun ideile, se muleaza perfect nivelului la care se dezbate "problema" omului. de ce-ar trebui sa fiu eu mai catolica decat Papa ?

Ps: evident ca nu-i pot baga pe toti in aceeasi oala, asta pentru ca unii au un nivel de cultura, ca nu au tendinta de-a trai doar in mintea lor, ca pot trai si fara sa stie ce si-a cumparat Gigel, chiar daca " a venit aici doar de juma de an ! eu sunt aici de 2 si ... , clar a furat. trebuie sa "invarta" ceva, altfel nu e posibil !"

#35
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Am fost in Brazilia si in mare rezonez cu ce-a spus @iis.

Referitor la Spania, am inteles ca in Alicante iernile-s blande.

#36
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011

View Postfabian23, on 7th August 2011, 16:51, said:

Am fost in Brazilia si in mare rezonez cu ce-a spus @iis.

Referitor la Spania, am inteles ca in Alicante iernile-s blande.

Subscriu la ceea ce a spus Fabian, in 11 anii si jumate aici iarna a fost de 15/16grade in timpul zilei.aaa si Ca tot vb de aeroporturii, cele mai profitabile aeroporturii din spania sunt "el altet" si "san joan" spun cele mai profitabile nu cele mai mari, oricare din cele 2 iti asigura conexiune cu orice continent.o zi buna tuturor de la plaja,jajaja.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate