Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Spania - Ce locatie imi recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Multumesc pentru recomandarea cu Alicante. Ca de obicei, la orice noua recomandare, am cautat pe net. Sunt uimit cat de mult seamana cu ce vreau sa gasesc. Din fotografiile de pe net mai mult de jumatate de oras pare nou, modern.

Ca sa intelegeti preferintele mele revenim putin la Brazilia. Cautati pe net fotografii din - sa-i zicem - cartierul Brooklyn Novo, Sao Paulo. In special Avenida Nacoes Unidas. Si o sa intelegeti preferintele mele, decorul, arhitectura in care ma simt bine. Sunt un degradat care prefera cladiri de beton si sticla, mall-uri, in loc de arhitectura traditionala si muzee :) Dar asa ma simt eu bine.

Si o sa intelegeti si de ce am fost placut surprins de Alicante (cat am vazut pe web, mai mult nu am de unde sa stiu). Vreau sa va incurajez sa imi recomandati si alte locatii in acest stil de arhitectura. Sunt sigur ca mai exista orase sau orasele in Spania cu multe cladiri noi.

Deocamdata sunt fascinat de Alicante si ma gandesc serios sa fac un compromis si sa accept si un oras pe litoral, daca este asa de mult pe gustul meu.

Dar poate mai gasim asa ceva si putin in interior. Va astept cu recomandari.

In legatura cu preturile pentru chirii acum m-am lamurit. Din toate link-urile si exemplele primite de la voi si din restul cautarilor mele am vazut ca se gasesc locuinte de inchiriat la preturi decente. Doar ca nu sunt (nu am gasit eu) prea multe oferte de locuinte mobilate pe gustul meu. Dar la cate e de ieftin (am gasit apartamente acceptabile in blocuri noi si cu 300 EUR/luna !!! ) il pot mobila si eu. Oricum, deocamdata am cautat doar pe idealista.com.

Dar sunt foarte foarte multumit de dialogul cu voi si de ajutorul continuu pe care mi-l oferiti. Multumesc. Si sa continuam dialogul.

#38
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Valencia are niste zone moderne, e mai mare, are aeroport mai mare, dar nu e chiar asa chic ca Alicante.
Marbella e un oras fabulos si plin de englezi dar din pacate pentru tine are iz clasic.

#39
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
@ iib, suna foarte frumos si reconfortant felul in care ai descris Brazilia. Si eu iubesc lumea latina (la CM de fotbal, cel putin, intotdeauna prefer echipele tarilor latine si sunt un mare fan al fotbalului brazilian!) si imi doresc sa vizitez tarile din America de Sud. M-ai cam speriat (ma rog, e mult spus) un pic cu Venezuela (o tara superba, din ce-am vazut prin diverse emisiuni de calatorii) si cu faptul ca e bine sa mergi cu avionul pe-acolo, nu cu masina. Intentionez un "Rock around the World" de cursa lunga, dar intr-un motorhome...  :peacefingers:

Referitor la Madrid vs Barcelona. Personal, prefer Barcelona, desi Madridul are un farmec aparte si el, de capitala europeana in adevaratul sens al cuvantului. In locul tau, as opta pentru o suburbie a Barcelonei, la o casuta cu gradina. Ai doua aeroporturi, Mediterana si un oras superb in apropiere...

#40
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004

 Rocknroll, on 7th August 2011, 21:57, said:

@ iib, suna foarte frumos si reconfortant felul in care ai descris Brazilia. Si eu iubesc lumea latina (la CM de fotbal, cel putin, intotdeauna prefer echipele tarilor latine si sunt un mare fan al fotbalului brazilian!) si imi doresc sa vizitez tarile din America de Sud. M-ai cam speriat (ma rog, e mult spus) un pic cu Venezuela (o tara superba, din ce-am vazut prin diverse emisiuni de calatorii) si cu faptul ca e bine sa mergi cu avionul pe-acolo, nu cu masina. Intentionez un "Rock around the World" de cursa lunga, dar intr-un motorhome...  :peacefingers:

Referitor la Madrid vs Barcelona. Personal, prefer Barcelona, desi Madridul are un farmec aparte si el, de capitala europeana in adevaratul sens al cuvantului. In locul tau, as opta pentru o suburbie a Barcelonei, la o casuta cu gradina. Ai doua aeroporturi, Mediterana si un oras superb in apropiere...

Eu asa am simtit Brazilia. Si am vizitat-o de multe ori, nu m-a dezamagit nimic de acolo. Poate Rio un pic. E un oras unde arhitectonic vorbind timpul s-a oprit in anii '60. Dar orice iubire te dezamageste putin cateodata, totusi o ierti :)

Ditre tarile "serioase" din America de Sud nu am fost inca in Argentina (unde as vrea sa merg) si Chile (unde e frumos si bine dar te cam ingrozesc cutremurele).

Nu am glumit cu Venezuela. Ai grija ce taxi iai de la aeroport in Caracas. Asigura-te ca e unul adevarat. Fiindca daca nu esti atent te sui intr-unul fals, cu rapitori profesionisti. Si aia nu glumesc prea mult. Mai bine sa ai bani/carti credit la tine. Ca altfel se supara si te cam termina. Daca au profit doar te arunca descult pe drum. In Venezuela de fapt asta e marele pericol: rapirile, nu luptele de strada. Daca mergi cu masina ta prin Venezuela cred ca poti sa scrii si o carte dupa aia, daca scapi. Nu multi au reusit performanta asta, fii sigur.

Neaparat sa nu ocolesti Columbia. Trebuie s-o vizitezi. In Bogota alege zona de nord, e mult mai dezvoltata (si civilizata) decat sudul orasului. In Bogota te vei simti ca la Predeal, desi esti la Ecuator :). E la 2,600 m. Include si Maracaibo daca poti in turul tau.

Dar in Brazilia cu masina e bine. Daca ai rabdare. Cred ca mergi si un an si nu o termini pe toata :)

#41
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 iib, on 7th August 2011, 23:34, said:

Eu asa am simtit Brazilia. Si am vizitat-o de multe ori, nu m-a dezamagit nimic de acolo. Poate Rio un pic. E un oras unde arhitectonic vorbind timpul s-a oprit in anii '60. Dar orice iubire te dezamageste putin cateodata, totusi o ierti :)

Ditre tarile "serioase" din America de Sud nu am fost inca in Argentina (unde as vrea sa merg) si Chile (unde e frumos si bine dar te cam ingrozesc cutremurele).

Nu am glumit cu Venezuela. Ai grija ce taxi iai de la aeroport in Caracas. Asigura-te ca e unul adevarat. Fiindca daca nu esti atent te sui intr-unul fals, cu rapitori profesionisti. Si aia nu glumesc prea mult. Mai bine sa ai bani/carti credit la tine. Ca altfel se supara si te cam termina. Daca au profit doar te arunca descult pe drum. In Venezuela de fapt asta e marele pericol: rapirile, nu luptele de strada. Daca mergi cu masina ta prin Venezuela cred ca poti sa scrii si o carte dupa aia, daca scapi. Nu multi au reusit performanta asta, fii sigur.

Neaparat sa nu ocolesti Columbia. Trebuie s-o vizitezi. In Bogota alege zona de nord, e mult mai dezvoltata (si civilizata) decat sudul orasului. In Bogota te vei simti ca la Predeal, desi esti la Ecuator :). E la 2,600 m. Include si Maracaibo daca poti in turul tau.

Dar in Brazilia cu masina e bine. Daca ai rabdare. Cred ca mergi si un an si nu o termini pe toata :)

In cazul asta, Rio e perfect pentru mine. Iubesc arhitectura clasica...  :peacefingers: Stiu ca tu esti cu betoane si sticla, insa nu vad nicio problema in asta. Totul e de gustibus. Intr-un fel, de-aia e si frumoasa lumea asta pe care vreau s-o vizitez pentru ca multiculturalismul este fascinant. Oricum, nu va fi atat de curand. O calatorie de acest gen implica foarte multe aspecte. Pacat de Venezuela, in cazul asta va sari din schema. Si ce ieftina era benzina acolo...  :D

#42
ionbraila

ionbraila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2011

 iib, on 6th August 2011, 09:35, said:

Vad ca destul de multa lume a citit acest topic. Dar foarte putini s-au aventurat sa raspunda.

Ca sa simplific si sa elimin orice retinere ati avea am sa va rog sa imi spuneti pur si simplu cat de multumiti sunteti de locatia in care traiti in Spania.

Deci e de ajuns sa numiti localitatea unde va aflati, chiar de putin timp, si sa imi spuneti cum va simtiti acolo. Si, daca se poate, ce va deranjeaza acolo unde locuiti.

Va multumesc pentru contributie.
buna eu locuiesc in apropierea Madridului,am 13 ani aici in zona,plina de romani,buni si rai ca in orice parte,am vizitat España foarte mult,o cunosc mai bine ca Romania,ppot spune,,o zona frumoasa care mie mi-a placut,si are o clima buna ar fi,Cadiz,Huelva,au o clima buna si oameni deschisi,binenteles atunci cind te cunosc,,,

#43
caballero

caballero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2012

 dan84, on 6th August 2011, 15:26, said:

Dintre toti latinii si poate cam dintre toti europenii spaniolii sunt cam cei mai primitori cu romanii.
Nu vreau sa iti stric idea dar dupa parearea mea, dupa 8 ani in Spania, nu am vazut oameni mai rasisti, mai p... si mai si (ca nu mai continui ca ma da adminii afara sigur) in viata mea. Spaniolii si italienii cred ca sunt cei mai rasisti oameni din lume (dupa parerea mea). Tu de cati ani esti aici?

Uite:
http://www.adevarul....nofobi-spanioli (chiar am ghinion ca stau tocmai in Valencia)
http://www.sentinta....drogati-rasisti
http://www.adevarul....0_74994623.html
http://www.identitat...pic=1742.0;wap2

Si uite ai niste fragmente din ziare si forumuri despre ce cred de romani:

?Nu vrem români? viitor mesaj generalizat la alegerile din 2011!
"Sunt o natie de tigani, porci, nespalati si prosti. Vine doar ca sa fura, altceva bun nu aduce."
"Neam saturat de atati romani. Sa se intoarca la ei acasa."

Pentru autorul threadu-ului: tu vrei sa ramai in Spania? Ori cat de saraca ai fi, ramai acasa. Poate ca o sa castigi 1200/luna (daca o sa ajungi la asa ceva) dar cum o sa te trateze dupa aceea....

Bine, o sa stii de ce vorbesc dupa vreo 2 ani de stat aici.

La mine pana sa ma cunoasca lumea era foarte... nu stiu, inchisa? zice cam asa ceva "ia uite, alt roman care vine la furat" dar dupa ce ma cunoaste nu mai e asa, si sincer am cunoscut foarte putine persone care sa nu aiba ganduri rele despre romania. Eu unul, in cativa ani de zile o sa ma intorc acasa, oricum, Spania sa c-am facut de.... ehem.

Edited by caballero, 06 January 2012 - 17:33.


#44
Ripe12

Ripe12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.01.2009
Salut,
"Caballero", eu nu as fi asa vehement in ce priveste xenofobia (ca rasismul e altceva.. :D) spaniolilor cu privire la romani.
Eu calatoresc mult prin Spania si am contact direct cu romanii si spaniolii (prin natura meseriei cunosc f. bine Madidul si Castilla y Leon si nu cred sa faca nota discordanta cu restul Spaniei). Tot ce pot sa spun ca am observat 3 tipuri de spanioli:
1. Cei care ne cunosc si ne recunosc calitatile (seriozitate, buni meseriasi, de incredere)
2. Cei care ne cunosc, ne cunosc calitatile si ne exploateaza - dar asta nu are nimic de-a face cu xenofobia, desi multi compatrioti de-ai nostri confunda aceste 2 lucruri!
3. Cei care nu ne cunosc si care au auzit de noi doar cand se vorbeste de cazuri "deosebite"... iar noi nu prea luam Oscaruri, nu castigam campionate mondiale, nu luam premii Nobel (scuze pt sarcasm). Si e normal ca spaniolul sa se teama de romanul care fura, cerseste, violeaza, omoara... si sa vrea ca el sa PLECE.

Sa spui ca spaniolii si italienii sunt cei mai rasisti mi se pare o afirmatie gresita. Nu stiu multe despre italieni (despre a caror ura fata de romani am auzit doar prin intermediul mass media), dar se pare ca nu ai fost in Franta si aici ma refer sa mergi sa traiesti si sa muncesti acolo, nu ca turist sau prin alte state occidentale pentru a vedea cat de "primitoare" sunt cu romanii!!!
Asa cum exista si romani infractori, exista si spanioli xenofobi. Si cred ca procentajul lor raportat la populatia din Spania e direct proportional. Ca dovada iti aduc argumentul urmator: Italia si Spania sunt tarile cu populatia cea mai mare de romani 900.000 respectiv 870.000. E normal ca cele mai numeroase plangeri cum ca italienii si spaniolii sunt xenofobi sa vina de aici si la fel de adevarat e ca vei vedea la stirile de la ora 5 (in Ro) tot mai multe informatii de genul: "Roman prins la furat in Roma" sau "Scandal intr-o discoteca romaneasca la Madrid" si foarte putine "Un roman la Kopenhaga..."

Eu sunt convins ca majoritatea romanilor din It si Sp sunt oameni cinstiti ce au venit sa-si castige un trai mai bun si ca majoritatea italienilor si a spaniolilor nu au nici o treaba cu ei. Toti ceilalti sunt exceptii care dau bine pe sticla si in ziare si de care unii politicieni profita!
Chiar tu ai spus ca dupa ce au ajuns sa te cunoasca , spaniolii nu ti-au mai avut treaba. Ceea ce s-ar putea sa nu se intample la Viena, Paris, Berlin... (si anume sa vrea sa te cunoasca!)
Parerea mea.

Un salut tuturor romanilor.

#45
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018
Salut la toata lumea,
Sintem un cuplu de romini, care dupa 25 de viata in racoroasa si frumoasa Alberta,Canada vrem sa ne relocam in Spania,aproape de marea mediterana,bineinteles , vrem doar sa traim  in tihna,si fara ZAPADA SI FRIG.
Totodata am vrea un loc unde sa nu fie prea multa canicula, si mai ales romani de proasta calitate, dar stim ca romani sint peste tot.
Am dori un loc aproape si de servicii medicale bune, nu stim inca daca dorim rezidenta spaniola, caci nu vrem sa renuntam la cea Canadiana din motive de asigurare medicala si sociala.Aeroportul nu e f important,necesar totusi,sintem original din Cluj-Napoca
Fiind viitori pensionari, nu avem venituri foarte mari,dar destul cit sa ne descurcam decent.Cel mai tare ne ingrijoreaza asigurarea medicala, canicula, si oamenii mirlani,in rest sintem flexibili.
Asa ca rog sa veniti cu idei si sugestii pentru cazul nostru,va multumesc anticipat.

Florin,Edmonton,AB,Canada

#46
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 iib, on 06 august 2011 - 10:35, said:

Vad ca destul de multa lume a citit acest topic. Dar foarte putini s-au aventurat sa raspunda.
Ca sa simplific si sa elimin orice retinere ati avea am sa va rog sa imi spuneti pur si simplu cat de multumiti sunteti de locatia in care traiti in Spania.
Uite eu mă aventurez să-ți răspund: Îți recomand Toronto Posted Image, pe ăsta-l știu din experiență proprie. Numai că nu e în Spania.

#47
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018
Canada este o tara super frumoasa,rece si foarte scumpa,fara o justitficare anume, daca esti pensionar si n-ai lucrat la guvern sau n-ai o pensie privata,n-ai cum sa descurci decit decit , raminind la marginea societatii, singurul avantaj  ar fi asigurarea medicala care e gratuita.Si decit sa ne intoarcem in Romanica, o sa incercam in Spania , asta e tot.

#48
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
@iib: pana la urma, ce-ai hotarat si de ce :)?

#49
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

 ffdish17, on 30 septembrie 2018 - 04:21, said:

Salut la toata lumea,
Sintem un cuplu de romini, care dupa 25 de viata in racoroasa si frumoasa Alberta,Canada vrem sa ne relocam in Spania,aproape de marea mediterana,bineinteles , vrem doar sa traim  in tihna,si fara ZAPADA SI FRIG.
Totodata am vrea un loc unde sa nu fie prea multa canicula, si mai ales romani de proasta calitate, dar stim ca romani sint peste tot.
Am dori un loc aproape si de servicii medicale bune, nu stim inca daca dorim rezidenta spaniola, caci nu vrem sa renuntam la cea Canadiana din motive de asigurare medicala si sociala.Aeroportul nu e f important,necesar totusi,sintem original din Cluj-Napoca
Fiind viitori pensionari, nu avem venituri foarte mari,dar destul cit sa ne descurcam decent.Cel mai tare ne ingrijoreaza asigurarea medicala, canicula, si oamenii mirlani,in rest sintem flexibili.
Asa ca rog sa veniti cu idei si sugestii pentru cazul nostru,va multumesc anticipat.

Florin,Edmonton,AB,Canada

Hai sa o luam pe rand. Rezidenta esti obligat sa iei altfel nu poti ramane aici nedeterminat. Dacă aveti inca cetatenia romana e simplu ca e UE. Trb doar sa faceți dovada ca aveti din ce trai. De obicei cu un cont de 6000-7000 eur de persoana deschis intr-o banca spaniola si adigurare privata de sănătate full (sin copago = fara coplata) vi se acorda rezidenta in proporție de 90%
Spaniolii nu accepta dubla cetatenie dar la rezidenta nu au treaba
daca nu mai aveti cetatenie UE nasol procesul e mai complicat
O asigurare din aia de care ziceam mai sus costa intre 60 si 100 eur/persoana pe luna. iar ca acoperire e foarte foarte ok. oricum ei si in sistemul medical de stat stau f bine fiind in primele sisteme medicale de stat din lume ca si cota
Iar daca nu vrei romani nu cred ca Spania e tara pe care o visezi. ca oficial cea mai mare comunitate străină e cea romaneasca. o sa auzi romana vorbita si pe fundul marii si in varful muntelui. dar sunt romani si romani. eu am intalnit romani si romani. pana la urma ai liberul arbitru si interactionezi cu cine vrei
dar asta nu ar trebui sa te opreasca in alege Spania care este o tara absolut superba si merita sa stai aici. Infrastructura, nou, modern combinat cu vechi si cultura, mancare, clima. pt mine doar Italia ar fi peste. toata lumea zice de nordul Europei. da acolo pt bani. dar nu banii sunt totul.
apropo de bani. diferentele sunt f mari in Spania. Spre ex o chirie buna in Madrid de la 1000 in sus pt 2-3 camere. la Valencia zona echivalenta 30% mai ieftin
am notat asta chiar și la pretul transportului, servicii etc. Madridul e f scump. Sudul unde vreti voi sa va stabiliti e mult mai ieftin. Acolo vrem si noi sa ne retragem la batranete
Doar ca iar problema, sudul Spaniei vara e canicular. In nord e mai ok in sensul ca e temperatura constanta cât de cat de-a lungul anului dar ploua f f mult
si trb sa invatati marcar spaniola de balta ca aici engleza o vorbesc doar englezii. spaniolii rar vezi pe unul sa lege 2 cuvinte. inclusiv aia tineri

Edited by SETI, 01 October 2018 - 18:29.


#50
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005
si am uitat sa adaug. rezidenta este absolut obligatorie pt ca e aproape imposibil in a inchiria, nu poti face un contract de internet, electricitate etc. Practic aici daca nu ai NIE nu existi sau esti turist. Cred ca si  in Canada pana la urma e acelasi lucru.

Edited by SETI, 01 October 2018 - 18:54.


#51
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018
Mutumesc  grozava prezentare, dar totusi as mai avea ceva de intrebat cum ar fi, dupa ce luam resizidenta spaniola,mai trebuie platita asistenta medicala?
Avem cetatenie UE, dar resedinta in Canada, cu limba ne descurcam noi.
Am vazut ca in sud de la Valencia pina in Malaga e foarte arid, nu sint si ceva zone mai verzi?Adica o zona cu o clima mai de primavara?
Cam cum variaza real estate ul?Si mai ales cit ar costa un cuplu sa traiasca in Spania?
Multumesc si cer scuze de prea multe intrebari

#52
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

 ffdish17, on 02 octombrie 2018 - 01:52, said:

Mutumesc  grozava prezentare, dar totusi as mai avea ceva de intrebat cum ar fi, dupa ce luam resizidenta spaniola,mai trebuie platita asistenta medicala?
Avem cetatenie UE, dar resedinta in Canada, cu limba ne descurcam noi.
Am vazut ca in sud de la Valencia pina in Malaga e foarte arid, nu sint si ceva zone mai verzi?Adica o zona cu o clima mai de primavara?
Cam cum variaza real estate ul?Si mai ales cit ar costa un cuplu sa traiasca in Spania?
Multumesc si cer scuze de prea multe intrebari
Hola. Nicio problema sa o luam pe rand
Acordarea rezidentei este conditionata in a prezenta dovada faptului ca ai resurse materiale sa traiesti: salariu, o activitate economica, niste bani in banca, etc + asigurare medicala.
Aici nu beneficiezi de asigurare de stat decât daca contribui. In cazul vostru deci exclus rămâne a doua varianta = asigurare privata. Mai exista si varianta sa le aduceti dovada formularului S1 ca sunteți asigurați in tara de origine (tara UE)
https://europa.eu/yo...ms/index_ro.htm
Acum nu știu daca voi mai sunteți asigurati in Ro si sa il scoateti de acolo dar fiind vorba de Romania s-ar putea sa strambe din nas si sa va ceara asigurare privata
acum dupa ce obtii rezidenta nu mai vrei sa plătești asigurarea nu stiu ce sa zic. va riscati in primul rand sa ramaneti neasigurati?
Uite un site de al expatilor din Spania care explica destul de ok cum sta treaba cu asigurarile de sanatate si nu numai https://www.expatica...-system-101467/
Pt chirie incercati sa va faceti o idee cu https://www.idealista.com
tot ce pot sa spun este ca daca nu vreti sa stati in centrul unui oras mare si acceptați sa stati intr-un orasel mai mic gasiti chirie foarte acceptabila. Cred ca gasiti si cu 700/luna (poate si mai jos evident depinde de ce standarde aveti pt alegerea locuinței) in sud.Aici urbanizarile cum le zic ei (practic un grup de blocuri) sunt inchise si multe au in interior piscina, loc de joaca, sala de sport, locuri de recreere. Sunt f f ok dupa standardele mele.
Mergeti pe site-ul de imobiliare de mai sus si incepeti sa cautati. O sa va faceti o idee rapid de preturi in fct de așteptările voastre
Depinde deci f mult de zona. Eu cunosc Madridul ca acolo stau. Poate alti colegi de forum sa iti detalii de zone verzi in sud.
Restul stiu ca si chirii din ce m-am plimbat. Si nu am gasit nimic pana acum mai scump ca in Madrid.
Cu 1000 eur/luna cuplu dupa ce eliminati chiria+facturi+asigurari etc traiti f decent. Puteti sa faceti si niste excursii lunare prin Spania, puteti sa iesiti din cand in cand si la o carciuma...Puse una peste alta eu zic 2000 luna de cuplu pt o viata ok

Edited by SETI, 02 October 2018 - 07:53.


#53
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005
inca o chestie. la inchiriere majoritatea proprietarilor cer 1 luna in avans + 1-2 luni depozit + contractul de munca = dovada veniturilor. multi nu te accepta daca chiria e mai mare de 30% din venitul tau...
Probabil in cazul vostru fiind pensionari o sa va ceara o dovada de pensie sau un extras de cont de banca care sa va certifice solvabilitatea. habar n-am. in general inchirierile se fac prin agentii de real estate si o sa va ghideze ei. si acolo sa tineti cont comisionul agentiei e de obicei valoarea unei chirii lunare.

#54
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 ffdish17, on 02 octombrie 2018 - 01:52, said:

Mutumesc  grozava prezentare, dar totusi as mai avea ceva de intrebat cum ar fi, dupa ce luam resizidenta spaniola,mai trebuie platita asistenta medicala?
Avem cetatenie UE, dar resedinta in Canada, cu limba ne descurcam noi.
Am vazut ca in sud de la Valencia pina in Malaga e foarte arid, nu sint si ceva zone mai verzi?Adica o zona cu o clima mai de primavara?
Cam cum variaza real estate ul?Si mai ales cit ar costa un cuplu sa traiasca in Spania?
Multumesc si cer scuze de prea multe intrebari


Am fost in concediu in Spania in acest an, chiar in sud in Andaluzia. Am observat ca e foarte arid, ne-am plimbat intre Malaga, Cordoba, Sevilla si Ronda. Mie mi s-a parut extrem de arid si nespectaculos relieful, cel putin compaabil cu Germania. Ma gandesc ca nordul, gen tara Bascilor si Galicia sa fie mai verde (cel putin asa pare pe harta) dar acolo ploua mai mult. Posibil sa nu gasesti atatia romani in Tara Bascilor :) dar sa stii ca nici noi in 10 zile la Malaga, Sevilla si Cordoba n-am auzit decat o data limba romana.
Ca idee, se spune ca nordul e mai ploios, insa depinde si ce termen de comparatie ai.....poate in comparatie cu Canada e chiar super ok , si poate chiar ar fi o destinatie mai ok decat Andaluzia unde s-ar putea sa va fie greu sa va adaptati dupa atatia ani petrecuti in Canada.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate