Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Inregistrare audio cu microfon stereo.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Buna seara,

Vin cu urmatoarea intrebare catre voi, de ce am nevoie pentru a face o inregistrare audio stereo ?, la doua microfoane.

Conditiile sunt urmatoarele:
-Doua microfoane cu calitate audio decenta, capabile sa inregistreze si zgomote la o intensitate mare
-utilizarea unui laptop sau alt aparat portabil cu intrare audio pentru inregistrarea fisierului audio.

Scopul experimentului:
Crearea de inregistrari audio "holofonice" cu ajutorul unui cap artificial, pentru inregistrarea cu o precizie cat mai mare pentru o redare cat mai realista, fidelitatea conteaza, dar primeaza efectul de pozitionare in spatiu al ascultatorului.

Ca si inceput am decis sa incep cu doua microfoane identice, de calitate medie, montate cumva intr-un cap aritifical (probabil unul de manechin de magazin), care sa fie prevazut cu tot cu urechi. inclusiv o incercare de reproducere a canalului auditiv, pana la nivelul timpanului.

Dar greutatea vine in alegerea echipamentului de captare si mixare, ca din cate stiu, nu prea se gasesc calculatoare cu doua intrari de microfon si asa nu cred ca intrarea de pe PC este stereo, sa fac o mica "tiganie" cu doua microfoane si un fir.

Astept propunerile dvs.

Edited by connectorxp, 05 July 2011 - 20:39.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu. Doar cu placa audio dedicata. Sau cu un mixer.
Cu doua microfoane pe un fir, realizezi in cel mai fericit caz si cu cunostinte temeinice de electronice, o mare tiganie mono.

Edited by YOUR_GOD, 05 July 2011 - 20:46.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Depinde si de laptop. Eu mai am unul P1, din 98, care pelanga intrarea de microfon, mai are si intrare de linie stereo. cu un preamplificator stereo si doua microfoane, faci ce vrei. La 2 $, gasesti pe net microfoane decente stereo pt laptop. daca laptopul n-are intrare stereo pt microfon, se gasesc placi audio pe USB, care au.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am inteles, cred ca o sa caut o placa audio USB si sa incerc si asa, dar sa vad, ca am nevoie ca ambele canale sa fie perfect sincronizate, sa nu existe delay, altfel in loc de holofonic voi reda o ciorba inaudibila.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006
O placă audio cu două intrări de microfon (ex: Focusrite Saphire 6. MAudio Fast Traxk Pro etc.).

Sau un mixer cu două intrări de microfon, panoramate extrem stînga - dreapta, înregistrare prin line in (prin placa onboard dacă îți este suficientă calitativ sau printr-o placă dedicată).

#6
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postconnectorxp, on 5th July 2011, 21:38, said:

Buna seara,

Vin cu urmatoarea intrebare catre voi, de ce am nevoie pentru a face o inregistrare audio stereo ?, la doua microfoane.

Conditiile sunt urmatoarele:
-Doua microfoane cu calitate audio decenta, capabile sa inregistreze si zgomote la o intensitate mare
-utilizarea unui laptop sau alt aparat portabil cu intrare audio pentru inregistrarea fisierului audio.

Scopul experimentului:
Crearea de inregistrari audio "holofonice" cu ajutorul unui cap artificial, pentru inregistrarea cu o precizie cat mai mare pentru o redare cat mai realista, fidelitatea conteaza, dar primeaza efectul de pozitionare in spatiu al ascultatorului.

Ca si inceput am decis sa incep cu doua microfoane identice, de calitate medie, montate cumva intr-un cap aritifical (probabil unul de manechin de magazin), care sa fie prevazut cu tot cu urechi. inclusiv o incercare de reproducere a canalului auditiv, pana la nivelul timpanului.

Dar greutatea vine in alegerea echipamentului de captare si mixare, ca din cate stiu, nu prea se gasesc calculatoare cu doua intrari de microfon si asa nu cred ca intrarea de pe PC este stereo, sa fac o mica "tiganie" cu doua microfoane si un fir.

Astept propunerile dvs.
Cea mai ieftina varianta este urmatoarea:
Doua preamplificatoare de ACEST fel(care au microfonul inclus) , precum si un alimentator de ACEST fel, sau o baterie de 9V de ACEST fel.Deasemenea mai ai nevoie de un cablu stereo cu jack mic, de ACEST fel, de la care utilizezi doar partea cu jack mic(pe care o introduci in laptop, in mufa Line IN). Partea cu mufele RCA o tai ca sa faci legatura cu preamplificatoarele.

Edited by buncar, 07 July 2011 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate