Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

OCD -Grup de sustinere

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#235
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

 Prozac77, on 21st April 2012, 21:51, said:


Eu cred ca exista foarte putini, dar foarte putini, psihoterapeuti/psihologi/psihiatrii profesionisti in Romania. Romania in domeniul asta al ''psihicului'' e la nivelul Africii, de la pregatirea celor ce activeaza in el, pana la infrastructura, spitale, cabinete, clinici, etc. Si unii din astia iti pot face chiar mai mult rau, personal ma feresc de ei ca de dracu` . Si e pacat pentru ca bolile psihice sunt o realitate.

#236
Dolce34

Dolce34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.09.2011
Hello! Ma bucur sa vad ca sa mai reanimat putin subiectul :rolleyes:
Prozac, te salut cu drag si vreau sa-ti spun ca ti-am urmat sfaturile la ultima intalnire cu doctora mea si acum... sunt toc-aita cu acte in regula  ca sa fac haz de necaz un pic <_< Multumesc tare mult pentru ajutor!!!
Twinkey, bine ai venit, sper sa gasesti in acest grup, ajutorul de care ai( avem) nevoie in clipele mai grele. Desi acum e un pic mai liniste, sunt multe persoane de treaba aici care in limita timpului , pot oferi oricand un sfat sau o parere.

Ca sa intru si eu un pic in discutii..."Cati dintre cei cu TOC/OCD de aici stiu/sunt constienti ca obsesiile sau compulsiile sunt excesive sau irationale?"

Eu una sunt si am fost constienta mereu ca obsesiile mele sunt extrem de irationale false si aberante, dar sa stiu asta nu ma ajuta mereu. Am zile cat pot sa-mi controlez  anxietatea sau teama puternica pe care mi-o dau gandurile obsesive dar am si zile cand orice as face nu da nici un rezultat si nu astept decat sa treaca ziua aia mai repede..

Medicatia.. desi la inceput am detestat-o , trebuie sa recunosc ca nu as fi facut fata fara ea,  doar cand ma gandesc cat de greu si prin ce cosmar am trecut la inceput, nu regret nici o clipa ca am apelat la medicamente. Intradevar efectele adverse nu sunt de ignorat, eu am o frica teribila de ele dar ce sa fac.... decat sa imi rumege mintea intruna prefer sa iau pastile atat cat va fi nevoie.

In ce priveste psihoterapia, eu am facut pana acum decat online si am inceput-o intrun moment cand ma simteam f rau, iar sfatul medicului psihiatru a fost sa cresc doza de anxiolitic insa, cu ajutorul psihoterapetului meu, am reusit sa-mi revin ba chiar sa-mi controlez starile rele fara sa maresc doza de medicament. CBT-ul mi se pare o forma de psihoterapie f buna, pe mine personal ma ajutat, impreuna cu medicatia am reusit sa simt ca traiesc si sa ma bucur de momentele frumoase  fara sa-mi mai fie frica  de ce va urma, si sa suport mai usor momentele urate.

Hai ca m-am intins... va pup si va doresc numai bine  :kisstogether:  :console:

#237
adrian_sss

adrian_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.06.2011
salutare
oameni buni ce efecte secundare aveti voi?
eu am luat -mirzaten 30 mg nici un efect secundar ,doar ca dormeam foarte bine, la 10 jumate eram bustean :)
                 -xanax 1 mg inainte de sedinte, evenimente stresante, nici un efect secundar , aveam o stare de liniste si nici o emotie, ma durea la .... cum s-ar zice
                 -seroxat 20 mg , nici un efect secundar nimic parca as lua o bomboana
oare de ce? poate nu isi face efectul medicamentul

#238
Dolce34

Dolce34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.09.2011

 adrian_sss, on 22nd April 2012, 09:19, said:

salutare
oameni buni ce efecte secundare aveti voi?
eu am luat -mirzaten 30 mg nici un efect secundar ,doar ca dormeam foarte bine, la 10 jumate eram bustean :)
                 -xanax 1 mg inainte de sedinte, evenimente stresante, nici un efect secundar , aveam o stare de liniste si nici o emotie, ma durea la .... cum s-ar zice
                 -seroxat 20 mg , nici un efect secundar nimic parca as lua o bomboana
oare de ce? poate nu isi face efectul medicamentul
Eu am luat prima data seroxat 10 mg si am bifat cred ca toate efectele secundare posibile-insomnii, anxietate ridicata, dureri musculare, greata.. apoi am inceput mirtazapina 15 mg apoi 30mg, pe care o iau si acum. La mirtazapina nu am avut prea multe efecte secundare in afara de faptul ca mi-a  marit pofta de mancare, drept urmare am luat in greutate cateva kg bune, si dormeam f mult la inceput iar dimineata ma trezeam f greu.

#239
adrian_sss

adrian_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.06.2011
dolce
ce tratament iei acuma?doar mirzten?si ce diagnostic ti-a pun dr psihiatru?

#240
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011
Adriane, Dolce, Twinkey, salutare tutuor :thumbup:

Si eu am avut efecte adverse cu duiumul, mai ales la inceputul terapiei, insa am fost "cuminte"si am ascultat sfatul dr psihiatru si acestea au cedat in timp.
E drept ca au fost minore, anxietate, insomnie.
La cele majore, multi imi stiu istoria, efecte extrapiramidale, am ajuns la Urgente :nonobad: .Atunci dr a fost oarecum de vina ca nu m-a ascultat cand ii spuneam ca mi-e rau.O daduse ca sunt cam rasfatata si ca toata lumea imi sufla in dos. Fals. Fals de tot.
Acum imi stiu oarecum interesul si cand vad ca nu sunt tratata cu interes si in primul rand cu respect, aleg alt medic. De patru ani nu a fost nevoie, am o dr buna si e OK.

Revin.

#241
adrian_sss

adrian_sss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.06.2011
prozac tu faci tratament de ani de zile!!!
cum e ficatu? ti-ai facut analize de ficat sa vezi daca e macar putin afectat?

#242
Dolce34

Dolce34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.09.2011

 adrian_sss, on 22nd April 2012, 12:32, said:

dolce
ce tratament iei acuma?doar mirzten?si ce diagnostic ti-a pun dr psihiatru?
Adrian, acum iau mirtazapina 30 mg si lexotan 3 mg , jum dimineata , jum seara dar in ultimul timp incerc sa iau decat seara.

Diagnosicul meu a fost la inceput de depresie majora si tulburare anxioasa pus de medicul din tara, apoi medicul din tara unde locuiesc acum mi-a pus diagnosticul de panic disorder pana acum o saptamana cand am rugato sa ma asculte si i-am explicat mai amanuntit starile mele si mi-a adaugat pe langa panic disorder si OCD cu accentul mai mult pe obsesii...

#243
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

 Dolce34, on 22nd April 2012, 17:52, said:

Adrian, acum iau mirtazapina 30 mg si lexotan 3 mg , jum dimineata , jum seara dar in ultimul timp incerc sa iau decat seara.

Diagnosicul meu a fost la inceput de depresie majora si tulburare anxioasa pus de medicul din tara, apoi medicul din tara unde locuiesc acum mi-a pus diagnosticul de panic disorder pana acum o saptamana cand am rugato sa ma asculte si i-am explicat mai amanuntit starile mele si mi-a adaugat pe langa panic disorder si OCD cu accentul mai mult pe obsesii...

Eu sunt un tip mai degraba compulsiv decat obsesiv, dar cateodata nu stiu cum o fi mai bine...sa ai accentuate obsesiile sau compulsiile?

#244
bittersweet_13

bittersweet_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.06.2011

 Twinkey, on 22nd April 2012, 20:06, said:

Eu sunt un tip mai degraba compulsiv decat obsesiv, dar cateodata nu stiu cum o fi mai bine...sa ai accentuate obsesiile sau compulsiile?


Salutare dragii mei!  Twinkey....daca ma intrebi pe mine...eu am mai accentuate gandurile obsesive. Complulsii nu am aproape deloc...Acum nu stiu daca e bine sau nu, dar eu ma gandesc ca daca le-as avea si pe acestea poate ar fi mai usor, poate m-as mai elibera de anxietate ...dar cum la mine sunt doar la nivel mental, mi-e destul de greu sa scap de ele. Eu mai am putin si ''aniversez'' 2 ani de cand m-am ales cu aceasta tulburare...am fost chiar bine, dar zilele astea acum nu stiu ce m-a apucat, am o stare accentuata de tristete si pe fondul asta hop si gandurile  alea ''frumoase''. Ce sa fac...astept sa treaca...sper.

Ceilalti cum mai sunteti ?

#245
Dolce34

Dolce34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.09.2011

 bittersweet_13, on 29th April 2012, 11:12, said:

Salutare dragii mei!  Twinkey....daca ma intrebi pe mine...eu am mai accentuate gandurile obsesive. Complulsii nu am aproape deloc...Acum nu stiu daca e bine sau nu, dar eu ma gandesc ca daca le-as avea si pe acestea poate ar fi mai usor, poate m-as mai elibera de anxietate ...dar cum la mine sunt doar la nivel mental, mi-e destul de greu sa scap de ele. Eu mai am putin si ''aniversez'' 2 ani de cand m-am ales cu aceasta tulburare...am fost chiar bine, dar zilele astea acum nu stiu ce m-a apucat, am o stare accentuata de tristete si pe fondul asta hop si gandurile  alea ''frumoase''. Ce sa fac...astept sa treaca...sper.

Ceilalti cum mai sunteti ?
Salutare salutare!!!!! Nici eu nu sunt f bine zilele astea, mi-au revenit gandurile legate de mine..  sunt cam deprimata.. dar poate asta pt ca am citit iar prostii pe net fara sa vreau....... nu stiu ce sa ma mai fac, cum citesc sau aud ceva rau, empatizez imediat negativ.. O sa ajung sa nu mai citesc nici ziare .. nimic. Voua vi se intampla asa ceva? sa auziti  sau sa cititi ceva rau si apoi sa nu va mai puteti scoate din cap lucru respectiv?

Am renuntat sa mai citesc pe forumuri medicale dar uite ca, fiind departe de tara mai citesc un ziar online, un site de sitiri.. ma mai uit la tv pe net.. si sunt numai stiri una si una :thumbdown: off.... la fel ca si bittersweet astept sa treaca... Mai am un pic si plec in tara si stiu ca o sa ma simt mai bine, o sa incep sedintele de CBT , o sa am familia alaturi si sper sa fie bine... asta e singura mea alinare pt zilele astea mai putin bune :console:

Va pupacesc si va doresc un inceput de mai suuperb si TOC freeee!!

#246
bittersweet_13

bittersweet_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.06.2011

 Dolce34, on 30th April 2012, 07:13, said:

Salutare salutare!!!!! Nici eu nu sunt f bine zilele astea, mi-au revenit gandurile legate de mine..  sunt cam deprimata.. dar poate asta pt ca am citit iar prostii pe net fara sa vreau....... nu stiu ce sa ma mai fac, cum citesc sau aud ceva rau, empatizez imediat negativ.. O sa ajung sa nu mai citesc nici ziare .. nimic. Voua vi se intampla asa ceva? sa auziti  sau sa cititi ceva rau si apoi sa nu va mai puteti scoate din cap lucru respectiv?

Am renuntat sa mai citesc pe forumuri medicale dar uite ca, fiind departe de tara mai citesc un ziar online, un site de sitiri.. ma mai uit la tv pe net.. si sunt numai stiri una si una :thumbdown: off.... la fel ca si bittersweet astept sa treaca... Mai am un pic si plec in tara si stiu ca o sa ma simt mai bine, o sa incep sedintele de CBT , o sa am familia alaturi si sper sa fie bine... asta e singura mea alinare pt zilele astea mai putin bune :console:

Va pupacesc si va doresc un inceput de mai suuperb si TOC freeee!!


Salutare tutror!! Offf Dolce...asa mai patesc si eu..incerc sa ma tin departe de stirile care stiu ca pot sa-mi faca rau...Dar in zilele bune parca reusesc sa nu ma las afectata de nimic. Am avut si zile fara pic TOC...iar acum cand nu le mai am ma gandesc cum de am putut sa fiu bine atunci si acum nu mai pot...totusi cred ca depinde de starea noastra. E normal sa vina si gandurile cand suntem mai tristi, deprimati. Dar nu e asa ca atunci cand ai o stare de bine parca nici nu-ti mai pasa de ganduri? Heheheee de ar fi mereu asa...

O saptamana frumoasa si linistita va doresc si imi doresc  :D Numai bine!

#247
bittersweet_13

bittersweet_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.06.2011
Va astept pe toti si aici :)


Grup suport TOC - Facebook

 bittersweet_13, on 30th April 2012, 15:28, said:

Va astept pe toti si aici :)


Grup suport TOC - Facebook


DATI UN LIKE LA PAGINA SI INSTALATI-VA COMOD :)

#248
Dolce34

Dolce34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.09.2011

 bittersweet_13, on 30th April 2012, 14:29, said:

Va astept pe toti si aici :)


Grup suport TOC - Facebook




DATI UN LIKE LA PAGINA SI INSTALATI-VA COMOD :)
:peacefingers: am dat like.. mi-as dori tare mult sa mearga mai bine ca aici...
Apropo.. mi-am comandat niste carti pt OCD in engleza- Brain lock,Overcoming Obsessive Thoughts: How to Gain Control of Your OCD,Break free from OCD. A citit cineva vreuna din ele?  Sper sa-mi fie de ajutor, am vazut ca sunt recomandate pe un forum ocd ...
De altfel.. a trecut si ziua de azi mai cu un gand "frumos" cum a spus bittersweed :rolleyes:  mai cu 2 ore de sala.. m-am amuzat teribil cand am vazut un curs de aerobic cu instructorii costumati in niste caractere din desene animate :D  maine la munca, urmeaza sa-i spun sefului meu ca vreau sa-mi iau liber 3 luni si trebuie sa gasesc o cale sa-i spun cat se poate de frumoooos sa nu faca infarct :angry:

#249
bittersweet_13

bittersweet_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.06.2011

 Dolce34, on 30th April 2012, 16:47, said:

:peacefingers: am dat like.. mi-as dori tare mult sa mearga mai bine ca aici...
Apropo.. mi-am comandat niste carti pt OCD in engleza- Brain lock,Overcoming Obsessive Thoughts: How to Gain Control of Your OCD,Break free from OCD. A citit cineva vreuna din ele?  Sper sa-mi fie de ajutor, am vazut ca sunt recomandate pe un forum ocd ...
De altfel.. a trecut si ziua de azi mai cu un gand "frumos" cum a spus bittersweed :rolleyes:  mai cu 2 ore de sala.. m-am amuzat teribil cand am vazut un curs de aerobic cu instructorii costumati in niste caractere din desene animate :D  maine la munca, urmeaza sa-i spun sefului meu ca vreau sa-mi iau liber 3 luni si trebuie sa gasesc o cale sa-i spun cat se poate de frumoooos sa nu faca infarct :angry:


Eu am citit din cartile astea ce rezumate am gasit pe net...si, cum zicea si Prozac, sunt foarte bine scrise, e minunat! mai greu cu pusul in practica . Adevarat ca teoria e una si practica alta. Cu siguranta toti stim ce ar trebui sa facem si ce nu dar de ar fi asa usor sa si aplicam...Totul depinde de noi pana la urma...totul este in mintea noastra, numai noi ne putem ajuta.
Dolce, bafta multa maine cu seful :)
Si pe ceilalti va astept pe pagina de Facebook....sa ne adunam cat mai multi si sa facem ceva frumos acolo...sa vorbim despre ce ne supara dar sa ne mai si distram si sa uitam de probleme :wave: va pup !!! si va astept Grup de suport -  Facebook

#250
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011
Salutare,

Hei si eu, tot rau zilele astea. Da'rau , m-am dus cam jos si inca nu mi-am revenit. E drept am baut doua sticle de bere , mici, am zisca sunt in vacanta si o bere pe zi nu conteaza, insa uite ca a deprimat sistemul nervos. N=o sa se mai repete!

Cartile sunt bune, am si eu vreo doua. Cum bine zicea cineva :thumbup: , mai greu cu pusul in practica, asta datorita anxietatii excesive.

Dolce, ii zici sefului si gata, asa mai mieros bineinteles:)

Va pup si o zi buna!

#251
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 Prozac77, on 21st April 2012, 21:51, said:

Sofpedistul, asa e, oarecum ai pus punctul pe i. Eu personal nu am gasit inca un psihoterapeut care sa ma ajute sa-mi depasesc obsesiile. Nu mai spun ca dac=torita obsesiei dezvoltasem si o depresie majora si nu mai stiam care e de fapt afectiunea invalidanta, OCD sau depresia.Pentru mine personal, SSRi au fost colacul de salvare.

Da, stiu, sunt efecte secundare, le resimt si inca din plin, insa este tot ce am la indemana.deocamdata.
Eu am facut terapie pe la nume mari,pe care din respect pentru aceste nume, nu le insir aici. Degeaba. Desi am luptat cat am putut fara medicatie, viata mea ajunsese sa atarne de un fir de ata, si nu fac misto.  OCD e boala urata rau, daca nu  e tratata. Cei care au, stiu despre ce vorbesc. E un chin, asta e cuvantul nimerit.
Prietena mea buna, tot cu TOC a facut psihoterapie ca la carte si a zis gata, am toate armele invatate la terapie, pot lupta fara medicatie. A renunatat si dupa 5 luni a avut o recadere urata.

Asa e, procesul de ameliorare e unul anevoios. Cartile de self-help scriu asa frumos, insa in relaitate e alta Marie cu alta palarie, nici vorba de acomodarea la obsesii, apar si provoaca o teama paralizanta desi le-ai despicat/analizat singur sau cu psihologul tau. Nimic pare sa nu functioneze.

Uite la mine, niciodata nu mi-a mers expunerea sau a mers tare anevoios. Expunerea mea era sa stau singura in casa cu fii-mio, pentru ca imi era tare teama ca o sa-i fac rau (desi stiam ca nu o sa-i fac). Ei imi clantaneau dintii in gura de frica ca as putea sa ii fac rau. Ascundeam cutite, obiecte ascutite samd. Si obsesia revenea de fiecare data cu aceeasi putere sau parca mai rau.
Vorbeam cu psihologul si stabileam in minte ce timp frumos o sa petrec eu cu copilul si cand ajungeam sa stau imi tremura tot corpul de nu mai stiam cum ma cheama. Aia nu era viata, era un chin! Abia imi amintesc anii aia de chin, din cauza fricii imense.

Dupa ce am inceput Prozac, alta viata, pot sta cu el si nu am treaba de nimic. Rar, foarte rar imi este teama sau am o angoasa.
Am dat asa un fragment din viata mea sa poti sa iti faci o parere din viata unei mame cu OCD.

Nu mi-e usor sa vb despre lucrurile astea, insa stiu ca poate experienta mea va ajuta si alte mame. Si cumva, impartind suferita, parca nu mai esti singur:))

Cam asa...



Prozac, cam pe aici vroiam să fac eu diferența între a ști și a conștientiza, iar exemplul tău este perfect.

Așa cum am spus mai sus nu creditez psihoterapia, cu toate că am învățat de la diferite școli, diferite metode de abordare. Totuși, deși este o soluție mai accesibilă și mai satisfăcătoare, nu creditez nici medicația pe termen lung, întrucât îl leagă pe individ de substanță.

Am întâlnit două cazuri de persoane despre care pot spune că sunt mai mult decât Ok. Una a avut un atac cerebral în urma căruia s-a recuperat semnificativ. Cealaltă s-a pocăit. Dacă în cazul primeia explicațiile țin mai degrabă de neurologie, știută fiind legătura între OCD și structura creierului. Mulți autori semnalând apariția OCD în urma trombozei de sinus cavernos, de exemplu. Dar iată că se poate și invers.
Cazul celeilalte persoane, este o dovadă clară că accesul real la sistemul de convingeri face minuni.

Eu susțin ideea combinării medicației și terapiei suportive de grup. Grupul de suport este mai accesibil, oferă un mediu mai atrăgător etc, etc.

#252
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011
Ce faceti, cum sunteti? :coolspeak:

Eu sunt bine, desi fac expunere de cateva saptamani incoace ca sotu mi-e plecat si eu sunt singura cu piticul.
Cateodata mi-e greu, cateodata mai usor, dar mergem inainte :thumbup:
Obsesiile sunt in banca lor, compulsii n-am (decat mentale), dar per ansamblu sunt ok.

Voi?

Am o intrebare pentru sofpedistul:
am o sora mai mica la care tin foarte mult. are putin peste 30 de ani si nu e casatorita. problema ei este ca e o persoana cu putina incrdere in ea si nu asta ar fi problema, ci ca se enerveaza, repede si aproape de orice :nonobad:
eu nu-s asa si starea ei incepe sa ma ingrijoreze din ce in ce mai mult, pentru ca nu e normal sa te superi din orice, nu-i normal sa rezolvi orice cu nervi si cearta :nonobad:
ea asa face, la servici se cearta, cu prietenii ei se cearta, acasa (sta cu maica-mea, ca nu e maritata) mai mereu se cearta si tot asa.
asta e o boala sau e modul ei de manifestare?
eu mereu ii zic ca atunci cand se cearta ii " moare" o retea neuroanala si ca intr-o zi sa nu se trezeasca in bezna! stiu, suna o tampenie, dar nu as cere ajutorul daca nu s-ar certa cu toti!
si prietenul ei a observat ca e mereu "moody""
multumesc frumos!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate