Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

OCD -Grup de sustinere

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#253
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
Help! daca tot  sunt psihoterapueuti specializati pe simptome (OCD etc.), as vrea si eu sa aflu, unde sa gasesc unu specializat pe enurezis selectiv, imi vine sa fac pipi pe terapuetii de 2 bani! Si as vrea sa tratez asta, PRESIMT IN URINA CA FAC CEVA RAU! Sunt constient ca totul e psihogen!

#254
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
imi pare rau ca nu s-a mai scris pentru ca problema cred ca intereseaza acum mai mult ca oricand , bolile psihice anxietatile starile de panica sunt in floare
am avut stari de panica pe vremea lui raposatu dar pe atunci se dadea putina importanta, acum au revenit
ce am observat
cand au venit pe lume copii n-am mai avut stari de panica , aveam atat de multa treaba peste zi ca adormeam inainte de a pune capul pe perna , stand in canapea , eram extenuata , imi doream cu ardoare 3 ore de somn pana la biberonul celalt.
acum am mai mult timp liber , stau cu ochii pe pereti cand ajung acasa, am prea mult timp liber , neocupat, n-am alta activitate decat job-ul, "somnul ratiunii naste monstrii " cred ca-i adevarat, mintea omului trebuie ocupata cu ceva , dar cu ce ? facem activitate fizica din ce in ce mai putina, socializam din ce in ce mai putin (socializarea zic eu este o forma formidabila de a depasi momentele de panica , esti atent la ce scrie celalt pe net sau la ce vorbeste acela in real in loc sa fii atent la gandurile tale, de fapt starea de panica se instaleaza atunci cand esti prea atent la gandurile tale si asta in timpii neocupati, timpii morti, cand nu facem nimic.
mi-ar face placere sa vorbim pe tema asta , sa ne povestim sa scriem ce fel de obsesii avem , cred ca majoritatea au obsesii banale sau din temerile care au blocat canalele de-a lungul timpului, dar n-ai ce face fara frica nu poti sta , decat daca traiesti sub o cupola de sticla. Cred ca , copilaria is pune si ea amprenta , un tata despotic , o mama care n-a stiut sau n-a vrut sa ofere iubire , frati surori egoisti si fara scrupule , cam atat
cui ii face placere putem vorbi id dellliadelllia

#255
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pai in general se recomanda sa iti tii mintea ocupata mereu pentru a evita creierul sa isi faca de cap. Efectiv incearca sa ai mereu de treaba, astfel incat obsesiile sau anxietatile sa nu isi faca loc in viata ta.
Terapie de vreun fel faci?

#256
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
nu fac terapie, n-am facut niciodata, trag aer in piept si cand am cate o criza plec la plimbare sau fac mancare, dush, rebus.

#257
TheFNK

TheFNK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.04.2009
Buna. De peste 3 ani de zile ma lupt cu numaratul, aranjarea obiectelor in toata casa, ganduri si imagini cu tenta sexuala/violenta, frica de a nu ranii pe cineva din familie prin simplul fapt ca refuz sa fac cele mentionate, verific gazul si usa de zeci de ori in fiecare zi iar acum 2 ani si ceva cand eram in liceu am inceput sa  rostesc o rugaciune scurta si simt ca daca nu fac asta ceva rau se va intampla. Nu am cerut ajutor de la nimeni iar parintii nu stiu pentru ca au fost plecati, acum s-au intors si nu ma voi putea ascunde.

In ultimele 5 luni am inceput sa limitez verificarile si aranjatul obiectelor ( m-am angajat si vin acasa foarte obosit ) dar gandurile au ramas acolo si simt ca ma distrug.

In fiecare zi simt ca imi explodeaza capul si am inceput sa iau sedative doar pentru a ma calma. Am decis ca am nevoie de ajutor dar nu stiu cum si unde sa incep. Multumesc

Edited by TheFNK, 07 January 2014 - 22:21.


#258
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
TheFNK de ce stai? De ce nu mergi ori la terapie ori la un medic bun care sa iti prescrie un tratament corect.
Sa stii ca exista viata si dupa OCD si chiar una aproape ,foarte aproape de normalitate.
Din pacate lipsa corecta de informare, prejudecatile, fac de multe ori ca aceste tulburari sa fie greu tratabile sau sa devina cronice si sa fie traite de pacient ca si viata proprie.
O viata greoaie si nefericita. Cauta surse corecte de informare si mergi si trateaza-te.

#259
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
cel mai bun tratament este sa aveti prieteni, virtuali sau in real, socializati, intalniti-va cu ei, faceti sex cat mai mult (nu glumesc ), nu stati in casaaaaaa, afara , vine primavara , in parc , la piscina, la o prietena/prieten, dar sa nu va lipseasca sexul, sa nu radeti , am observat ca persoanele debusolate panicate nu fac sex , aproape deloc.

#260
vark75

vark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.07.2006
Mai poti incerca si varianta cu medicamente. SSRI-urile dau rezultate bune in genul asta de tulburari. Desigur, sunt si efecte secundare la inceput dar poate merita sa treci peste ele ca mai apoi sa fii ok.

#261
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si ce pui mei se intampla daca faci ce vrei indiferent ce gandesti? Adica este ca o susperstitie si te gandesti la ceva nasol, dar ce pui mei se petrece daca faci ceva indiferent de gand.
Sa zicem ca inainte de culcare te uiti la bec sau pe geam, ce pui mei se intampla daca in loc de 5 ori uitat pe geam te uiti si ai stins becul.

#262
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 Argent, on 01 aprilie 2018 - 21:49, said:

Si ce pui mei se intampla daca faci ce vrei indiferent ce gandesti? Adica este ca o susperstitie si te gandesti la ceva nasol, dar ce pui mei se petrece daca faci ceva indiferent de gand.
Sa zicem ca inainte de culcare te uiti la bec sau pe geam, ce pui mei se intampla daca in loc de 5 ori uitat pe geam te uiti si ai stins becul.

Pai se intampla, unii au fixul cu 77,a dica de 77 de ori strebuie sa inchida/deschida intrerupatorul. Altii au ganduri sa faca rau celor dragi, cei pe care ii iubesc cel mai mult, aceste ganduri le acapareaza mintea desi ratiunea le ramane intacta , adica stiu ca aceste ganduri sunt aberante si nu ar comite astfel de fapte.Uneori anxietatea este paralizanta. OCD este foarte greu de suportat de catre pacient, mai ales ca acesta nu pierde contactul cu realitatea.
Tratamentul de baza este SSRi si /sau terapia cognitiv-comportamentala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate