Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Aminteste-ti ca Visezi!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#55
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007

View PostOvidiu93, on 14th May 2011, 22:06, said:

Daca universul ca o entitate este viu, daca fiecare atom din el este viu, de ce ne gandim la noi ca fiind diferiti fata de univers dar nu parte din el ? Tu iti dai seama ca este o contradictie imensa aici ?

Nu este nici o contradictie numai ca aparentele iti spun altceva; Aparentele sunt...ceea ce apare...In Vis. Aparentele iti sunt date de Mintea fizica care nu stie altceva decat deceptie. Chiar nu poti sa accepti ca exista ceva mai presus decat tine, de ego-ul tau??? Eu ti-as zice ca eu gresesc, doar ca sa-ti arat ca nu conteaza "cine are dreptate", insa te-as minti. Accepta faptul ca s-ar putea sa gresesti, poate nu intelegi totul; Cum de altfel nici eu nu inteleg totul, de asta incerc sa inteleg prin vedas, pentru ca sunt scrieri antice extrem de complexe...Invataturi care au fost date oamenilor de catre DemiZei, Titani-Asuras, Ingeri-Gandharvas, Fiinte facute din Lumina-Devas..care la randul lor sunt tot asa manifestari ale Constientei, mesageri.

Edited by LycoSs, 14 May 2011 - 21:37.


#56
DoubleDelta3

DoubleDelta3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2011

View PostLycoSs, on 10th May 2011, 14:47, said:

Nu raspundeti la critica cu critica, la ofensa cu ofensa, la jignire cu jignire, la ura cu ura; In schimb raspundeti cu iubire la tot!
A te simti criticat, ofensat, jignit si urat este blocaj; Este felul deceptiei de a incerca sa ne pacaleasca sa raspundem cu acelasi sentiment involutiv.

Un exemplu bun ar fi: Daca vezi la stiri sau in viata de zi cu zi, un om care chinuie groaznic un animal..fie el un cal sau un caine,sau orice alt animal; Incearca sa salvezi acel animal daca poti, insa nu-l ura pe omul care l-a chinuit...Nu-i dori moartea acelui om pentru ca, ai face acelasi rau pe care-l face el deja, poate chiar ai face un rau mai mare decat al lui. Deceptia ii pacaleste pe oameni in a crede ca ura este justificata in anumite conditii...Insa ura nu este justificata in nici o conditie; Nu exista nici un caz special in care ura este justificata. Lasa ura sa plece de unde a venit. Ura vine din Ura... Iubirea vine din suflet pentru ca este sentimentul tau natural...Cand ai aparut pe lume ai aparut in pace, era liniste si iubire cand ai venit pe lume. Apoi au inceput complicatiile pentru ca, complicatiile sunt necesare pentru evolutia ta...Insa nu lasa pacaleala sa te pacaleasca. A plati cu aceeasi moneda este cea mai mare pacaleala pe care ti-o da deceptia. Raspunde cu Iubire! Compasiune! Empatie! Intelegere! Multumire! la TOT ce traiesti!

Priveste in felul urmator: Tu in mod natural cresti in continuu...ca experienta, ca suflet, ca evolutie; Ura, critica, ofensa, jignirea...toti acesti factori sunt inhibitori ai cresterii tale naturale; Daca lasi acesti factori sa stea in calea evolutiei tale, atunci iti blochezi singur cresterea...expansiunea naturala... In schimb, daca raspunzi la toate experientele cu factorii tai naturali, adica iubirea, compasiunea, empatia, intelegerea, multumirea, pacea, atunci cresterea ta, expansiunea ta se accelereaza! Acestia din urma sunt factorii naturali, constructivi, adevarati pentru ca sunt factorii care au fost prezenti de la inceputul tau in aceasta lume; Factorii negativi au aparut abia dupa, ceea ce-i face falsi, iluzorii si neconstructivi... Te-ai nascut in pace nu in razboi, frate!



Legi ale Creatiei:
1.Existi si intr-o oarecare forma intotdeauna vei exista (Esti)
2.Unul este Toti si Toti este Unul (Dumnezeu, prin noi Toti)
3.Ceea pui afara este ceea ce primesti inauntru (Exact ce exteriorizezi primesti inapoi)
4.Schimbarea este singura constanta, exceptand primele trei legi (Apa curge intotdeauna)


Apa poate parea ca sta, insa apa nu sta niciodata...Noi suntem facuti din apa.

Mintea fizica("Eu") este in vale si Mintea mai Inalta(Intuitia, constiinta) este in varful muntelui. Mintea fizica trebuie sa asculte de Mintea inalta pentru ca mintea fizica nu vede intreaga "imagine".
"Ceea ce pentru Mintea fizica poate pare a fi tavanul, este pentru Mintea mai Inalta doar podeaua"







Asta este chestia, ca eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic! Nu iti pot dovedi ce nu crezi! Tu alegi ce crezi, nu pot alege pentru tine!
Scopul acestui topic este acela de Memo. De amintitor! Pentru cei care isi vor aminti cand vor fi ei pregatiti!
Ca si piramidele! Topicul are rol de amintitor! Este "o foaie" lasata de tine din viitor pentru tine din trecut!

O zi buna si tie!  ;)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IxC4LLWuZX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Interesante teorii! Imi place ca promovezi pozitivul oricum, ca si religiile din lume - deci nu vad nimic rau in ipoteza ta.

#57
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostDoubleDelta3, on 15th May 2011, 14:52, said:

Interesante teorii! Imi place ca promovezi pozitivul oricum, ca si religiile din lume - deci nu vad nimic rau in ipoteza ta.
Pozitivul oricum e motorul vietii. Sau nu.

#58
DoubleDelta3

DoubleDelta3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2011

View Postsorin2007, on 15th May 2011, 15:01, said:

Pozitivul oricum e motorul vietii. Sau nu.

Este motorul vietii, de ce n-ar fi!

Edited by DoubleDelta3, 15 May 2011 - 15:45.


#59
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View PostLycoSs, on 14th May 2011, 19:01, said:

Probabil lui Ovidiu i-a placut ideea in afara de partea cu divinitatea...ateii in general resping idei intregi din cauza ca au o problema ca e inclusa divinitatea pe care ei aleg sa o respinga ca si cum nu ar exista. Asta spun ca tot ca o observatie, nu ca o critica, pentru ca e liber sa aleaga sa creada ce vrea.
Sau resping idei false sau inutile. Si tu respingi ideea existentei lui Mos Craciun, sau a lumii-ca-realitate (adica lumea-nu-e-vis)...

Quote

Vei stii pentru ca nu vei mai exista decat ca, constienta...fara mintea fizica...Mintea fizica este acel "eu" arogant; Iti vei da seama pentru ca nimeni nu ti se va adresa.
Pentru ca aici ti se adreseaza tot, chiar si mintea cand formuleaza ganduri...Gandurile iti sunt adresate de catre minte ca sa te induca in eroare, sa-ti alimenteze aroganta;
Iti poti da seama daca practici meditatia Zen, in timpul in care incerci sa mentii pacea, linistea...mintea va face orice poate ca sa nu piarda controlul pe care-l are asupra ta.
Sinuciderea nu face decat sa te duca mult inapoi, in loc sa-ti continui drumul...Tema nu o alegi tu, asta e problema...Chiar daca te sinucizi te vei naste tot aici, pentru ca, inca nu ai evoluat pentru a depasi acest vis...Daca mori fara a te fi regasit, moartea va fi doar tranzitia dintre o manifestare in visul asta in alta manifestare in visul asta...Si nu vei castiga nimic prin asta, ba chiar vei pierde pentru ca va trebui sa muncesti sa castigi tot ce ai pierdut ca evolutie a spiritului pana acum...Doar daca evoluezi si te reintregesti in visul asta moartea va fi tranzitia dintre visul asta si alt vis, altfel va fi tranzitia dintre visul asta si visul asta...
De fapt nu vei sti. Pentru ca visul este drog, si chiar si in lipsa acestuia nu mai stii Adevarul. Faptul ca Visul este - de fiecare data cand il ai - similar lumii noastre este o  prejudecata de-a ta. Visul poate avea orice forma, uneori mundan ca aceasta lume, alteori straniu si inaltator, sub forma doar a constiiintei. Pentru ca Visul este de fapt Iadul (pervertit de alte religii, cum ar fi crestinismul). Problema este ca constiinta in sine nu poate sa isi dea seama de nimic, indiferent de ce i se infatiseaza. Ea poate accepta sau respinge, dar niciodata nu va STI cu siguranta daca ceea ce accepta este, de exemplu, Realitatea.  Asa ca sinuciderea este doar un alt mijloc de evolutie pentru ca desi pierzi pe de o parte experienta, o castigi pe cealalta prin insasi fenomenul respectiv. Iar daca nu experimentezi totul, nu castigi nimic (moartea este tranzit intre vise indiferent de natura acesteia - tocmai asta face moartea parte din experienta.).
P.S. Pacea este o iluzie, tendinta noastra originara de a muri, de a disparea. Este felul in care se manifesta dorinta de a evada din Iad...

Quote

Treaba este ca Valul continua sa existe pentru ca el este defapt intregul Ocean, insa a uitat...Si pentru ca a uitat trebuie sa-si aminteasca...sa se reintregeasca aici in vis...
Se referea la emergenta. Tu respingi flagrant conceptul inaltator de emergenta, ca ai putea fi mai mult decat suma componentelor (experientelor tale). Cata vreme ramai legat de aceste puncte de vedere inferioare, nu vei putea evolua, caci evolutia inseamna emergenta - tu nu mai esti Ocean, ci Val. In momentul in care te separi de comun devii unic si poti sa iti indeplinesti destinul adevarat...

/pot-si-eu

#60
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Postmork, on 16th May 2011, 11:56, said:

Asa ca sinuciderea este doar un alt mijloc de evolutie pentru ca desi pierzi pe de o parte experienta, o castigi pe cealalta prin insasi fenomenul respectiv. Iar daca nu experimentezi totul, nu castigi nimic
Ba, da ce destepti e unii... Dar tu ai experimentat despre ce ne explici aici sau vorbesti din teoria pe care ti-ai construit-o dupa cum crezi ca ar sta treaba? N-ar fi mai bine sa pui mana si sa experimentezi tot si cand te intorci sa ne spui cum e cu adevarul?

#61
DoubleDelta3

DoubleDelta3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2011
A promova sinuciderea este cea mai mare prostie care ar putea-o face cineva
Sinuciderea nu poate fi decat opusul evolutiei exact cum zicea si Lycos

Nu inteleg de ce ar afirma Mork asa ceva, dar in fine exprimarea libera este dreptul omului.
Sper doar sa nu il creada careva vreodata sa incerce vreo prostie de genul asta...

In nici o religie nu este promovata sinuciderea tocmai pentru ca toti stiu ca este cea mai mare prostie.
Viata este un privilegiu!

Edited by DoubleDelta3, 16 May 2011 - 12:32.


#62
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postmork, on 16th May 2011, 11:56, said:

Sau resping idei false sau inutile.
Mork, ai dreptate in legea ta. Chiar ai. Numa ca nu bate cu nimica. Ceasu rau.

#63
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View PostClara22, on 16th May 2011, 13:07, said:

Ba, da ce destepti e unii... Dar tu ai experimentat despre ce ne explici aici sau vorbesti din teoria pe care ti-ai construit-o dupa cum crezi ca ar sta treaba? N-ar fi mai bine sa pui mana si sa experimentezi tot si cand te intorci sa ne spui cum e cu adevarul?
Ce spun eu acolo este o consecinta a teoriei lui LycoSs. Eu nu am nevoie sa ma sinucid din moment ce eu nu Visez ci traiesc in viata reala. Numai ca LycoSs nu traieste ceea ce predica, ceea ce este o problema... pentru el.

View PostDoubleDelta3, on 16th May 2011, 13:30, said:

A promova sinuciderea este cea mai mare prostie care ar putea-o face cineva
De acord. >Numai ca eu nu am facut-o.

Quote

Sinuciderea nu poate fi decat opusul evolutiei exact cum zicea si Lycos
Gresit. Este o experienta care imbunatateste cumulul informational. Fara toate experientele, cum te poti astepta sa evoluezi?

Quote

Nu inteleg de ce ar afirma Mork asa ceva, dar in fine exprimarea libera este dreptul omului.
Raspuns la teoria gresita a lui LycoSs. Mai multa atentie...

Quote

Sper doar sa nu il creada careva vreodata sa incerce vreo prostie de genul asta...
Oamenii se sinucid de cand haul. Printre ei. un grup special este rezervat celor care cred in teori fantasmagorice. Sau se cred fantasmagorici.Oricumn, sinuciderea nu este o prostie intotdeauna. Gandeste-te la o persoana bolnava incurabil aflata in chinuri cumplite sau la un agent de informatii capturat si torturat si care nu trebuie sa divulge date care ar duce la moartea multor colegi.

Quote

In nici o religie nu este promovata sinuciderea tocmai pentru ca toti stiu ca este cea mai mare prostie.
In religie nu este promovata sinuciderea pentru ca o asemenea religie ar ramane repede fara adepti si fara "beneficii". E la mintea cocosului, ca sa ai clienti trebuie... sa AI clienti. Asta bineinteles atunci cand religia are nevoie de persoane dispuse sa se sinucida (sau sa se ucida) - oameni care sa se arunce in aer cu centuri cu explozibil sau sa piloteze avioane in zgarie nori, martiri, ritualuri. Atunci este fair game, ca o fac pentru un "scop mai inalt"...

Quote

Viata este un privilegiu!
Viata este!

View Postsorin2007, on 16th May 2011, 20:45, said:

Mork, ai dreptate in legea ta. Chiar ai. Numa ca nu bate cu nimica. Ceasu rau.
Nu am dreptate, dar nu mai spune la nimeni.
Esti superstitios?

#64
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDoubleDelta3, on 16th May 2011, 13:30, said:

In nici o religie nu este promovata sinuciderea tocmai pentru ca toti stiu ca este cea mai mare prostie.
Viata este un privilegiu!
Ia vezi in Zen si in Shinto cum era privit seppuku...

#65
DoubleDelta3

DoubleDelta3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2011

View Postmario_bril, on 16th May 2011, 23:22, said:

Ia vezi in Zen si in Shinto cum era privit seppuku...

Evident: "era privit", nu "este". Din punctul de vedere al corectitudinii, nu poti egala conditiile trecutului foarte indepartat, cu conditiile prezentului. Erau anumite conditii in care era practicat Seppuku - nu facea un samurai Seppuku doar pentru ca s-a saturat de viata.
Si doar pentru ca o practicau atunci samuraii nu inseamna ca este acum o actiune buna in orice conditie. Doar pentru ca o practicau samuraii odata nu ar fi justificata in nici o conditie practicarea oricarei metode de sinucidere in prezent.
Plus ca in prezent in tara noastra, a fi supus la tortura este extrem de improbabil sa se intample, asa ca de ce s-ar sinucide cineva?
Sustin in continuare ideea ca in prezent sinuciderea este cea mai mare prostie pe care ar lua-o in calcul cineva!
Cei care se sinucid o fac pentru ca, cauta motive sa traiasca in continuare si nu reusesc sa gaseasca; Si considera moartea o alternativa buna la viata, insa evident gresesc. Si la fel de evident, ei aleg alternativa asta pentru ca sunt extrem de deprimati. Daca ei ar putea sa iasa un pic din depresie ar putea sa vada motivele pentru care sa traiasca in continuare. De asta de obicei este recomandat ca o persoana depresiva sa discute cu un psiholog pentru a i se reda motivele pentru care sa traiasca.

Edited by DoubleDelta3, 17 May 2011 - 11:38.


#66
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Postmork, on 16th May 2011, 22:44, said:

Ce spun eu acolo este o consecinta a teoriei lui LycoSs. Eu nu am nevoie sa ma sinucid din moment ce eu nu Visez ci traiesc in viata reala. Numai ca LycoSs nu traieste ceea ce predica, ceea ce este o problema... pentru el.
Din mesajul tau mie nu-mi reiesea ca tu defapt rationezi pe marginea a ceea ce a scris Lycoss, dar daca e asa, atunci e ceva de lamurit intre voi doi.
Pe mine ma exaspereaza cand cineva sustine ca suicidul nu ar fi ceva rau in sine ... e razvratirea finala, vointa omului pusa mai presus de viata.

View Postmario_bril, on 16th May 2011, 23:22, said:

Ia vezi in Zen si in Shinto cum era privit seppuku...
Exista o abordare in favoarea suicidului de catre religiile pe care le mentionezi sau este vorba doar de modul in care se raportaul la el anumiti practicanti ai religiilor respective? E o diferenta...

Edited by Clara22, 17 May 2011 - 12:07.


#67
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View PostDoubleDelta3, on 17th May 2011, 12:33, said:

Evident: "era privit", nu "este". Din punctul de vedere al corectitudinii, nu poti egala conditiile trecutului foarte indepartat, cu conditiile prezentului. Erau anumite conditii in care era practicat Seppuku - nu facea un samurai Seppuku doar pentru ca s-a saturat de viata.
Si doar pentru ca o practicau atunci samuraii nu inseamna ca este acum o actiune buna in orice conditie. Doar pentru ca o practicau samuraii odata nu ar fi justificata in nici o conditie practicarea oricarei metode de sinucidere in prezent.
Aha... si izbitul de avione de cladiri nu se califica la suicid necesar in in anumite conditii? Martirii mujahedini sunt samuraii moderni. Daca religia ar profesa suicidul oricand, oricum, ar fi rapid golita de "clienti" si ar dispare. Jim Jones nu a primit nici o plangere de acest gen. Cum ar spune Homer (Simpson, nu poetul) - d'oh...

Quote

Plus ca in prezent in tara noastra, a fi supus la tortura este extrem de improbabil sa se intample, asa ca de ce s-ar sinucide cineva?
Cine a spus de tara noastra, in prezent? Eu vorbesc de razboi, de spionaj, In WW2 curierii japonezi erau dificil de interceptat pentru ca se sinucideau in caz de capturare (si cand iti arde buza, detalii precum Conventia de la Geneva este doar un ghid, un indreptar, nu ceva care trebuie respectat, mai ales cand esti in conflict cu unii care fac niste functii fiziologice pe respectiva conventie). Totul pentru Imperiu si Imparat. Sa nu mai vorbim de unii care se izbeau cu avionul plin de explozibil in tintele militare americane (ring a bell?) - de unde crezi ca vine temrenul "kamikaze"? - sau de navigatorii italieni care conduceau minisubmarine armate spre navele aliate (da, one way trip)? Crezi ca aia erau plictisiti de viata? Aia sunt labili psihic si nu pot fi pusi sa piloteze un submarin(!) plin de explozibil in mijlocul oceanului, pentru un bine mai inalt. Asa ca suicidul ca necesitate este foarte modern,

Quote

Sustin in continuare ideea ca in prezent sinuciderea este cea mai mare prostie pe care ar lua-o in calcul cineva!
Cei care se sinucid o fac pentru ca, cauta motive sa traiasca in continuare si nu reusesc sa gaseasca; Si considera moartea o alternativa buna la viata, insa evident gresesc. Si la fel de evident, ei aleg alternativa asta pentru ca sunt extrem de deprimati. Daca ei ar putea sa iasa un pic din depresie ar putea sa vada motivele pentru care sa traiasca in continuare. De asta de obicei este recomandat ca o persoana depresiva sa discute cu un psiholog pentru a i se reda motivele pentru care sa traiasca.
Vezi mai sus ce am spus. Nici una din clase respective de oameni nu erau extrem de deprimati. Dar cu toate astea au facut.
Cat despre cei deprimati - terapie si pastile. A spus cineva ca majoritatea sinucigasilor nu este asa? Eu in nici un caz...

View PostClara22, on 17th May 2011, 13:01, said:

Din mesajul tau mie nu-mi reiesea ca tu defapt rationezi pe marginea a ceea ce a scris Lycoss, dar daca e asa, atunci e ceva de lamurit intre voi doi.
Pe mine ma exaspereaza cand cineva sustine ca suicidul nu ar fi ceva rau in sine ... e razvratirea finala, vointa omului pusa mai presus de viata.
Posturile mele erau adresate catre LycoSs, cu citat din cele spuse de el. Mi s-a parut evident ca erau o reactie la ce a spus el. Oricum, raspunsurile mele erau o reactie la chestiile arbitrare spuse de el. Daca poate "broda" dupa ureche, la fel de bine pot "broda" si eu dupa ureche. Problema lui este ca arunca o teorie fara absolut nici o dovada, numai pentru ca "suna bine" si i se pare atractiva. Eu arat ca asa se poate genera practic o infinitate de teorii, contrazicand efectiv fiecare element al respectivei teorii... bineinteles fara nici o dovada, dar nu mai putin plauzibil.

Este surprinzator cati oameni confunda lirismul ieftin cu cunoasterea (si un semn sigur este atunci cand incearac sa treaca acel lirism ieftin drept Cunoastere)...

#68
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
@mork
ca sa ajungi la CERN si sa poti sa lucrezi efectiv cu particulele, sa apesi pe butonul ala de le accelereaza si le face sa se buseasca si apoi sa se imprastie, cam cati ani de munca sunt necesari, cat efort pentru a-ti deschide mintea?
Daca un Ateu zice "eu vreau sa apas pe buton" si merge la poarta institutiei cu dorinta asta, crezi ca o sa-l lase aia inauntru ( ce sa mai vorbim de apasat pe buton)?

Sunt ateii oameni nepractici? Cam cata logica trebuie sa studiezi pentru a deduce ca pentru a obtine ceva tre sa muncesti? De ce daca pentru a intelege chimie, fizica, matematici trebuie sa petreci ani grei pe la universitati, sa iti petreci noptile pe la biblioteci etc... dar in cazul religiei e suficient doar sa "binevoiesti" a dori anemic pentru ca Zeul sa iti raspunda?De ce Ateul e constient ca nu isi poate da cu parerea in ceea ce priveste quarcii, fotonii, gaurile negre, fara ca in prealabil sa inteleaga fenomenul sau cat mai multe teorii propuse, sa isi stoarca creierii, dar in cazul Zeului, al Creatorului o parere din burtoasa, fara un studiu aprofundat si fara ore de rugaciune sau meditatie i se par nu doar binevenite ba chiar stralucite, ce mai leme ale Realitatii si Manifestarii ?

#69
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmork, on 17th May 2011, 13:22, said:

Aha... si izbitul de avione de cladiri nu se califica la suicid necesar in in anumite conditii? Martirii mujahedini sunt samuraii moderni. Daca religia ar profesa suicidul oricand, oricum, ar fi rapid golita de "clienti" si ar dispare. Jim Jones nu a primit nici o plangere de acest gen. Cum ar spune Homer (Simpson, nu poetul) - d'oh...
Cred ca ai vrut sa spui kamikaze moderni, intrucat samurai inseamna cu totul altceva... :nonobad:

#70
DoubleDelta3

DoubleDelta3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2011

View PostClara22, on 17th May 2011, 13:01, said:

Din mesajul tau mie nu-mi reiesea ca tu defapt rationezi pe marginea a ceea ce a scris Lycoss, dar daca e asa, atunci e ceva de lamurit intre voi doi.
Pe mine ma exaspereaza cand cineva sustine ca suicidul nu ar fi ceva rau in sine ... e razvratirea finala, vointa omului pusa mai presus de viata.

Exista o abordare in favoarea suicidului de catre religiile pe care le mentionezi sau este vorba doar de modul in care se raportaul la el anumiti practicanti ai religiilor respective? E o diferenta...

Nu exista in prezent o abordare in favoarea suicidului de catre aceste religii; A existat odata demult si doar pentru anumiti oameni, doar in anumite conditii, doar pentru ca ei considerau ca era justificat, nu pentru toti si oricand. Ai dreptate, e o diferenta enorma.

Edited by DoubleDelta3, 17 May 2011 - 13:46.


#71
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Postopo, on 17th May 2011, 13:52, said:

@mork
ca sa ajungi la CERN si sa poti sa lucrezi efectiv cu particulele, sa apesi pe butonul ala de le accelereaza si le face sa se buseasca si apoi sa se imprastie, cam cati ani de munca sunt necesari, cat efort pentru a-ti deschide mintea?
Daca un Ateu zice "eu vreau sa apas pe buton" si merge la poarta institutiei cu dorinta asta, crezi ca o sa-l lase aia inauntru ( ce sa mai vorbim de apasat pe buton)?
Ce treaba are asta cu topicul? Crezi ca daca studiezi arta cinematografiei 50 de ani, te vor lasa aia de la CERN sa apesi pe buton? Nu, ei vor pe cineva cu capul pe umeri care stie ce face.
P.S. Dar daca merge un Crestin si zice "eu vreau sa apas pe buton" crezi ca o sa il lase? Daca nu, ce treaba are sa precizezi ca respectivul este Ateu? Probabil daca esti Aateu ai mai multe sanse sa apesi la CERN pe butoane (oare cati dintre fizicienii de acolo sunt atei si cati credinciosi?)...

Quote

Sunt ateii oameni nepractici? Cam cata logica trebuie sa studiezi pentru a deduce ca pentru a obtine ceva tre sa muncesti?
Din nou, ce treaba are ateismul cu practica sau alte balarii? Atei nu credi in zei. Punct. Ai vreun studiu stiintific de unde sa rezulte ca exista o relatie de cauzalitate intre ateism si faptul ca respectivul subiect este/nu este practic? Nu? Multumesc...

Quote

De ce daca pentru a intelege chimie, fizica, matematici trebuie sa petreci ani grei pe la universitati, sa iti petreci noptile pe la biblioteci etc... dar in cazul religiei e suficient doar sa "binevoiesti" a dori anemic pentru ca Zeul sa iti raspunda?
Pentru ca atunci cand Ateul dupa ce ani de zile studiaza chimia, fizica, matematica si spune ca a gasit dovezi ca Dzeu exista, Credinciosul sare ca trebuie "sa vrei cu adevarat" sa crezi si vei crede. De ce - pentru tine - credinciosul este OK daca "binevoieste" sa creada in zei, dar ateul nu trebuie "sa binevoiasca"? Este un dublu standard aici...

Quote

De ce Ateul e constient ca nu isi poate da cu parerea in ceea ce priveste quarcii, fotonii, gaurile negre, fara ca in prealabil sa inteleaga fenomenul sau cat mai multe teorii propuse, sa isi stoarca creierii, dar in cazul Zeului, al Creatorului o parere din burtoasa, fara un studiu aprofundat si fara ore de rugaciune sau meditatie i se par nu doar binevenite ba chiar stralucite, ce mai leme ale Realitatii si Manifestarii ?
Ateul isi poate da cu parerea in functie de gradul de cultura stiintifica. Faptul ca el crede sau nu in zei nu are legatura - el NU CREDE in asta si basta. Acuma trebuie sa vii tu, Credincios adept al Adevarului Suprem sa ii dictezi ce poate si ce nu poate sa creada? Daca scientologul ateu nu crede in zei, cu ce drept il obligi tu sa creada in zei itai si ii respingi credinta lui sincera ca extraterestrul Xenu a facut ca coplanetarii lui sa vina acum N milione de ani in avioane DC8 pe Pamant si sa moara intr-un vulcan pentru a se reincarna prin intermediul energie theta in oamenii actuali? Sau poate e cioban pe varf de munte si i se rupe de zei si alte balari si nu crede in ei - ai tu ceva impotriva? Faptul ca nu stie sa numere mai mult de 100 sau poate sa te altoiasca cu bota nu inseamna ca e mai putin ateu...


View Postmario_bril, on 17th May 2011, 13:59, said:

Cred ca ai vrut sa spui kamikaze moderni, intrucat samurai inseamna cu totul altceva... :nonobad:
Da, multumesc de corectare. Desi si kamikaze inseamna altceva... dar sensul popular este mult mai adecvat contextului folosit de mine. Multumesc.

#72
DoubleDelta3

DoubleDelta3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2011

View Postmork, on 17th May 2011, 14:39, said:

Aha... si izbitul de avione de cladiri nu se califica la suicid necesar in in anumite conditii? Martirii mujahedini sunt samuraii moderni. Daca religia ar profesa suicidul oricand, oricum, ar fi rapid golita de "clienti" si ar dispare. Jim Jones nu a primit nici o plangere de acest gen. Cum ar spune Homer (Simpson, nu poetul) - d'oh...

Cine a spus de tara noastra, in prezent? Eu vorbesc de razboi, de spionaj, In WW2 curierii japonezi erau dificil de interceptat pentru ca se sinucideau in caz de capturare (si cand iti arde buza, detalii precum Conventia de la Geneva este doar un ghid, un indreptar, nu ceva care trebuie respectat, mai ales cand esti in conflict cu unii care fac niste functii fiziologice pe respectiva conventie). Totul pentru Imperiu si Imparat. Sa nu mai vorbim de unii care se izbeau cu avionul plin de explozibil in tintele militare americane (ring a bell?) - de unde crezi ca vine temrenul "kamikaze"? - sau de navigatorii italieni care conduceau minisubmarine armate spre navele aliate (da, one way trip)? Crezi ca aia erau plictisiti de viata? Aia sunt labili psihic si nu pot fi pusi sa piloteze un submarin(!) plin de explozibil in mijlocul oceanului, pentru un bine mai inalt. Asa ca suicidul ca necesitate este foarte modern

Aia sunt "kamikaze" moderni si ceea ce li se intampla lor e al lor, nu al nostru; Nu generaliza, pentru ca nu suntem noi in situatia lor, deci pentru noi nu este justificata sinuciderea. Ai intrebat: "Cine a spus de tara noastra, in prezent?"; Pai daca tu vorbesti la general si nu specifici, inseamna ca generalizezi, ceea ce ar face trecutul indepartat acelasi cu prezentul si tara lor aceeasi cu tara noastra. Este doar corect sa fi precis si specific in exprimarea ta cand vorbesti despre lucuri care pot determina alegerea altora... Tu ai vorbit la general de parca e totuna.

Edited by DoubleDelta3, 17 May 2011 - 13:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate