Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Recomandare sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ady1266

ady1266

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2008
Salutare ,nu prea ma pricep in aceasta materie ,de asta vreau sa va cer parea voastra.
1.As dori un sistem ,cel mai mult ma intereseaza basul ,ceva lowbuget caut pana in 600(sh).
2.sistemele care se pun pe masina se pot conecta si la pc?

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Sistemele care se pun pe masina se pot conecta si la PC, si la nava spatiala prin diverse metode sau artificii insa asta nu-ti garanteaza efectul dorit.
Una e masina, alta e camera. Cea mai mare problema o vei avea in cazul asta la alimentare - ai nevoie de o sursa puternica pe 12V, de amperaj mare capabila sa-ti tina amplificatorul in functiune.

SH e greu de spus pentru ca preturile difera, stocuri nu exista si tot asa.
Totusi, vrei un sistem 2.1, 2.0, doar subwoofer, ce anume vrei mai exact? Il vrei pentru a il conecta la PC si atat, nu?

#3
ady1266

ady1266

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2008

View Postd4m4g3, on 5th May 2011, 22:31, said:

Sistemele care se pun pe masina se pot conecta si la PC, si la nava spatiala prin diverse metode sau artificii insa asta nu-ti garanteaza efectul dorit.
Una e masina, alta e camera. Cea mai mare problema o vei avea in cazul asta la alimentare - ai nevoie de o sursa puternica pe 12V, de amperaj mare capabila sa-ti tina amplificatorul in functiune.

SH e greu de spus pentru ca preturile difera, stocuri nu exista si tot asa.
Totusi, vrei un sistem 2.1, 2.0, doar subwoofer, ce anume vrei mai exact? Il vrei pentru a il conecta la PC si atat, nu?
Da pentru pc. Am vazut la bani astia si sistem 5.1 ,acuma nu stiu care faza ,sau cu combinele..

#4
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
trebuie sa sti ce vrei. Vrei bass? Cat de jos? Vrei doar vibratia in sine? Acela nu e bass.

#5
ady1266

ady1266

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmael222, on 6th May 2011, 05:08, said:

trebuie sa sti ce vrei. Vrei bass? Cat de jos? Vrei doar vibratia in sine? Acela nu e bass.
Un sistem de sunet cu bass puternic , 2.1 sau o combina ...

#6
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
prietene, pt mine nu exista 2.1. sau 5.1, etc. unii spun ca urechea nu percepe de unde vin frecvente sub 40 hz. Eu le aud. Orienteaza-te la ceva 2x 100 rms, cu incinte inchise, deci boxe complete.

Edited by mael222, 06 May 2011 - 07:34.


#7
ady1266

ady1266

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmael222, on 6th May 2011, 08:32, said:

prietene, pt mine nu exista 2.1. sau 5.1, etc. unii spun ca urechea nu percepe de unde vin frecvente sub 40 hz. Eu le aud. Orienteaza-te la ceva 2x 100 rms, cu incinte inchise, deci boxe complete.
ce am gasit prin apropiere hi-fi sony si logitech z5500

#8
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006

View Postady1266, on 6th May 2011, 09:37, said:

ce am gasit prin apropiere hi-fi sony si logitech z5500

ok esti irecuperabil. sony? haha. nu, poate un magnat, o amplificare denon, etc. Daca nu ai bani, mai stai vreo 5 ani. Parerea mea. Auditia buna e scumpa, si nu are legatura cu ce scri tu.

#9
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Omul vrea mult bass. Asa ceva am auzit la Logitech Z2300. Mergi si fa-i proba daca-l mai gasesti prin vreun Flanco, ceva... E o idee foarte buna pentru ce vrei tu.

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,466
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmael222, on 6th May 2011, 09:41, said:

Daca nu ai bani, mai stai vreo 5 ani.
Asta e ceva de genu: dacă nu ai bani de caviar, nu mânca vreo cinci ani. Faza e că sunt și oameni cărora nu le place caviarul, și sunt foarte mulțumiți cu icre de hering (cu ceapă :P ).

@ady1266
Dacă cerința principală e basul, cred că o combină sony cu subwoofer e ok. Poți să o și asculți* înainte, ca să vezi dacă îți place sau nu ce gălăgie face.


____________
* ceea ce îți recomand cu insistență

#11
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
Am citit scopul lui: bassul, ci nu vibratia inaudibila. I-am recomandat o varianta (relativ ieftina). Pentru un bass adevarat exista doar o incinta: INCHISA, sa faca diy, eventual. Si da, daca are 600 lei dacat sa-i risipeasca pe nimic, mai bine mai asteapta, si ia ceva adevarat. Satisfactia ulterioara e infinita: o auditie buna e aceea ce te face sa asculti si o melodie urata, sau muzica ce nu e pe genul tau. Eu am asteptat 5 ani. Sti Antari vorba aia: "Decat o viata cioara, mai bine o zi vultur". Eu stiu gustul icrelor de hering, dar tu-l sti pe cel al caviarului? (scriind direct, icrele de hering sunt incomparabil mai bune). Ia-o cum vrei, insa: caviarul nu e scump degeaba, eu am mancat gatit mai special, si mai ca m-as fi obisnuit cu el daca nu ar fi trebuit sa renunt...

Edited by mael222, 08 May 2011 - 22:22.


#12
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
@mael222 De ce sa astepte 5 ani, cand poate sa cumpere acum un sistem pe care si-l permite, si pe masura ce strange bani sa faca upgrade-uri ? Eu mereu zic ca merita sa iei SH daca esti atent la ce cumperi, poti gasi scule impecabile de la oameni seriosi, la preturi foarte bune, pe care le poti vinde mai apoi cu pierderi mici/nule.

Plus de asta, fix dupa 5 ani se ajunge la suma exacta cu care se poate cumpara sistemul perfect ? Care e ala si cat costa ?
Unii sustin ca dupa o viata de cautari - si averi cheltuite - inca nu au gasit sunetul perfect. Altii in schimb nici nu isi pun problema daca exista ceva mai bun decat ce au, asculta la tv/radio/boxe PC oarecare si nici nu ii intereseaza existenta altui sunet.

#13
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postmael222, on 9th May 2011, 11:00, said:

da-mi un exemplu de second h ce merita.
lol :)
apai nu pot decat sa te intreb: pe ce planeta traiesti ?

http://www.okazii.ro/
http://forum.softpedia.com/#fo_9999
...doar doua site-uri, rapid
cauta si vei gasi
in orice domeniu gasesti obiecte SH in stare buna care merita, prin prisma pretului cerut, sunt mii si mii de exemple!
sunt multi care vand un produs (din orice domeniu) in garantie, cu factura, si de multe ori in stare impecabila, la un pret mai mic / mult mai mic decat pretul cu care acesta se vinde nou in magazin.

Edited by motanu44, 09 May 2011 - 10:32.


#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,466
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmael222, on 8th May 2011, 23:08, said:

Am citit scopul lui: bassul, ci nu vibratia inaudibila. I-am recomandat o varianta (relativ ieftina). Pentru un bass adevarat exista doar o incinta: INCHISA, sa faca diy, eventual. Si da, daca are 600 lei dacat sa-i risipeasca pe nimic, mai bine mai asteapta, si ia ceva adevarat. Satisfactia ulterioara e infinita: o auditie buna e aceea ce te face sa asculti si o melodie urata, sau muzica ce nu e pe genul tau. Eu am asteptat 5 ani. Sti Antari vorba aia: "Decat o viata cioara, mai bine o zi vultur". Eu stiu gustul icrelor de hering, dar tu-l sti pe cel al caviarului? (scriind direct, icrele de hering sunt incomparabil mai bune). Ia-o cum vrei, insa: caviarul nu e scump degeaba, eu am mancat gatit mai special, si mai ca m-as fi obisnuit cu el daca nu ar fi trebuit sa renunt...
Ok, am sesizat nuanța. Tu însă îți dai seama de imensa distanță față de realitate când compari basul (e adevărat, nu "adevărat" ca dintr-o incintă închisă) combinelor Sony cu subwoofer cu o "vibrație inaudibilă"?
Într-o altă ordine de idei da, știu și gustul caviarului, și pe cel al icrelor de hering. Și la propriu și metaforic/on topic. Și nu aș aștepta 5 ani ca să mănânc caviar. Am dat un search prin %user%//History și mi-am adus aminte că în vremuri de mult uitate am ascultat Mugur de fluier pe un pick-up fără boxe, cu ac făcut din bold și sunetul scos într-un aparat de radio cu intrare adăugată, pentru că în momentul ăla nu aveam altă variantă. Acum realizez că mai aveam o variantă, cea cu așteptarea de 5 ani :wallbash:
În fine, fiecare opinie este corectă. Care este cea potrivită pentru inițiatorul topicului, doar el poate să decidă. Ceea ce ăi recomand cu insistență userului întrebător on topic este doar să asculte cu urechile proprii și personale și o combină (sony sau nesony), și un sistem 2.1 (logitech/microlab/whatever) și orice altceva mai poate să asculte (prin magazine, chiar de sh-uri, prin showroomuri, pe la prieteni etc.), înainte să decidă ce cumpără, astfel încât să poată lua o hotărâre în cunoștință de cauză.

View Postmael222, on 8th May 2011, 23:08, said:

Ia-o cum vrei, insa: caviarul nu e scump degeaba, eu am mancat gatit mai special, si mai ca m-as fi obisnuit cu el daca nu ar fi trebuit sa renunt...
Nu am spus că e scump degeaba, ci doar că nu aș aștepta cinci ani flămând. Iar în momentul când îmi permit să îl cumpăr, nu îl vreau pasteurizat/presat/gătit/whatever.

PS off topic: Cum anume "gătit mai special"?

#15
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Daca vrei numai bass recomand Z-2300...ieftin si bun.Il gasesti pe net la SH,ca nu se mai fabrica de mult.La polul opus recomand un amplificator SH cu 2 boxe Magnat'uri.

Edited by kosmin90, 11 May 2011 - 00:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate