Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

chirie si buletin e posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

View Postbelogerer, on 26th April 2011, 07:18, said:

hartia aia este carte de identitate temporara si eu unul pana acum nu am avut probleme cu ea - mi-am facut si pasaport, m-am angajat, etc...tb doar sa ai grija de ea ca este fff fragila si daca e deteriorata nu te mai baga nimeni in seama dar in rest este perfect valabila oriunde. Atentie ca nu ai voie sa o laminezi - tb sa o pastrezi asa cum este.

Am ajuns la solutia asta si deja sunt la al doilea buletin de gen dupa multe certuri la sect 4 unde nu m-am inteles cu nimeni...dupa ei singura solutie ar fi sa imi faca sora act notarial in usa prin care ma ia in spatiu pe care sa il traduc/autentific aici si cu ala imi scot buletin nou adica niste sute de usd aruncati...asa cu 1 mil am buletin nou an de an...


Dar pasaportul nu merge in loc de buletin la angajare? Macar atat.....
Multumesc de raspunsuri oricum...in Romania daca nu esti propietar nu existi...
Ma batea gandul sa vad daca imi vinde cineva o palma de pamant....ceva minuscul cat sa rezolv situatia :)

#20
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Suntem o țară de proprietari, de-aia e așa. :)

În România e puțin ieșit din comun să locuiești cu chirie sau într-o casă care să nu fie pe numele tău. :P

View PostMiki251, on 26th April 2011, 08:53, said:

Ma batea gandul sa vad daca imi vinde cineva o palma de pamant....ceva minuscul cat sa rezolv situatia :)
Dacă nu găsești pe nimeni, cred că știu pe cineva care te poate ajuta! :P

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMiki251, on 26th April 2011, 08:53, said:

Dar pasaportul nu merge in loc de buletin la angajare? Macar atat.....
Da, stai sa vezi faza, ca pasaportul romanesc nu e act de identitate in Romania. Nu zic ca nu merge, evident ca merge in 90% din situatii dar se poate intimpla sa nu mearga (cum mi s-a intimplat la posta pentru un mandat cu fabuloasa suma de 20 RON) si cind nu merge, nu merge - au legea de partea lor.
La prima vedere ar fi ok, sa zicem ca toata lumea e obligata oricum sa aibe buletin, asta e. Dar nu e asa! Exista statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate care implica obligatoriu retragerea buletinului! Bun si cum te legitimezi? Ei, stati sa vedeti poveste: va duceti si faceti o carte de identitate (sau cum s-o chema) temporara. Deci luati frumos dosarul (cu aceiasi problema cu cine va ia in spatiu!) si mergeti la evidenta populatiei si faceti o CI temporara (de cel mult 1 an, dar care poate fi si mai scurta in functie de ce declarati ca vreti sa faceti cu ea). Si daca e greu pentru tine sa gasesti sa-ti faci buletin de cine stie cind sa vezi ce tare e pentru cineva care vine sa zicem in concediu de 15 zile din Canada sau US sa rezolve o mostenire sau ceva de genul asta in Romania si trebuie sa inceapa prin a-si face acte de identitate (in conditiile in care nici macar nu poti da domiciliul la hotel).

#22
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

View Postinside_spy, on 26th April 2011, 20:10, said:

Suntem o țară de proprietari, de-aia e așa. :)

În România e puțin ieșit din comun să locuiești cu chirie sau într-o casă care să nu fie pe numele tău. :P


Dacă nu găsești pe nimeni, cred că știu pe cineva care te poate ajuta! :P


Ok, multam
Ti-am lasat un mesaj

#23
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postmaistoru, on 25th April 2011, 19:33, said:

@initiator scuza-ma ca intervin dar vad ca lumea e in cunostinta de cauza si am si eu o problema similara.

daca tata are ctr de inchiriere pot sa-mi fac viza de flotant pe adresa respectiva fara proprietar?
pot sa dau de permis de conducere in Bucuresti?
ms.

imi da si mie cineva un sfat?
multumesc.

#24
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postf300, on 25th April 2011, 19:23, said:

Mda, sint idioti in ultimul hal, singura solutie practica e sa te ia vreun proprietar (ruda, prieten). Inteleg, nu sint bani de pensii, coruptia nu poate fi oprita, e greu sa faci autostrazi, sistemul medical are nevoie de bani si reforme, etc, etc, etc. Dar e asa mare lucru sa iti dea practic situatia reala pe cartonasul ala de buletin (pe care de fapt esti obligat sa il faci)? Ce naiba te faci daca stai la hotel sau pe strada? Sint cazuri perfect plauzibile, legale (sper ca e legal sa stai la hotel si daca nu-i legal sa stai pe strada oricum e total nerelevant ca doar nu stai de placere).
Pentru confirmarea proprietatii este nevoie de un domiciliu impobil unde sa ai statut de proprietar, sau de rezident permanent. Este perfect normal, pentru o tara, sa conditioneze cetatenia, iar pentru stat sa conditioneze identitatea de un bun imobil sau de alta persoana ce detine imobilul. Sunt legaturi solide prin care poti fii localizat altfel decat pe strada sau la camera 122. Solutia mai poate fii reprezentata de buletin temporar, de alta culoare, pentru 1 an, solutie care inca nu exista in Romania.
***de Identitate sunt conditionate multiple drepturi cetatenesti, la fel cum sunt si de cazier. Daca ai dat in cap, sau daca nu ai/ nu ai pe nimeni cu un bun imobil, nu prezinti garantii si nu esti de incredere.

PS: pune mana si cumpara macar o casa la tara. Cu 5000euro gasesti casa batraneasca ok. iti faci buletin, ai si locuinta de vacanta!
Succes!!

Edited by Highlander91, 28 April 2011 - 18:57.


#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sa conditioneze cetatenia de faptul ca te poti ruga de cineva sa spuna ca locuiesti cu el?! Imi place cind cineva vrea sa sustina un anacronism enervant si destul de suparator prin faptul ca de fapt ar trebui sa se intimple o gogomanie mult mai mare si faptul ca se intimpla doar o chestie asa mai mica ar trebui acceptat cu recunostinta.
Sa zicem ca acceptam ca cei care stau la hotel si pe strada si in gazda si cu rudele dar care n-au vreun proprietar care sa-i "legalizeze" ar trebui expatriati, ok. Dar tu ai habar ce greu e sa scapi de cetatenie?! Iti trebuie pasaport, cazier si inca o alta tona de acte, daca statul asta nu te lasa nici macar sa faci buletin fara sa trisezi un pic crezi ca o sa reusesti sa scapi de cetatenie fara vreo spaga? Si ca o paranteza cred ca e o gasca la putere in Romania care de zeci de ani inventeaza birocratie doar asa de distractie: chiar la chestia asta cu scapatul de cetatenie trebuie sa platesti o groaza de sume in o groaza de locuri. Si nu ma refer ca trebuie sa dai banii ca bani ci faptul ca trebuie sa platesti in mai multe locuri sume de ordinul a trei lei in nu stiu ce cont, un leu cinzeci la posta, etc.

#26
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postf300, on 28th April 2011, 20:44, said:

Sa conditioneze cetatenia de faptul ca te poti ruga de cineva sa spuna ca locuiesti cu el?! Imi place cind cineva vrea sa sustina un anacronism enervant si destul de suparator prin faptul ca de fapt ar trebui sa se intimple o gogomanie mult mai mare si faptul ca se intimpla doar o chestie asa mai mica ar trebui acceptat cu recunostinta.
nu am facut o asemenea comparatie. acel cineva nu doar spune, este obligat prin lege sa iti ofere oricand spatiu locativ, la vanzarea locuintei e intrebat de sanatatea ta, si in caz ca vei face vreo prostie, mascatii prima data ii vor sparge lui usa.
Daca primesti o alta cetatenie, e un pic mai usor. in tarile care nu au acord de dubla cetatenie procedeul e automat. Asa sa nu ai nici o cetatenie mi se pare imposibil...

#27
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

View PostHighlander91, on 28th April 2011, 19:53, said:

Pentru confirmarea proprietatii este nevoie de un domiciliu impobil unde sa ai statut de proprietar, sau de rezident permanent. Este perfect normal, pentru o tara, sa conditioneze cetatenia, iar pentru stat sa conditioneze identitatea de un bun imobil sau de alta persoana ce detine imobilul. Sunt legaturi solide prin care poti fii localizat altfel decat pe strada sau la camera 122. Solutia mai poate fii reprezentata de buletin temporar, de alta culoare, pentru 1 an, solutie care inca nu exista in Romania.
***de Identitate sunt conditionate multiple drepturi cetatenesti, la fel cum sunt si de cazier. Daca ai dat in cap, sau daca nu ai/ nu ai pe nimeni cu un bun imobil, nu prezinti garantii si nu esti de incredere.

PS: pune mana si cumpara macar o casa la tara. Cu 5000euro gasesti casa batraneasca ok. iti faci buletin, ai si locuinta de vacanta!
Succes!!


Pe de alta parte, politia cum tine evidenta unui om care locuieste cu chirie daca nu ii ofera posibilitatea unui act de identitate?
Ca sa nu mai spun ca nici o banca nu mi-ar oferi credit, pe principiul ca nu figurez cu o adresa nicaieri si teoretic daca sunt restanta, pot fi si in Miami ca nu ma pot gasi fizic, nu? Am salariu rezonabil, dar tu ca institutie bancara mi-ai acorda credit daca nu am o adresa viabila?
Normal ar fi sa stai cu chirie sau la hotel sau oriunde si sa dispui de un act de identitate amarat.....ca nu dau in cap si nici nu fur propietatea cuiva.....ba chiar o platesc insutit.
Casa chiar si la tara cu 5000 de euro? Ma rog, o sa ma apuc sa strang bani la ciorapi, ca de credit nu poate fi vorba...
O seara buna!

View Postf300, on 28th April 2011, 20:44, said:

Sa conditioneze cetatenia de faptul ca te poti ruga de cineva sa spuna ca locuiesti cu el?!


Exact punctul meu de vedere...eu stau sa ma rog de prieteni, cunoscuti sa declare ca locuiesc intr-un imobil....eventual am ajuns la concluzia ca o sa dau spaga unui propietar pt o minciuna gogonata....pt ca asa e totul in tara asta...ca sa faci lucrurile ca la carte trebuie sa minti, sa dai spaga, etc......

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate