Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

chirie si buletin e posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009
Christos a inviat!
Locuiesc cu chirie in Bucuresti de aproape 10 luni. Propietara imi da la fiecare plata o hartie cu dovada platii pe luna in curs.
Problema mea este urmatoarea. Imi expira buletinul in curand si dansa nu doreste sa ma ajute nici macar cu un contract de comodat pe o suma modica.
Pot rezolva problema aceasta in mod legal fara costuri enorme si riscul de a fi data afara?
Mentionez ca nu am alte rude  care sa ma ajute, iar la prieteni exclus sa apelez. Nu as vrea sa ma plimb an de an pt fituica acea provizorie.
Nu vreau sa ma mut, e un loc ok si nu am alte probleme decat aceasta a intocmirii unui buletin.
Va rog mult un raspuns.

#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
va trebui sa te plimbi cu fituica aia de la an la an pana o sa ai un domiciliu stabil al tau....sau pana gasesti pe careva sa te ia in spatiu permanent(pe 10 ani) ceea ce ai observat ca e greu.

daca ai chirie cu contract inregistrat la fisc si la notar, poti sa-ti faci viza de flotant fara aprobarea proprietarului. daca nu...pauza
daca vrei sa-ti faci buletin nou-noutz....trebuie neaparat ca proprietarul "domiciliului" sa dea o declaratie cum ca te ia in spatiu.

citeste OUG 97/2005.

#3
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

View PostVipeR85, on 25th April 2011, 18:57, said:

va trebui sa te plimbi cu fituica aia de la an la an pana o sa ai un domiciliu stabil al tau....sau pana gasesti pe careva sa te ia in spatiu permanent(pe 10 ani) ceea ce ai observat ca e greu.

daca ai chirie cu contract inregistrat la fisc si la notar, poti sa-ti faci viza de flotant fara aprobarea proprietarului. daca nu...pauza
daca vrei sa-ti faci buletin nou-noutz....trebuie neaparat ca proprietarul "domiciliului" sa dea o declaratie cum ca te ia in spatiu.

citeste OUG 97/2005.


Pai si fituica aia ma ajuta la angajare?....e ca si cum sunt un boschetar si locuiesc pe strada si ei iti dau o hartie cum ca existi.....

#4
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Iti cere domiciliul stabil in Bucucresti la angajare ? Eu n-am avut probleme sa ma angajez daca n-aveam flotant. Ii mai ok cu flotant la angajare ca nu mai trebuie sa mergi pana acasa ca sa-ti faci cazierul (in caz ca se cere), in rest n-are importanta.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mda, sint idioti in ultimul hal, singura solutie practica e sa te ia vreun proprietar (ruda, prieten). Inteleg, nu sint bani de pensii, coruptia nu poate fi oprita, e greu sa faci autostrazi, sistemul medical are nevoie de bani si reforme, etc, etc, etc. Dar e asa mare lucru sa iti dea practic situatia reala pe cartonasul ala de buletin (pe care de fapt esti obligat sa il faci)? Ce naiba te faci daca stai la hotel sau pe strada? Sint cazuri perfect plauzibile, legale (sper ca e legal sa stai la hotel si daca nu-i legal sa stai pe strada oricum e total nerelevant ca doar nu stai de placere).

#6
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

View PostMolnjer, on 25th April 2011, 19:22, said:

Iti cere domiciliul stabil in Bucucresti la angajare ? Eu n-am avut probleme sa ma angajez daca n-aveam flotant. Ii mai ok cu flotant la angajare ca nu mai trebuie sa mergi pana acasa ca sa-ti faci cazierul (in caz ca se cere), in rest n-are importanta.


Nu-mi trebuie domiciliul stabil in Bucuresti la angajare, dar la cel provizoriu iti dau efectiv o hartie pe care iti trec lipsa spatiu...tare, nu?
Si daca ma ofer sa platesc impozitul la chirie e posibil sa nu fie de acord propietarul iarasi?.....  :((
Toti prietenii mei locuiesc cu parintii....e clar ca n-o sa pot sa le cer sa ma ia in spatiu....

#7
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
@initiator scuza-ma ca intervin dar vad ca lumea e in cunostinta de cauza si am si eu o problema similara.

daca tata are ctr de inchiriere pot sa-mi fac viza de flotant pe adresa respectiva fara proprietar?
pot sa dau de permis de conducere in Bucuresti?
ms.

#8
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View PostMiki251, on 25th April 2011, 18:14, said:

Pai si fituica aia ma ajuta la angajare?....e ca si cum sunt un boschetar si locuiesc pe strada si ei iti dau o hartie cum ca existi.....

Dar nu tre` neaparat sa insemne ca esti boschetar! poate sa insemne la fel de bine ca iti permiti sa stai la hotel! poti sa ai un domiciliu stabil la un hotel?  :coolspeak:

#9
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

View Postf300, on 25th April 2011, 19:23, said:

Mda, sint idioti in ultimul hal, singura solutie practica e sa te ia vreun proprietar (ruda, prieten). Inteleg, nu sint bani de pensii, coruptia nu poate fi oprita, e greu sa faci autostrazi, sistemul medical are nevoie de bani si reforme, etc, etc, etc. Dar e asa mare lucru sa iti dea practic situatia reala pe cartonasul ala de buletin (pe care de fapt esti obligat sa il faci)? Ce naiba te faci daca stai la hotel sau pe strada? Sint cazuri perfect plauzibile, legale (sper ca e legal sa stai la hotel si daca nu-i legal sa stai pe strada oricum e total nerelevant ca doar nu stai de placere).


Afara e suficient sa le duci cateva facturi achitate cu adresa unde locuiesti si iti fac act de identitate, aici ma intreb cine o sa-mi ia si mie spaga ca sa ma ia in spatiu.....

View Postmarian78ro, on 25th April 2011, 19:34, said:

Dar nu tre` neaparat sa insemne ca esti boschetar! poate sa insemne la fel de bine ca iti permiti sa stai la hotel! poti sa ai un domiciliu stabil la un hotel?  :coolspeak:


Pai degeaba imi permit sa platesc o chirie (ceea ce pe criza asta e o realizare) daca tot o sa bat drumul la politie ca sa imi dea un act cu lipsa spatiu....
Cine crezi ca te ia de serios la angajare cand vede asta?

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMiki251, on 25th April 2011, 19:37, said:

Afara e suficient sa le duci cateva facturi achitate cu adresa unde locuiesti si iti fac act de identitate, aici ma intreb cine o sa-mi ia si mie spaga ca sa ma ia in spatiu.....


unde e asta? ca asa iei doua facuri din posta unuia si te-ai rezolvat. te muti si la el, daca ai tupeu. Dar de ce nu iti faci buletin la adresa de acasa, adica unde ai avut pana acum?

#11
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

View Postslai, on 25th April 2011, 22:36, said:

unde e asta? ca asa iei doua facuri din posta unuia si te-ai rezolvat. te muti si la el, daca ai tupeu. Dar de ce nu iti faci buletin la adresa de acasa, adica unde ai avut pana acum?

Nu "te muti la el" pt ca iti trebuie act de propietate doveditor....
Am avut la fostul sot mutatie....

#12
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
o intrebare idioata...ba nu doua:

1: ai citit OUG 97/2005????????
2: tie iti expira buletinul?

toate raspunsurile se gasesc in ordonanta aia de mai sus. daca iti expira buletinul cat de greu e sa duci 3 acte si 20 lei la SPCLEP din localitatea unde locuiesc parintii tai si sa-ti faci buletin nou? daca nu-ti expira buletinul...la ce iti mai bati capu?

View PostMiki251, on 25th April 2011, 23:00, said:

Nu "te muti la el" pt ca iti trebuie act de propietate doveditor....
Am avut la fostul sot mutatie....
"mutatie" la tine inseamna un buletin nou? sau doar o hartie lipita pe cartea de identitate care sa ateste resedinta?

#13
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Eu am pe CI o adresa din Bucuresti unde am o casa pe care o inchiriez!

La adresa aia le-am facut mutatie si chiriasilor mei, aveau nevoie de adresa de Buc. in CI pentru joburile lor!

@Miki251 - Mergi intr-o audienta la primarie! Explica-le situatia ta si poate se gaseste o solutie!

#14
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Nu rezolvi nimic nici cu 1001 audiente - cel putin la sect 4 nici nu te baga in seama. Am aproximativ aceeasi problema casa fiind pe numele sorei plecata in usa de 6 ani si ma folosesc bine mersi de hartia respectiva de 2 ani. Culmea imbecilitatii este ca scrie f citet lipsa dovada domiciliu DAR mi-au trecut si adresa de pe buletinul vechi...

#15
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

View Postbelogerer, on 26th April 2011, 06:18, said:

Nu rezolvi nimic nici cu 1001 audiente - cel putin la sect 4 nici nu te baga in seama. Am aproximativ aceeasi problema casa fiind pe numele sorei plecata in usa de 6 ani si ma folosesc bine mersi de hartia respectiva de 2 ani. Culmea imbecilitatii este ca scrie f citet lipsa dovada domiciliu DAR mi-au trecut si adresa de pe buletinul vechi...


De asta vorbeam si eu, iti elibereaza o hartie cu lipsa domiciliu!


View PostVipeR85, on 25th April 2011, 23:48, said:

o intrebare idioata...ba nu doua:

1: ai citit OUG 97/2005????????
2: tie iti expira buletinul?

toate raspunsurile se gasesc in ordonanta aia de mai sus. daca iti expira buletinul cat de greu e sa duci 3 acte si 20 lei la SPCLEP din localitatea unde locuiesc parintii tai si sa-ti faci buletin nou? daca nu-ti expira buletinul...la ce iti mai bati capu?


"mutatie" la tine inseamna un buletin nou? sau doar o hartie lipita pe cartea de identitate care sa ateste resedinta?

Da, imi expira buletinul!
Am citit OUG 97/2005...singura sansa e sa inchiriez pt o luna un alt spatiu si sa le cer sa imi faca acte.

View PostMihai1971, on 26th April 2011, 00:37, said:

Eu am pe CI o adresa din Bucuresti unde am o casa pe care o inchiriez!

La adresa aia le-am facut mutatie si chiriasilor mei, aveau nevoie de adresa de Buc. in CI pentru joburile lor!

@Miki251 - Mergi intr-o audienta la primarie! Explica-le situatia ta si poate se gaseste o solutie!


Asa ar fi normal....atata timp cat stai cu chirie sa poti sa iti faci buletin.
La primarie ma indoiesc ca ma va baga cineva in seama...exista atatia oameni in aceasta situatie.... :(

#16
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostMiki251, on 26th April 2011, 19:07, said:

De asta vorbeam si eu, iti elibereaza o hartie cu lipsa domiciliu!

hartia aia este carte de identitate temporara si eu unul pana acum nu am avut probleme cu ea - mi-am facut si pasaport, m-am angajat, etc...tb doar sa ai grija de ea ca este fff fragila si daca e deteriorata nu te mai baga nimeni in seama dar in rest este perfect valabila oriunde. Atentie ca nu ai voie sa o laminezi - tb sa o pastrezi asa cum este.

Am ajuns la solutia asta si deja sunt la al doilea buletin de gen dupa multe certuri la sect 4 unde nu m-am inteles cu nimeni...dupa ei singura solutie ar fi sa imi faca sora act notarial in usa prin care ma ia in spatiu pe care sa il traduc/autentific aici si cu ala imi scot buletin nou adica niste sute de usd aruncati...asa cu 1 mil am buletin nou an de an...

Edited by belogerer, 26 April 2011 - 06:21.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
cum un milion? chiar atata costa acum???

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMiki251, on 25th April 2011, 19:37, said:

...........
Cine crezi ca te ia de serios la angajare cand vede asta?

te stresezi degeaba, unui angajator serios nu-i pasa ce probleme are angajatul cu baba la care sta in chirie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate