Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Diverse probleme dentare

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Este pentru prima data cand postez pe aceasta arie. Sper sa nu o fac de prea multe ori. :D

Am mai multe probleme legate de dinti si masele si as vrea sa stiu in primul rand daca pentru elevi/minori mai este gratuit atunci cand mergi la un cabinet de stat. Ultima data cand am fost, adica acum cativa ani, inca era. Da, acum cativa ani, pentru ca nu ma impac prea bine cu medicii stomatologi. Nu ca as avea ceva probleme, dar e mai degraba frica si uneori durerea, atunci cand se stomatologul lucreaza.

In trecut am fost la doi stomatologi, ambii de stat. Unele plombe au rezistat mai putin, altele mai mult, oricum, majoritatea cu mult sub perioada aceea care se tot vehiculeaza pe internet, adica de 8 ani per plomba (acum depinde si de cum iti protejezi plomba). Unele au tinut 4-5 luni (da, chiar foarte putin), altele, ceva mai mult.

In prezent mai am doar o plomba pusa acum 5-6 ani cred, dar probabil va fi nevoie sa fie data jos si aceasta.

Acum sa trec si la problemele actuale...
In primul rand am mai multe masele fara plomba. Acum nu stiu numerotarea, asa ca voi incerca sa explic pe cat pot de bine in 'limbajul meu' de necunoscator.

1. Prima problema e la un incisiv lateral de sus pe partea dreapta, care este oarecum spart in lateral, nu foarte mult si nu pana jos, de asemenea, nu e nici cariat, cel putin nu deocamdata.

2. Caninul de langa acesta (incisivul lateral de la punctul 1) e de asemenea spart chiar langa gingie. Nu este retezat sau ceva de genul. Dintele e inca acolo, nu doare sau altceva, dar este sparta putin acea portiune, se cunoaste o alta culoare mai inchisa, nu stiu sigur cum se numeste.

3. La urmatorul molar (asa cred ca se numeste) plomba s-a desprins, dar nu a cazut inca. Am citit pe undeva ca in cazul in care cade trebuie protejat locul cu o guma de mestecat si ajuns cat mai repede la medicul stomatolog, pentru a ii face si acestuia sarcina mai usoara.

4. Urmatoarea masea de dupa aceasta este sparta aproape in totalitate, cel putin pe partea exterioara, pentru ca pe cea interioara mai are o parte. Sper sa se poata reface cumva prin plomba, pentru ca nu am dispozitia necesara unei extractii, care bineinteles trebuie sa fie urmata si de un implant.

5. Urmatoarea masea e de asemenea sparta, adica a cazut plomba, este doar cariata, fara alte probleme, daca pot spune asta. :D

6. Aceeasi problema ca la punctul 2, doar ca aici e vorba de caninul de jos si nu e spart atat de mult precum acolo.

7. Aceeasi problema ca la punctul 2 si 6 si pentru primul molar de dupa caninul de jos. La fel e spart in zona gingiei si doar pe exterior, sper ca ma exprim bine astfel incat sa ma fac inteles.

8. Si cred ca singura problema de pe partea stanga e reprezentata de a 3 masea de la canin spre interiorul gurii, care e cariata si atunci cand mananc in ea ma doare destul de rau, tocmai de aceea incerc sa mananc doar pe partea dreapta.

Majoritatea problemelor sunt pe partea dreapta, nu stiu de ce. Acum raman mai multe intrebari. Bineinteles primul sfat pe care il voi primi va fi acela de a ma duce la medic. Probabil voi face si asta, dar in general astept pana 'calmanetele nu-si mai fac efectul'. Am explicat mai sus de ce. Problema acum e in special cu partile frontale, care se observa oarecum atunci cand zambesti/razi, si tocmai de aceea probabil ma voi duce in viitorul apropiat la stomatolog.

Fiindca inca sunt la scoala si intr-o perioada destul de incarcata, va fi destul de greu sa ma duc si la dentist, asa ca dupa cele explicate de mine, as vrea daca se poate un timp estimativ de petrecut prin cabinetele stomatologice.

De asemenea, as vrea sa stiu, asta daca se poate, din ceea ce am explicat eu... Stiu ca e un forum si e destul de greu fara ca cineva sa vada exact probleme. Dar as vrea sa stiu cam cat de grave sunt problemele pe care le am.

Multumesc pentru raspunsuri, in caz ca aceastea vor fi si imi cer scuze daca mesajul a fost prea lung sau daca exista greseli de scriere.

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostAleXXander00, on 22nd April 2011, 04:23, said:

Majoritatea problemelor sunt pe partea dreapta, nu stiu de ce. Acum raman mai multe intrebari. Care, ca eu nu vad niciuna?! Bineinteles primul sfat pe care il voi primi va fi acela de a ma duce la medic. Bravo!  :thumbup: Probabil voi face si asta, dar in general astept pana 'calmanetele nu-si mai fac efectul'. Am explicat mai sus de ce. Problema acum e in special cu partile frontale, care se observa oarecum atunci cand zambesti/razi, si tocmai de aceea probabil ma voi duce in viitorul apropiat la stomatolog.

Fiindca inca sunt la scoala si intr-o perioada destul de incarcata, va fi destul de greu sa ma duc si la dentist, asa ca dupa cele explicate de mine, as vrea daca se poate un timp estimativ de petrecut prin cabinetele stomatologice.

De asemenea, as vrea sa stiu, asta daca se poate, din ceea ce am explicat eu... CEEEEEEEEEE?????? Stiu ca e un forum si e destul de greu fara ca cineva sa vada exact probleme. Dar as vrea sa stiu cam cat de grave sunt problemele pe care le am. Grave, dar nu prea.

Multumesc pentru raspunsuri, in caz ca aceastea vor fi si imi cer scuze daca mesajul a fost prea lung sau daca exista greseli de scriere.

Edited by ripper, 22 April 2011 - 08:30.


#3
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Erau vreo 3 intrebari.

Prima se referea la gratuitatea pentru elevi/minori. A doua la gravitatea problemelor (asta daca poate fi spusa pe un forum), e ca si cum as cere un diagnostic prin telefon. iar a treia la durata cu aproximatie pentru rezolvarea problemelor, pt ca din cate am zis, nu am prea mult timp in aceasta perioada.

Daca nu se poate raspunde la ultimele doua, macar la prima. :D Multumesc, o zi buna.

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-ai nimic gratuit.
Poti sa te duci la un cabinet care are contract cu casa de asigurari, unde manoperele sunt mult mai ieftine, insa si calitatea este extrem de proasta.

#5
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Si eu sunt elev si aveam cam aceleasi temeri ca tine (din pacate probleme putin mai grave...in sensul ca 2 molari nu prea mai aveau coroana iar in rest...multe carii) si...m-am dus la un medic privat. Ce s-a intamplat?
1. multe regrete ca nu m-am dus mai devreme. am constatat ca toate temerile erau degeaba. nu stiu de ce toti se tem de stomatologi. stomatologul meu cel putin (dar banuiesc ca toti procedeaza la fel) iti spune cand te doare sa ridici mana...si se opreste sau eventual o ia mai usor (daca chiar trebuie curatat acolo) astfel incat sa nu simti nimic.
2. te asigur ca doare mult mai tare ceea ce faci tu (adica sa suporti durerea) decat ce iti face el.
3. tratamentul meu a durat cam 2 luni de mers cam 2-3 zile pe sapamana si s-a ridicat la vreo 600-800 lei (o extractie cauzata de un premolar care s-a gandit sa iasa sub un molar), vreo 6 plombe, un nerv scos. Nu mi se pare foarte mult pentru cat s-a chinuit saracul medic sa lucreze cat mai atent...si nu i-am dat cu nimic in plus fata de cat mi-a cerut (ba mai mult...mi-a facut si unele lucrari gratis...deh...client fidel :D).

Care e ideea:
1. in general nu te tine mai mult de o ora pe scaun (cat mai stai in sala de asteptare...depinde).
2. nu iti stiu situatia materiala...dar iti recomand sa te duci la un medic privat (chiar daca e putin mai scump...e de calitate) si sa alegi bine medicul.
3. nu prea imi imaginez de ce esti atat de incomodat de scoala. cand imi reparam dantura ma duceam la 9 la medic...pana la 10-10 jumatate, apoi mergeam la scoala ca aveam pregatire pentru concursuri...si ma intorceam acasa pe la 6-8.
4. medicul te va chema in mai multe sedinte...astfel incat sa nu innebunesti nici tu, nici el.
5. alege-ti un medic bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate