Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

1 sapt prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 09.02.2004
Ce recomandati ca traseu/obiective (culturale sau pt peisaje,locuri care sa bucure ochiul) pt 1 sapt de plimbat prin Europa cu masina (2 soferi 6-800 KM zilnic la nevoie),o Vectra C pe motorina.Plecare din Bucuresti undeva la inceputul lui iulie,probabil intr-o duminica,intoarcere sambata,duminica.Nu urmaresc o plimbare simandicoasa(cu cazari la hotel de 4* si AI) ci sa vedem ceva frumos,cateva zile.Mersi

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Vreti sa mergeti mult si sa vizitati pe fuga, doar cit sa va faceti o idee, vreti obiective mici, in afara oraselor, sau orase care sa va manince minim o zi?

Sint 2 abordari.

Prima ar fi centrata pe vizitat, deci minimizat timpul pentru condus si maximizat cel de vizitare, asta insemnind maxim 3 opriri, ca sa aveti maxim 4 etape de condus (zilele de deplasare sint semi-sacrificate, eventual cu o oprire rapida pe drum la o manastire/castel/pestera). Aici ar merge sa alegeti de vazut Budapesta, Viena si Praga de pilda. Plecat simbata din Bucale, ajuns seara la Budapesta, vizitat duminica si luni, marti dimineata fuga la Praga, plimbat prin Praga marti seara si miercuri, joi fuga la Viena, vizitat vineri si simbata, duminica toata ziua mers inapoi spre Bucale. E destul de condensat. Am propus locuri apropiate pentru ca altfel drumurile arocupa prea mult timp.

A doua ar fi centrata pe mers cu masina, deci opriri la obiective izolate, ales trasee pitoresti si innoptari cit mai multe. Gen plecat lejer prin Severin, mers prin Cazane, innoptat in Timisoara, iesit seara la bere, a doua zi plecat spre Balaton, trecut pe linga lac, intrat in Austria si innoptat, apoi un soi de circuit intre Austria, Italia si Slovenia prin Alpi, cu includerea unor trecatori, castele, pestera Postojna, pestera Baradla dintre Ungaria si Slovacia etc.

#3
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 marcopolo80, on 19th April 2011, 21:14, said:

Ce recomandati ca traseu/obiective (culturale sau pt peisaje,locuri care sa bucure ochiul) pt 1 sapt de plimbat prin Europa cu masina (2 soferi 6-800 KM zilnic la nevoie),o Vectra C pe motorina.Plecare din Bucuresti undeva la inceputul lui iulie,probabil intr-o duminica,intoarcere sambata,duminica.Nu urmaresc o plimbare simandicoasa(cu cazari la hotel de 4* si AI) ci sa vedem ceva frumos,cateva zile.Mersi
Va puteti duce la Istanbul si daca va plictisiti 6 zile va duceti si in Cappadocia.

#4
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 09.02.2004

 abancor, on 19th April 2011, 22:50, said:

Vreti sa mergeti mult si sa vizitati pe fuga, doar cit sa va faceti o idee, vreti obiective mici, in afara oraselor, sau orase care sa va manince minim o zi?

Sint 2 abordari.

Prima ar fi centrata pe vizitat, deci minimizat timpul pentru condus si maximizat cel de vizitare, asta insemnind maxim 3 opriri, ca sa aveti maxim 4 etape de condus (zilele de deplasare sint semi-sacrificate, eventual cu o oprire rapida pe drum la o manastire/castel/pestera). Aici ar merge sa alegeti de vazut Budapesta, Viena si Praga de pilda. Plecat simbata din Bucale, ajuns seara la Budapesta, vizitat duminica si luni, marti dimineata fuga la Praga, plimbat prin Praga marti seara si miercuri, joi fuga la Viena, vizitat vineri si simbata, duminica toata ziua mers inapoi spre Bucale. E destul de condensat. Am propus locuri apropiate pentru ca altfel drumurile arocupa prea mult timp.

A doua ar fi centrata pe mers cu masina, deci opriri la obiective izolate, ales trasee pitoresti si innoptari cit mai multe. Gen plecat lejer prin Severin, mers prin Cazane, innoptat in Timisoara, iesit seara la bere, a doua zi plecat spre Balaton, trecut pe linga lac, intrat in Austria si innoptat, apoi un soi de circuit intre Austria, Italia si Slovenia prin Alpi, cu includerea unor trecatori, castele, pestera Postojna, pestera Baradla dintre Ungaria si Slovacia etc.

Sunt interesante sugestiile,sunt de luat in calcul.Evident ca accept in continuare sugestii pt a incropi ceva frumos.

Edited by marcopolo80, 19 April 2011 - 22:25.


#5
b77dbc

b77dbc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.06.2007

 marcopolo80, on 19th April 2011, 23:24, said:

Sunt interesante sugestiile,sunt de luat in calcul.Evident ca accept in continuare sugestii pt a incropi ceva frumos.

Uite ce trasee am facut eu prin europa, dar ca durata, au fost mai mult de 1 saptamana fiecare traseu

bucuresti-budapesta-bratislava-viena-salzburg-kaprun-graz-budapesta-bucuresti

bucuresti-debrecen-krakow(vizitat auschwitz)-praga-berlin-nurnberg-munchen-innsbruck-kaprun-budapesta-bucuresti

Acum, tu poti sa ti le adaptezi nevoilor tale si timpului pe care il ai alocat
Daca vrei ceva detalii, despre traseele astea, poti sa ma intrebi, nu avea rost sa detaliez aici chiar tot.

Bafta

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Daca ar face traseele alea ar sta cite 3 ore in fiecare oras, in rest ar fi pe drum.

Edited by abancor, 20 April 2011 - 14:24.


#7
b77dbc

b77dbc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.06.2007
Corect, eu am stat cate 3 sapt. plecat pentru fiecare traseu.

#8
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 09.02.2004
Varianta Budapesta-Viena-Praga arata f.bine pe harta,2h30 din Budapesta la Viena,3h30 din Viena la Praga..Si ma pot opri si in Brno la un var ce lucreaza la IBM :coolspeak: .Pana acum,pare o ruta viabila,destul de lejera.Urmeaza sa vad cu cazarea in zonele respective.Ceva sugestii?Intre punctele principale ar mai fi ceva demn de luat in seama?Ca si traseu de intoarcere tot cel de la dus ar fi indicat?
Evident ca daca si timpul disponibil ar fi mai mare m-as baga si la unul din cele lalte 2 trasee(b77dbc).

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Deci mergi pe ideea de a vedea 3 mari orase, cite 2 zile. E foarte OK, ai timp sa vezi citeva atractii in fiecare, sa maninci ceva specific, sa faci o plimbare... Intre ele e cam autostrada, si nici nu stiu daca merita timpul pentru o oprire. As recomanda numai o oprire, ramine sa te interesezi de altele: intre Budapesta si Viena te poti abate din autostrada numai citiva km pina la Panonhalma http://en.wikipedia....halma_Archabbey

Despre orase... Io la Praga am fost in 1994, nu mai stiu nici ce e pe drum pina acolo, nici ce e de vazut. In Budapesta in 1995 si 1999. Nici aici nu pot face recomandari. In Viena e invers, am fost de jde ori, nu stiu cu ce sa incep. Noroc ca ai unde sa cauti sfaturi. Totusi, pe scurt, in Praga e orasul vechi, catedral St Vith, podul cu statui. Cauta si ceva berarii celebre (idei de pilda aici http://www.europeanb...et/pragpub1.htm). Vezi si cit faci pina la una din celebrele statiuni Marianske Lazne sau Karlovy Vary. In Budapesta chiar nu mai stiu vreo denumire concreta. In Viena baga-te pe centru, catedrala, plimbare pe Ring, vizita la Schonbrunn (gradini, castel, zoo, calesti). Masa in Grinzing - ospatarii cu vin sau bere si porc, unele au si lautari.

La intors vii mai de-a dreptul: Praga - Bratislava - Budapesta. Dar uita-te pe harti, poate alegi un traseu mai pitoresc, mai pe linga Dunare, pe la Visegrad http://en.wikipedia..../wiki/VisegrĂĄd, pe la vreun castel slovac, pe la vreo pestera.

Edited by abancor, 20 April 2011 - 20:42.


#10
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 marcopolo80, on 19th April 2011, 22:14, said:

Ce recomandati ca traseu/obiective (culturale sau pt peisaje,locuri care sa bucure ochiul) pt 1 sapt de plimbat prin Europa cu masina (2 soferi 6-800 KM zilnic la nevoie),o Vectra C pe motorina.Plecare din Bucuresti undeva la inceputul lui iulie,probabil intr-o duminica,intoarcere sambata,duminica.Nu urmaresc o plimbare simandicoasa(cu cazari la hotel de 4* si AI) ci sa vedem ceva frumos,cateva zile.Mersi
  
Probabil vrei sa-ti egalezi inaintasul de la care ti-ai luat nickname-ul [ Marco Polo],dar cu alte mijloace,iar pentru incalzire,vrei un tur de Europa. Ai zis ca sunteti doi soferi si ca puteti face 6-800km /zi. Distanta asta o poate parcurge lejer si un singur sofer,dar problema este alta,cand mai aveti timp de vizitat ? Daca tot sunteti pe alergat si tineti la" tavaleala",mergeti noaptea si rezervati ziua pentru vizite. Pe autostrazi se conduce foarte bine noaptea si se poate si dormi in masina.
Sunt multe variante de trasee si ca sursa de inspiratie poti lua circuitele agentiilor de turism. O propunere ar fi : Bucuresti -Budapesta- Bratislava-Varsovia- Gdynia- Karlskrona-Stockholm-Oslo-Malmo-Copenhaga-Rostock-Berlin-Praga-Viena-Bucuresti. Ai doua traversari cu ferry,intre Polonia si Suedia[ traversare de noapte] si intre Danemarca si Germania. Treci sau vizitezi prin 9 capitale : Budapesta,Bratislava,Varsovia,Stockholm,Oslo,Copenhaga,Berlin,Praga,Viena. Dar acum realizez ca nu e suficienta o saptamana. Pacat!.....

Edited by baril, 20 April 2011 - 21:19.


#11
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 09.02.2004
Frate-miu,care este cu vreo 9 ani mai tanar, planificase un traseu de vreo 5000Km(includea si ceva Germania,Elvetia,Franta si Italia) deci rezultau vreo 6-800 Km pe zi de condus.Ca sa te bucuri totusi de mini vacanta respectiva,in 2 soferi drumul este mai usor.Iar intre planificarea de pe viamichelin si realitatea din teren e cale lunga.
Asa 3 orase din 3 tari mi se pare rezonabil intr-o sapt,asta va fi mai mult o "recunoastere",urmeaza in 2-3 ani sa-mi iau si fetele intr-un tur asemanator dar ceva mai amplu, de 2-3 sapt.

#12
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010

 marcopolo80, on 20th April 2011, 20:14, said:

... ma pot opri si in Brno la un var ...
Poți să te oprești doar la Brno, iar la Praga să te duci în excursie (apropo de Praga, la 40km sud-vest poți vizita castelul Karlstejn), una sau chiar 2 zile. Sunt 200km (2 ore de condus pe autostradă cu toll) între Brno și Praga.

Iar la Brno și în jur ai ce vedea.
La vreo 30km nord, lângă orășelul Blansko ai carstul morav de la Macocha (eu am vizitat peșterile Katerzinska și Punkva - peșteri frumoase, iar din Punkva se iese cu barca). Și poți să ocolești apoi pe șosea ca să ajungi la Macocha propast, unde e amenajată o terasă-balcon de unde privești hăul de 137m de dedesubt.
La 22km est de Brno, în orășelul Slavkov se poate vizita castelul unde a stat Napoleon în timpul bătăliei de la Austerlitz. Iar la 10km vest de Slavkov este satul Prace, din care mergi 2km spre sud până la Mohila miru (mausoleul situat pe locul bătăliei de la Austerlitz).
La 53km sud de Brno se află celebrul castel Lednice (palat, parc, sere, acvariu). Poți să te oprești la Lednice când mergi de la Budapesta spre Brno. După ce treci granița în Cehia, mergi vreo 15km și ieși spre Podivin și Lednice (complexul se află la vreo 8km de la ieșirea din autostradă). La vreo 6km sud-vest de Lednice se află castelul Valtice.
În fine, la 50km sud de Brno, pe drumul spre Viena, se află orășelul Mikulov (12km nord-vest de Valtice), cu castelul respectiv. Poți să te oprești în ziua când te duci la Viena.
Cu excepția castelului Valtice, am fost în toate locurile (din zona Brno) de care am scris.

Pt. Viena ai topic dedicat, n-are rost să discutăm aici. Și mai e și google. Cineva mi-a propus să postez și eu ce-am văzut prin Viena. Am postat deja despre tezaurul din Hofburg (cu poze), dar mai am muuuulte de spus despre Viena. Timp să fie.

Referitor la Budapesta, aici iar am văzut multe. Recomand Muzeul național de artă de la Hösök tere (și toată piața, dealtfel), Muzeul Național Maghiar, Galeria Națională de artă maghiară (aflată în palatul imperial din Buda), bazilica Sf. Ștefan, plimbări pe malurile Dunării (de pe malul de vest se vede superb Parlamentul), pe podul cu lanțuri și prin centrul Pestei. Neapărat a se face o croazieră pe Dunăre. Mai sunt și altele de văzut (de exemplu Tropicarium-Oceanarium în cadrul complexului Campona, grădina zoologică - parcă mai mare, mai întreținută și mai frumoasă decât cea de la Schönbrunn, parcul de distracții de lângă zoo, Citadela etc.).
Sunt de văzut destule în Ungaria, în afara Budapestei; poți merge pe M3 (nu pe M5) și să ieși către Tokaj, către Tapolca (lângă Miskolc), către peșterile de la Aggtelek (la granița cu Slovacia), către parcul național Hortobagyi, către Eger, sau către Hollokö. Și mai sunt destule de văzut la nord de M3.

Bună ideea lui abancor, cu Esztergom (cu imensa catedrală, tezaurul aferent și muzeul creștin), Visegrad și Vac.

Eu ți-aș fi propus să te întorci prin Slovenia. E o super-țară. Și e mică, obiectivele sunt relativ apropiate. Poți vedea zona Bled (cu canionul Vintgar), platoul Karst (cu sistemele de la Skocjan și Postojna), alte peșteri (Krizna, Zadlaska, Taborska, Poloska, Pekel), castelul Predjama de lângă Postojna și multe alte castele, Lipica, litoralul (în special Piran, și poți merge la Grotta Gigante și castelul Miramare, la Trieste) etc. În 2008 în Slovenia am pus cea mai ieftină benzină din vest (CO95 era 1,17eur).

Sunt prea multe de văzut. Va trebui să tai de pe listă. Tu caută pe google, vezi ce-ți place, apoi fă-ți traseul exact cum dorești.


 marcopolo80, on 20th April 2011, 22:17, said:

... va fi mai mult o "recunoastere",urmeaza in 2-3 ani sa-mi iau si fetele intr-un tur asemanator dar ceva mai amplu, de 2-3 sapt.
Păi atunci pune-ți pe listă mai multe obiective, iar când vei avea timp le vei vizita mai pe îndelete.
Acuma vizitezi doar câteva locuri și pe la celelalte doar treci ca să faci poze și să dai cu nasu'.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 21 April 2011 - 00:09.


#13
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 09.02.2004
Multumesc pt informatii,foarte folositoare.Am inceput sa"studiez" si topicurile despre Praga/Viena/Budapesta.

#14
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

 marcopolo80, on 20th April 2011, 23:17, said:

Frate-miu,care este cu vreo 9 ani mai tanar, planificase un traseu de vreo 5000Km(includea si ceva Germania,Elvetia,Franta si Italia) deci rezultau vreo 6-800 Km pe zi de condus.Ca sa te bucuri totusi de mini vacanta respectiva,in 2 soferi drumul este mai usor.Iar intre planificarea de pe viamichelin si realitatea din teren e cale lunga.
Asa 3 orase din 3 tari mi se pare rezonabil intr-o sapt,asta va fi mai mult o "recunoastere",urmeaza in 2-3 ani sa-mi iau si fetele intr-un tur asemanator dar ceva mai amplu, de 2-3 sapt.

Eu as fi inclinat spre varianta cu o singura capitala de vizitat - praga- de exemplu , hai si Budapesta cate o zi la dus si una la intors. Macar ai face ceva cat de cat temeinic, ai avea si o vacanta placuta.

#15
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 masinistu, on 21st April 2011, 10:14, said:

Eu as fi inclinat spre varianta cu o singura capitala de vizitat - praga- de exemplu , hai si Budapesta cate o zi la dus si una la intors. Macar ai face ceva cat de cat temeinic, ai avea si o vacanta placuta.
Daca aveti doar o saptamana la dispozitie va recomand Austria, vedeti Viena, Salzburg zona lacurilor alpine, groshglokner, etc. si tot nu va ajunge, in rest poti sa faci multe in EU dar vezi numai autostrada, eu am mers intr-o duminica de la Paprika granita Ungariei cu Austria plecat la ora 9 si seara la 7 eram la Strasbourg in Franta dar am vazut doar autostrada si cei 1000 km facuti, nu eram obosit la sosire datorita sistemului deosebit de autostrazi din EU si unui GPS cu harti actalizate la zi care m-a dus exact acolo unde vroiam.

Edited by scoty, 21 April 2011 - 22:05.


#16
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Daca preferati mai mult peisaje decat orase puteti sa va duceti in Muntenegru prin canionul Moraca, sa va opriti o zi doua in Kotor sa urcati pe muntele de langa oras si sa va intoarceti prin Croatia, Dubrovnic si Parcul Plitvice.

#17
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 09.02.2004
Ma gandeam sa fac traseul asa:
-plecare din Bucuresti duminica dimineata undeva pe la ora 6-7,
-2 nopti Budapesta,
-marti dimineata pe la 9:30 pleecat spre Praga
-3 nopti Praga
-vineri dimineata pe la 9:30 plecat spre Viena
-2 nopti Viena
-duminica dimineata pe la 9:30 plecat spre Bucuresti via Budapesta sau alt traseu
Ma gandeam la aranjamentul acesta datorita distantei mari de la Praga la Bucuresti.3,5-4 ore conteaza la un drum dintr-o bucata,chiar si in 2 soferi.

#18
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 09.02.2004
Revin cu cateva intrebari pt cei care ma pot ajuta cu ceva sugestii.Intr-un final dupa tot felul de "scamatorii" am ajuns sa-mi stabilesc "baza" in localitatea Oberaudorf,la granita Germano-Austriaca.
La o prima strigare voi avea ca puncte de interes Salzburg si Insbruck in Austria,ma gandeam la un Salzburg card pt 24 sau 48 de ore,ambele locatii aflate la circa 80-100Km (aproximativ 1h de mers cu masina).In Germania as as avea Munchen (cu un bavarian card pt 14 zile-cea mai mica perioada),Augsburg,Nurnberg,Dachau ca puncte de vizitat + ceva palate/castele din oferta de 40 incluse in bavarian card,aflate de asemenea pe o raza de 100-150km fata de Munchen.
Intrebarile:
1.Park and ride in Munchen?
2.idem pt Salzburg
3.De unde se pot achizitiona cele 2 carduri?
4.Traseul il vad asa:Bucuresti-Pitesti-Craiova-Severin-Timisoara-vama-Szeged-Budapesta-Viena-Linz-Salzburg-Oberaudorf.Avand in vedere ca intru in Ungaria duminica seara si ies catre Romania sambata urmatoare,ce taxe de drum/vignete am de achitat si de unde se achizitioneaza?

in momentul asta cam atata imi vine in cap.daca am omis ceva,revin cu intrebari. multumesc

Edit
5.Solutii de internet 3G prepay pt Germania si Austria (provider,tarife,etc)

Edited by marcopolo80, 16 June 2011 - 08:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate