Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

rezervare albena booking

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008

View Postmuteki, on 19th May 2011, 20:33, said:

La cate hoteluri de 5 stele ai fost in viata ta? NICIUNUL nu iti va accepta card de debit. Aici nu vorbesc de booking.com. In prima faza posibil sa iti accepte site-ul card de debit, dar dupa aia te suna hotelul ca pe tanti de mai sus. Sau te trezesti la hotel ca nu te lasa aia sa te duci in camera pana nu prezinti un card de credit.
muteki, vinzi carduri de credit am inteles prietene.
pe topicul cipru am pus o intrebare simpla si in loc sa raspunzi daca tot esti asa de intelept te certai cu lumea ca domne ce bun e cardul de credit.
on topic: am fost la hoteluri de 5 stele(locale) si am rezervat cu cardul de debit

#20
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Bine, pa. Fii fericit cu cardurile tale de debit pana ai sa vii aici sa plangi cum ti-a stricat vacanta o bestie de hotelier.

#21
ioanna73

ioanna73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2009

View Postflorimadalina, on 11th May 2011, 18:52, said:

Dragii mei va rog sa ma sfatuiti ce sa fac ... acum 1 sapt am facut rezervare pe booking.com, in albena si le-am dat un card de debit (ca si anul trecut de altfel). Anul trecut am platit la hotel, cardul a fost doar ca sa confirm rezervarea. Acum insa, mi-au trimis mail ca sa le dau card de credit ca sa confirm rezervarea sa-mi ia banii. Eu nu am card de credit, le-am spus, insa ei zic ca asta inseamna sa anulez rezervarea si sa platesc costu total al sejurului. Nu pot face lucrul asta. Intrebarea mea este...voi ati patit asa ceva? e normal sa vrea sa-mi ia atatia bani degeaba? Apoi ma gandesc, daca cardul folosit la rezervare e de debit, ce se poate intampla? Ma pot obliga, ma pot da in judecata ceva...? Simt ca innebunesc cu booking-ul asta...mi se pare abuziv sa vrea sa ma taxeze atat ... hai ca sa zicem o taxa de anulare de bun simt mai merge, dar asa... ce pot face? Va rog mult, cei "patiti" si "nepatiti" da-ti-mi unsfat, ceva, o sugestie...

in cazul meu nu s-a intamplat nimic, neavand bani pe card o sa-ti anuleze ei rezervarea

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Taxe:

    * 20 % TVA inclusă.
    * Tariful pentru serviciu nu este aplicabil.
    * 0.40 EURtaxă de oraș per persoană per noapte inclusă.

Plată în avans:

    * Nici un depozit nu va fi încasat.

Politica de anulare:

    * Dacă rezervarea este anulată până la 7 zile înainte de data sosirii, nu va fi perceput niciun comision.Dacă rezervarea este anulată mai târziu, va fi încasat prețul pentru prima noapte .În caz de neprezentare, va fi încasat prețul total pentru rezervare.
Astea sunt conditiile (copy / paste din mesajul de confirmare) de plata / anulare pt. rezervarea pe care o am pt. vara asta, tot prin booking.com; fata de 2009 si anii precedenti au crescut putin termenul in care se poate anula fara costuri (erau doua zile, acum sunt sapte), dar schimbarea asta este inca de anul trecut.


Anul asta am fost nevoit sa apelez la cardul unui prieten, pt. ca eu nu mai aveam nici un card care sa nu expire inainte de vacanta, dar in alti ani am facut rezervare fara nici o problema folosind cardul de debit, care nici macar nu acoperea costul cazarii - urasc "plasticele", dureaza prea mult orice kkt de plata, si nici n-am incredere in ele, asa ca le tin fara bani, iar card de credit n-am avut si n-o sa-mi fac niciodata, sa ma mai trezesc si dator fara sa cheltui un leu...

#23
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
cardul de credit implica faptul ca tu ai o linie de credit disponibila, adica ai bani pe el. Cardul de debit nu implica sa ai bani pe el, poti sa ai bani acum, si peste 5 minute ii scoti. Se poate folosi card de debit la plati, cu plata integrala la efectuarea rezervarii, si debitarea imediata a cardului.
Off the record ...ce e atata placere sa rezervi la booking cand gasesti acelasi pret pe siteul hotelului in cel mai prost caz? Booking nu e agentie de turism, e intermediar. Si pentru Bulgaria, numai cei comozi rezerva pe booking, la supra tarife.

View PostWhiky, on 22nd May 2011, 15:38, said:

Totusi nu inteleg ceva din discutia voastra. De ce anume as fi obligata sa ma indatorez la o banca pentru a-mi deschide linie de credit si implicit pentru a primi cardul aferent ? De ce cardul de debit nu e acceptat atata timp cat ai bani pe el ?


la majoritatea hotelurilor, nici nu se uita la tine daca rezervi cu card de debit. Cardul de CREDIT nu implica nimic, pe mine ma costa 20 RON pe an, si ma folosesc de banii bancii maxim 55 de zile, fara dobanda. Ce cheltui, pun inapoi pana la data limita si nu platesc dobanda :)

View Postiufiuf, on 22nd May 2011, 22:09, said:

muteki, vinzi carduri de credit am inteles prietene.
pe topicul cipru am pus o intrebare simpla si in loc sa raspunzi daca tot esti asa de intelept te certai cu lumea ca domne ce bun e cardul de credit.
on topic: am fost la hoteluri de 5 stele(locale) si am rezervat cu cardul de debit


#24
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsybarino, on 27th May 2011, 10:13, said:

cardul de credit implica faptul ca tu ai o linie de credit disponibila, adica ai bani pe el.

Gresit, poti sa folosesti tot creditul disponibil si atunci nu mai ai bani disponibili.

Aici de fapt nu-i vorba de card de credit/debit ci de visa/mastercard vs visaelectron/maestro.

La primele se pot face plati doar pe baza nr cardului, a datei de expirare si a civ-ului pe cand in cazul 2 nu prea merge (si chiar daca merge sunt multi comercianti care nu le accepta decat cu plata cu pin).

Edited by cucur, 27 May 2011 - 10:26.


#25
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
syinbaro In primul rand sunt oameni care NU isi pot face un card de credit, asa cum e si cazul meu. Lucrez pentru o firma din strainatate iar contractul meu nu este acceptat la nici o banca. In al doilea rand nu am nevoie de un card de credit deci pentru ce mi-as face unul chiar daca as putea. In al treilea rand informeaza-te mai bine: la hotelul ales de mine nu puteam cumpara sejururi de pe situl propriu din simplul motiv ca erau mai scumpe decat pe booking !

#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postsybarino, on 27th May 2011, 11:13, said:

cardul de credit implica faptul ca tu ai o linie de credit disponibila, adica ai bani pe el. Cardul de debit nu implica sa ai bani pe el, poti sa ai bani acum, si peste 5 minute ii scoti. Se poate folosi card de debit la plati, cu plata integrala la efectuarea rezervarii, si debitarea imediata a cardului.
Off the record ...ce e atata placere sa rezervi la booking cand gasesti acelasi pret pe siteul hotelului in cel mai prost caz? Booking nu e agentie de turism, e intermediar. Si pentru Bulgaria, numai cei comozi rezerva pe booking, la supra tarife.

la majoritatea hotelurilor, nici nu se uita la tine daca rezervi cu card de debit. Cardul de CREDIT nu implica nimic, pe mine ma costa 20 RON pe an, si ma folosesc de banii bancii maxim 55 de zile, fara dobanda. Ce cheltui, pun inapoi pana la data limita si nu platesc dobanda :)
E in regula sa folosesti (si) site-ul hotelului, daca stii la ce hotel vrei sa stai, si daca-i gasesti site-ul - am vazut si hoteluri care nu au site propriu, sau e foarte prost optimizat, Google il afizeaza pe a treia sau a cincea pagina de rezultate, iar eu unul n-am rabdare sa-l caut atat.

Pe unde m-am uitat eu, am gasit pe site-urile hotelurilor aceleasi tarife ca si pe booking.com, tarife care erau mai mici decat la agentii (pt. aceleasi hoteluri, aceeasi perioada); in plus, pe langa faptul ca trebuie sa platesti inainte, ca la curve, la agentii ai mari sanse sa-ti iei si teapa - am vazut oferte in care minteau cu nerusinare maxima asupra conditiilor si / sau amplasarii hotelurilor, hoteluri pe care le stiam bine, fiind cazat acolo de cateva ori, atat inainte cat si dupa ce-am vazut ofertele agentiilor, ceea ce exclude varianta unor renovari / imbunatatiri intre momentul cazarii mele si cel al ofertei de la agentie.


Stiu diferentele intre carduri, stiu si sistemul de functionare, in principiu tu ai dreptate cu ceea ce zici de cardul de credit, dar, asa cum am zis, eu n-am incredere in "plastice", stiu prea multe magarii care se pot face, si stiu persoane care, fara sa aiba cine stie ce studii sau IQ, faceau asemenea magarii, asa ca prefer sa tin un card de debit gol, pe care sa-l alimentez doar la nevoie, si de pe care sa nu-mi poata lua cineva decat praful, eventual, in locul unui card de credit, sa ma trezesc dator la banca pt. cumparaturile altcuiva...

Edited by barboso, 27 May 2011 - 15:31.


#27
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008
[quote name='sybarino' date='27th May 2011, 12:13' post='9934265']
mastercard forte transilvania cumva?
ideea este ca nu am avut pana acum nicio problema sa folosesc cardul de debit la rezervari.

#28
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
merge card debit peste tot
nu prea se impaca insa hotelurile cu tipul lui, de exemplu mastercard maestro e cam refuzat (in america nici macar la magazine nu a mers intotdeauna)
cu visa insa nu am avut probleme

#29
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View Postcucur, on 27th May 2011, 10:23, said:

Gresit, poti sa folosesti tot creditul disponibil si atunci nu mai ai bani disponibili.

Aici de fapt nu-i vorba de card de credit/debit ci de visa/mastercard vs visaelectron/maestro.

La primele se pot face plati doar pe baza nr cardului, a datei de expirare si a civ-ului pe cand in cazul 2 nu prea merge (si chiar daca merge sunt multi comercianti care nu le accepta decat cu plata cu pin).
Dar ce ai cu Visa Electron? Eu am platit peste tot pe net cu el. Nu sunt eu expert in carduri dar am impresia ca tocmai de-asta ii zice electron, pentru ca e bun de platit pe net cu el.

#30
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Topicul acesta a fost initiat de reprezentantii agentiilor de turism de la noi care vor sa discrediteze booking.com. Primul care si-a dat seama a fost colegul CUCUR ( as zice eu si CUCAP  :D ) Consultati forumurile internationale. Nu veti gasi pe nimeni pe acolo sa se planga de booking.com. Astia de la agentii sunt disperati. Ei  iti iau si cu pana la 70% mai mult decat daca ai rezerva direct. Iar de cand au aparut pe booking.com ofertele alea "flash" cred ca sunt si mai disperati. Tocmai am rezervat acum la un resort de 4* in Grecia cu 25 euro/noapte/ dubla/cu mic dejun la jumatea lui iunie cu un amarat de card Visa Electron, din ala pt. salarii (nici macar nu era emboasat). Trageti singuri concluziile.  As recomanda moderatorilor sa inchida acest topic.

Edited by gabriel05, 30 May 2011 - 20:19.


#31
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Aici nu vorbim de cazuri speciale, de cei care nu isi pot face card de credit. Vorbim de o procedura de plata cu cardul pe booking. Su eu raman cu pararea ca booking nu este agentie de turism ci doar intermediar. Eu, la orice cautare pe booking, am gasit acelasi tarif ca pe siteul hotelului. O alternativa la booking este venere.com...cred eu ca sunt comparabile tarifele.

View PostWhiky, on 27th May 2011, 14:48, said:

syinbaro In primul rand sunt oameni care NU isi pot face un card de credit, asa cum e si cazul meu. Lucrez pentru o firma din strainatate iar contractul meu nu este acceptat la nici o banca. In al doilea rand nu am nevoie de un card de credit deci pentru ce mi-as face unul chiar daca as putea. In al treilea rand informeaza-te mai bine: la hotelul ales de mine nu puteam cumpara sejururi de pe situl propriu din simplul motiv ca erau mai scumpe decat pe booking !


Sa ai un sejur placut in GRECIA. Daca scotoceai mai mult, gaseai si mai ieftin decat cei 25 de EURO. Pls sa ne spui ni noua cum a fost la 4 stele cu 25 EURO camera de 2 persoane si cu mic dejun.

View Postgabriel05, on 30th May 2011, 21:18, said:

Topicul acesta a fost initiat de reprezentantii agentiilor de turism de la noi care vor sa discrediteze booking.com. Primul care si-a dat seama a fost colegul CUCUR ( as zice eu si CUCAP  :D ) Consultati forumurile internationale. Nu veti gasi pe nimeni pe acolo sa se planga de booking.com. Astia de la agentii sunt disperati. Ei  iti iau si cu pana la 70% mai mult decat daca ai rezerva direct. Iar de cand au aparut pe booking.com ofertele alea "flash" cred ca sunt si mai disperati. Tocmai am rezervat acum la un resort de 4* in Grecia cu 25 euro/noapte/ dubla/cu mic dejun la jumatea lui iunie cu un amarat de card Visa Electron, din ala pt. salarii (nici macar nu era emboasat). Trageti singuri concluziile.  As recomanda moderatorilor sa inchida acest topic.


#32
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
OK man!

PS.  Ai dreptate, gasisem si sub 25 de euro dar la sfarsitul lui mai.

#33
ioanna73

ioanna73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2009

View Postbarboso, on 27th May 2011, 00:36, said:

Astea sunt conditiile (copy / paste din mesajul de confirmare) de plata / anulare pt. rezervarea pe care o am pt. vara asta, tot prin booking.com; fata de 2009 si anii precedenti au crescut putin termenul in care se poate anula fara costuri (erau doua zile, acum sunt sapte), dar schimbarea asta este inca de anul trecut.


Anul asta am fost nevoit sa apelez la cardul unui prieten, pt. ca eu nu mai aveam nici un card care sa nu expire inainte de vacanta, dar in alti ani am facut rezervare fara nici o problema folosind cardul de debit, care nici macar nu acoperea costul cazarii - urasc "plasticele", dureaza prea mult orice kkt de plata, si nici n-am incredere in ele, asa ca le tin fara bani, iar card de credit n-am avut si n-o sa-mi fac niciodata, sa ma mai trezesc si dator fara sa cheltui un leu...

in martie cand am facut eu rezervarea astea erau politicile hotelurilor din albena (probabil fiind preturile mai mici , langa pret aprea "nerambursabil" iar din mai , cand au crescut preturile, apare "anulare gratuita".si eu facusem anul trecut rez.tot prin booking si totul a fost ok, de aceea anul asta, nu am dat atentie prea mare la conditiile din rez ,oricum situatia s-a rezolvat si acum am rez ok.

#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Tot in martie  am facut si eu rezervarea, dar la Sunny Beach - e adevarat, m-am uitat acum, era la sfarsitul lunii, pe 31...

#35
ioanna73

ioanna73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.03.2009

View Postioanna73, on 31st May 2011, 14:20, said:

in martie cand am facut eu rezervarea astea erau politicile hotelurilor din albena (probabil fiind preturile mai mici , langa pret aprea "nerambursabil" iar din mai , cand au crescut preturile, apare "anulare gratuita".si eu facusem anul trecut rez.tot prin booking si totul a fost ok, de aceea anul asta, nu am dat atentie prea mare la conditiile din rez ,oricum situatia s-a rezolvat si acum am rez ok.

asta este pt.carcotasii care cred ca mesajele sunt din partea ag.turism si inca odata repet, nu am acuzat booking ci politicile hotelurilor la acea data.vis-a-vis de cerinta unora de a inchide discutia, nu vad de ce sa nu poti vorbi despre experientele tale ca gata iese unul sa-ti dea cu maciuca ca nu stiu cine esti sau de unde esti.


Taxe:
7 % TVA inclusă.
Tariful pentru serviciu nu este aplicabil.
Taxele de oraș/turist nu sunt aplicabile.
Plată în avans:
Prețul total al rezervării va fi încasat în ziua rezervării și este nerambursabil.
Politica de anulare:
Vă rugăm să notați, dacă rezervarea este anulată, modificată sau în caz de neprezentare, va fi încasat prețul total pentru rezervare.
Prețul anulării ora locală a hotelului:
(Taxe de anulare se aplică pentru noi date ale sejurului sau tip de cameră)

€ 462
Această rezervare nu poate fi anulată gratuit.
Tariful total al acestei camere € 462.00

#36
camy02

camy02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.07.2009
Aveti idee cum este cu cazarea copiilor daca au implinit 12 ani cu 2-3 luni inainte de sejur? Mai intra la capitolul "gratuitate" acolo unde se specifica pe site-ul booking.com ca toti "copiii sub 12 ani sunt cazati gratuit pt. paturi suplimentare"? Ati avut experiente de genul acesta,cum il percepe hotelul,ca adult?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate