Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Clubul Profi: Instalator, tehnician Service, Proiectant

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#55
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postservoman, on 27th March 2011, 14:33, said:

La un curs la Vaillant in 2004 se discuta despre cercetarea acestui material care in contact cu apa produce o cantitate mare de caldura. Problema este uscarea lui dupa contactul cu apa care se face cu gaz dar consumul de gaz devine cu mult mai mic fiind folosit doar la uscarea zeolytului. De atunci nu am mai auzit nici o discutie referitoare la acest subiect.
pai intre timp n-au mai discutat, ci ..au facut-o !
Vaillant e unul din cei care a apucat (si) pe drumul asta -din pacate nu sunt prea multe detalii disponibile despre zeoTherm:
[ http://www.vaillant.de/stepone2/data/downloads/55/4c/00/150311-ISH-2011-zeoTHERM-300-dpi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Despre adsorbtie si zeolit cate ceva aici si pe Wikipedia.
-a pomenit si grigguti cate ceva despre zeolit pe topicul de Filtre de apa (e folosit si la filtrarea apei).

LE: zeotherm pe youtube

Edited by scheleton, 28 March 2011 - 21:26.


#56
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
s-a facut experimentul pana la urma:
Cuprul a distrus bacterii rezistente la antibiotice pe parcursul unui experiment transmis în direct la nivel global.

Edited by scheleton, 05 April 2011 - 13:20.


#57
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
dupa cum spuneam, am eu o presimtire ca in viitorul nu foare indepartat se va insista mai mult pe centralele cu condensare, eventual chiar legsilativ (au subventii..).

Indiferent de ce ne va rezerva viitorul, am si eu o intrebare pt. voi:
Cum se va rezolva problema evacuarii condensului la Blocuri ?

In general, evacuarea condensului centralei se racordeaza la canalizare. Dar daca canalizarea e departe ? Sau traseul e deosebit de defavorabil ..?
-exista detul centrale montate la ora actuala in balcon..

Cum rezolvati voi evacuarea condensului la Blocuri cand n-o puteti racorda la canalizare:
-puneti pompa de condens ?
-evacuati condensul afara, la liber ?

#58
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004
Eliminarea condensului afara nu este o solutie pt. CT. La AC merge ca ele nu prea sunt folosite la temperaturi negative dar la CT, iarna, va ingheta. Eu am folosit inca de acum cativa ani pompe de condens care si-au facut treaba foarte bine. Pe orizontala poti sa le duci destul de mult, de ordinul zecilor de metri, pe verticala max 10m insa este in functie de debit.

Edited by dcr, 11 April 2011 - 17:34.


#59
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postdcr, on 11th April 2011, 18:25, said:

..acum cativa ani pompe de condens care si-au facut treaba foarte bine..
pai da, dar ..cam scumpa solutie, nu ?
Dupa ce ca o centrala cu condensare costa dublu fata de una clasica, mai adaugam si pretul pompei ..?
[ http://www.heizungsratgeber.de/bilder/report/conlift-l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scheleton, 11 April 2011 - 18:37.


#60
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
va rog sa ma LAMURITI  in urmatoarea problema 1) PT-A1/2002 solicita la PIF sau VTP/AF  proiectul de instalare avizat si avizul de combustibil; 2) PT-A1/2010 solicita numai avizul de combustibil;  sa inteleg ca la PIF sau VTP/AF nu se mai solicita proiectul de instalare avizat?????   se poate elibera autorizatia de functionare fara a mai solicita utilizatorului proiectul de gaze??? va rog discutii si comentari.

#61
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Depinde ce intelegem fiecare pri "avizul de combustibil".
Acest aviz se da de ANRGN si ca sa primesti un astfel de aviz, ai nevoie neaparat de proiect. Legiuitorul a incercat sa "simplifice", sa "clarifice" si sa "imparta" responsabilitatile in functie de competente. Un VTP-ist nu stie sa "citeasca" un proiect de gaz si nu este de competenta lui sa discearna daca este corect sau nu.
Ce intelegem prin "proiectul de instalare avizat", conform PT-A1/2002 ?  Unde scrie ca este vorba de proiectul de gaz ? Putea foarte bine sa fie vorba de un proiect al instalatiei termice, avizat MLPAT. Prin 2000, daca vroiai sa-ti montezi centrala trebuia sa faci un proiect al instalatiei termice in 2-3 exemplare. Atunci cind solicitai debransarea de la sistemul centralizat, trebuia sa predai la regia de stat, un exemplar al proiectului. Altfel nu primeai acordul de debransare. Conform vechiului PT-A1/2002, putea fi vorba de acest proiect. Numi ca pina in toamna lui 2003, cind a inceput sa fie implicat si gazul, moment in care a inceput sa se si aplice oarecum PT-A1/2002, acel proiect a cam disparut. Este foarte posibil ca in multe orase el sa nu fi existat niciodata. Drept urmare, traind in romania si functionind dupa o lege "proasta", sa mers pe ideea ca trebuie totusi respectata si prin "proiect" a inceput sa se inteleaga, proiectul de gaz.
Daca pe vremuri VTP-istul trebuia sa dea un examen la ISCIR Bucuresti si printre altele trebuia sa cunoasca si normativele de gaz, acum acel VTP-ist a disparut si a fost inlocuit de RVT, care nu mai trebuie sa cunoasca asa de multe si nu mai are treaba cu gazul si normativele acestuia. El verifica centralele si nu veridicitatea unui proiect ANRGN.

#62
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004

View Postflorin71_skoda, on 12th April 2011, 10:13, said:

Depinde ce intelegem fiecare pri "avizul de combustibil".
Acest aviz se da de ANRGN si ca sa primesti un astfel de aviz, ai nevoie neaparat de proiect.

Si in cazul centralelor electrice, cu combustibil solid sau lichid cine da acest aviz? Ca acum tot la PT-A1 intra.

#63
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postdcr, on 12th April 2011, 16:52, said:

Si in cazul centralelor electrice, cu combustibil solid sau lichid cine da acest aviz? Ca acum tot la PT-A1 intra.
prescriptia PT-A1/2010  se refera la aparate care functioneaza cu combustibili gazosi , solizi sau lichizi , nespecificand nimic de electric. vezi sectiunea 2 , art 3 din pt.

Edited by octavianlaz, 12 April 2011 - 16:18.


#64
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004
Ok, fara electrice. dar intrebarea ramane.

Chiar, si cele electrice unde intra?

Edited by dcr, 12 April 2011 - 16:46.


#65
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postdcr, on 12th April 2011, 17:46, said:

Ok, fara electrice. dar intrebarea ramane.

Chiar, si cele electrice unde intra?
dupa cate se pare exista multe semne de intrebare in legislatia respectiva , pt ca daca stam si ne gandim si centralele electrice ( inclusiv boilerele electrice) lucreaza tot in presiune si tot in temperaturi ridicate ( de aceea sant prevazute si cu elemente de siguranta). cine ne lumineaza si pe noi????

#66
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Centralele electrice si boilerele electrice nu au intrat nicodata sub incidenta ISCIR.
Am avut in repetate rinduri "show-uri" cu cei de la ISCIR, legate de boilere conform cu PTA1/2002. Tot timpul am vrut sa "iscir-izez" supapele si vasele de expansiune cu care sunt dotate boilerele si tot timpul m-am lovit de aceasi problema, legata de "utilajul/aparaul" la care sunt aceste racordate. Nu se puteu incadra nicicum in lege. Se pare ca aparatele care produc apa calda cu ajutorul curentului nu se incadreaza in lege. Curentul nu este considerat "combustibil" de preparat apa calda.
Poveste poate fi mai lunga, dar ma opresc aici ca sa nu incarc topicul aiurea.
Concluzie: Toate "aparatele" producatoare de apa calda, pina in 110oC, intra la prescriptia PTA1/2010, cu conditia sa foloseasca un combustibil care "arde" ca sa realizeze incalzirea apei respective. Tot ce nu functioneaza cu "combustibili" care ard, este inafara legi, sau mai corect spus nu conteaza ce faci cu ele.

#67
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postflorin71_skoda, on 12th April 2011, 10:13, said:

Depinde ce intelegem fiecare prin "avizul de combustibil". Acest aviz se da de ANRGN si ca sa primesti un astfel de aviz, ai nevoie neaparat de proiect... El verifica centralele si nu veridicitatea unui proiect ANRGN.
Sfat: eu zic sa verificati intotdeauna proiectul de gaze si sa va asigurati ca acesta e repectat intocmai in situatia de pe teren.
-in PT se pomeneste la un moment dat de un set de verificari minimale.. deci poti face si alte verficari.. Deasemeni, nimeni nu te poate sili sa dai o autorizatie daca crezi ca ceva nu e in regula.
Si ca sa te asiguri ca totul e in regula, soliciti si proiectul.

Discutia e mai lunga (si se datoreaza ambiguitatii textului).. In principiu cel ce monteaza oricum trebuie sa se asigure ca sunt respectate toate normativele in vigoare, inclusiv cel de gaze, si ca exista proiect de gaze..

View Postflorin71_skoda, on 12th April 2011, 23:08, said:

..mai corect spus nu conteaza ce faci cu ele.
ar trebui sa existe niste norme de electro-securitate, si un organism care sa le verifice, etc.
Pana nu vor fi (clare), aer-ul conditionat se va monta la liber, iar centrala termica va fi supusa nenumaratelor verificari. Iar diferenta dintre firmele respective de profil va fi cea din zilele noastre.

Si tot d-aia, un aparat split de aer conditionat a ajuns sa se monteze cu 200-250 Lei, pe cand racordarea unei centrale termice (deci doar racordarea -sa zicem schimbarea unei centrale vechi cu una noua..) costa in Buc. 6-800 Lei.

LE: indiferent de prescriptii tehnice, de Norme, nu uitati ca este si va fi in continuare in vigoare Legea Constructiilor -care se aplica Constructiilor si Instalatiilor aferente.  :)

View Postflorin71_skoda, on 12th April 2011, 23:08, said:

.. Curentul nu este considerat "combustibil" de preparat apa calda..
insa Boilerul nu e Recipient sub presiune ..?

Edited by scheleton, 12 April 2011 - 23:30.


#68
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In urma interventiei lui @scheleton, nici nu mi stiu cu ce sa incep. Tot ce a scris este corect, insa nu este "legal". Am folosit gilimelele de rigoare, pentru ca totul este interperetabil.
Recomandarea lui @scheleton, dar si a mea, este sa va feriti de probleme. Legal nu poti cere proiecul de gaz. Ca RVT nu ai capacitatea de a discerne daca este bun sau nu acel proiect. Niciunde in formular nu se cere sa autentifici proiectul. Undeva la capitolul III, apar cerinta: "EXISTĂ Aviz de combustibil". Dar este valabil doar la VTP/AF. Daca vorbim doar de VTP, aceasta conditie va deveni N/A (neaplicabil). Fara sa dam exemple concrete este mai greu de digerat legislatia asta specific romaneasca.

View Postscheleton, on 12th April 2011, 23:28, said:

.... insa Boilerul nu e Recipient sub presiune ..?
Pai cine spune lucrul asta ? Noi doi si citiva de pe forum ? Raspunsul este: NU. Boilerul este un "recipient de acumulare", un "puffer", un "vas tampon". Niciodata boilerele nu au intrat sub incidenta ISCIR. Sunt dor niste butoaie in care sa stocam apa. Sunt "Stocatoare de energie". Chiar vrei sa ne punem noi contra legi ?

#69
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postflorin71_skoda, on 13th April 2011, 00:27, said:

..Niciunde in formular nu se cere sa autentifici proiectul...
montatorul (autorizat Iscir) e obligat sa verifice ca sunt intrunite toate conditiile de montaj legal.. Iar tu il poti verifica pe montator, ii poti cere documente, avize pe baza carora a executat lucrarea.

In situatia in care beneficiarul refuza sa prezinte proiectul de gaze, tu ..refuzi sa dai autorizatia de functionare. Nimeni nu te poate obliga sa semnezi.. Sa-si caute pe altul sa-i semneze (ca gaseste, din pacate).
-sigur, e mai spionoasa problema cand tu i-ai vandut beneficiarului aparatul, asigurandu-l ca totul va fi in ordine. Si apoi mergi la el acasa si ii zici ca nu-i dai drumul la centrala.. :confuzzled:

Edited by scheleton, 12 April 2011 - 23:35.


#70
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Amu complicam lucrurile si le facem gri, im loc sa fie alb/negru... sau color. :P

Ce treaba are montatorul ? El monteaza centrala si de duce.... Cine spune ca trebuie sa aiba si autorizatie ANRGN ? Montatorul nu are nici o treba cu instalatia de gaz. Montatorul este doar autorizat ISCIR pe montare/instalare centrale. Asa ca eu ca RVT il verific ISCIR si nu si ANRGN.
Aici este problema. Autorizatul ISCIR pe montare/instalare monteaza/instaleaza centrala legal, dar nu o leaga la gaz. Ulterior vine autorizatul ANRGN, sa o lege la gaz. Ulterior vine RVT-ul sa verifice ce a facut autorizatul ISCIR. Ce a facut cel autorizat ANRGN, nu mai intrain competenta lui.
Traim in romania si ne "salavam pielea" dupa legile din romania.


LE
Am uitat sa spun. Vasele de expansiune nu mai intra sub incidenta ISCIR.

Edited by florin71_skoda, 13 April 2011 - 01:05.


#71
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
sa va spun de ce am deschis acest subiect; am fost contactat de un utilizator caruia i-a sosit instiintare ca trebuie sa efectueze verificarea/revizia instalatiei de gaz;acesta  a contactat  o firma autorizata anrgn care sa efectueze operatia dar acestia i-au comunicat ca daca are centrala este necesar si vtp-ul. m-am deplasat la fata locului si am constatat ca utilizatorul avea proiectul de gaz dar instalatia de gaz nu corespundea deloc cu proiectul. i-am solicitat procesele verbale de receptie si de deschidere instalatie gaze dar acestea nu existau. ce s-a intamplat: omul i-si montase singur centrala prin 2001; cand a inceput sa se aplice pt-a1/2002 omul a contactat un proiectant autorizat care i-a facut proiectul de gaze si i l-a inmanat cu toate avizele care se cereau; dar aici vine marea problema: persoana nu a solicitat o firma care sa-i execute lucrarea conform proiect, instalatia ramanand cea veche pt sobe, cazan de baie samd. printre documentele gasite am mai dat de un vtp dat de baietii de la romstal prin 2004. acum dilema mea este: sa-i eliberez sau nu autorizatia de functionare , avand in vedere ca in afara celor descrise mai sus  centrala indeplineste celelalte cerinte. voi , daca a-ti fi pusi in aceasta situatie ce a-ti face??? trebuie sa mai mentionez ca am intrebat si la distrigaz daca este luat in evidenta cu centrala termica  si acestia mi-au spus ca nu figureaza cu centrala iar cand le-am spus ca totusi persoana are proiect de gaz au raspuns ca degeaba ; daca nu a finalizat lucrarea proiectul este expirat si trebuie sa faca alt proiect; aici este dilema mea, eu intelegand ca daca omul are contor de gaz si este la zi cu plata facturii inseamna ca ARE AVIZ DE COMBUSTIBIL.

Edited by scheleton, 13 April 2011 - 08:10.


#72
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postscheleton, on 12th April 2011, 23:28, said:

Sfat: eu zic sa verificati intotdeauna proiectul de gaze si sa va asigurati ca acesta e repectat intocmai in situatia de pe teren...

Edited by scheleton, 13 April 2011 - 08:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate