Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Clubul Profi: Instalator, tehnician Service, Proiectant

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#37
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Viega, gama Multiplex Trio, armaturi de cada de baie:
[ http://www.messefrankfurt.com/content/corporate/frankfurt/en/media/technische_messen/ish/frankfurt/aussteller-news/viega/_jcr_content/mainParsys/exhibitornewsitem_1/productImage.jpg/1300209599222.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.messefrankfurt.com/content/corporate/frankfurt/en/media/technische_messen/ish/frankfurt/aussteller-news/viega/_jcr_content/mainParsys/exhibitornewsitem_0/productImage.jpg/1300209445289.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scheleton, 17 March 2011 - 11:17.


#38
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postscheleton, on 28th February 2011, 13:00, said:

Dupa poza din atasament WH1C pare mai fiabila decat WH1B si as indrazni chiar decat WHID. Vana cu trei cai cu motor Elbi s-a comportat f. bine la majoritatea fabricantilor. Daca va fi vandut in RO sunt curios ce pret ar avea.

#39
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
WH1C a aparut inaintea lui WH1D; este destinat exclusiv Chinei.. Nu va aparea in EU sub nici-o forma.
-cand a aparut WH1C in China, ne-am bucurat, ca am zis ca asta e aparatul care va inlocui Wh1B -pana la urma a fost un pic schimbat.


revenind la noutati ISH: Wolf ofera o solutie de acoperis (total) solar.
-e un acoperis in alcatuirea caruia se imbina panourile fotovoltaice cu cele termice.
-misto e ca pt. intregirea acoperisului, Wolf ofera si panouri dummy (!), ca sa nu strice imaginea de ansamblu.  :D
-erau necesare dummy astea, ca nimeni n-are bani sa tapeteze integral casa cu panouri solare reale..
[ http://www.messefrankfurt.com/content/corporate/frankfurt/en/media/technische_messen/ish/frankfurt/aussteller-news/wolf/_jcr_content/mainParsys/exhibitornewsitem_1/productImage.jpg/1300374089574.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scheleton, 19 March 2011 - 18:37.


#40
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Multumim @scheleton pentru posturi si pentru poze. Ne mai clatim si noi ochi cu frumuseti. Pacat ca raminem doar cu privitul.  :D

#41
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Romania ar putea fi încalzita, in mare parte, geotermal

#42
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Intrucit am avut din nou sansa de a vizita un tirg international de instalatii (mecanice), mi s-a propus sa povestesc in mare ce am vazut pe acolo.
ISH Frankfurt pe Maine 15-19.03.2011.
Tirgul are dimensiuni impresionante, daca vrei sa sari un pavilion trebuie sa iei microbuzele cu circuit inchis. Eu am inceput cu tevile si fitingurile pentru sanitare si incalzire. Aici nimic nou sub soare doar citeva fitinguri fanteziste pentru teava PEX si multistrat. Este clar ca noi nu putem folosi decit daca regiile sunt atit de mari incit viteza de montare sa compenseze pretul ridicat al fitingurilor de tehnologie avansata.
Am trecut la scule si m-am imbolnavit de nervi. As fi vrut sa cumpar 2-3 dube autospeciale pline ochi cu toate bunatatile vazute acolo. Foarte multe dispozitive care usureaza munca si scurteaza timpul de lucru cu probabil 90%. Cind ora de manopera e 40 Euro (ca in Vest), investitia in scule si dispozitive performante se justifica. Mentionez doar o scula care m-a fascinat si anume un motor cu un acumulator la care se putea monta: mandrina, talpa de slefuit, lama de taiat otel sau lemn si disc abraziv.
La standul cazane am vazut multa imaginatie din partea designerilor dar doar la table si plastice. Elementii sint tot din fonta tornata, cazanele din otel tot cilindrice. Arzatoarele in schimb au evoluat destul de mult in sensul ca mai toate sunt progresive cu panouri de comanda digitale si super sisteme de siguranta. Muralele sunt cele pe care le stim cu totii cu ceva face-lift-uri. N-a mai inventat nimeni niciun alt tip de arzator sau schimbator. La automatizari ae groasa rau. Lucrurile se transforma in super sisteme inteligente si ne fac noua instalatorilor viata amara cind trebuie sa explicam unei persoane atehnice cu ce se maninca parametri afisati si curbele de incalzire.
Coliere si sisteme de fixare care mai de care mai usor de montat. Dibluri de plastic in care doar rasucesti tija filetata un sfert de tura si tin 400Kg, foarfeca de taiat tije filetate dupa care nu trebuie sa prelucrezi deloc capatul tijei pentru a infileta piulitele. Montanti si profile cu sisteme "click fix" care scutesc multe suruburi si fireste insurubari.
De obiecte sanitare nu vreau sa spun prea multe pt. ca fantezia nu are limite. Am vazut destule bazaconii dar am fost pus in situatia de a pipai ceva pt. a-mi da seama ce este.
Boilerele m-au lasat iarasi cu gura cascata prin faptul ca au devenit atit de complexe incit ele sunt 90% dintr-o instalatie. Racordezi cazanul la ele si de acolo mergi la ob. sanitare si la radiatoare/pardoseala. Evident din racorduri diferite. Super automatizate, tratate anticalcar, tank in tank si unele aveau chiar si distribuitor colector pt. radiatoare inclus. Boilere electrice de dimensiuni egale cu un biblioraft si cu puteri cuprinse intre 3 si 6 KW.
La HVAC echipamentele sunt ceva mai greu de descris aici dar cercetarea face treaba buna pe la altii.
La capitolul pompe iarasi sunt multe de spus. Tendinta este de a echipa toate pompele cu convertizoare de frecventa din motive de autoadaptabilitate la restul instalatiilor, uzura mai putina si economie de energie electrica.
La fiecare colt de pavilion erau niste cirnati minunati, n-am vazut nici 10% din fetele de la Romtherm, a fost frig tare, a plouat si 4 zile nu mi-am sters pantofii ca nu am avut de ce.
Sper sa nu fi fost plictisitor.

#43
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcamsonat, on 23rd March 2011, 18:31, said:

..Tendinta este de a echipa toate pompele cu convertizoare de frecventa din motive de autoadaptabilitate la restul instalatiilor, uzura mai putina si economie de energie electrica..
nu e tendinta, ci reglementare EU -asta ne asteapta de-acum la toate motoarele electrice.

View Postcamsonat, on 23rd March 2011, 18:31, said:

..La fiecare colt de pavilion erau niste cirnati minunati..
ai vazut Wurst-ul si n-ai vazut Bier ..? :habarnam:

View Postcamsonat, on 23rd March 2011, 18:31, said:

..De obiecte sanitare nu vreau sa spun prea multe pt. ca fantezia nu are limite...
da, deobicei pe la targuri d-astea, expo de sanitare e cea mai spectaculoasa, cea care se apropie mai mult de conceptul de Show.

Merci pt. relatarea f. frumoasa si concisa !
In timp poate ca ti se mai sedimenteaza impresiile si revii cu alte amanunte.

Edited by scheleton, 23 March 2011 - 17:44.


#44
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Am vazut si bier dar mai pe seara la circiuma ca aveam de condus ceva pina la hotel.
Acum realizez ca ar fi de scris o pagina intreaga. Am omis panourile solare si pompele de caldura.
Cea mai tare pompa de caldura am vazut-o la Daikin. Aer-apa intr-un ansamblu de instalat si pus in functiune intr-o juma' de zi cu boiler cu tot.
La Viessmann am vazut o minunatie de cazan care n-am inteles ce face in 10 min. Trebuia sa stea neamtul doar cu mine sa vorbim ceva timp sa inteleg. El era preocupat mai mult de standul cu bere si alune. Mai sap pe aici pe la noi.

#45
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcamsonat, on 23rd March 2011, 22:03, said:

..Cea mai tare pompa de caldura am vazut-o la Daikin. Aer-apa intr-un ansamblu de instalat si pus in functiune intr-o juma' de zi cu boiler cu tot.
La Viessmann am vazut o minunatie de cazan care n-am inteles ce face in 10 min. ..
nu stiu ce-a facut Daikin (am sa ma uit la ei), dar daca e aer/apa .. :(

Am citit insa despre altele:
1) toata lumea baga mare pe Mini-centrale de cogenerare, de apartament cum ar veni -e posibil ca asta sa fi vazut la Viessmann (daca nu, vezi mai jos la pct. 2).
-un mini-aparat care sa produca electricitate +caldura pt. 1 apartament -asta e targetul actual.
-nu mai e nimic nou, aparatele se produc in serie, trebuie doar sa mai scada ..pretul.
-am uitat sa spun ca se arde ..gaz pt, asta. Ia inchipuiti-va: ardeti gaz si aveti si curent electric si caldura -adica deveniti un concurent al Electrica, E-on.. :naughty:
(E-on, pt. a ramane in business s-a implicat in dezvoltarea tehnoligiei, a facut alianta cu Viessmann. Altii au facut aliante; cu Honda sau mai stiu eu cine..)

2) Zeolyth -retineti cuvantul asta. E material minune, care mai nou e folosit in niste aparate numite pompe de caldura cu adsorbtie. Practic e un cazan pe gaz (exista si cu arzator motorina) obisnuit, la care se ataseaza si modulul asta cu Zeolyth. Rezultatul: centrala pe gaze nu mai are 109% randament, ci 160% !


3) Viessmann se lauda ca a rezolvat problema stagnarii in instalatiile solare..  :naughty:

4) Cica calorifere pt. sisteme de temperatura joasa: s-au inventat calorifere care dau o putere de 3x mai mare decat cele uzuale ! Astfel, se pot folosi si in sistemele silite sa mearga cu temp. joase (de ex. cu pompe de caldura), unde se recomanda insistent incalzire in pardoseala.

Doar cateva din noutati, idei, cercetari, prototipuri..
Interesant, nu ?

Edited by scheleton, 23 March 2011 - 22:43.


#46
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postscheleton, on 23rd March 2011, 22:41, said:

[...] Ia inchipuiti-va: ardeti gaz si aveti si curent electric si caldura -adica deveniti un concurent al Electrica, E-on.. :naughty:
(E-on, pt. a ramane in business s-a implicat in dezvoltarea tehnoligiei, a facut alianta cu Viessmann. Altii au facut aliante; cu Honda sau mai stiu eu cine..) [...]
În zona Moldovei, n-a pierdut vremea cu banalele alianțe  :naughty:  ...

Quote

De la 1 ianuarie 2011, furnizarea de gaze naturale și energie electrică în România sub marca E.ON se face sub un singur nume, E.ON Energie România. E.ON Energie România a fost creată prin fuziunea companiilor de gaze naturale și energie electrică E.ON Gaz România și E.ON Moldova Furnizare, iar lansarea sa marchează apariția serviciilor integrate în domeniul furnizării de energie în România.


View Postscheleton, on 23rd March 2011, 22:41, said:

[...] 3) Viessmann se lauda ca a rezolvat problema stagnarii in instalatiile solare..  :naughty: [...]
Se știe care este soluția și cît costă?

#47
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
ca sa vezi ce trebuie sa scriu ca sa scot lupul din barlog... hmm.

Adica eu imi bat gura degeaba cu zeolyth, cu cogenerare, cu calorifere minune -pot sa scriu chiar prostii sau aberatii tehnice ..no one gives a sh|t.

In schimb daca rostesc unul din cele 10 cuvinte magice, cuvinte cu putere subliminala: huh!, tin'te nene.

Edited by scheleton, 23 March 2011 - 23:26.


#48
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Păi... și răspunsul la întrebarea mea unde este?  :naughty:


P.S. De asta i-ai "tăiat-o" lui scurt_pe_2? Ca să preiei tu fabulele, parabolele și alte alegorii?  :lol:
Nu te-am întrebat de "zeolyth, cogenerare, calorifere minune" pentru că, vorba ta ;) ...

View Postscheleton, on 23rd March 2011, 22:41, said:

[...] trebuie doar sa mai scada... pretul. [...]


#49
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
scurt_2 si incalzirea sa in pardoseala sunt istorie deja -daca nu trece la caloriferele noi, minune.
Acestea au DBE=Dynamic Boost Effect si din pacate nu prea mai sunt ..calorifere.  :(
[ http://www.viessmann.de/etc/medialib/internet-global/images/press/shk-fachpresse-2011/300-dpi.Par.81148.File.File.tmp/300dpi-pb-101002-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au niste ventilatoare axiale (numite activatoare) montate in interior pe un schimbator AL/Cu, cu aripioare si placa electronica, microprocesor..
Ventilatoarele sunt extrem de silentioase (26 dB) si au turatie variabila: in functie de necesarul termic se invart mai repede sau mai incet.
Nu e vorba de niste ventilatoare normale (d-aia sunt numite activatoare) ci de unele care consuma extrem de putin (ca altfel nu faceai nici-o smecherie, ba imi spuneati ca mai bine pui ventilo-convectoare): sunt in blocuri de cate 3 ventilatoare, si consuma ..2 W ! Chiar si cu functia Boost activata consuma mai putin decat un TV in standby..
Partea cea mai buna e insa ca dau la 35 grd. temperatura pe tur caldura cat un radiator normal la 90 grd.

Ca si la IPhone 5 ce va sa apara, nu conteaza pretul -astept pre-comenzile voastre. Important e sa le ai, sa fi vazut cu ele...  :punk:

Edited by scheleton, 24 March 2011 - 00:42.


#50
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004

View Postscheleton, on 16th March 2011, 21:46, said:

Anexez o poza de la noua telecomanda Vitotrol 300, care e color si touch screen (atentie @forumeanu: telecomanda, nu termostat), tocmai ca sa colorez prezentul mesaj, insa asta e cea mai putin importanta noutate..

Multumesc pentru poza :)

#51
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postscheleton, on 24th March 2011, 00:38, said:

scurt_2 si incalzirea sa in pardoseala sunt istorie deja -daca nu trece la caloriferele noi, minune.
...
Raman "fidea" incalzirii in pardoseala :bigwhitegrin:
Da` as avea vreo 2 musterii care si-ar pune radiatoare de-astea cu DBE, in loc de port prosop prin bai, prin vreun garaj sau prin vreun pod... Stai numai sa afle ca exista asa ceva, si sa se mai diminueze pretul lor, ca pun si poze cu ele pe perete... :naughty:
Daca functioneaza pe incalzire, nu putem sa le folosim si pe racire?!  :rolleyes: Ca de ventiloconvectoare gem imobilele :P
Iti dai seama ca deocamdata vor avea un pret prohibitiv si lumea va prefera sa isi puna ori traditionalele radiatoare, ori vreo instalatie de "incalzire prin pardosea". In cel mai fericit caz, un sistem de incalzire in pardoseala + o pompa de caldura.
Ce ziceai de cogenerare mai sus si alte sefeuri, cand pana si la IP se renunta la una si la alta, ramanand pana la urma trei tevi si un distribuitor/colector, pe considerentul ca e bine si asa si functioneaza, fiind pana la urma si un produs mult mai ieftin?! Stai ca o sa vedem la astea cu DBE cum in timp, bricolatori, executanti, producatori, dealeri, vor gasi adaptare si vor fi in mare voga peste cativa ani "radiatoarele cu Debee", care de fapt sunt cam aceleasi radiatoare obisnuite de otel, da` cu niste ventilatoare de PC montate dedesubt.
Adica un fel de Adibas, GVC, Panasoanic, Parasonic, Gugi, Soni(s.a.), care de departe nu sunt ceea ce vor sa para(chiar daca functioneaza)...

http://www.jaga.co.uk/technology/dbe

Edited by scurt_pe_2, 24 March 2011 - 01:37.


#52
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postscheleton, on 23rd March 2011, 22:41, said:

Zeolyth -retineti cuvantul asta. E material minune, care mai nou e folosit in niste aparate numite pompe de caldura cu adsorbtie. Practic e un cazan pe gaz (exista si cu arzator motorina) obisnuit, la care se ataseaza si modulul asta cu Zeolyth. Rezultatul: centrala pe gaze nu mai are 109% randament, ci 160% !
La un curs la Vaillant in 2004 se discuta despre cercetarea acestui material care in contact cu apa produce o cantitate mare de caldura. Problema este uscarea lui dupa contactul cu apa care se face cu gaz dar consumul de gaz devine cu mult mai mic fiind folosit doar la uscarea zeolytului. De atunci nu am mai auzit nici o discutie referitoare la acest subiect.

#53
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
pentru colegii de service si instalatori si nu numai. merita vazut si studiat!!! cu stima!www.antimicrobialtouchsurface.com.urmariti acest site pe data de 04 04 2011. detalii pe:   www.cupru.com

Edited by octavianlaz, 28 March 2011 - 17:58.


#54
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

Quote

Aproximativ 7 milioane de oameni din lumea întreagă dobândesc o infecție nosocomială (infecție dobândită în cursul spitalizării) în fiecare an, și din cei 4 milioane din Europa, în jur de 37000 mor în urma infecției. Pe lângă cheltuielile imense de personal, aceste infecții reprezintă cheltuieli de peste 80 miliarde dolari la nivel mondial conform Organizației Mondiale a Sănătății.

Microbii care se răspândesc pe obiectele atinse zilnic de noi sunt cauzele acestor infecții. În ciuda campaniilor agresive pentru spălarea mâinilor și pentru curățenie generală, rata de infectare rămâne inacceptabil de ridicată și este nevoie de măsuri complementare. Germenii patogeni rezistenți la antibiotice s-au răspândit din mediul spitalicesc în școli, cămine și în transportul în comun. În plus, rezistența la antibiotice - tema Zilei Naționale a Sănătății din 2011 – precum și răspândirea ei globală, amenință eficacitatea a numeroase medicamente utilizate azi pentru tratamentul bolilor infecțioase.

Cercetătorii caută acum modalități noi în prevenirea transmiterii unor agenți patogeni periculoși cum ar fi MRSA. Analizele de laborator și testele clinice au demonstrat capacitatea cuprului în distrugerea agenților patogeni.

Din această cauză, Vă invităm să urmăriți un experiment în direct, condus de profesorul William Keevil, cercetător în microbiologie și șef al Secției de Protecția Sănătății Mediului la Universitatea Southampton, experiment ce va demonstra eficacitatea cuprului antimicrobian, fapt dovedit deja științific, cuprul fiind cel mai eficace material al suprafețelor atinse des.

Pentru a fi martor în direct la experimentul de laborator despre puterea antimicrobiană a cuprului, urmăriți-ne în direct în data de 4 aprilie 2011 pe site-ul: www.antimicrobialtouchsurface.com.

Nu veți avea posibilitatea de a vedea cu ochiul liber microbi murind pe cupru, dar veți avea posibilitatea să interacționați via web chat cu experți în domeniul cuprului.
  
Pentru a afla mai multe despre webcast, urmăriți materialul de prezentare al evenimentului:  www.cupru.com
  
Vă temeți că uitați de ziua experimentului? Vă putem trimite un email de reamintire dacă vă înregistrati online.
Sursa: www.cupru.com  :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate