Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Care este părerea voastră despre Interconfesionalism?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#145
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostSOCRATE_MMXII, on 03 februarie 2013 - 00:07, said:

Eugene, Eugene cum o dregi ca s-o potrivesti...
Te asigur eu ca nici intr-un manuscris grec/latin/aramaic al Noului testament nu e pomenit numele de Iehova. Si stii de unde stiu?
Caci el nu apare nici in evangheliile considerate eretice care s-au gasit la Qumran si la Marea Moarta. Nici pomeneala de Yehova/Adonai samd...nimic. Acolo scrie Tatal Ceresc sau Tatal. Atat.

Asa ca las-o balta.


Scriptura contrazice afirmaţia ta Socrate. Îţi voi explica şi de ce ...

Când a citit sau a citat din Vechiul Testament, Isus a folosit numele divin.
(Matei 4:4) . . .Dar, răspunzând, el a zis: „Este scris: «Omul să nu trăiască numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Iehova»“.

(Aici Isus cita din Deuteronomul 8:3 unde apare numele divin, Iehova)

(Deuteronomul 8:3) . . .El te-a învăţat să fii umil, te-a lăsat să suferi de foame şi te-a hrănit cu mană — pe care n-o cunoscuseşi nici tu, nici părinţii tăi —, ca să te facă să ştii că omul trăieşte nu numai cu pâine, ci omul trăieşte cu orice exprimare a gurii lui Iehova.

(Matei 4:7) . . .Isus i-a zis: „Mai este scris: «Să nu-l pui la încercare pe Iehova, Dumnezeul tău»“.

(Aici Isus cita din Deuteronomul 6:16 unde apare numele divin, Iehova)

(Deuteronomul 6:16) . . .Să nu-l puneţi la încercare pe Iehova, Dumnezeul vostru, cum l-aţi pus la încercare la Masa. . .

(Matei 22:44) . . .«Iehova i-a zis Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe duşmanii tăi sub picioarele tale“»?

(Aici Isus cita din Psalmul 110:1 unde apare numele divin, Iehova)

(Psalmul 110:1) . . .Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe duşmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.

În vremea în care au trăit Isus şi discipolii săi, Tetragrama apărea în copiile textului ebraic al Vechiului Testament, cum apare de altfel şi în copiile disponibile în zilele noastre. Totuşi, secole la rând, bibliştii au crezut că Tetragrama nu apărea în manuscrisele Septuagintei, traducerea în greacă a Vechiului Testament, şi nici în manuscrisele Noului Testament. Însă, pe la mijlocul secolului al XX-lea, s-au descoperit câteva fragmente foarte vechi ale Septuagintei, datând din zilele lui Isus. Aceste fragmente conţin numele lui Dumnezeu, scris cu caractere ebraice.

Numele divin apare în formă prescurtată în Scripturile greceşti.

În Revelaţia 19:1, 3, 4, 6, numele divin este inclus în expresia „Aleluia“, sau „Haleluiah“, care literalmente înseamnă „Lăudaţi-l pe Iah!“. Iah este forma prescurtată a numelui Iehova.

Iată câteva traduceri în diferite limbi, care folosesc numele lui Dumnezeu în Noul Testament:
Die heilige Schrift des neuen Testaments, de D. von Brentano (germană, 1791)
A Literal Translation of the New Testament . . . From the Text of the Vatican Manuscript, de Herman Heinfetter (engleză, 1863)
The Emphatic Diaglott, de Benjamin Wilson (engleză, 1864)
O Evangelho Segundo S. Mattheus, de Padre Santanna (portugheză, 1909)
The New Testament Letters, de J.W.C. Wand, episcop al Londrei (engleză, 1946)
Les Evangiles, de Claude Tresmontant (franceză, 1991)
La Biblia de Estudio. Escrituras de Restauración. Edición del nombre verdadero, Editorial Sus Brazos A Ysrael (spaniolă, 2006)
La Escritura de Yahweh para Salvación (spaniolă, 2007)

Isus a folosit numele lui Dumnezeu şi l-a făcut cunoscut altora.

(Ioan 17:6) . . .Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume. Ai tăi erau şi tu mi i-ai dat, iar ei au respectat cuvântul tău. . .

(Ioan 17:11, 12) . . .Eu nu mai sunt în lume, dar ei sunt în lume, iar eu vin la tine. Tată sfânt, veghează asupra lor datorită numelui tău pe care mi l-ai dat, pentru ca ei să fie una, aşa cum şi noi suntem una. 12 Când eram cu ei, vegheam asupra lor datorită numelui tău pe care mi l-ai dat. I-am păzit şi niciunul dintre ei n-a fost distrus, decât fiul distrugerii, pentru a se împlini cuvântul Scripturii. . .

(Ioan 17:26) . . .Eu le-am făcut cunoscut numele tău şi-l voi mai face cunoscut, pentru ca iubirea cu care m-ai iubit tu să fie în ei şi eu în unitate cu ei“.

(Matei 6:9) . . .«Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău. . .

Edited by Eugen3, 06 February 2013 - 12:19.


#146
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Alo domnu'? Vezi c-o iei pe aratura iar. Lasa-ma cu VT, ti-am mai zis. Zii unde clar apare numele de iehova in NT?
In nwt apare, sunt sigur.

Ioan 17:26 said:

Eu le-am făcut cunoscut numele tău şi-l voi mai face cunoscut, pentru ca iubirea cu care m-ai iubit tu să fie în ei şi eu în unitate cu ei“.

Deci numele Tatalui este IUBIRE, nu iehova. Posted Image

Matei 4:7 said:

Isus i-a zis: „Mai este scris: «Să nu-l pui la încercare pe Domnul, Dumnezeul tău»“
Asta-i versetu' nu cum l-ai pus tu. Posted Image

Edited by SOCRATE_MMXII, 07 February 2013 - 00:53.


#147
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View PostSOCRATE_MMXII, on 07 februarie 2013 - 00:53, said:

Zii unde clar apare numele de iehova in NT?
Attached File  coperta1.jpg   79.98K   4 downloads Attached File  revelatia.png   99.67K   5 downloads

Attached File  coperta 2.jpg   100.62K   5 downloads
Attached File  marcu2.jpg   195.61K   5 downloads Attached File  marcu2.png   453.07K   6 downloads


View PostSOCRATE_MMXII, on 07 februarie 2013 - 00:53, said:

Deci numele Tatalui este IUBIRE, nu iehova.

(Psalmul 83:18) ca să se știe că tu, al cărui nume este Iehova,
numai tu ești Cel Preaînalt peste tot pământul!

(Isaia 42:8) Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu și gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.

Edited by danutz1, 07 February 2013 - 10:10.


#148
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdanutz1, on 07 februarie 2013 - 10:02, said:

Attachment coperta1.jpg Attachment revelatia.png

Attachment coperta 2.jpg
Attachment marcu2.jpg Attachment marcu2.png




(Psalmul 83:18) ca să se ştie că tu, al cărui nume este Iehova,
numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!

(Isaia 42:8) Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu şi gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.

Prietene, unde vezi tu Iehova in textul ala grecesc? Iar daca nu stii sa analizezi textele in paralel, de ce il mai dai pe cel in greaca? Traducerea mot-a-mot este THE LORD YOUR GOD  sau DOMNUL DUMNEZEUL TAU , daca o sa inveti sa citesti acolo o sa iti dai seama singur.  Nu exista Iehova, YHWH sau Jehovah acolo.

#149
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View PostEugen3, on 09 februarie 2011 - 13:01, said:

Este bine ca dierite religii să se unească pentru a desfăşura diferite activităţi spirituale?
Daca prin  "activitati spirituale" intelegi inchinare, predicare, atunci spun nu. Oamenii au intelegeri diferite, de aceea ar fi bine sa stea in biserica/confesiunea lor in a carei invatatura cred si traiesc, nu sa se intalneasca  intr-o "activitate spirituala comuna" si sa mimeze ipocrizia in public.

Edited by rabelais, 08 February 2013 - 07:26.


#150
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 06 februarie 2013 - 12:16, said:

(Ioan 17:26) . . .Eu le-am făcut cunoscut numele tău şi-l voi mai face cunoscut, pentru ca iubirea cu care m-ai iubit tu să fie în ei şi eu în unitate cu ei“.



"Dar Eu sunt Domnul (Yahweh) Dumnezeul tau din tara Egiptului incoace. Tu cunosti ca nu este alt Dumnezeu afara de Mine si nu este alt Mantuitor afara de Mine. (Osea.13:4)

a ridicat lui Israel un Mantuitor, care este Isus. (Fapt.13:23)

In nimeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." (Fapt.4:12)

Pe acest Isus, Dumnezeu L-a inaltat cu puterea Lui si L-a facut Domn si Mantuitor, ca sa dea lui Israel pocainta si iertarea pacatelor. (Fapt.5:31)

Domnul  (Yahweh) este Dumnezeu mantuitor ISUS

Edited by husand, 08 February 2013 - 12:17.


#151
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Bine husand...fie ca tine.
Ia d-aci ce zice wiki de iehova: http://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh
Deci n-are nici o treaba cu Tatal Ceresc din Noul Testament.

#152
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 07 februarie 2013 - 15:43, said:

Prietene, unde vezi tu Iehova in textul ala grecesc? Iar daca nu stii sa analizezi textele in paralel, de ce il mai dai pe cel in greaca? Traducerea mot-a-mot este THE LORD YOUR GOD  sau DOMNUL DUMNEZEUL TAU , daca o sa inveti sa citesti acolo o sa iti dai seama singur.  Nu exista Iehova, YHWH sau Jehovah acolo.

kruger, cine sunt cei doi domni menţionaţi de Isus în pasajul de mai jos?
Cum îi deosebeşti pe unul de celălalt?
Ştii ce este tautologia?

(Matei 22:41–46) . . .Şi, în timp ce fariseii erau adunaţi, Isus i-a întrebat: 42 „Ce credeţi despre Cristos? Al cui fiu este?“ Ei i-au zis: „Al lui David“. 43 Şi el le-a zis: „Atunci cum se face că David, prin inspiraţie, îl numeşte «Domn», când spune: 44 «Domnul i-a zis Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe duşmanii tăi sub picioarele tale“»? 45 Dacă David îl numeşte «Domn», cum este el fiul lui?“ 46 Nimeni n-a putut să-i răspundă un cuvânt şi, începând din ziua aceea, nimeni n-a mai îndrăznit să-i pună întrebări.

Manuscrisele Noului Testament de care dispunem astăzi nu sunt cele originale. Cărţile originale scrise de Matei, Ioan, Pavel şi alţi scriitori ai Bibliei au fost folosite foarte mult şi, fără îndoială, s-au uzat repede. De aceea, ele au fost copiate, iar când s-au uzat şi copiile, au fost realizate alte şi alte copii. Dintre miile de copii ale Noului Testament existente în prezent, majoritatea au fost realizate la cel puţin două secole de la scrierea originalului. După câte se pare, cei care au copiat manuscrisele în acea perioadă fie au înlocuit Tetragrama cu termenul Kúrios (Kýrios), cuvântul grecesc pentru „Domnul“, fie au copiat după manuscrise în care Tetragrama fusese deja înlocuită.

Putem fi siguri că apostolul Matei a inclus numele lui Dumnezeu în Evanghelia sa. De ce? Deoarece iniţial el a scris-o în limba ebraică. În secolul al IV-lea Ieronim, care a tradus Biblia Vulgata latina‚ relata: „Matei, care este şi Levi, şi care din vameş a ajuns să devină apostol, a compus mai întîi o Evanghelie a lui Cristos în Iudeea, în limba ebraică (. . .) Cine anume a tradus-o după aceea în greceşte nu este destul de sigur stabilit. Totuşi, textul ebraic se păstrează pînă în prezent în biblioteca din Caesarea.“

Unele fragmente foarte vechi ale versiunii Septuaginta care exista în zilele lui Isus, au supravieţuit pînă în zilele noastre şi este demn de reţinut că în ele apare numele personal al lui Dumnezeu. The New International Dictionary of New Testament Theology, volumul 2‚ p. 512‚ spune: „Descoperirile recente de texte pun la îndoială ideea că cei care au compilat LXX [Septuaginta] ar fi tradus tetragrama YHWH prin kyrios. Cele mai vechi (fragmente de) MSS LXX de care dispunem acum conţin tetragrama scrisă cu caractere eb[raice] în textul g[re]c. Acest obicei a fost păstrat de traducătorii iudei ai V[echiului] T[estament] de mai tîrziu, pe parcursul primelor secole A.D.“ Aşadar, ori de cîte ori Isus şi discipolii săi citeau Scripturile, fie în ebraică fie în greceşte, ei întîlneau numele divin.

DE CE ADEVĂRATUL DUMNEZEU AR RENUNŢA LA IDENTITATEA SA?
Termenul Elohim nu îl reprezintă neapărat pe adevăratul Dumnezeu.  Acest termen era atribuit şi zeităţilor păgâne precum Dagon sau altor zei asirieni.

Dacă un evreu îi spunea unui filistean sau unui asirian că el se închina lui Dumnezeu, aceasta nu era de ajuns.  Trebuia să-l identifice cu numele, pentru a-l diferenţia de toţi ceilalţi dumnezei inventaţi.

Este demn de remarcat că în Biblie numele personal al lui Dumnezeu apare mult mai des decât titlurile „Domnul“ şi „Dumnezeu“ puse laolaltă.

Edited by Eugen3, 09 February 2013 - 14:51.


#153
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostEugen3, on 09 februarie 2013 - 14:43, said:

kruger, cine sunt cei doi domni menţionaţi de Isus în pasajul de mai jos?
Cum îi deosebeşti pe unul de celălalt?
Ştii ce este tautologia?

(Matei 22:41–46) . . .Şi, în timp ce fariseii erau adunaţi, Isus i-a întrebat: 42 „Ce credeţi despre Cristos? Al cui fiu este?“ Ei i-au zis: „Al lui David“. 43 Şi el le-a zis: „Atunci cum se face că David, prin inspiraţie, îl numeşte «Domn», când spune: 44 «Domnul i-a zis Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe duşmanii tăi sub picioarele tale“»? 45 Dacă David îl numeşte «Domn», cum este el fiul lui?“ 46 Nimeni n-a putut să-i răspundă un cuvânt şi, începând din ziua aceea, nimeni n-a mai îndrăznit să-i pună întrebări.

Manuscrisele Noului Testament de care dispunem astăzi nu sunt cele originale. Cărţile originale scrise de Matei, Ioan, Pavel şi alţi scriitori ai Bibliei au fost folosite foarte mult şi, fără îndoială, s-au uzat repede. De aceea, ele au fost copiate, iar când s-au uzat şi copiile, au fost realizate alte şi alte copii. Dintre miile de copii ale Noului Testament existente în prezent, majoritatea au fost realizate la cel puţin două secole de la scrierea originalului. După câte se pare, cei care au copiat manuscrisele în acea perioadă fie au înlocuit Tetragrama cu termenul Kúrios (Kýrios), cuvântul grecesc pentru „Domnul“, fie au copiat după manuscrise în care Tetragrama fusese deja înlocuită.

Putem fi siguri că apostolul Matei a inclus numele lui Dumnezeu în Evanghelia sa. De ce? Deoarece iniţial el a scris-o în limba ebraică. În secolul al IV-lea Ieronim, care a tradus Biblia Vulgata latina‚ relata: „Matei, care este şi Levi, şi care din vameş a ajuns să devină apostol, a compus mai întîi o Evanghelie a lui Cristos în Iudeea, în limba ebraică (. . .) Cine anume a tradus-o după aceea în greceşte nu este destul de sigur stabilit. Totuşi, textul ebraic se păstrează pînă în prezent în biblioteca din Caesarea.“

Unele fragmente foarte vechi ale versiunii Septuaginta care exista în zilele lui Isus, au supravieţuit pînă în zilele noastre şi este demn de reţinut că în ele apare numele personal al lui Dumnezeu. The New International Dictionary of New Testament Theology, volumul 2‚ p. 512‚ spune: „Descoperirile recente de texte pun la îndoială ideea că cei care au compilat LXX [Septuaginta] ar fi tradus tetragrama YHWH prin kyrios. Cele mai vechi (fragmente de) MSS LXX de care dispunem acum conţin tetragrama scrisă cu caractere eb[raice] în textul g[re]c. Acest obicei a fost păstrat de traducătorii iudei ai V[echiului] T[estament] de mai tîrziu, pe parcursul primelor secole A.D.“ Aşadar, ori de cîte ori Isus şi discipolii săi citeau Scripturile, fie în ebraică fie în greceşte, ei întîlneau numele divin.

Si Isus pana la urma conform teorie dumneavoastra ce e?Om sau Dumnezeu?

#154
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posttanoit, on 09 februarie 2013 - 14:50, said:

Si Isus pana la urma conform teorie dumneavoastra ce e?Om sau Dumnezeu?

(Luca 1:30–33) . . .Atunci îngerul i-a zis: „Nu te teme, Maria, căci ai găsit favoare la Dumnezeu! 31 Iată că vei concepe în pântecele tău şi vei naşte un fiu, căruia îi vei pune numele Isus. 32 El va fi mare şi va fi numit Fiul Celui Preaînalt, iar Iehova Dumnezeu îi va da tronul lui David, tatăl său. 33 El va domni peste casa lui Iacob pentru totdeauna şi regatul său nu va avea sfârşit. . .

(Matei 27:54) Dar centurionul şi cei care îl păzeau pe Isus împreună cu el, văzând cutremurul de pământ şi cele întâmplate, s-au temut foarte mult şi au zis: „Într-adevăr, acesta era Fiul lui Dumnezeu!“

(Ioan 1:49) Natanael i-a răspuns: „Rabi, tu eşti Fiul lui Dumnezeu, tu eşti Regele lui Israel!“

(Matei 3:17) . . .din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul meu, cel iubit, pe care l-am aprobat“.

#155
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostEugen3, on 09 februarie 2013 - 14:54, said:

(Luca 1:30–33) . . .Atunci îngerul i-a zis: „Nu te teme, Maria, căci ai găsit favoare la Dumnezeu! 31 Iată că vei concepe în pântecele tău şi vei naşte un fiu, căruia îi vei pune numele Isus. 32 El va fi mare şi va fi numit Fiul Celui Preaînalt, iar Iehova Dumnezeu îi va da tronul lui David, tatăl său. 33 El va domni peste casa lui Iacob pentru totdeauna şi regatul său nu va avea sfârşit. . .

(Matei 27:54) Dar centurionul şi cei care îl păzeau pe Isus împreună cu el, văzând cutremurul de pământ şi cele întâmplate, s-au temut foarte mult şi au zis: „Într-adevăr, acesta era Fiul lui Dumnezeu!“

(Ioan 1:49) Natanael i-a răspuns: „Rabi, tu eşti Fiul lui Dumnezeu, tu eşti Regele lui Israel!“

(Matei 3:17) . . .din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul meu, cel iubit, pe care l-am aprobat“.

Corect,si daca e Fiul lui Dumnezeu,el la randul lui e un Dumnezeu.

#156
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posttanoit, on 09 februarie 2013 - 14:58, said:

Corect,si daca e Fiul lui Dumnezeu,el la randul lui e un Dumnezeu.

Corect. Însă nu trebuie confundat cu Atotputernicul Dumnezeu, Tatăl său, Iehova.

Titlul de Dumnezeu era atribuit şi unor oameni.

(Ioan 10:34–36) . . .Isus le-a răspuns: „Nu este scris în Legea voastră: «Am spus: „Sunteţi dumnezei“»? 35 Dacă el i-a numit «dumnezei» pe cei împotriva cărora a vorbit cuvântul lui Dumnezeu, şi totuşi Scriptura nu poate fi anulată, 36 cum de-mi ziceţi mie, pe care Tatăl m-a sfinţit şi m-a trimis în lume: «Blasfemiezi», pentru că am spus: Sunt Fiul lui Dumnezeu?

Isus l-a numit pe Tatăl său "singurul Dumnezeu adevărat".

(Ioan 17:3) . . .Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.

Edited by Eugen3, 09 February 2013 - 15:02.


#157
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostEugen3, on 09 februarie 2013 - 15:01, said:

Corect. Însă nu trebuie confundat cu Atotputernicul Dumnezeu, Tatăl său, Iehova.

Titlul de Dumnezeu era atribuit şi unor oameni.

(Ioan 10:34–36) . . .Isus le-a răspuns: „Nu este scris în Legea voastră: «Am spus: „Sunteţi dumnezei“»? 35 Dacă el i-a numit «dumnezei» pe cei împotriva cărora a vorbit cuvântul lui Dumnezeu, şi totuşi Scriptura nu poate fi anulată, 36 cum de-mi ziceţi mie, pe care Tatăl m-a sfinţit şi m-a trimis în lume: «Blasfemiezi», pentru că am spus: Sunt Fiul lui Dumnezeu?

Isus l-a numit pe Tatăl său "singurul Dumnezeu adevărat".

(Ioan 17:3) . . .Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.

Din postarea ta sa inteleg ca Hristos e un Dumnezeu,dar nu e un Dumnezeu adevarat??nu are sens........

#158
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posttanoit, on 09 februarie 2013 - 15:06, said:

Din postarea ta sa inteleg ca Hristos e un Dumnezeu,dar nu e un Dumnezeu adevarat??nu are sens........

Trebuie să înţelegi că Isus este "un Dumnezeu", el fiind Fiul lui Dumnezeu, însă, el nu este Dumnezeul Atotputernic.

Isus l-a numit pe Tatăl său "singurul Dumnezeu adevărat".

(Ioan 17:3) . . .Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.

#159
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Posttanoit, on 09 februarie 2013 - 14:50, said:

Si Isus pana la urma ce e?Om sau Dumnezeu?

Isus e Dumnezeu-Om,  toata natura sa omeneasca s-a centrat in Dumnezeu-Cuvantul.

#160
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ai si o dovada scripturala care sa sustina afirmatia de mai sus?

Edited by danutz1, 09 February 2013 - 18:12.


#161
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 09 februarie 2013 - 15:01, said:

Ai comparat versetul folosit cu versetele din alte cărţi biblice care vorbesc despre acelaşi subiect, asigurându-te că nu contrazici Scriptura?

Da.

pe cand Fiului I-a zis: ...(Evr.1:8)

Scaunul Tau de domnie ,ELOHIM , este vesnic; toiagul de domnie al Imparatiei Tale este un toiag de dreptate. (Ps.45:6)


El Se va infatisa si va carmui cu puterea Domnului si cu maretia Numelui lui Yahweh , Elohim Sau: vor locui linistiti, caci El va fi proslavit pana la marginile pamantului. (Mica.5:4)

Faptele  2

3. Niste limbi ca de foc au fost vazute impartindu-se printre ei si s-au asezat cate una pe fiecare din ei.
4. Si toti s-au umplut de Duh Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi, dupa cum le dadea Duhul sa vorbeasca.
16. Ci aceasta este ce a fost spus prin prorocul Ioel:

Oricine va chema Numele lui Yahweh va fi mântuit:(Ioel.2:32)

23. pe Omul acesta, dat in mainile voastre, dupa sfatul hotarat si dupa stiinta mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ati rastignit si L-ati omorat prin mana celor faradelege.
24. Dar Dumnezeu L-a inviat, dezlegandu-I legaturile mortii, pentru ca nu era cu putinta sa fie tinut de ea.
25. Caci David zice despre El:

Am necurmat pe Yahweh inaintea ochilor mei: cand este El la dreapta mea, nu ma clatin. (Ps.16:8)


Si am gasit ca ascunzi adevarul.

De ce ?

Edited by husand, 11 February 2013 - 11:56.


#162
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 09 februarie 2013 - 14:43, said:

kruger, cine sunt cei doi domni menţionaţi de Isus în pasajul de mai jos?
Cum îi deosebeşti pe unul de celălalt?
Ştii ce este tautologia?

Smechere, nu ma lua cu tautologia. Colegu' tau de secta a pus poze cu niste scrieri grecesti traduse in engleza, iar apoi a tradus el in romana punand Iehova aiurea. Pai ce crede el, ca toata lumea e la fel de proasta?  Un musulman ar fi pus Allah si ar fi fost la fel de gresit...dupa logica lui, Allah fiind singurul dumnezeu, de el e vorba acolo.

Nu vezi cum danutz a fugit cu coada intre picioare, cand l-am confruntat? Asa faceti voi, aruncati o minciuna iar daca prinde, bine...daca vine unul si va ia la rost, fugiti de pe topic 2-3 zile sa se "ingroape mizeria".

Edited by kruger, 11 February 2013 - 11:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate