Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Mac Os x

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009
Salut tuturor ! am si eu o intrebare, am deschis un subiect nou pentru ca nu vreau sa postez pe unde nu trebuie. Deci, am un laptop mai vechi(nu pot sa precizez momentan caracteristicile lui, pentru ca nu le stiu, dar pot sa va spun ca e cv vechi gen 2003-2005) care are pe el mac os x power book. Nu prea stiu multe despre laptopurile astea de la Apple sau de unde sunt, as vrea sa stiu doar daca se poate pune windows xp, vista, 7 pe un astfel de laptop si cum.
Cu stima, Manu !

Edited by manuq69, 26 January 2011 - 22:10.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
PowerBook e modelul laptopului, iar MacOSX sistemul de operare. Dupa cum zici ca e de prin 2003-2005 are cel mai probabil un procesor PPC si deci nu cred ca este vre-o posibilitate de a rula Win pe el.

#3
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009

View PostAnn0nyym0us, on 26th January 2011, 20:13, said:

PowerBook e modelul laptopului, iar MacOSX sistemul de operare. Dupa cum zici ca e de prin 2003-2005 are cel mai probabil un procesor PPC si deci nu cred ca este vre-o posibilitate de a rula Win pe el.

Aha, multam' ! Deocamdata nu il am la mine, dar o sa revin cu un post nou ca sa va dau toate detaliile. E frumos meniul si cam tot ce e legat de laptop, dar vreau sa il dau cuiva care nu prea se descurca nici pe windows  :deadtongue: !

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Orice se poate invata.

#5
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
lasa-i mac-ul, e mai usor ca windows.
si eu am lucrat de nevoie un timp pe mac, sincer e perfect pt un incepator, desi eu ma simteam retardat dupa ce terminam lucrul, totul ii prea simplu:
[ http://einfachsaufen.de/system/gallery/1/windows-vs-macintosh-vs-linux.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009
Eu nu prea am ce face cu el, asa ca l-am tinut pe la rude care aveau nevoie de un laptop, pentru ca nu toti ne permitem un laptop, a mers sa ii pun pe el soft-ul de la vodafone ca sa se poata conecta la net fara probleme, dar acum il am de o saptamana la cineva care nu prea se pricepe si ma rugat foarte frumos daca pot sa ii pun windows pentru ca l-am lasat in "proba" si mi-a spus ca nu se descurca si ca i-ar fi mai usor cu windows. Mi-a spus ca atunci cand incearca sa deschida ceva ii apare ceva gen "open with" ca la windows. Eu nu am timp sa trec mereu si sa o ajut sa ii mai arat, ca poate cu timpu as invata, dar nu am timp de asa ceva. O intrebare... Cum ii aflu caracteristicile ( adica stim cu totii ca la windows e click dreapta pe my computer si properties ) la mac cum e ? Multumesc pentru raspunsuri !

#7
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009
Scuze de dublu post ! Dar am facut rost de caracteristicile laptopului  :rolleyes:
[ http://img340.imageshack.us/img340/7155/27012011016.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us

#8
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Felicitări! Ai o bijuterie de PowerBook Titanium, cu G4 la 500 Mhz. NU poți instala Windows pe el, nu te chinui. Poți pune un Panther (OS X 10.3) care va rula satisfăcător și o să ai o mașinărie grozavă pentru a învăța calculator.

#9
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009

View Posthubbabub1601, on 28th January 2011, 10:15, said:

Felicitări! Ai o bijuterie de PowerBook Titanium, cu G4 la 500 Mhz. NU poți instala Windows pe el, nu te chinui. Poți pune un Panther (OS X 10.3) care va rula satisfăcător și o să ai o mașinărie grozavă pentru a învăța calculator.
Aha, am inteles ! Si cam de unde pot sa fac rost de acest Panther OS X 10.3 ? Si are rost ? Adica vor fi schimbari mari sau...
Astept raspuns, multumesc !

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Daca lasa OS-ul ce il are acuma nu e suficient pentru a-l invata?

#11
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdani.user, on 30th January 2011, 10:54, said:

Daca lasa OS-ul ce il are acuma nu e suficient pentru a-l invata?

Nu ne-a spus ce versiune OS X rulează acum. Poate învăța OS X chiar și cu v 10 beta, i-am sugerat 10.3 ca fiind cea mai recentă versiune ce ar funcționa bine pe hardware-ul respectiv. Tiger (10.4) s-ar putea comporta decent cu un CPU la 500 Mhz însă ajutat de ceva mai mult RAM - 512 MBytes ar fi ideal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate