Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Nunti muzici si casete video

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
chiar frumos filmul! am de gand sa il revad! sunt cateva cadre genialeee! s-a straduit mult directorul de imagine sa imite stilul acesta al filmarii comune de eveniment!
sigur, acei videografi nu sunt iremediabil pierduti. pot studia teoria filmarii sau pot urma anumite cursuri.

#20
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
in special ciobanul sau cel de pe autospeciala de descarcerare.

>Oameni buni este loc pt. toată lumea ?i pentru profesioni?ti ?i pentru amatori.
De ce nu se zice asa si la chirurgie? E loc si pentru doctori adevarati si pentru pasionati de bisturiu. Acuma, daca omori pacientul, asta e, dar ai lucrat considerabil mai ieftin, nu? De ce sa nu existe soferi cu scoala si permis de la poltiei, dar si soferi asa...amatori de volan. Mai loveste pe cate unul, dar strada e mare, incapem toti. Sau sa ajungi pe mana unui dentist amator, fara autorizatie. Ori macar a unui instalator care nu stie ce face. Si mai bine, ce zici de un structurist pasionat, fara studii, care sa-ti faca o casa asa....dupa ureche.

Stiu...e exagerata comparatia pentru ca sa distrugi niste amintiri unice nu e la fel de grav. Aha, deci de aia e loc :)

Edited by GunX, 27 January 2011 - 12:17.


#21
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 GunX, on 27th January 2011, 12:17, said:

De ce nu se zice asa si la chirurgie? E loc si pentru doctori adevarati si pentru pasionati de bisturiu. Acuma, daca omori pacientul, asta e, dar ai lucrat considerabil mai ieftin, nu? De ce sa nu existe soferi cu scoala si permis de la poltiei, dar si soferi asa...amatori de volan. Mai loveste pe cate unul, dar strada e mare, incapem toti. Sau sa ajungi pe mana unui dentist amator, fara autorizatie. Ori macar a unui instalator care nu stie ce face. Si mai bine, ce zici de un structurist pasionat, fara studii, care sa-ti faca o casa asa....dupa ureche.

Stiu...e exagerata comparatia pentru ca sa distrugi niste amintiri unice nu e la fel de grav. Aha, deci de aia e loc :)


problema nu se pune astfel.

Deoarece sunt conștient de prestația care o ofer e mai slabă decât a unor colegi de breaslă, înainte de a mă tocmi, ofer pt. vizionare oricare din filmările care le-am făcut în ultimii doi ani care le păstrez backup.
Dacă îi convine batem palma, dacă nu asta e.

Edited by c_anicai, 27 January 2011 - 17:44.


#22
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006

 c_anicai, on 27th January 2011, 17:38, said:

problema nu se pune astfel.

Deoarece sunt conștient de prestația care o ofer e mai slabă decât a unor colegi de breaslă, înainte de a mă tocmi cu clientul, ofer pt vizionare din filmările care le-am făcut în ultimii doi ani.
Dacă îi convine batem palma, dacă nu asta e.


tu esti printre putinii care lucreaza corect daca faci asa,dar sunt multi "cameramani" si firme de evenimente care promit marea cu sarea la clienti si apoi le dau niste materiale slabe rau desi au aparatura buna,iar pe linga asta le mai ia si o caruta de bani ca cica sunt cei mai buni de pe piata :).asa e o firma din film(nu vreau sa ii dau numele ca nu merita atentia) care cica e cea mai buna  de pe piata dar  ofera o calitate slaba a filmarii pe bani multi iar oamenii de acolo au un caracter.... dar cred ca sunt foarte imbirligatori de mai au clienti :)

#23
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
e loc pentru toti pe piata atat timp cat fiecare prezinta portofoliul lui clientului si cel din urma, in baza culturii sale a vizualului, alege. acesta este un domeniu in care oamenii nu sunt prea pretentiosi inca!

#24
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
am pe dvd-uri tot ce am filmat in ultimi 3 ani...(nunti,botezuri,serbari scolare si alte clipuri).
prefer sa fac vizionare la toate contractele care le iau si sincer care imi calca pragul nu iese nemultumit !
problema e ca, multi clienti vor sa afle la primul telefon ,,cat costa?,, si de asta unii insuratei plang dupa nunta, de serviciile foto-video.
nu am eu cele mai tari ,,scule ,, din oras, dar ceea ce ofer satisfac  categoria clientilor care apeleaza la serviciile mele.

Edited by sandybell, 27 January 2011 - 21:43.


#25
gsorin91

gsorin91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.01.2011

 GunX, on 27th January 2011, 12:17, said:

in special ciobanul sau cel de pe autospeciala de descarcerare.

>Oameni buni este loc pt. toată lumea ?i pentru profesioni?ti ?i pentru amatori.
De ce nu se zice asa si la chirurgie? E loc si pentru doctori adevarati si pentru pasionati de bisturiu. Acuma, daca omori pacientul, asta e, dar ai lucrat considerabil mai ieftin, nu? De ce sa nu existe soferi cu scoala si permis de la poltiei, dar si soferi asa...amatori de volan. Mai loveste pe cate unul, dar strada e mare, incapem toti. Sau sa ajungi pe mana unui dentist amator, fara autorizatie. Ori macar a unui instalator care nu stie ce face. Si mai bine, ce zici de un structurist pasionat, fara studii, care sa-ti faca o casa asa....dupa ureche.

Stiu...e exagerata comparatia pentru ca sa distrugi niste amintiri unice nu e la fel de grav. Aha, deci de aia e loc :)



N-am de ce sa ma mir ... pui problema ca un ROMAN. Eu unul am vazul in filmuletul ala oameni care muncesc, isi dau silinta, organizeaza si incearca sa vina intotdeauna cu lucruri noi, atractive. Asta-i problema ta ? Ca e cioban? Ca e pe autospeciala de descarcerare?
Problema ta e alta.. daca nu a urmat Ciobanul niste studii de specialitate, de ce sa "imparta painea" cu mine ?! Eu, profesionist, am muncit s-ajung aici, ma lupt de la egal cu toti ciobanii?!
Acum imi zici ca ai urmat niste studii nu ?! Adevarat. Pai atunci ia si tu la o filmare cat ia un "Cioban", sa-si permita fiecare om sa ramana cu o amintire nu ?!
Sau imi spui ca problema ta defapt e alta. Ramane lumea fara amintire, ca nu stie ciobanul ce sa filmeze.. WTF ?! vezi cat de rea e lumea ?! Esti pe langa, nu te supara. Nu numai ca ramai cu o amintire frumoasa, dar gasesti si la un preț accesibil pe care si-l pot permite majoritatea.. Ei poate nu investesc atatia bani in scule si nu vin nici cu solutii complet profesionale; de aceea pretul pe care-l cer se apropie mai mult de buzunarele majoritații. Pentru ei e o sursa in plus de venit, ce completeaza mai mult sau mai putin salariile mizere.
Sau poate vrei altceva, avand in vedere pretentiile tale ca profesionist .. Cine isi permite poate apela la profesionisti.. cine nu, ramane fara ... Ei bine, de aceiasi parere nu e si restu` lumii care, dupa cum ne-am obisnuit, cauta intotdeauna un pret mai accesibil ( chiar daca-s constienti ca nu aduce intotdeauna si calitatea dorita.. e mai mult decat nimic.. mult mai mult)
"De ce sa nu..., de ce sa nu .." De ce sa nu il executam pe Basescu la fel ca pe Ceausescu ? Aaaa asta n-are nici o legatura nu? Pai doctorii, soferii ș.a.m.d  au vreo legatura?poti sa compari gravitatea faptelor ?
+ ca in cazul nostru nu ramane nimeni fara amintiri daca a filmat un cioban .. in cel mai rau caz nu isi alege unghiurile potrivite, sa ai tu ce comenta.
Ce incerci tu sa spui este departe de realitate. Inca nu constientizezi in ce tara si ce conditii traim. E imposibil sa ne compari nivelul cu al celor din alte tari.
Esti ca o persoana ce are viata roz, si nu intelege de ce oamenii se-mbraca-n negru.
Sa nu uitam ca suntem Romani!

#26
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
valeleu...dar tu de unde ai mai aparut  :clapping: ?. Sti expresia aia: "you made my day", esti criminal.  :roflmaofast:

Edited by Ankh, 28 January 2011 - 08:31.


#27
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 gsorin91, on 28th January 2011, 03:01, said:

N-am de ce sa ma mir ... pui problema ca un ROMAN. [...]

bine punctat, alte comentarii ar fi de prisos. Bun venit pe Softpedia (văd că ești la prima postare).

ce aș avea de adăugat .... pare ceva în neregulă cu titlul topicului, nu îmi convine că se încearcă critici la adresa lui Tudor Giurgiu.

Edited by CristianAdrian, 28 January 2011 - 11:47.
corectie citat


#28
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Pînă la urmă clientul hotărăşte şi plăteşte pe baza unei recomandări sau demo.
Ce aţi alege între unu de 50 de ani care trage nunţi şi are experienţă 15 ani şi habar n-are de cele mai elementare noţiuni şi unu care e tînăr a studiat tehnici dar nu are ultimele scule? Ăsta fiind un exemplu real.  
Unu din film a şi precizat că el e fotograful satului nimic mai mult, de apreciat că îşi cunoaşte limitele.
Mă întreb ce ar zice unu ca şi Kevin Shahinian dacă ar vedea filmul şi ce se face în Ro.

Edited by _DelSte_, 07 January 2013 - 14:49.


#29
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 vgabi, on 28th January 2011, 09:34, said:

Mă întreb ce ar zice unu ca și Kevin Shahinian dacă ar vedea filmul și ce se face în Ro.

probabil cei de la PACIFIC PICTURES nu au interes să vadă lucrări ale lui nea cutare de la Afumați.

din ce am mai văzut pe net nici videografii din spania nu sunt la un nivel mai ok ca cei de la noi, în medie.

#30
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 gsorin91, on 28th January 2011, 03:01, said:

...

sa mor io daca am inteles ceva :lol:

vad ca discutia deviaza inspre "sculele" folosite. de ce aveti impresia ca daca aveti scule profesionale, sunteti profesionisti ? Sau altfel spus.. de ce e important sa va laudati ca sunteti "profesionisti". Cred ca cea mai mare problema din filmele pe care le oferiti nu e partea tehnica.. ci "impresia artistica".. care e deplorabila. Credeti ca sculele profesioniste suplinesc lipsa talentului artistic? Lipsa viziunii? Ce scuza are fotograful ala din Iasi care a dus cuplul pe stadion si le-a facut sedinta foto acolo? Care era "povestea" pe care voia sa o spuna cu fotografiile? Chiar el zice in gura mare ca stie ca mirii nu au nici o treaba cu fotbalul. Am ramas "marcat" de faza asta :D
M-am insurat si eu acu cativa ani.. si am apelat si eu la un "profesionist"... ce-a iesit.. e ce se vede prin film.. ce aveti majoritatea. Din pacate pe atunci nu eram foarte interesat de aspectul asta. Probabil acum daca m-as insura din nou as cauta ceva mai diferit. Nu "ceva de vis", pentru ca am vazut ce inseamna asta pentru majoritatea.

#31
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006

 wizake, on 28th January 2011, 10:37, said:

Probabil acum daca m-as insura din nou as cauta ceva mai diferit.
:coolspeak:  V-am zis eu ?   :lol:

#32
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

 c_anicai, on 28th January 2011, 09:30, said:

.... pare ceva în neregulă cu titlul topicului, nu îmi convine că se încearcă critici la adresa lui Tudor Giurgiu.
...
Care e problema cu titlul topicului? ce nu iti convine si ce e in neregula cu el?

 c_anicai, on 28th January 2011, 09:48, said:

...
din ce am mai văzut pe net nici videografii din spania nu sunt la un nivel mai ok ca cei de la noi, în medie.
Videografi amatori sunt peste tot in lume, nu doar in Romania. Chiar si in SUA.

 wizake, on 28th January 2011, 10:37, said:

sa mor io daca am inteles ceva :lol:

vad ca discutia deviaza inspre "sculele" folosite. de ce aveti impresia ca daca aveti scule profesionale, sunteti profesionisti ? Sau altfel spus.. de ce e important sa va laudati ca sunteti "profesionisti". Cred ca cea mai mare problema din filmele pe care le oferiti nu e partea tehnica.. ci "impresia artistica".. care e deplorabila. Credeti ca sculele profesioniste suplinesc lipsa talentului artistic? Lipsa viziunii? Ce scuza are fotograful ala din Iasi care a dus cuplul pe stadion si le-a facut sedinta foto acolo? Care era "povestea" pe care voia sa o spuna cu fotografiile? Chiar el zice in gura mare ca stie ca mirii nu au nici o treaba cu fotbalul. Am ramas "marcat" de faza asta :D
Bine zici.
Oricat ar incerca cineva sa explice, se pare ca unii nu vor sa inteleaga ca diferenta dintre profesionist si amator nu consta in camera video folosita.

Edited by CristianAdrian, 28 January 2011 - 12:31.


#33
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 Tractoristu', on 28th January 2011, 11:17, said:

:coolspeak:  V-am zis eu ?   :lol:

:lol: m-ati prins

#34
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

 gsorin91, on 28th January 2011, 03:01, said:


OMG! :death:

„Eu unul am vazul in filmuletul ala oameni care muncesc , isi dau silinta” etc...Da, muuunceeeesc, nu gândesc!!!

Îmi permit un citat care îmi place mult: ”Amatorii isi fac griji din cauza camerei. Profesionistii isi fac griji din cauza banilor. Maestrii isi fac griji din cauza luminii.” De la BizarreVision.

Edited by bydede, 28 January 2011 - 15:20.


#35
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 bydede, on 28th January 2011, 15:17, said:

”Amatorii isi fac griji din cauza camerei. Profesionistii isi fac griji din cauza banilor. Maestrii isi fac griji din cauza luminii.” De la BizarreVision.

înseamnă că amatorii care au probleme cu camere slabe la low light sunt un fel de maeștri, asta am înțeles eu până la urmă.

#36
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 c_anicai, on 28th January 2011, 15:29, said:

înseamnă că amatorii care au probleme cu camere slabe la low light sunt un fel de maeștri, asta am înțeles eu până la urmă.
E grele.
Lipsa luminii poate fi impedimentul maxim in realizarea unei opere de arta.Asta e valabila la foto, dar merge si la video.
Sa nu uitam,totusi, ca totzi artistii au aparatura pe masura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate