Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Previziuni preturi: apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2150 replies to this topic

#2143
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,320
  • Înscris: 13.01.2011
[quote name='dan84' date='28th December 2011, 14:37' post='10868845']
Nu vorbim aici de oameni saraci. Vorbim de case obisnuite accesibile oamenilor obisnuiti: apartamentele de 2 camere la 50.000 euro de exemplu. Un om obisnuit in Bucuresti are 500 euro/luna (atat zic astia ca ar fi salariul mediu in Bucuresti).






Din aproximativ 2 milioane de locuitori ai Bucurestiului cati crezi ca au acest salariu ?

Cati din ei au nevoie de o casa ?

Cati crezi ca sint in Bucuresti sub nivelul de 500 euro/luna ?

,,Oamenii obisnuiti'' unde ii incadrezi, la saraci sau la cei cu venituri medii ?

#2144
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postdan84, on 28th December 2011, 14:37, said:

Nu vorbim aici de oameni saraci. Vorbim de case obisnuite accesibile oamenilor obisnuiti: apartamentele de 2 camere la 50.000 euro de exemplu. Un om obisnuit in Bucuresti are 500 euro/luna (atat zic astia ca ar fi salariul mediu in Bucuresti). Asta inseamna ca unui om obisnuit trebuie sa stranga 100 de salarii adica 8.3 ani (considerand cazul ideal in care nu cheltuie un sfant) ca sa isi permita o casa obisnuita de 50.000. Asta in cazul ideal ca in realitate din 500 euro pe luna in Bucuresti nu ramai cu mai mult de 50 euro la ciorap si asta daca esti chibzuit si traiesti modest.
Cred ca piata trebuie sa se echilibreze la un moment dat. Preturile caselor normale sa se adapteze dupa veniturile normale. Ar mai fi varianta ca oamenii bogati sa cumpere ei toate casele modeste. Din pacate nici asa nu tine. Nu sunt atatia oameni bogati in Ro, in plus cei bogati isi cumpara locuinte pentru clasa lor sociala, adica de lux, deci se pune intrebarea: cine dracu va cumpara in viitor atatea case obisnuite? Ca majoritatea oamenilor obisnuiti nu isi permit. Cei din categoria medie superioara nici ei nu sunt asa multi cat sa acopere numarul locuintelor medii.

se vor construi blocuri "neo-comuniste" adica suprafete mici, apartamente multe, cat mai ieftine.
asta pt a acoperi cererea ce va sa vina pentru cei cu salarii gen 500 eur.
inconvenientul va fi ca vor fi amplasate la periferia periferiilor de acum.
parerea mea.

cei cu venituri mai mari vor da in continuare sume mai mari pt apartamente mai centrale.

#2145
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,320
  • Înscris: 13.01.2011
Chiar astazi am vazut la stiri ,,dezvoltatori'' care se adapteaza si modifica apartamente mari impartindu-le in doua ca sa le scada pretul si sa devina vandabile.

Eu zic ca este un lucru bun, cumparatorii erau multumiti, investitorul asemenea.

Se va trai pe principiul sanatos ,,intinde-te cat iti este plapuma'', asa cum este normal.   :peacefingers:

#2146
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postcrisstonne, on 28th December 2011, 15:11, said:

,,Oamenii obisnuiti'' unde ii incadrezi, la saraci sau la cei cu venituri medii ?
Pai daca zice ca 500 euro e venitul mediu in Bucuresti, la ce categorie sociala intra cei cu venitul asta?

View Posttablagiu_xxx, on 28th December 2011, 15:21, said:

se vor construi blocuri "neo-comuniste" adica suprafete mici, apartamente multe, cat mai ieftine.
asta pt a acoperi cererea ce va sa vina pentru cei cu salarii gen 500 eur.
Se va mai construi???  :huh:
Si cu locuintele deja existente ce se va face?

#2147
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcrisstonne, on 28th December 2011, 16:39, said:

Chiar astazi am vazut la stiri ,,dezvoltatori'' care se adapteaza si modifica apartamente mari impartindu-le in doua ca sa le scada pretul si sa devina vandabile.

Eu zic ca este un lucru bun, cumparatorii erau multumiti, investitorul asemenea.

Se va trai pe principiul sanatos ,,intinde-te cat iti este plapuma'', asa cum este normal.   :peacefingers:
Ba pardon, asta se intampla din 2009 cand la Linda Residence faza 2 ce era 1 apartament cu 4 camere (numai la parter existau) se transforma in 2 apartamente de 2 camere.

View Posttablagiu_xxx, on 28th December 2011, 15:21, said:

cei cu venituri mai mari vor da in continuare sume mai mari pt apartamente mai centrale.
Cei cu venituri mari s-au mutat de mult la vila. Unde gasesc un loc de parcare fie el si in curte.

View Postdan84, on 28th December 2011, 18:56, said:

Se va mai construi???  :huh:
Si cu locuintele deja existente ce se va face?
Se pune bulina. Dupa urmatorul cutremur. De pamant desigur, nu al pietei.

Edited by ParapantaFlavia, 28 December 2011 - 19:00.


#2148
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View PostMembruAnonim, on 27th December 2011, 10:05, said:

bai tu compari euro cu lei, la lei nu pui inflatia dar la euro o pui...

pe scurt stii ce aia inflatie? in nici un caz nu e ceea ce zice ins-ul crede-ma: inflatie e asta: in 1996 m-am angajat cu 50 usd si imi permiteam sa merg la mcdolald's sa mananc. in 1999 cand am trecut la 300 usd am putut sa-mi iau apartament si duceam aproape acelasi nivel de viata fata de astazi cand castig de zeci ori mai mult. Eu asa o vad. INS-ul calculeaza inflatia pe un cos de produse standard, nu cred sincer ca de ex mac-ul intra in cosul lor, sau wiskey-ul single malt pe care il savurez seara... de aia ma lasa rece inflatia calculata de ei. ia spune-mi tu mie mai stii cat era benzina in 1999? si cat e acum? ia calculeaza inflatia considerand doar benzina sa vezi iti da cu virgula?

nu cunosc in istoria mea pe nimeni sa se fi imbogatit din dobanda de la banca, stiu insa multa lume care a reusit asta din imobiliare. eu nu mi-am propus sa ma imbogatesc dar mi-am propus sa ies la pensie mai rapid decat altii si modul meu e simplu: 6 gars in portofoliu, o casa si o masina decenta si aia e: nu mai muncesc o zi; aaa si cunosc si pe cineva care are acum 6 gars, un cuplu si traiesc bine merci din chirie.

iar pretul unui apartament conteaza NUMAI cand il cumperi si cand il vinzi. in rest este IRELEVANT pentru un investitor
yiledul se caculeaza la pretul care l-ai platit si atat; si crede-ma la o gars de 46000 iese >6.5% iar la un depozit e <4% (ca vorbim de euro sa fie totul mult mai stabil, iar la banca dobanda de 4% e ceva bun si crede-ma nesustenabil pe termen lung, sunat acum promotii de final de an, si din asta mai scazi si 16% dobanda)

de aia zic hai sa comparam mere cu mere cum zicea. Deja la preturile actuale merita sa cumperi pt inchiriere... zicea unul ca la finalul anului asta o sa ajunga gars la 30.000 euro (alea de caut eu)... 2 luam daca se ajungea aici :)

Si chiriile scad. Exista riscul ca la un moment dat chiriile sa fie prea mici pentru a-ti putea recupera investitia in timp rezonabil. Impozitele pe locuinte se vor mari. Ai de facut reparatii la apartament intre chiriasi, de platit reparatii la partile comune din bloc, pagube, neintelegeri cu vecinii, perioade cat e gol etc.
Nu mai e prea profitabila varianta ta.

Edited by ryky, 28 December 2011 - 20:21.


#2149
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostParapantaFlavia, on 28th December 2011, 18:59, said:

Cei cu venituri mari s-au mutat de mult la vila. Unde gasesc un loc de parcare fie el si in curte.

eu ma refeream la cei cu venituri mai mari de 500 eur, nu la cei cu bani de vile  :nonobad:
fii mai riguros/oasa cand dai reply uri !

#2150
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Posttablagiu_xxx, on 29th December 2011, 09:43, said:

eu ma refeream la cei cu venituri mai mari de 500 eur, nu la cei cu bani de vile  :nonobad:
fii mai riguros/oasa cand dai reply uri !
Da' ce nu ai auzit ca unele vile au mai multe apartamente? Nu tre' sa cumperi singur tot conacul. Fii tu mai putin consecvent.

#2151
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Se închide.
Urmează un nou episod pt. 2012.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate