Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Previziuni preturi: apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2150 replies to this topic

#2125
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

 lender, on 26th December 2011, 18:14, said:

Cineva a dat 110.000 euro pe un apartament de 2 camere semidecomandat! Asta da magie a Craciunului ...
Daca l-a mai luat si pe credit atunci distractia este maxima :)

Iti dai seama ce vesel este...vanzatorul ?  :naughty:

#2126
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

 zavalita2002, on 26th December 2011, 22:46, said:

Iti dai seama ce vesel este...vanzatorul ?  :naughty:
Vanzatorul s-a potcovit cu ceva mai... naspa  :naughty:
Deci sint chit  :thumbup:

#2127
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

 Sylverix, on 27th December 2011, 06:06, said:

Vanzatorul s-a potcovit cu ceva mai... naspa  :naughty:
Deci sint chit  :thumbup:

Deloc. Titluri de stat cu 14% in 08, 10 in 09 si tot asa...vanzatorii astia  :naughty:

#2128
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 lender, on 26th December 2011, 18:14, said:

Ca sa nu intru in polimica cu ce se va intampla in viitor hai sa ne uitam in ultimul an:
dobanda la RON a fost, in medie, cam 7% (castig)
preturile au scazut la apartamente, in Bucuresti, cu 7.5%, deci 4500 euro, din care chiria a adus 3000 euro deci raman -1500euro sau -2.5% (pierdere)
Daca luam in calcul si inflatia atunci depozitul ramane pe plus cu vreo 4% iar apartamentul inchiriat se duce si mai jos.

bai tu compari euro cu lei, la lei nu pui inflatia dar la euro o pui...

pe scurt stii ce aia inflatie? in nici un caz nu e ceea ce zice ins-ul crede-ma: inflatie e asta: in 1996 m-am angajat cu 50 usd si imi permiteam sa merg la mcdolald's sa mananc. in 1999 cand am trecut la 300 usd am putut sa-mi iau apartament si duceam aproape acelasi nivel de viata fata de astazi cand castig de zeci ori mai mult. Eu asa o vad. INS-ul calculeaza inflatia pe un cos de produse standard, nu cred sincer ca de ex mac-ul intra in cosul lor, sau wiskey-ul single malt pe care il savurez seara... de aia ma lasa rece inflatia calculata de ei. ia spune-mi tu mie mai stii cat era benzina in 1999? si cat e acum? ia calculeaza inflatia considerand doar benzina sa vezi iti da cu virgula?

nu cunosc in istoria mea pe nimeni sa se fi imbogatit din dobanda de la banca, stiu insa multa lume care a reusit asta din imobiliare. eu nu mi-am propus sa ma imbogatesc dar mi-am propus sa ies la pensie mai rapid decat altii si modul meu e simplu: 6 gars in portofoliu, o casa si o masina decenta si aia e: nu mai muncesc o zi; aaa si cunosc si pe cineva care are acum 6 gars, un cuplu si traiesc bine merci din chirie.

iar pretul unui apartament conteaza NUMAI cand il cumperi si cand il vinzi. in rest este IRELEVANT pentru un investitor
yiledul se caculeaza la pretul care l-ai platit si atat; si crede-ma la o gars de 46000 iese >6.5% iar la un depozit e <4% (ca vorbim de euro sa fie totul mult mai stabil, iar la banca dobanda de 4% e ceva bun si crede-ma nesustenabil pe termen lung, sunat acum promotii de final de an, si din asta mai scazi si 16% dobanda)

de aia zic hai sa comparam mere cu mere cum zicea. Deja la preturile actuale merita sa cumperi pt inchiriere... zicea unul ca la finalul anului asta o sa ajunga gars la 30.000 euro (alea de caut eu)... 2 luam daca se ajungea aici :)

#2129
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 DanCld, on 26th December 2011, 19:08, said:

Cata dedicatie! Ce naiba, o sa postezi si in noaptea de Anul Nou ca imobiliarele se duc cu piatra de gat pe fundul Dambovitei? S
Aplaudacii-imobiliari vad ca posteaza foarte mult de sarbatori... deci ironia nu tine.

 zavalita2002, on 27th December 2011, 09:17, said:

Deloc. Titluri de stat cu 14% in 08, 10 in 09 si tot asa...vanzatorii astia  :naughty:
Ma indoiesc, altfel omul de ce tot revenea pe aici sa zica ca urmeaza stagnare / crestere ?

 MembruAnonim, on 27th December 2011, 10:05, said:

bai tu compari euro cu lei, la lei nu pui inflatia dar la euro o pui...
Eu nu am pus inflatia decat ca un comentariu, nu a intrat in calcul initial deloc.

 MembruAnonim, on 27th December 2011, 10:05, said:

pe scurt stii ce aia inflatie?
Stiu ce e "aia" inflatie.

 MembruAnonim, on 27th December 2011, 10:05, said:

nu cunosc in istoria mea pe nimeni sa se fi imbogatit din dobanda de la banca,
Nu se imbogateste nimeni, dar nu te expui la nici un risc de a pierde bani.

 MembruAnonim, on 27th December 2011, 10:05, said:

stiu insa multa lume care a reusit asta din imobiliare.
Smecheria si specula nu trebuie incurajata. S-au imbogatit pe motiv de bula la fel cum s-a imbogatit si SOV din sistemul piramidal, treaba este ca fiecare sistem d-asta viciat are un sfarsit.

 MembruAnonim, on 27th December 2011, 10:05, said:

modul meu e simplu: 6 gars in portofoliu, o casa si o masina decenta si aia e: nu mai muncesc o zi; aaa si cunosc si pe cineva care are acum 6 gars, un cuplu si traiesc bine merci din chirie.
Te-am adaugat pe lista "investitorilor", nu o sa-mi para rau ptr tine cand o sa ajunga la minim.

 MembruAnonim, on 27th December 2011, 10:05, said:

crede-ma la o gars de 46000 iese >6.5%
deci mai putin decat scad preturile. Eu stiu ca teoretic iti "iese" ceva, dar in mod practic pierzi: daca pui 46.000 euro in banca obtii un randament mai bun decat -2.5%.

 MembruAnonim, on 27th December 2011, 10:05, said:

iar la un depozit e <4% (ca vorbim de euro sa fie totul mult mai stabil, [...]
Stabil la euro ? Are you kidding me ? Te-ai uitat la curs zilele astea, ai citit presa ?

 MembruAnonim, on 27th December 2011, 10:05, said:

Deja la preturile actuale merita sa cumperi pt inchiriere...
Te rog sa cumperi in continuare, dar sa nu plangi pe forum la anul.

#2130
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Sylverix, on 27th December 2011, 06:06, said:

Vanzatorul s-a potcovit cu ceva mai... naspa  :naughty:
Sylverix cred ca am mai avut discutia asta si dupa parerea ta trebuia sa nu mai pot dormi noaptea pt ca am vandut la un pret mare.
Cant despre potcovit cu ceva mai naspa nu este cazul: diferenta de pret/mp a fost de peste 300 eur in favoarea mea iar constructia cu cca 15 ani mai noua :)... + altele


 lender, on 27th December 2011, 10:28, said:

Ma indoiesc, altfel omul de ce tot revenea pe aici sa zica ca urmeaza stagnare / crestere ?
Lender eu am spus ca preturile vor scadea in urmatorii 3-5 ani cu procente din ce in ce mai mici.
Motivul pentru care mai postez sunt aberatiile tale cu privire la prabusiri, panica groaza... :) iar mai nou coada la intretinere de 2 ori pe luna unde se confirma teoriile tale  :D
http://forum.softped...m...&p=10856663

Quote

Te-am adaugat pe lista "investitorilor", nu o sa-mi para rau ptr tine cand o sa ajunga la minim.
Cu asta sigur l-ai pus pe ganduri, stiind ca nu o sa-ti para tie rau probabil nu o sa mai cumpere  :P

Quote

iar pretul unui apartament conteaza NUMAI cand il cumperi si cand il vinzi.
   :OK:

Edited by gabian22, 27 December 2011 - 10:48.


#2131
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

 gabian22, on 27th December 2011, 10:47, said:

Cant despre potcovit cu ceva mai naspa nu este cazul: diferenta de pret/mp a fost de peste 300 eur in favoarea mea iar constructia cu cca 15 ani mai noua :)... + altele

Ei, sylverix, crescut la scoala balonului imobiliar, probabil a dorit sa iti sugereze ca oricum ai re-cumparat scump (fata de scorurile de azi). Daca ar fi avut banii tai, ar fi re-investit mai cu cap, vezi bine.  Unii oameni iubesc conditionalul (prezent sau trecut)... in lipsa de altceva.
:)

#2132
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
N am mai intrat de cateva luni pe forum, vad ca nimic nu s a schimbat in topic, poate doar nr celor care previzioneaza prabusiri de preturi. Eu tot stau sa astept preturile ale de 18k pt un apartament in Bucuresti care se trambitau pe aici, tot nu apar, nu stiu ce se intampla, or fi raciti proprietarii si n au timp sa si puna anunturile.

#2133
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 zavalita2002, on 27th December 2011, 12:55, said:

Ei, sylverix, crescut la scoala balonului imobiliar, probabil a dorit sa iti sugereze ca oricum ai re-cumparat scump (fata de scorurile de azi).
Eu am cumparat ceea ce am avut nevoie, atunci cand am avut nevoie si in limitele permise de veniturile mele.
Daca a fost sau nu scump ... probabil o sa vad cand o sa ma hotarasc sa vand (daca o mai conta la ceva), la momentul respectiv am fost interesat sa fac o afacere buna in conditiile respective de pe piata.
Fata de scorurile de azi nu conteaza daca este scump sau ieftin atat timp cat eu nu intentionez sa vand.
Dupa parerea unora de pe aici ar trebui sa locuiesti cu parintii, sa te casatoresti, sa faci copii ...... functie de pretul apartamentelor  :death:
Viata merge inainte cu si fara imobiliare iar fericirea nu consta in suma mp utili pe care esti proprietar.

#2134
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011

 gabian22, on 27th December 2011, 16:48, said:

Eu am cumparat ceea ce am avut nevoie, atunci cand am avut nevoie si in limitele permise de veniturile mele.
Daca a fost sau nu scump ... probabil o sa vad cand o sa ma hotarasc sa vand (daca o mai conta la ceva), la momentul respectiv am fost interesat sa fac o afacere buna in conditiile respective de pe piata.
Fata de scorurile de azi nu conteaza daca este scump sau ieftin atat timp cat eu nu intentionez sa vand.
Dupa parerea unora de pe aici ar trebui sa locuiesti cu parintii, sa te casatoresti, sa faci copii ...... functie de pretul apartamentelor  :death:
Viata merge inainte cu si fara imobiliare iar fericirea nu consta in suma mp utili pe care esti proprietar.


La fel si eu, nu inteleg sa fiu stresat de preturi sau previziuni, am casa si gata, nu stau sa ma mai gandesc daca ii scade sau nu valoarea.

#2135
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Hmmm, imopedia sunt aia care de 3 ani jumate tot spun ca piata se va stabiliza si ca preturile vor creste la "normal" peste o luna doua?

Cei care isi fac griji ca a scazut pretul nu trebuie sa se panicheze prea mult. In 2007 euro era 3.4, iar acum e 4.3. Daca aveti stocuri facute din venituri in euro atunci preturile au scazut cu 40-50%. Daca sunt facute din venituri in lei atunci profitati de scaderi de maxim 30%.
Nu sunt expert si nici profet, dar parerea mea e ca preturile vor scadea mereu. In general e simplu sa te orientezi pe piata asta: te uiti la ce se intampla in occident ca orice val economic de la ei vine. Criza tot de la ei a venit. De la americani pe la sfarsitul 2007, inceputul 2008, Europa de vest primavara lui 2008 si la noi in vara 2008. Cresterile de preturi la imobiliare tot de la ei au inceput. La americani prin '97-'98, Europa de vest 2000-2001 si la noi prin 2003. Imi e greu sa cred ca la noi s-a relansat economia sau din alte motive cererea de case a inceput sa creasca (mai ales cand piata abunda de apartamente noi goale) si occidentalii inca isi mai mananca din c*r.
Pe site-urile de imobiliare din tarile in care nu au existat artificii gen Prima Casa am observat scaderi constante cam de 5% in acest an.

#2136
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011
Totul intra in normal... de fapt !

Preturile vor scadea inca... constant...

#2137
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 dan84, on 27th December 2011, 19:23, said:

[...] in euro atunci preturile au scazut cu 40-50%. Daca sunt facute din venituri in lei atunci profitati de scaderi de maxim 30%.
De acord si in plus omul de rand, cu venituri medii, nu prea a avut cum sa se bucure de scaderi in imobiliare pentru ca el castiga in ron.
Exista un mare dezechilibru: prea putini romani isi permit case ceva trebuie sa se intample.
Pariul meu este urmatorul: scaderile vor veni atat din pret cat si din curs valutar odata cu transformarea preturilor in RON.

#2138
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011
Si cine o sa faca aceasta transformare? Vanzatorul vrea X euro, nu iti place... plimba ursul...

#2139
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Sau vanzatorul vrea X euro ... nu da nimeni, vanzatorul moare de foame! Puterea e la cel care are banu'!

Edited by dan84, 27 December 2011 - 22:46.


#2140
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Era unul de la o banca pe la televizor si zicea niste basme gen ca daca nu ai avansul pentru un credit ipotecar nu e nici o problema, faci un credit de nevoi personale cu care sa platesti avansul pentru credit ipotecar. Epic.  :roflmao:

 dan84, on 27th December 2011, 22:43, said:

Sau vanzatorul vrea X euro ... nu da nimeni, vanzatorul moare de foame! Puterea e la cel care are banu'!
Sau exista graficul cerere-oferta. Cand se intersecteaza curbele, cerere si oferta, ai o tranzactie. Mai greu cand sunt aproape drepte si nu se intersecteaza sau se intersecteaza spre punctul origine al graficului. Graficul asta e real, spre deosebire de delirurile si sevrajele diversilor proprietari, cumparatori sau inchipuiti imobiliari.

Edited by ParapantaFlavia, 28 December 2011 - 12:19.


#2141
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011
[quote name='lender' post='10866309' date='27th December 2011, 22:03']De acord si in plus omul de rand, cu venituri medii, nu prea a avut cum sa se bucure de scaderi in imobiliare pentru ca el castiga in ron.
Exista un mare dezechilibru: prea putini romani isi permit case ceva trebuie sa se intample.
Pariul meu este urmatorul: scaderile vor veni atat din pret cat si din curs valutar odata cu transformarea preturilor in RON.[/quote]


De cand lumea au existat oameni care au murit fara sa aiba o proprietate.

Se va intampla ca cei care nu isi permit vor sta in continuare cu parintii, socrii, alte rude, etc, ce altceva...







[quote name='ParapantaFlavia' date='28th December 2011, 12:18' post='10868267']
Era unul de la o banca pe la televizor si zicea niste basme gen ca daca nu ai avansul pentru un credit ipotecar nu e nici o problema, faci un credit de nevoi personale cu care sa platesti avansul pentru credit ipotecar. Epic.  :roflmao:





Nebunie curata, adica sa te indatorezi sa nu mai iesi niciodata din hazna.

Niciodata cei bogati nu vor intelege mecanismele reale ale traiului chinuit al poporenilor, ei gandesc cu mintea lor de oameni cu bani nu cu mintea muncitorului.

Edited by crisstonne, 28 December 2011 - 14:13.


#2142
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu vorbim aici de oameni saraci. Vorbim de case obisnuite accesibile oamenilor obisnuiti: apartamentele de 2 camere la 50.000 euro de exemplu. Un om obisnuit in Bucuresti are 500 euro/luna (atat zic astia ca ar fi salariul mediu in Bucuresti). Asta inseamna ca unui om obisnuit trebuie sa stranga 100 de salarii adica 8.3 ani (considerand cazul ideal in care nu cheltuie un sfant) ca sa isi permita o casa obisnuita de 50.000. Asta in cazul ideal ca in realitate din 500 euro pe luna in Bucuresti nu ramai cu mai mult de 50 euro la ciorap si asta daca esti chibzuit si traiesti modest.
Cred ca piata trebuie sa se echilibreze la un moment dat. Preturile caselor normale sa se adapteze dupa veniturile normale. Ar mai fi varianta ca oamenii bogati sa cumpere ei toate casele modeste. Din pacate nici asa nu tine. Nu sunt atatia oameni bogati in Ro, in plus cei bogati isi cumpara locuinte pentru clasa lor sociala, adica de lux, deci se pune intrebarea: cine dracu va cumpara in viitor atatea case obisnuite? Ca majoritatea oamenilor obisnuiti nu isi permit. Cei din categoria medie superioara nici ei nu sunt asa multi cat sa acopere numarul locuintelor medii.

Edited by dan84, 28 December 2011 - 14:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate