Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

tranzactie/plata fara PIN

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Salut.

Detin un card de debit la ING atasat unui cont. Acum ceva vreme am facut o plata la o farmacie insa POS'ul nu a cerut introducerea PIN'ului.
Cardul il am de aproximativ doi ani jumate si in acest timp nu mi s-a intamplat ca la plata cu cardul la un comerciant sa nu mi se ceara introducerea pinului de catre POS-ul respectiv.
Nu vi se pare totusi riscant? In cazul pierderii sau furtului cardului, cel in cauza, poata face cumparaturi nestingherit deoarece cardul nu este protejat de optiunea : plata cu pin sau fara pin. Nici macar nu mi s-a solicitat la farmacie vreun act de identitate care sa ateste faptul ca, cumparatorul este si detinatorul de drept al acelui card
As vrea sa va intreb care a fost factorul care a contribuit la plata fara pin? Am inteles ca bancile emitente de carduri pot opta daca plata cu cardul sa fie facuta cu pin sau fara pin

LE: m'a deranjat faptul ca POS'ul era undeva in spate. Stiti cum este la farmacie. Sunt peretii aia de sticla plini cu medicamente. In consecinta nu se poate vedea bine. Macar sa fi vazut si eu ce face acolo cu cardul. Nu sa il tina ascuns de vazul lumii.

Edited by shadowgign2, 05 January 2011 - 19:58.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu este deloc riscant. Unii comercianti te pun sa semnezi o chitanta, altii iti verifica identitatea. Nu sunt obligati, insa la o adica ei ies in pierdere. Tranzactia respectiva este in regim de "credit card" si poti sa o refuzi la o adica (anunti banca ca nu recunosti tranzactia) si banca iti pune banii inapoi pana la terminarea investigatiei. Comerciantul care nu verifica ID sau nu are semnatura ta de obicei pierde banii. Daca ai bagat PIN-ul, banii sunt dusi definitiv.
Mai sunt si alte avantaje legate de grarantarea cumparaturii si posibilitatea de a primii banii inapoi pe un obiect daca ai probleme cu garantia.

Edited by SuperDuper, 05 January 2011 - 20:03.


#3
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 SuperDuper, on 5th January 2011, 20:01, said:

Nu este deloc riscant. Unii comercianti te pun sa semnezi o chitanta, altii iti verifica identitatea. Nu sunt obligati, insa la o adica ei ies in pierdere. Tranzactia respectiva este in regim de "credit card" si poti sa o refuzi la o adica (anunti banca ca nu recunosti tranzactia) si banca iti pune banii inapoi pana la terminarea investigatiei. Comerciantul care nu verifica ID sau nu are semnatura ta de obicei pierde banii. Daca ai bagat PIN-ul, banii sunt dusi definitiv.
Mai sunt si alte avantaje legate de grarantarea cumparaturii si posibilitatea de a primii banii inapoi pe un obiect daca ai probleme cu garantia.


Apropo de semnatul "chitantei". Ai observat ca in ultima vreme semnatura nu mai este necesara. Ce e de facut in continuare?

#4
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
si la noi in tara, incet, incet se va adopta plata cu cardul fara introducerea pinului. in strainatate lucrul asta este ceva obisnuit. eu personal am platit la cateva mari magazine cu cardul fara sa mai introduc pinul si fara sa mai semnez chitanta. aceasta modalitate este mai comoda, dar totusi riscanta in cazul pierderii cardului pt ca pana iti dai seama ca l-ai pierdut si anunti pt blocarea contului, cel care il gaseste poate face cumparaturi.

Edited by tdan08, 05 January 2011 - 20:07.


#5
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Noile POS-uri permit plata fara pin a cardurilor ce au cip.

#6
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

 shadowgign2, on 5th January 2011, 19:55, said:

Salut.
Nu e vorba de un serviciu gen instant pay pentru plati de sume mici ? http://www.brd.ro/pe...ri/instant-pay/

http://www.brd.ro/...instant-pay.pdf

Edited by BlackDay, 05 January 2011 - 20:25.


#7
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 BlackDay, on 5th January 2011, 20:24, said:

Nu e vorba de un serviciu gen instant pay pentru plati de sume mici ? http://www.brd.ro/pe...ri/instant-pay/

http://www.brd.ro/...instant-pay.pdf

nu , este vorba despre o simpla plata cu cardul de debit trecut prin POS, tastat PIN (sau nu), iesit chitanta, semnat (sau nu) si cam atat :)

Edited by shadowgign2, 05 January 2011 - 20:31.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

 shadowgign2, on 5th January 2011, 19:55, said:

Nu vi se pare totusi riscant? In cazul pierderii sau furtului cardului, cel in cauza, poata face cumparaturi nestingherit deoarece cardul nu este protejat...
Si la vechiul sistem tot riscant era. Eu iti gaseam cardul pe jos si puteam cumpara de pe net fara sa stiu pinul. Doar cu datele inscriptionate pe el !

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2011 - 20:41.


#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

 neagu_laurentiu, on 5th January 2011, 20:40, said:

Si la vechiul sistem tot riscant era. Eu iti gaseam cardul pe jos si puteam cumpara de pe net fara sa stiu pinul. Doar cu datele inscriptionate pe el !
Cum?  :w00t:

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Cu numarul inscriptionat pe card si codul de securitate de pe verso.

#11
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006
Sa nu-mi spui ca este vreo formula magica care combina cele doua numere, pentru ca nu te cred.
Unele banci ofera posibilitatea clientului de a schimba codul pin care vine cu noul card . In cazul asta cum il mai afli cu ajutorul acelor numere?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Eu tot ce am platit pana acum pe net a fost cu datele ce sunt inscriptionate pe card (fata - verso). Codul pin e altceva si nu-l introduci in formularele de pe net !

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 shadowgign2, on 5th January 2011, 13:04, said:

Apropo de semnatul "chitantei". Ai observat ca in ultima vreme semnatura nu mai este necesara. Ce e de facut in continuare?
Nimic, nu este treaba ta. Daca la o adica contesti "charge"-ul la banca, magazinul nu are nici o dovada ca tu ai fost respectivul si pierde banii.

PIN - direct banii tai. La o "problema" te razboiesti tu cu respectivul.

fara PIN - banii bancii pe care ii dai inapoi din contul respectiv. Dar in ESENTA, la un caz de dubiu, este problema VISA/bancii/vanzatorului sa dovedeasca ca acel charge este legitim.

 liviu_np, on 5th January 2011, 15:43, said:

Sa nu-mi spui ca este vreo formula magica care combina cele doua numere, pentru ca nu te cred.
Unele banci ofera posibilitatea clientului de a schimba codul pin care vine cu noul card . In cazul asta cum il mai afli cu ajutorul acelor numere?

Nu ai facut nici o cumparatura pe net probabil. PIN-ul nu ti se cere in nici o tranzactie on-line, daca ti se cere este un scam...

Edited by SuperDuper, 05 January 2011 - 23:30.


#14
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 dacadrean, on 5th January 2011, 20:11, said:

Noile POS-uri permit plata fara pin a cardurilor ce au cip.
Posibil - insa din ce am observat la cardurile cu cip majoritatea POS-urilor cer pin-ul, insa tot mai multe emit chitanta pe care scrie "semnatura dvs. nu e necesara" - unele casiere totusi cer semnatura si pe astfel de chitante, "ca asa le-a cerut sefu'" :)
Multa lume mai putin informata se teme de cardurile la care nu se cere pin-ul sau semnatura din alt motiv: "daca il pierd si altcineva poate face cumparaturi cu el" de parca hotul nu ar putea mai simplu sa cumpere ceva de pe net cu cardul respectiv, unde oricum nu-i cere nimeni pin sau semnatura (chiar daca e inrolat in 3D secure, nu la toate site-urile se cere parola 3Dsecure la o tranzactie)..

Edited by tudor_turcu, 06 January 2011 - 00:08.


#15
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

 SuperDuper, on 5th January 2011, 23:28, said:

Nu ai facut nici o cumparatura pe net probabil. PIN-ul nu ti se cere in nici o tranzactie on-line, daca ti se cere este un scam...

Da, intr-adevar nu am facut nicio cumparatura de pe net cu cardul. Relatia banca – internet o folosesc dar la achitarea ratelor pe care le am la banci si a facturilor la utilitati.

@neagu_laurentiu, daca gasesti un card pe jos si dai fuga acasa sa iti cumperi un frigider de pe net, eu, ca posesor al cardului nu te pot identifica luand urma tranzactiei facute?

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Si ce o sa afli ? Ca Gigel a cumparat ceva platit de tine, multumesc, si livrat undeva aiurea intr-o tranzactie perfect legala.
Pana la urma responsabilitatea cand ai card e tot a ta, exact ca atunci cand ai banii in buzunar.

Edited by neagu_laurentiu, 06 January 2011 - 08:07.


#17
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 neagu_laurentiu, on 6th January 2011, 08:02, said:

Si ce o sa afli ? Ca Gigel a cumparat ceva platit de tine, multumesc, si livrat undeva aiurea intr-o tranzactie perfect legala.
Pana la urma responsabilitatea cand ai card e tot a ta, exact ca atunci cand ai banii in buzunar.

asa e, insa gandeste'te daca iti este clont cardul. Cum demonstrezi ca nu tu esti cel care l'a folosit atat timp cat nu se mai cere semnatura, si pinul nu mai este cerut de catre POS.

ps: da trebuie precizat ca cipul este mai greu de clonat. insa cred ca nu imposibil

Edited by shadowgign2, 06 January 2011 - 10:09.


#18
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 liviu_np, on 6th January 2011, 06:21, said:

daca gasesti un card pe jos si dai fuga acasa sa iti cumperi un frigider de pe net, eu, ca posesor al cardului nu te pot identifica luand urma tranzactiei facute?
Teoretic, poti, dar e greu: de ex. cineva cumpara ceva de pe un site din Rusia si specifica ca si adresa de livrare alta adresa dacat cea a titularului cardului.
Pe extrasul de cont nu vei vedea decat ca s-a facut o plata catre site-ul respectiv - ar trebui mai intai sa-i convingi sa-ti spuna adresa de livrare, apoi sa demonstrezi la politie ca nu tu ai facut plata cu cardul (asta daca nu-ti faci dreptate singur :) ) etc..
Un refuz de plata (chargeback) e mai simplu..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate