Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Istoria Ploiestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
overburn404

overburn404

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.12.2010
Buna ziua,

As avea nevoie de la cine are asa ceva, cat mai multe informatii despre ploiestii vechi. Adica, poze vechi din ploiesti, harti vechi ale ploiestiului, documente, linkuri, etc.
Am nevoie de ele pentru o reconstructie a ploiestilor dintre anii 1800-1980, deci cam orice materiale din acest interval sunt binevenite.

Multumesc :D

#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Incepi mai intai cu Wikipedia.

#3
overburn404

overburn404

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.12.2010
da, am citit articolul acela. Mie imi trebuiau informatii mai extensive, multe poze si harti, fiindca din pacate nu am cum sa imi procur Monografia.

#4
overburn404

overburn404

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.12.2010
Eventual ceva poze de rezolutie mai mare de la operatiunea Tidal Wave (din seria din avion).

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Pam-pam-pamrampapam
http://www.republicaploiesti.net

Attached Files



#6
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 overburn404, on 20th December 2010, 20:16, said:

Eventual ceva poze de rezolutie mai mare de la operatiunea Tidal Wave (din seria din avion).
Vezi ca ai pe wiki articol despre Tidal Wave cu doua poze de rezolutie maricica in care ai sa recunosti inconfundabila silueta a lui B-24 Liberator:
http://en.wikipedia....tion_Tidal_Wave

#7
Spyball

Spyball

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.05.2005
binecunoscuta revista LIFE și-a publicat toată arhiva foto cu ajutorul Google. La o simplă căutare uite ce am găsit despre Ploiești, ei scriu Ploești

http://images.google.....q=source:life

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri se scria Ploești. În anii '50 s-a făcut modificarea la normalitate :)

#9
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

 djl, on 29th April 2011, 12:59, said:

Pe vremuri se scria Ploești. În anii '50 s-a făcut modificarea la normalitate :)
Iar înainte de asta - Ploesci.

Gara de Sud s-a chemat "Ploești" până în 1938, când a fost făcută Gara de Vest. Până atunci, dar și ceva ani buni mai târziu, trenurile spre Brașov rebrusau în Sud. De aici și celebra vorbă cu "O întorci ca la Ploiești!".
Gara de Nord, însă, a fost un caz izolat, aparținând CFPV(Calea ferată Ploiești - Văleni, rută extinsă treptat-treptat până la Măneciu). Tot în cadrul aceleiași societăți private, a fost începută linia spre Târgoviște, inițial până la Târgșorul Nou, care mergea pe o rută ocolitoare prin gara Ploiești Nord, după care mergea pe la marginea orașului(conform limitelor de atunci), undeva paralel cu Șoseaua Nordului de azi, trecând prin Gara Crâng, traversând Calea Târgoviștei(azi Șos. Gheorghe Grigore Cantacuzino), Magistrala 300(București - Episcopia Bihor), apoi urmând traseul cunoscut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate