Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#5617
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Is ecologisti convinsi, deschid 2 geamuri opuse si gata curentul! Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 22 October 2017 - 23:40.


#5618
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 spik1, on 22 octombrie 2017 - 19:32, said:

Mda, asa se intampla cand nu este bine reglat aparatul sau zona nu este curata, aluminiul cu impuritati...
...............

Poate fi de vina si gazul, "cu impuritati"  :)   si am observat, acolo unde permite", ca daca se schimba inclinatia pistolului nu mai afuma, oricum acea afumatura se curata usor, e o "funingine".....

#5619
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Salutare ! As vrea sa-mi recomandati cel mai ieftin invertor pt mig/mag potrivit pt un incepator care doreste sa devina profesionist. Ieftin, dar nu cu orice pret ; adica ,ma intereseaza mai putin timpul de sudare pana sa intre protectia termica , cat ceva protectii la greseli de incepator - lipire electrod ,de exemplu.

#5620
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu prea inteleg, vrei invertor pentru sudarea cu electrozi inveliti sau mig-mag la care electrodul este sarma pe bobina?!

#5621
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Alea cu care inveti mai usor sint cele sinergice, nu`s chiar ieftine.
Ai insa si posibilitatea de a suda punct cu punct cu ele mai usor decit cu alea normale.

#5622
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Incepator care vrea sa devina profesionist dar vrea aparat cu functii antiprost(habarnist).
E putin cam aiurea...daca vrei sa devii " profesionist" inveti sudura...asemenea functii devin aproape irelevante.
Daca vrei aparat care sa "sudeze singur" e pt ca nu ai chef sa aprofundezi domeniul dar crei sa.poti face singur anumite treburi.
Hotaraste-te...parerea mea e ca oricum e bine sa inveti sa sudezi ...indiferent de aparat.


#5623
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
@spik1- M-am uitat la Jasic Mig 200 care conf. specificatiilor sudeaza ,, MIG MAG  GAS-NO GAS / MMA'' si am crezut ca toate-s asa.
@ Ion Bumbu = gasisem un  technomig 150 dual synergic- ar fi ok ?
@parintele : inainte sa intreb aici am cerut parerea meseriasilor local; multi mi-au spus sa iau traf ca invertorul se arde usor daca se lipeste bazicul...deci pt invatare e bine sa aiba ceva protectie ,sa nu-l arda chiar din prima.Acum nici meseriasii (aici trebuiau niste ghilimele) nu au stiut sa-mi spuna cu ce marca au patit asta ,dar banuiesc ca nu cu vreun Lincoln.
Pb. e ca din cate am vazut , trafurile care sunt ok ,sunt mari si grele -locuiesc la bloc- si cu ele ramane limitat la rutilici.

#5624
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Cinstit si eu am luat unu din ala si clar nu`mi pare rau!
Restul sint cam povesti.
Acele "tabele electronice" implementate in aparat sint utile si majoritatea firmelor le au in aparatele un pic mai rasarite.
In esenta nu mai cauti pe capac setarile, ii spui ce vrei si le face el, e vorba de viteza si comoditate.
Toate insa sint ajustabile si acolo tot ai nevoie de ceva cunostiinte.
Despre Telwin nu stiu mare lucru, @tatuc a luat unul din asta:
https://www.emag.ro/...2/pd/DLQCHNBBM/
Iti poate explica el despre cit de multumit este.
Eu il am pe asta: http://tecxus.shopma...ecĂ‚Ćœ-200c-408
Avantajul este ca "stie" electrod bine, chiar imi place mult cum merge cu electrod invelit precum si TIG, asta insa cam rudimentar.

L.E.
ai grija ca nu toate "stiu" electrod invelit.
Telmig este doar MIG/Mag nu si MMA

Edited by Ion_Bumbu, 23 October 2017 - 19:45.


#5625
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Mie nu mi-e clar cu ce vrea sa sudeze...
Mma, mig-mag...?!
Fiecare procedeu cere o anumita "miscare", o anumita indemanare ce se capata cu multa practica pentru a ajunge meserias.

#5626
ledro

ledro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.09.2006
omu' a adus in discutie MMA doar pentru ca a crezut ca toate invertoarele MIG/MAG stiu si  MMA.....ulterior si-a dat seama ca nu e asa...

#5627
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Exact ! N-am vazut niciodata in realitate un invertor mig/mag si am dat cu presupusul...
Incerc sa-mi dau seama cum ar fi mai bine sa-si faca mana pt. sudarea mig/mag - (argon in special) .Are in vedere un curs la mecanosud , dar pana atunci cred c-ar trebui sa faca ceva practica , de aia ma gandesc sa cumpar ceva strict pt. invatarea sudurii. Ma gandeam sa inceapa cu MMA dar daca e alta mancare de pește fata de MIG , o las balta .
Nu vreu sa investesc prea mult in ap. de sudura deoarece va fi folosit doar pt invatare-dupa care va fi vandut- dupa cum spuneam ,stam la bloc si n-am unde sa lucrez eu cu el.
Ma gandeam la asta :   https://www.depozitudescule.ro/technomig-150-dual-synergic--aparat-de-sudura-telwin-tip-migmag_1219/ dar nu stiu daca 150A sunt suficienti.
Nu merge linkul : e vorba de Telwin Technomig 150 Dual Synergic.

Edited by tinel231, 24 October 2017 - 11:47.


#5628
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu zic mai intai, cine vrea sa invete aceasta meserie, sa citeasca si sa se documenteze. Cand va intelege fiecare procedeu cu ce se mananca atunci va hotara pe care merge si astfel va cumpara echipamentul potrivit.
Acum se gasesc materiale de citit din belsug, filmulete...

#5629
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru table subtiri 150A este suficient, ia cam 40A/mm deci 3mm duce, asta inseamna si ceva cornier, rafturi, etc.
E de preferat daca poti sa`l iei pa cel de 200A, a luat @tatuc.
Argon folosesti doar la citeva materiale, aluminiu sau brazare cu sirma CuSi, pentru otel, amestec argon si bioxid, Corgon 18.
Cu limba engleza cum stati?

Edited by Ion_Bumbu, 24 October 2017 - 13:46.


#5630
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Prieteni, are este diferenta intre un aparat Synergic si unul normal?

#5631
ledro

ledro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.09.2006
http://www.twi-globa...its-advantages/

#5632
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Numai ca nu intotdeauna programele sinergice sunt mai bune ca setarile manuale!

#5633
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Am vazut ca se recomanda mai sus pentru invatare un astfel de aparat si ma gandesc ca daca trebuie programat este mai greu de invatat pe el. Sincer si eu sunt la inceput am cumparat un aparat cu electrod invelit MMA de la telwin cu 200 A si nu pot deloc sa ma deprind cu el, ies niste cordoane de sudura amestecate cu zgura iar de cele mai multe ori numai zgura :))
Poate suna aiurea insa ma gandesc sa cumpar unul cu sarma fiindca am inteles ca practic sudeaza singur. Am vazut ca cele Sinergy sunt mai scumpe si voiam sa-mi fac calculul daca merita.

#5634
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca nu iti faci un scop in a suda bine sau profi atunci cumpara un mig mag...e mai usor, daar daca nu ai mana nici cu ala nu faci mare scofala!
Nu e ca fotografiatul cu telefonul!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate