Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

ISP cu cele mai proaste servicii suport

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
The Flea

The Flea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.08.2005

mariuscj2004, on Aug 19 2005, 10:20, said:

O sa fim legati de Timisoara in LAN, asa au promis, si o sa avem viteze Cj-Tm pana in 500kilo, iar in orase, la maxim
sper sa se tina de promisiune
aici merge f bine netul, chiar fac periodic testul upcnet speed si depaseste uneori 384, dar uneori este si 200.....asta e...fata de ce am avut....is super multumit, mai ales ca pe mine ma intereseaza mai mult net decat LAN

<{POST_SNAPBACK}>


Cand o sa vad, o sa cred. Viitorul nu ma intereseaza. Doar prezentul. 384 link am si eu, uneori peste, uneori sub (ca si tine). Nu sint multumit. I want more! SI pe mine ma intereaza mai mult externul, dar cat timp gasesti chestii faine pe intern, nu e de neglijat. Eu am si rds, si sint pe cablu si desi am abonamentul cel mai mare (19 dolari) pot lua cu max. 1 MBit/sec (link) si 120 KB/sec (download). Cei de pe fibra iau de pe intern cu Mega pe sec si platesc numai 9 dolari abonament. Ei iau DVD-uri intregi de pe metro. Asa ca nici metro nu e de neglijat.

#20
sebi2004

sebi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.09.2004
vreau sa va intreb daca considerati ca este corect ca atunci cand doresti net de la o firma de cablu sa te oblige sa-ti faci ab si la tv.

eu am 2 contracte cu UPC-ul (unul pt CATV si unul pt I-net) dar nu se specifica in nici unul despre celalalt serviciu.

#21
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Pai nu e corect deloc. Sigur esti obligat?

#22
sebi2004

sebi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.09.2004
bineinteles. Am sunat si la Astral si ei mi-au spus ca fara CATV nu se poate. ma rog nu stiu cum au ei contractele, dar la UPC in contractul de Internat nu scrie nimic de CATV.
am sunat si la OPC, acolo mi-au spus ca nu au ce face pt ca asa e oferta firmei...


Asta e... iti baga doua produse pe gat. desi tu vrei doar unu.

Edited by sebi2004, 01 September 2005 - 08:33.


#23
pz13

pz13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2005
E nasol, la fel se zice si la UPC. no internet fara CATV.
Cred ca daca mai multi am face o reclamatie la OPC, + am ameninta cu procese -> am scapa de produsul nedorit, necerut, nefolosit, dar platit.
De 5 zile am UPC internet. (la cluj) merge f. OK, dar nu pot folosi nici un program de VNC, sau alte remote desktop connection:( ei zic ca toate porturile sunt deschise, nu se filtreaza nimic. dar nu cred ca e asa...:( Am scris la suport si deocamdata nici un raspuns, degeaba bla bla ca suprot 24/7.... seriozitate, nu altceva.

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

pz13, on Sep 13 2005, 15:05, said:

E nasol, la fel se zice si la UPC. no internet fara CATV.
Cred ca daca mai multi am face o reclamatie la OPC, + am ameninta cu procese -> am scapa de produsul nedorit, necerut, nefolosit, dar platit.
De 5 zile am UPC internet. (la cluj) merge f. OK, dar nu pot folosi nici un program de VNC, sau alte remote desktop connection:( ei zic ca toate porturile sunt deschise, nu se filtreaza nimic. dar nu cred ca e asa...:( Am scris la suport si deocamdata nici un raspuns, degeaba bla bla ca suprot 24/7.... seriozitate, nu altceva.

<{POST_SNAPBACK}>


Da-le un telefon. In Timisoara raspund.

#25
pz13

pz13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2005

Ion_de_la_Raion, on Sep 14 2005, 03:43, said:

Da-le un telefon. In Timisoara raspund.

<{POST_SNAPBACK}>


in sfarsit, am primit raspuns si la emial. au fost. f. amabili, dornici sa ma ajuta.
serios. nota 10 pt. ei.
sa tina tot asa...

#26
Northrop

Northrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.09.2005
RDS-ul dupa mine:

E cam cel mai tare provider de la noi.
Acuma daca tot e sa criticam .. RDS sau altii as vrea sa stiu sau sa dea cineva un exemplu de ISP BETON de la noi de care nu se plange nimeni.
Eu am RDS de 1 an de zile - 256 Clear Channel.
Mai mult de asa ceva nu imi trebuie.

Fiecare vrea FERRARI la pret de LOGAN si P4 la pret de Celeron.

Daca vrei serviciu bun platesti.

Eu am avut circa .. 3 ore pauza internet intr-un an de zile.
In rest CONSTANT aceiasi calitate (RDS).

Pana si Xnet-ul care dadea acuma ceva timp internet catre Sali de net avea servicii misto. Acuma nu mai stiu ca n-am mai prins internet de la ei.

#27
flo_gsm

flo_gsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2004
nu am treaba cu RDS dar pararile vor fi impartite in doua intodeauna
daca vrei net  tre sa ai si CATV e normal deoarece isi fac infrastructura si pentru una si pentru alta astea sunt afaceriile

#28
Northrop

Northrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.09.2005
Peste tot e asa. De ce nu si la noi?
:)

#29
zweistein

zweistein

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2005
RDS= Rapid Disconnecting Service

Fara gluma, nu conteaza doar orasul ci si zona (cel putin in Buc). Cu RDS am avut probleme in zona Tineretului, dar in zona Tei nu am avut nici una. Cum bine spunea cineva mai sus (mi-e lene sa ma uit), ce vreti ferrari la pret de Logan?

Vreti viteza, garantare 99% uptime si trafic nelimitat la 10 euro. Nu o sa se intample. La un fost loc de munca am bagat o fibra de la GTS cu 2 MB intern si 512 kB extern, trafic nelimitat, 99,2% garantat. Dar costa 300 E.

Am vb recent cu fostii colegi, sunt super incantati de viteza si de tot, dar repet costa de 10 ori mai mult decat sunt cei mai multi dispusi sa plateasca.

#30
ciupi404

ciupi404

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2005
am vaga impresie ca RDS blocheaza porturile folosite de Voip

respectiv 5060 si 1720.

stie cineva mai mult ? :angry:

#31
Northrop

Northrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.09.2005
Nu stiu cum le blocheaza daca pe aceiasi linie primesti si telefonie fixa.
Poti obtine Voip daca vrei si ceri.

#32
evilinside

evilinside

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.09.2005
Salut, sunt abonat RDS inca de la infiintare iar tot ce pot sa spun este ca ofera servicii de foarte proasta calitate: latenta mare, trafic 'nelimitat' (daca trec de 10 GB imi taie rau din viteza desi nu se specifica nimic de asa ceva in contract), support execrabil. De ce mai stau la ei ? Pentru ca nu am alta alternativa in afara de ASTRAL (si cu asta cred ca am spus tot).

Si inca ceva, nu am celebrul abonament Cable Link de 9 dolari, platesc 49 de dolari fara TVA, cu banii astia in uk ai 512 kbs garantat.

Astea fiind spuse, sa vina concurenta si in Constanta !  :worthy:

#33
xcalinp

xcalinp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.05.2005

evilinside, on Sep 21 2005, 21:29, said:

Salut, sunt abonat RDS inca de la infiintare iar tot ce pot sa spun este ca ofera servicii de foarte proasta calitate: latenta mare, trafic 'nelimitat' (daca trec de 10 GB imi taie rau din viteza desi nu se specifica nimic de asa ceva in contract), support execrabil. De ce mai stau la ei ? Pentru ca nu am alta alternativa in afara de ASTRAL (si cu asta cred ca am spus tot).

Si inca ceva, nu am celebrul abonament Cable Link de 9 dolari, platesc 49 de dolari fara TVA, cu banii astia in uk ai 512 kbs garantat.

Astea fiind spuse, sa vina concurenta si in Constanta !  :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>



n-ai incercat ADSL?   sunt curios

#34
galaad2

galaad2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.09.2005
serviciile RDS sunt de kkt in Constanta. punct.

configurare de rahat, securitate asemenea.

am la firma abonament de fibra optica cu canal "garantat" (in contract, ca in practica nu e) la 2 mbps in exterior si 6 mbps in metropolitana... e garantat din parti... si mai platim si 900 USD pe luna pentru asa-zisa lor garantare.

Cand ti-e lumea mai draga te trezesti ca ai limitare la 128, 256 sau 512 kbps... si pana nu suni la ei de cinci ori nu se rezolva... ca sa nu zic de pierderi pe retea cu galeata... din 10 icmp pings la www.rdsnet.ro 1 sau 2 se pierd pe drum.

Acasa mi-am luat un abonament de 9 usd ca sa pot lucra cat de cat la serviciu via ssh si vnc, si teoretic ar trebui sa am 256 kbps viteza in exterior si in metropolitana....
in metropolitana...sa zicem..mai merge cat de cat...dar in exterior merge din parti la 256.
A trebuit sa imi fac proxy la firma si il folosesc pe acesta ca altfel nu se poate... firefox statea 5..10 secunde pana sa incarce home page la google !!

Si chiar daca merge... are enorm de multe pierderi reteaua... mai ales sambata si duminica seara nu pot lucra deloc pe metropolitana la servici... pierderi pe retea chiar si de 60% pana in gateway.

Ca sa nu zic ca reteaua lor de modemuri e varza! Oricine din reteaua metropolitana poate da comanda de reset la modemurile docsis motorola.. le-am cerut de nu stiu cate ori sa imi dea acces la meniul de schimbare a parolei sau macar sa imi schimbe ei parola si sa mi-o comunice si mie... degeaba... asa ca..here it goes... full disclosure.

Cei care aveti modemuri motorola de la rds, incercati
http://192.168.100.1
Username: admin, parola: motorola

Faza urata e ca modemurile sunt accesibile si pe adresa de ip externa de catre oricine din retea... adresele folosite de ei sunt 10.30.xx.xx
Gasiti adresa externa a modem-ului dvs motorola in loguri. Cautati o linie care scrie:
.....7-Information TBD DHCP: Setting CM IP address to: 10.30.xx.xx
..................snip.................
.....7-Information TBD DHCP: Offered (*) CM IP address to: 10.30.xx.xx
.....7-Information TBD Trying to register through CMTS...  



In acest caz oricine poate folosi un scriptuletz pentru linux care sa ia la rand toate adresele de la 10.30.0.1 la 10.30.255.254, sa verifice daca adresa mac incepe cu "00:11:80" (motorola) sa incerce login si sa dea comanda de reset.

Verificarea adresei mac in instructiunile de mai sus merge doar in reteaua CATV, insa modemurile se pot accesa si din reteaua de fibra optica, router-ele rds-ului asigurand pentru oricine comunicarea cu modemurile.   :cursing:  

  Cale sigura pentru un reset la modemurile motorola la viteza maxima a retelei de fibra optica.  :death:  :confuzzled:

incercati chestia asta intr-un script pe linux:

....snip...

wget -S -v -v --timeout=2 \
"http://10.30.${ip1}.${ip2}/loginData.htm?loginUsername\
=admin&loginPassword=motorola&LOGIN_BUTTON=Login" \
"http://10.30.${ip1}.${ip2}/cmConfigData.htm?BUTTON_INPUT1\
=Reset" "http://10.30.${ip1}.${ip2}/reset.htm?reset_modem\
=Restart+Cable+Modem"

...snip...


   ip1 si ip2 sunt variabile ce definesc adresa modemului ce va fi resetat. Am eliminat din textul respectiv partea de incrementare a variabilelor, dar cine stie ce face o poate adauga. Daca eliminati partea cu "cmConfigData.htm" modemul va executa un reset rapid de aprox. 30 secunde fara scanarea altor frecvente.

   Daca pastrati partea cu "cmConfigData.htm", resetul va dura aproximativ 5 minute deoarece forteaza modemul sa re-scaneze toate frecventele de comunicatie pe care poate lucra pana gaseste frecventele de sincronizare.



Edit:
btw, am ajuns la acest forum datorita articolului publicat in Ziarul Financiarul
(Atentie! PDF file!)

http://www.financiar...005/09/main.php

Edit2:
Btw.. nici nu ma mira calitatea serviciilor... la 30.06.2005 RDS/RCS avea datorii totale neplatite de aproape 700 miliarde lei vechi, si se afla in executare silita deja!. Dovada:

http://www.mfinante....tems&caut=Cauta

Comparati cifrele alea cu cifra de afaceri publicata de 1552 miliarde lei in 2004.. si se cam pune de un faliment micutz...

In plus, nu stiu ce pazeste garda financiara de rds a raportat profit net de aproape 89 miliarde lei la sfarsitul lui 2004 dar avea datorii neplatite garla... Cum le-a iesit in contabilitate profit ???

Edited by galaad2, 24 September 2005 - 09:46.


#35
NeaVasile

NeaVasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.09.2003
RDS București => cel mai prost "client support". În afară de "am notat, o să vină echipa" și "în cel mai scurt timp posibil se va remedia" nu am auzit altceva. Incompetenți și nesimțiți. Oare directorul tehnic (sau cum s-o fi numind individul care răspunde de partea de intervenții / deranjamente) cum își justifică salariul?
Băi tovarășe director... cine-mi plătește mie pierderile cauzate de o zi de nefuncționare a liniei (internet și telefonie) la firmă ???
Că eu dacă depășesc cu o zi termenul de plată săriți de c... în sus...
NESIMȚIRE INSTITUȚIONALIZATĂ !

#36
opetru

opetru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.10.2005
Eu sunt din Sibiu, am abonament la RDS de 9$ de 2 luni, dar nu sunt multumit de loc .Zeci de intreruperi pe saptamana, cand ti-e lumea mai draga, telefonul la fel te rogi sa vina tonul (daca trebuie sa chemi o salvare esti mort....) .Viteza uneori mai mica decat la dial up. Suni la ei ,spun ca remediaza si vor suna sa verifice....salut popor sa mai sune ..ti-ai gasit...lasa sa astepte prostii mult si bine ....Dar banii stiu sa-i ia .
Veti spune :la banii astia ce vrei!!!Da , dar atunci sa nu se mai laude pe situl lor ca ametesti de viteza, te ia vantul...auzi prin telefon si furnica cum sforaie...Sa ne spuna realitatea măi: asta vă putem oferi, nimic mai mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate