Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 

cuptor langa frigider?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
BDO

BDO

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 20.11.2010
Buna,

suntem in faza de proiectare a mobilei din viitoarea bucatarie si ne-am gandit ca (de fapt am si tras prizele asa):
-primul corp de la perete sa fie frigiderul (care nu e incastrat in mobila)
-imediat dupa frigider va veni un corp inalt cat frigiderul care cam la jumatatea inaltimii sa aibe incorporat cuptorul electric
- dupa acest corp vor fi sus corpuri suspendate si respectiv blat continuu cu dulapurile aferente dedesupt.

Intrebarea mea este: poate fi instalat cuptorul imediat dupa frigider (vor fi despartite doar de foaia de pal a mobilei), avnd in vedere diferentele mari de temperatura?  se va strica frigiderul? Stiu ca IN FRIGIDER nu e voie sa pui alimente calde tocmai ca sa nu-l fortezi!

Multumesc

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.009
  • Înscris: 05.02.2008
nu cred sa ai vreo problema, frigiderul e izolat, la fel si cuptorul (altfel nu se putea incastra in mobila de LEMN :eek:) iar daca mai ai si o placa de pal intre ele, nu vad cata caldura s-ar degaja dincolo de acea placa. Fii fara grija....am vazut ambele chiar incastrate in mobila unul langa altul...

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.652
  • Înscris: 13.10.2009
cel mai indicat e sa pui frigiderul in alta incapere (hol) langa bucatarie.daca il vrei neaparat in bucatarie,macar pune-l cat mai departe de sursele de caldura.iti spune asta un frigotehnist.
oricat de buna ar fi izolatia celor doua si a ce mai e intre ele,frigiderul amplasat in bucatarie va lucra mai mult pentru atingerea temperaturii la care este setat.ce rezulta din asta?motor care lucreaza mai mult (uzura) si curent consumat in plus.orice manual de instructiuni va contine un astfel de sfat,pozitionarea frigiderului cat mai departe de sursele de caldura.in alta incapere daca este posibil.dar din cauza comoditatii din zilele noastre si a modei tampite luate din filmele americane sau din nu stiu ce reviste si mai tampite de amenajari locuinte,multi il pun in bucatarie fara sa se gandeasca nici o secunda ca-si bat joc de munca si de banii lor.doar asa e "pa trend",nu?
bagati-le in bucatarie,abia mai castigam si noi un ban gramada cand le reparam. :thumbup:  :coolspeak:

Editat de dygey, 21 noiembrie 2010 - 00:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate