Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid

Caut site-uri vechi unde postam p...
 Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...

Identificare/transfer Android<...
 Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!
 

begin to programming in C , C++

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
36 răspunsuri în acest subiect

#1
AMpt157B

AMpt157B

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 31.03.2009
Salutare  :rolleyes:


Am si eu o intrebare in legatura cu programarea asta. Ca sa invat C, C++ cu ce limbaj de programare ar trebuii sa incep? visual foxpro, VB, VB.net?
Sincer eu nu am facut informatica si poate e mai greu pentru mine sa invat limbaje de programare.. Nu sunt obisnuit cu variabile, nu stiu la ce folosesc, mai cunosc termeni ca string, etc.. Nu stiu ce face un algoritm, si mai multe chestii.. Deci cu ce ar trebuii sa incep ca sa imi fie mai usor sa invat programare in C apoi sa trec la C++..

Ma gandeam sa invat python ,dar acolo zice ca trebuie sa stii C, sau macar bazele, apoi ma gandeam sa invat php, perl...Dar cam in toate incep cu if else than...Cursuri de programare am vazut ca-s mai rare, ma refer la C, C # C ++

din cate am vazut windowsul este bazat pe C, C ++ cu executabilul lor .exe, linuxul se bazeaza pe C, C++, perl, python,php..etc..Retelistica la fel, se bazeaza pe anumite limbaje de programare...Sunt nedumerit, puteti sa ma sfatuiti cu ce pot sa incep??

Multumesc  :rolleyes:

#2
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.760
  • Înscris: 05.07.2008
Clar(parerea mea) trebuie sa incepi cu C/C++.
Astfel iti vei forma gandirea.

Ce trebuie sa faci este sa mergi intr-o librarie sa cauti cateva carti de c/c++ si sa vezi care incepe cu inceputurile(sa-ti explice ce e ala algoritm, tot , tot, astfel ca tu citind acolo in librarie sa incepi sa te prinzi), dupa ce ai rasfoit cateva carti poti sa vii pe forum si sa intrebi pareri referitoarea la acele carti sau daca esti sigur ca ai inteles ceva si ca esti multumit poti sa cumperi o carte.

Daca apuci si inveti un limbaj de programare celelalte vin de la sine, gandirea e mai greu de format.

Succes!

PS:
Puncte de start online:
http://www.cplusplus.com/
http://www.cprogramming.com/

#3
AMpt157B

AMpt157B

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 31.03.2009
Dar ca sa invat visual basic, visual foxpro sau pascal ... nu sunt bune ca si limbaje de programare?

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.028
  • Înscris: 25.09.2006
Incepi chiar cu C/C++!

#5
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.511
  • Înscris: 15.09.2009
Eu am inceput cu Pascal si apoi cu Visual Basic si abia la sfarsit C/C++ si pot sa spun ca nu conteaza cu ce incepi. Algoritmii se implementeaza la fel indiferent de limbajul de programare doar sintaxa difera. Daca vrei sa inveti pentru cultura ta generala atunci incepe cu C# si VB.NET. Daca iti trebuie pentru scoala atunci ghinion, in scoala nu se preda .NET asa ca incepe cu se iti spun profesorii.

#6
AMpt157B

AMpt157B

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 31.03.2009
Si acum faci programe pe care sa le vinzi?sau macar ai inteles programarea ? te ajuta intr-un fel?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajJayBird, pe 18th November 2010, 23:57, a scris:

incepe cu C# si VB.NET. Daca iti trebuie pentru scoala atunci ghinion, in scoala nu se preda .NET
De parca Microsoft e centrul universului in IT !!

#8
AMpt157B

AMpt157B

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 31.03.2009
Asa ziceam si eu, ca si eu tot utilizator de linux, unix sunt si sincer nu am nevoie sa fac interfata la un program.. Daca te gandesti , cine a aparut primul linuxul sau windowsul..
Eu am nevoie sa scriu coduri mici, scripturi pentru retea. conectari de net , ip address, nslookup inteligente care sa poate fi rulate din terminal , fara interfata grafica..

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003
Da' poti avea interfata la fel de frumoasa oriunde.

#10
AMpt157B

AMpt157B

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 31.03.2009
uite ce am gasit eu pe un site java2s.com:

[ http://img258.imageshack.us/img258/4155/java2s.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


dar numai ca aici dau decat exemple, dar nu explica ce face caracterul x y ... dau decat exemple si rezultatul compilarii...

#11
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Ai ditamai topicul de "lecturi recomandate", cărțile se găsesc ușor pe torrente. Alege 2-3 și vezi care ți se pare mai pe înțelesul tău. Dacă ai probleme și nu înțelegi ceva concret postezi aici.

#12
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Pentru un incepator eu as recomanda Visual Basic 6.0 (sau orice varianta de VB). Daca iti trebuie la scoala C/C++ ... invata direct C/C++, daca e doar pentru tine...mai mult de VB nu-ti trebuie. In Visual Basic faci orice, si faci si repede, si se invata cel mai repede. Are in el Assembler incorporat, are gramatica, si poti sa faci cu el de la sisteme de operare (Windows, Linux), pana la jocuri de orice fel, browser Web, programe de hacking etc. Gandeste-te ca Word si Excel au fost facute in Visual Basic. Se zice despre C/C++ ca e cel mai portabil totusi. Cel mai bun sfat il vei primi de la unu care stie foarte bine si VB si C/C++, pentru ca altfel, fiecare va avea tendintza sa-ti recomande sa inveti limbajul care-l stie el cel mai bine. Vezi ca la C sunt de fapt doua: unu pentru Windows si unu pentru Linux. In schimb Java merge pe amandoua. Daca vrei sa inveti programare, inseamna ca vrei sa inveti algoritmi. Ca sa inveti algoritmii, codul trebuie sa fie scris cat mai citetz si cat mai simplu, ca sa retii logica algoritmului. La cateva randuri de cod, nu simti diferentza intre programe, dar la cateva pagini...deja te incurca semnele de punctuatie necesare, in plus, in alte limbaje de programare gen C/C++, VB.net etc. In nici un caz nu fa prostia sa inveti Pascal sau Fox Pro.

#13
AMpt157B

AMpt157B

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 31.03.2009
se spune ca vladut a facut un program de hack, care a extras dintr-o banca din italia 10000 de euro,cu ajutorul unui program.. Deci acolo e nevoie si retelistica banuiesc si firewall-uri si mult cod ca sa faci asa cu o banca..El in ce a facut programul ala.???banuiesc ca ati auzit de el :P

#14
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 850
  • Înscris: 22.09.2007
N-am auzit, și ce te interesează? Oricum n-o să ajungi ca el în 15 zile sau în 3 luni. Pentru bârfe vezi pe Cafepedia.

Apropo, nenea [nimeni], ce sistem de operare s-a scris în VB? Și realizezi că Microsoft Word există încă de sub ms-dos?

#15
AMpt157B

AMpt157B

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 31.03.2009
Asta ziceam si eu..ca nu vreau un limbaj de programare facut de Microsoft....ci unu care a creat sistemele de operare...nu stiu ce sa mai zic :P
Vreodata poate o sa fac si eu un robot si sa ii scriu un cod in procesor...cu toti algoritmii lui.

#16
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca vrei sa incepi cu programarea, incepe cu C! Lasa robotii, hackereala si alte abureli! La roboti oricum nu ii programezi in C sau ceva de genul!

#17
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

Vizualizare mesajAMpt157B, pe 19th November 2010, 00:20, a scris:

Eu am nevoie sa scriu coduri mici, scripturi pentru retea. conectari de net , ip address, nslookup inteligente care sa poate fi rulate din terminal , fara interfata grafica..
Atunci invata bash.

Cu hecării treaba e mai simpla decat pare: cei mai multi n-au nici cea mai vaga idee de programare si n-au scris in viata lor nici o linie de cod. Nu-i mare filosofie sa incerci parole pana ametesti, poate dai peste un user suficient de fraier care si-a pus parola 1234 :) Dupa care te da la OTV cu catusele la maini si te prezinta ca fiind un hecăr genial, spuma IT-ului romanesc.

#18
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.271
  • Înscris: 02.09.2006
vorba unui mare hecar in viata (bahoi): "sunt hecar.. si am si antivirus"  :deadtongue:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate