Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24941 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1152 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (551 votes [47.54%])

    Percentage of vote: 47.54%

  2. Nu (508 votes [43.83%])

    Percentage of vote: 43.83%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.63%])

    Percentage of vote: 8.63%

Vote Guests cannot vote

#21583
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,267
  • Înscris: 29.12.2006

 horny_hornet, on 21 martie 2023 - 13:00, said:

Voi nu ați reușit să răspundeți satisfăcător în 2300 de ani la paradoxul lui Epicur, deci ce vrei? Pentru mine, intrebarea de bază e: dacă există, de ce se ascunde? Îi e frică de noi?

Da, de asta eu spun oricui: ispitiţi pe Yahwe, cereţi-i dovezi pentru a vedea cât de neputincios e ! Oricum nu poate face nimic !

De fapt interdicţia introdusă de creatorii oricărei religii, de "a nu ispiti pe zei", are tâlcul ei: de a introduce în mentalul colectiv, vreme de generaţii, că nu trebuie să ceară dovezi zeilor deoarece această cerere e ceva rău, e un păcat.


Realitatea este că...e rău, dar rău pentru zeu, deoarece prin ispitirea lui i se dezvălui impotenţa şi....inexistenţa. Această ispitire e cea mai bună dovadă a inexistenţei zeilor.

#21584
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,367
  • Înscris: 26.01.2007

 lupini, on 21 martie 2023 - 14:20, said:

Da, de asta eu spun oricui: ispitiţi pe Yahwe, cereţi-i dovezi pentru a vedea cât de neputincios e !
Oricum nu poate face nimic!

Cum nu? Dar cine face numai rele și e un criminal? Posted Image

 lupini, on 21 martie 2023 - 14:20, said:

Realitatea este că...e rău, dar rău pentru zeu, deoarece prin ispitirea lui i se dezvălui impotenţa şi....inexistenţa.
Cu toate astea banii vin.
Nu e rău pentru reprezentanții zeului.
MULȚI bani frumoși! Posted Image

Iar ateii mor de necaz.
Ar trebui să vă gândiți că dacă nu ar exista chiar nu ar avea de unde să vină atât bănet.

Edited by Sfantul Jakob, 21 March 2023 - 14:32.


#21585
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,530
  • Înscris: 15.10.2020

 Paco_ste1, on 21 martie 2023 - 13:17, said:

Dumnezeu nu te vrea robot. Tu ai liberul arbitru si libertatea de alegere.
În povestea cu Adam și Eva, ei au ales să mănânce din fructul interzis, chiar dacă YHWH interacționa foarte des cu ei, corect? Dacă ei nu au devenit roboți, de ce ar deveni oamenii roboți? Dacă Adam și Eva își pierduseră liberul arbitru prin interacțiunea cu domnul zeu, de ce i-a mai pedepsit? Ce rost are să pedepsești oameni care nu au liber arbitru?

 Sfantul Jakob, on 21 martie 2023 - 13:32, said:

Ce este răul?
Din punctul meu de vedere, lumea ar fi un loc mai bun fără boli. Eu știu că tu consideri că Ebola și SIDA sunt bune, dar nu ți-ar plăcea să dea peste tine o boală din asta.

#21586
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,367
  • Înscris: 26.01.2007

 horny_hornet, on 21 martie 2023 - 15:07, said:

Eu știu că tu consideri că Ebola și SIDA sunt bune
Știi cam cum știi că omul a fost cândva o broscuță simpatică și orăcăitoare :yes:
Eu consider că iubirea și ascultarea de Dumnezeu sunt bune.

 horny_hornet, on 21 martie 2023 - 15:07, said:

Din punctul meu de vedere, lumea ar fi un loc mai bun fără boli.
Și mie când comit rele mi-ar plăcea să nu existe urmări.
Și, din punctul meu de vedere, lumea ar fi un loc mai bun fără să fiu pedepsit.

Dar se pare că nu se poate.
Păcatul are urmări.
Asta e, nu se ține cont de punctele noastre de vedere.

#21587
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,530
  • Înscris: 15.10.2020

 Sfantul Jakob, on 21 martie 2023 - 16:39, said:

Și mie când comit rele mi-ar plăcea să nu existe urmări.
Și, din punctul meu de vedere, lumea ar fi un loc mai bun fără să fiu pedepsit.
Există copii care suferă cumplit de tot felul de boli. Eu nu pot să împac treaba asta cu existența unui zeu înțelept și iubitor care are puterea să facă ceva. Mă bucur că tu poți să le împaci, nu știu cum.

#21588
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 Sfantul Jakob, on 21 martie 2023 - 14:31, said:

Cu toate astea banii vin.
Nu e rău pentru reprezentanții zeului.
MULȚI bani frumoși! Posted Image
Adevărat.
D-aia mințiți de rupeți, să vină banii de la creti creștini.

 horny_hornet, on 21 martie 2023 - 13:00, said:

Voi nu ați reușit să răspundeți satisfăcător în 2300 de ani la paradoxul lui Epicur, deci ce vrei? Pentru mine, intrebarea de bază e: dacă există, de ce se ascunde? Îi e frică de noi?

Ți-a răspuns un pic mai sus ce vrea: bani. Bani mulți.
Nici nu contează dacă există zeul sau nu, ce contează e să zici că există și să încasezi bănuții de la creduli.

Edited by DaculScoril0, 21 March 2023 - 17:40.


#21589
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004
Ne bucurăm că suntem ÎMPREUNĂ în această călătorie spirituală.  


În secțiunea pentru comentarii  puteți să menționați ce v-a vorbit Dumnezeu din textele pe care le-ați citit.    


Atenție: Comentariile care au orice altă temă, în afară de textele biblice din ziua respectivă, nu vor fi acceptate spre publicare!


---------

Ce să le scriu ăstora? 🧐
Că încă nu sunt schizofrenic... cum mi-ar putea vorbi Dumnezeu printr-o carte, Biblia, scrisă de niște imbecili?🙄

#21590
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010

 Sfantul Jakob, on 21 martie 2023 - 16:39, said:


Știi cam cum știi că omul a fost cândva o broscuță simpatică și orăcăitoare :yes:
Dacă ai fi mers la ăia spălați pe creier(penticostali de exemplu), ai ști, că de fapt o existat cândva un bărbos, care o strâns noroi, o pus o oglindă în fața lui, și o făcut o mogâldeață, Io suflat în cor, și așa ar fi apărut omul.
Și când vorbesc de bărbos, nu mă refer la Moș Crăciun. Ăla îi altul. Ca să nu faci confuzie.

Edited by nico99900, 21 March 2023 - 18:20.


#21591
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

 horny_hornet, on 21 martie 2023 - 16:51, said:


Există copii care suferă cumplit de tot felul de boli. Eu nu pot să împac treaba asta cu existența unui zeu înțelept și iubitor care are puterea să facă ceva. Mă bucur că tu poți să le împaci, nu știu cum.
Cand crezi ca viata aceasta e totul, iar omul e lipsit de suflet, desigur ca nu poti sa impaci lucrurile.

#21592
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 06.03.2021
Am mai zis asta, inteligența din spatele naturii este recunoscută de toată lumea științifică și academică... problema care se pune este, dacă această inteligență este produsul sau cauza naturii! 🤔

#21593
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,530
  • Înscris: 15.10.2020

 DanyHiker, on 21 martie 2023 - 19:07, said:

Cand crezi ca viata aceasta e totul, iar omul e lipsit de suflet, desigur ca nu poti sa impaci lucrurile.
Tu ai elimina bolile dacă ai putea?

#21594
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 06.03.2021

 horny_hornet, on 21 martie 2023 - 19:34, said:

Tu ai elimina bolile dacă ai putea?

Tu vezi lucrurile de la nivelul tău, Dumnezeu le vede de la nivelul Lui... în primul rând Dumnezeu nu poate fi acuzat de nimic, singurul lucru care i s-ar putea reproșa, dar nici așa nu este corect, să zicem singura problemă ar fi, Neintervenționismul Divin, adică dacă Dumnezeu există, este etern, infinit, puternic, transcedent și absolut, atunci de ce nu pune capăt odată răului... asta ar putea fi singura problemă!
Însă cred că răspunsul îl regăsim în meditarea la această Ființă Absolută... dacă Dumnezeu este cum l-am descris mai sus, atunci putem avea toată încrederea că destinul nostru este pe mâini bune... chiar dacă nu înțelegem noi anumite aspecte, cred că Ființa Supremă are toată înțelepciunea și maturitatea să rezolve toate problemele umanității...

Pe de altă parte, ce contează dacă aceste probleme se rezolvă în viața noastră sau nu... oricum noi suntem datori cu o moarte, ce contează că Împărăția vine în timpul vieții noastre sau nu... important este să vină odată!

Edited by heartu, 21 March 2023 - 21:55.


#21595
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 horny_hornet, on 20 martie 2023 - 13:00, said:

Din câte știu, singura teorie care explică apariția inteligenței e teoria evoluției. În rest, se presupune că inteligența e ceva etern. Chiar te rog să mă contrazici, preferabil cu exemple
Greșit, Teoria evoluției nu explică apariția vietii ci doar evoluția. Adică faptul că toate viețuitoarele (inclusiv omul) au evoluat (prin selecție naturală) dintr-un strămos comun. Asta pe scurt.
Geneza nu face parte din teoria evoluției.

 heartu, on 20 martie 2023 - 10:43, said:

Știința nu se bazează pe filozofiile grecilor, să fim serioși, chiar dacă unii filozofi au mai intuit anumite realități... știința se bazează pe tehnologie, care este apanajul inginerilor, fizicienilor și inventatorilor.
Pe de altă parte, știința modernă a început cu descoperirile savanților și cercetătorilor iudeo-creștini, nu cu filozofii greci.
Iar dacă te uiți cu atenție pe graficul postat de tine, o să vezi că populația generală are un procent de 95% credincioși și doar 4% atei, iar la oamenii de știință procentul este de 51% credincioși și 41% atei... Posted Image
In marea lui majoritate, evul mediu a fost perioada de traduceri, redescoperire si asimilare a culturilor greaca, araba.

 heartu, on 20 martie 2023 - 17:05, said:

Păi ș'atunci de ce nu s-a dezvoltat știința în timpul lor? A trecut mai bine de două milenii de la filozofii respectivi... De ce a fost nevoie de un Newton, de un Tesla, de un Eistein ca să se pună bazele științei moderne?
Eu nu zic că ipochimenii respectivi n-au avut chiar nicio contribuție, însă nu una semnificativă...

Așa cum am spus mai sus, în marea lui majoritate, evul mediu a fost perioada de traduceri, redescoperire si asimilare a culturilor greaca, araba.
În sec 11-12 noi nu aveam mai nimic, nici măcar un sistem de numerație. Dezvoltarea greoaie a matematicii în Europa medievală era cauzată și de absența unui sistem practic de scriere (precum scrierea arabă). Pătrunderea cifrelor arabe în Europa a întămpinat mari obstacole și a constituit prilejul unor îndelungate dispute între "abaciști" (adepți ai sistemului traditional) și "algoristi" (adepții sistemului nou, arab).
Cruciadele - campanii pentru recucerirea locurilor sfinte - prilejuiesc stabilirea de legături cu cultura arabă musulmana (mai ales în Spania și Sicilia) precum și cu Bizanțul.
După ce Spania este recucerită de mauri, Toledo devine centru cultural de prestigiu. În acest moment încep masivele traduceri din arabă. Principalii actori, călugări precum Ioannes din Sevilla și Gerardo din Cremona care au tradus circa 80 de lucrări clasice din limba arabă. Ambii au lucrat la Toledo.
Englezul Adelard de Bath care, deghizat ca student mahomedan la Cardoba reusește să traducă din limba arabă "Elementele" lui Euclid și "Algebra" lui Al-Horezmi, iar din limbă greacă, opera lui Ptolemeu.
Leonardo da Pisa zis și Fibonacci este pe drept considerat primul mare matematician original al Europei. În numeroasele sale călătorii (Egipt, Siria, Grecia) ia contact cu cultură elena și cea arabă, cultură pe care dorea să o facă cunoscută, după cum însuși spunea, "Neamului meu, al latinilor". Intenția sa este realizată magistral prin cartea "Liber abaci" (Cartea abacului), apărută în 1202. Prin "Liber abaci" se introduc cifrele arabe în intreaga creștinatate (cifre pe care arabii le cunosteau și foloseau de 300 ani).
Aproape tot ce ne-a ramas de la greci, a intrat via arabi.

 DaculScoril0, on 20 martie 2023 - 19:29, said:

Ba s-a dezvoltat, încă foarte bine.
Numai că s-a întâmplat să se răspândească creștinismul timpuriu care a dat înapoi tot progresul făcut de civilizația greco-romană.
Evul Mediu Întunecat și-a dobândit numele pe merit.
De mult istoriografia modernă nu mai consideră ca "întunecate" secolele cuprinse între al IV-lea si al XV-lea. Ceea ce s-a petrecut în acea perioada este istoria unei civilizatii complexe, leaganul multor limbi vorbite astăzi în Europa, al unor instițutii înca existente și al unei spiritualități religioase încă vii.

 heartu, on 20 martie 2023 - 20:06, said:

a. Thales și Pitagora au trăit în secolul al VI-lea î.e.n. iar Arhimede în secolul al III-lea î.e.n., deci de la ei și până la răspândirea creștinismului, care s-a realizat prin secolul I și II e.n., au trecut 7 - 8 secole... acum, care a fost progresul științific și tehnologic al grecilor pe parcusul a aproape un mileniu și cum a reușit creștinismul să dea înapoi acel progres?! Aud?!
Lasă tu evul mediu întunecat, noi vorbim despre progresul științific și tehnologic al grecilor de pe parcursul a multor secole, care ar fi trebuit să se realizeze fără contribuția savanților iudeo-creștini...
Vorbești și tu să te afli în treabă! Posted Image
Am explicat mai sus.

Sumerienii făceau ecuații de gradul IV încă de pe la jumătatea mileniului 3 î.Cr.  Pun pariu că tu nici acum nu le poți rezolva. Posted Image

 heartu, on 20 martie 2023 - 20:28, said:

În fond și la urma urmei, eu sunt creaționist... și chiar nu mă interesează procesul și mecanismele creației sau modul cum a adus Dumnezeu în existență lucrurile, putea să le creeze direct sau să le supună unui lung proces de transformări, ce contează... însă mie personal TE mi se pare o aiureală, totuși dacă cineva mă va face să înțeleg vreodată această teorie, o s-o accept fără să crâcnesc... as simple as that! Posted Image
Creația e una, evoluția e alta.

#21596
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,267
  • Înscris: 29.12.2006

 horny_hornet, on 21 martie 2023 - 19:34, said:

Tu ai elimina bolile dacă ai putea?

O întrebare foarte inteligentă. Posted Image De-astfel de "ispite" le e frică religioşilor.

Însă intuiesc răspunsul, luând în seamă "învăţătura"..."învăţătorului" lor. Asta zice povestea că a spus Isus, "învăţătorul iubitor":


Matei 10:34 "Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia".

Matei 10:35 "Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa".

Matei 10:37 "Cine iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; şi cine iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine".



Iată gândirea "învăţătorului iubitor de oameni": "nu pace ci război", adică moarte şi suferinţă; "nu iubire în familii ci ură între părinţi şi copii".


Iată iubirea cea mincinoasă din care câştigă bani popii şi pastorii. De asta spun eu că religiile sunt ideologii ale urii.

Edited by lupini, 22 March 2023 - 00:04.


#21597
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,519
  • Înscris: 19.03.2022

 lupini, on 21 martie 2023 - 14:20, said:

Da, de asta eu spun oricui: ispitiţi pe Yahwe, cereţi-i dovezi pentru a vedea cât de neputincios e ! Oricum nu poate face nimic !

De fapt interdicţia introdusă de creatorii oricărei religii, de "a nu ispiti pe zei", are tâlcul ei: de a introduce în mentalul colectiv, vreme de generaţii, că nu trebuie să ceară dovezi zeilor deoarece această cerere e ceva rău, e un păcat.


Realitatea este că...e rău, dar rău pentru zeu, deoarece prin ispitirea lui i se dezvălui impotenţa şi....inexistenţa. Această ispitire e cea mai bună dovadă a inexistenţei zeilor.
E gresit inteleasa ideea de ispitire a lui Dumnezeu.
Poti cere fara nici o consecinta dovezi insa sunt situatii cand ispitirea are consecinte asupra ispititorului  findca Dumnezeu nu va interveni, de exemplu unul care vrea sa traverseze autostrada in plin trafic si  are naivitatea ca dumnezeu il va proteja, sau exemplul lui isus cand  era pe streasina templului si avea in gand sa sara ca sa verifice daca Dumnezeu il va proteja.
Deci a nu ispiti pe Dumnezu insemneaza sa nu te bazezi pe faptul ca Dumnezeu ye va proteja.
Chiar si vindecarile isi au rostul lor. Daca ele duc la schimbarea constintei multora atunci minunea va avea loc. Dar nu intotdeauna va interveni.

#21598
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,530
  • Înscris: 15.10.2020

 heartu, on 21 martie 2023 - 21:54, said:

Văd că nu vrei să răspunzi la întrebare, te înțeleg. Îți pun o altă întrebare: dacă ar exista un om care ar avea puterea să vindece un copil bolnav care suferă groaznic, doar pocnind din degete, dar ar refuza să vindece copilul, cum ai descrie acel om? Este el un om bun?

 Megara, on 21 martie 2023 - 22:33, said:

Greșit, Teoria evoluției nu explică apariția vietii ci doar evoluția. Adică faptul că toate viețuitoarele (inclusiv omul) au evoluat (prin selecție naturală) dintr-un strămos comun. Asta pe scurt.
Geneza nu face parte din teoria evoluției.
Eu am zis că evoluția explică apariția inteligenței, nu a vieții. Citește cu mai multă atenție.

Edited by horny_hornet, 22 March 2023 - 08:45.


#21599
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

 horny_hornet, on 21 martie 2023 - 19:34, said:


Tu ai elimina bolile dacă ai putea?
Eu da. Stii de ce? Fiindca sunt om, gandesc ca un om si nu vad mai departe de lungul nasului.
Tu ai elimina saracia daca ai putea?

#21600
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,530
  • Înscris: 15.10.2020

 DanyHiker, on 22 martie 2023 - 08:54, said:

Eu da. Stii de ce? Fiindca sunt om, gandesc ca un om si nu vad mai departe de lungul nasului.
Voi credeți că există acolo sus un zeu atotputernic care ar putea să elimine bolile instant, dar nu vrea, fiindcă doi oameni au mușcat din un fruct interzis cu mii de ani în urmă, deci toți oamenii ar trebui să sufere, fiindcă așa e corect. :)

E cam absurdă povestea asta, nu crezi?

 DanyHiker, on 22 martie 2023 - 08:54, said:

Tu ai elimina saracia daca ai putea?
Sărăcia e ceva relativ. În unele țări a fi sărac înseamnă să nu-ți permiți o mașină. În alte țări a fi sărac înseamnă să nu ai ce mânca.

Aș da de mâncare tuturor vietăților dacă aș putea? Nu știu, probabil că nu. O cățea poate face câte 10 pui de 2x pe an, timp de >10 ani, deci 200 pui într-o viață de câine, din care ar fi ideal să supraviețuiască 2 ca să rămână populația constantă. Deci, 99% din pui ar trebui să moară, mi se pare nebunie totală. Un zeu înțelept și bun nu ar face în veci așa ceva decât dacă scopul ar fi să creeze un fel de infern.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate