Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25633 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1155 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (552 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (510 votes [43.89%])

    Percentage of vote: 43.89%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.61%])

    Percentage of vote: 8.61%

Vote Guests cannot vote

#21565
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,391
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheartu, on 20 martie 2023 - 18:30, said:

pentru o anumită categorie socială, religia este un rău necesar, că dacă n-ar fi ea, oamenii ăia ar lua-o razna... mulți se abțin de la a face răul de frica iadului

Eee, cu asta sunt total în asentimentul tău. Am mai scris eu: religia e o poveste cu personaje fictive, însă e o poveste care face parte din patrimoniul cultural al omenirii. Adevărul e că, pe drumul evolutiv al fiinţei umane, separarea dintre animal şi om s-a făcut odată cu gândirea religioasă, deoarece asta cere o oarecare gândire abstractă.

Pentru unii religia e leac împotriva anxietăţii, a crizelor interioare, a alienării.

Heartu, nu sunt absurd, însă sunt feroce împotriva şarlatanilor, precum popii, predicatorii, imamii, şamanii, care exclusiv pentru bani, spun că personajele fictive din poveştile religioase, sunt reale. Pentru mine asta e o escrocherie pe care o condamn şi împotriva căreia lupt.




View PostPhobos, on 20 martie 2023 - 18:49, said:

Adica poruncile alea sunt sigur ca-s pentru noi, oamenii,

Toate legile sociale sunt pentru oameni. Făcute de oameni pentru oameni.

Doar că în ceea ce numea Auguste Comte ca fiind perioada teologică a societăţii umane, când oamenii erau mai reduşi la...cunoaştere, pentru ca legile să aibă un impact asupra indivizilor, se spunea că legile sunt trimise de zei. De pildă aşa era în cazul Egiptului, unde se propovăduia că Faraonul, considerat semi-zeu, primea legile direct de la fraţii lui zeii cereşti. Şi supuşii îl credeau ! Toţi ! Era să scriu...tonţi. Posted Image

În prezent mai sunt oameni care cred că legile societăţii vin de la zei, dar fiecare cu gândirea lui.

Edited by lupini, 20 March 2023 - 19:01.


#21566
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

View Postheartu, on 20 martie 2023 - 17:05, said:

Păi ș'atunci de ce nu s-a dezvoltat știința în timpul lor?
Ba s-a dezvoltat, încă foarte bine.
Numai că s-a întâmplat să se răspândească creștinismul timpuriu care a dat înapoi tot progresul făcut de civilizația greco-romană.
Evul Mediu Întunecat și-a dobândit numele pe merit.

View Postheartu, on 20 martie 2023 - 17:05, said:

A trecut mai bine de două milenii de la filozofii respectivi... De ce a fost nevoie de un Newton, de un Tesla, de un Eistein ca să se pună bazele științei moderne?

Eu nu zic că ipochimenii respectivi n-au avut chiar nicio contribuție, însă nu una semnificativă...
Tu vorbești serios?

#21567
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 15.10.2020

View PostPhobos, on 20 martie 2023 - 18:49, said:

Acuma, daca o luam asa ad literam, daca D-zeu chiar e Creatorul tuturor fiintelor, chestia cu "bine" sau "rau" nu prea i se aplica si lui, adica vorba aia, poate sa ucida pe cine vrea si nu are nimeni de ce sa-l judece.
Avem și noi vorba aia: eu te-am făcut, eu te omor. Eu nu am fost vreodată de acord cu ea.

#21568
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,831
  • Înscris: 06.03.2021

View PostDaculScoril0, on 20 martie 2023 - 19:29, said:

a. Ba s-a dezvoltat, încã foarte bine.
Numai cã s-a întâmplat sã se rãspândeascã creștinismul timpuriu care a dat înapoi tot progresul fãcut de civilizația greco-romanã.
Evul Mediu Întunecat și-a dobândit numele pe merit.

b. Tu vorbești serios?

a. Thales și Pitagora au trãit în secolul al VI-lea î.e.n. iar Arhimede în secolul al III-lea î.e.n., deci de la ei și pânã la rãspândirea creștinismului, care s-a realizat prin secolul I și II e.n., au trecut 7 - 8 secole... acum, care a fost progresul științific și tehnologic al grecilor pe parcusul a aproape un mileniu și cum a reușit creștinismul sã dea înapoi acel progres?! Aud?!
Lasã tu evul mediu întunecat, noi vorbim despre progresul științific și tehnologic al grecilor de pe parcursul a multor secole, care ar fi trebuit sã se realizeze fãrã contribuția savanților iudeo-creștini...
Vorbești și tu sã te afli în treabã! :no:

b. Daa, vorbesc chiar foarte serios... crezi cã am glume în program cu tine?! :nonobad:

#21569
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 15.10.2020

View Postheartu, on 20 martie 2023 - 17:41, said:

Speciile nu se pot împerechea cu alte specii, nu sunt compatibile și fertile...
Mă bucur că știi definiția speciei. Practic, dacă ar ieși pui fertili, nu ar mai fi specii diferite.

Uneori am senzația că discut cu cei care susțin că Pământul e plat. În țările civilizate, dacă spui că nu accepți evoluția se uită la tine ca și cum ai 4 clase făcute la FF. Până și în SUA, majoritatea oamenilor acceptă evoluția, SUA fiind cam religioasă. Biserica catolică acceptă în mod oficial teoria evoluției. Deci, discuția e cam încheiată, deși există unii mai retrograzi, ca întotdeauna.

Edited by horny_hornet, 20 March 2023 - 20:20.


#21570
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,831
  • Înscris: 06.03.2021

View Posthorny_hornet, on 20 martie 2023 - 20:19, said:

Mã bucur cã știi definiția speciei. Practic, dacã ar ieși pui fertili, nu ar mai fi specii diferite.

Uneori am senzația cã discut cu cei care susțin cã Pãmântul e plat. În țãrile civilizate, dacã spui cã nu accepți evoluția se uitã la tine ca și cum ai 4 clase fãcute la FF. Pânã și în SUA, majoritatea oamenilor acceptã evoluția, SUA fiind cam religioasã. Biserica catolicã acceptã în mod oficial teoria evoluției. Deci, discuția e cam încheiatã, deși existã unii mai retrograzi, ca întotdeauna.

În fond și la urma urmei, eu sunt creaționist... și chiar nu mã intereseazã procesul și mecanismele creației sau modul cum a adus Dumnezeu în existențã lucrurile, putea sã le creeze direct sau sã le supunã unui lung proces de transformãri, ce conteazã... însã mie personal TE mi se pare o aiurealã, totuși dacã cineva mã va face sã înțeleg vreodatã aceastã teorie, o s-o accept fãrã sã crâcnesc... as simple as that! :)

Edited by heartu, 20 March 2023 - 20:32.


#21571
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

View Postheartu, on 20 martie 2023 - 20:06, said:

b. Daa, vorbesc chiar foarte serios... crezi că am glume în program cu tine?! Posted Image
speram să glumești.

#21572
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Eu cred ca exista Dumnezeu. Inainte nu credeam, dar acum cred ca exista. Daca nu exista, nu avea cum sa apara soarele, luna, planetele alea 8, oamenii. Deci, exista Dumnezeu.

#21573
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 26.01.2007

View Postpopadanut1997, on 20 martie 2023 - 21:00, said:

Deci, exista Dumnezeu.
Amin!

View Posthorny_hornet, on 20 martie 2023 - 20:19, said:

În țările civilizate, dacă spui că nu accepți evoluția se uită la tine ca și cum ai 4 clase făcute la FF.
Spiritul de turmă e omniprezent, ai dreptate.
Oamenii reacționează după cum sunt îndoctrinați.

Edited by Sfantul Jakob, 20 March 2023 - 21:41.


#21574
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSfantul Jakob, on 20 martie 2023 - 21:40, said:

Oamenii reacționează după cum sunt îndoctrinați.
Corect.
Biserica cu religia ei are o grămadă de experiență cum să îndoctrineze și cum să profite de pe urma îndoctrinării.
Indiferent care-i biserica și religia.

#21575
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 26.01.2007
Iar ateismul neocomunist multilateral dezvoltat și mai și.
Orele de "ateism științific" din școala românească, bătută de soartă timp de zeci de ani, a lăsat urme adânci asupra unora.

#21576
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 15.10.2020

View Postpopadanut1997, on 20 martie 2023 - 21:00, said:

Eu cred ca exista Dumnezeu. Inainte nu credeam, dar acum cred ca exista. Daca nu exista, nu avea cum sa apara soarele, luna, planetele alea 8, oamenii. Deci, exista Dumnezeu.
După aceeași logică, poți să zici că dacă nu exista mă-sa și tac-su, nu avea cum să apară domnul zeu. :rolleyes:

Realitatea bate logica.

#21577
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSfantul Jakob, on 21 martie 2023 - 06:31, said:

Iar ateismul neocomunist multilateral dezvoltat și mai și.
Attached File  7f96w3.jpg   69.82K   2 downloads

Edited by DaculScoril0, 21 March 2023 - 10:37.


#21578
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 26.01.2007
Parcă cele ateiste n-ar fi răsfumate dincolo de chiștoc... :)

#21579
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 21 martie 2023 - 12:16, said:

Parcă cele ateiste n-ar fi răsfumate dincolo de chiștoc... Posted Image
Voi nu ați reușit să răspundeți satisfăcător în 2300 de ani la paradoxul lui Epicur, deci ce vrei? Pentru mine, intrebarea de bază e: dacă există, de ce se ascunde? Îi e frică de noi?

"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume? Nu poate și nu vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce îl numim Dumnezeu?"

#21580
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,608
  • Înscris: 19.03.2022

View Posthorny_hornet, on 21 martie 2023 - 13:00, said:

Voi nu ați reușit să răspundeți satisfăcător în 2300 de ani la paradoxul lui Epicur, deci ce vrei? Pentru mine, intrebarea de bază e: dacă există, de ce se ascunde? Îi e frică de noi?

"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume? Nu poate și nu vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce îl numim Dumnezeu?"
Dumnezeu nu te vrea robot. Tu ai liberul arbitru si libertatea de alegere.
Epicur nu a inteles chestiile despre libertate.
Acest areal in care tarim acum se vrea ca un fel de selector al indivizilor. Cei care aleg binele fara sa caute rasplata sunt sfintii, cei care aleg binele conditionat de rasplata sunt fatzarnicii, iar cei carora nu le pasa sunt demonicii.
Aici vedem consecintele alegerilor noastre si e o scoala pentru eternitate.
Deci nu te lasa influentat de spusele lui Epicur , omul nu avea capacitate de intelegere a planului divin.

Edited by Paco_ste1, 21 March 2023 - 13:17.


#21581
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 21 martie 2023 - 13:00, said:

Voi nu ați reușit să răspundeți satisfăcător în 2300 de ani la paradoxul lui Epicur, deci ce vrei?
Cum ar putea un om să răspundă inteligent la tâmpenii?

Epicur voia să simtă plăcere când se ardea pe la spate.
A scos o gogoașă, o bâzdâganie fără formă și fără noimă.
Iar tu întrebi de ce nu a răspuns cineva... satisfăcător.

Ce este răul?
Pentru un criminal răul e să intre în pușcărie. Dar pentru familia celui ucis, e bine.
Ce este rău pentru tine e bine pentru altcineva. Dacă Dumnezeu ar opri răul pentru jumătate de planetă ar face rău celeilalte.

Paradoxul lui Epicur este un nonsens evident.
Cum ai putea da un răspuns mulțumitor? Este o o cerință absurdă.

View Posthorny_hornet, on 21 martie 2023 - 13:00, said:

"Atunci de ce mai există rău în lume?"
Cât de stupid să fii să pui o astfel de întrebare?
Păi există oameni pentru care rău e faptul că ție îți merge bine.

Infantilism și prostie?
Răspunsul este NU.
Epicur era rău intenționat.

Interesant e că unii înghit ca pelicanii respectivul paradox.
În cazul unora este infantilism sau prostie.
Iar alții este rea intenție.

Uite că după 2300 ani, în sfârșit, s-a răspuns satisfăcător!

Edited by Sfantul Jakob, 21 March 2023 - 13:30.


#21582
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,391
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPaco_ste1, on 21 martie 2023 - 13:17, said:

Dumnezeu nu te vrea robot. Tu ai liberul arbitru si libertatea de alegere.

În povestea religioasă se spune că Yahwe cunoaşte totul, inclusiv viitorul. Prin urmare, ştia ce va alege omul. Şi de asta îl consider pe Yahwe ca fiind pervers, deoarece ştiind ce va alege, a lăsat răul în lume ca să fie ales. Zeu pervers ! Ar trebui să ia lecţii de la oameni, să vadă ce fac părinţii cu copiii lor, ca să nu păţească nimic.

Zeul pervers judecat pentru sângele vărsat ! Posted Image

Edited by lupini, 21 March 2023 - 14:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate