Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Ingerii lui Satana interpreteaza Scriptura si hulesc ortodoxia!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
437 replies to this topic

#37
negru_galben

negru_galben

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 11.11.2010

 romanashstramosesc, on 17th November 2010, 18:32, said:

daca mergi la mitropolia din iasi o auzi live; asa-i ca nu stiai?  :huh:

 romanashstramosesc, on 17th November 2010, 18:32, said:

La protestanti se asculta ceva asa de frumos?
iti dau si eu un link cu ceva de la protestanti? vrei sa plangi otzara ?

 romanashstramosesc, on 17th November 2010, 18:40, said:

Eu am spus ca Dumnezeu prin Moise a dat cele 10 porunci, iar Iisus a spus sa iubesti pe Dumnezeu cu toata fiinta,  tot sufletul, toata inima,  tot cugetul si trupul, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti.
ma flacau, liderii iudei Il intreaba pe Isus care este cea mai mare porunca din Lege; iar raspunsul lui Isus consta in acele doua porunci; insa ele nu au fost porunci date de Isus in Noul  Testament; cu privire la dragoste, Isus a spus sa iubim aproapele mai mult ca pe noi insine; stiu ca nu te intereseaza versetul, de aceea nici nu ti-l dau.

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 romanashstramosesc, on 17th November 2010, 17:21, said:

tot asa s-a scris si Traditia Apostolica mostenita, transmisa prin viu grai (pentru ca asa se proceda atunci) - pentru ca oamenii sa nu mai adauge nimic.

Maestre, de cand cer ortodocsilor sa-mi dea si mie aceasta Traditie in scris. Vreau si eu Traditia asta de la A la Z.
Desi te contrazici singur, Traditia asta ba s-a scris, ba e pe viu grai. BTW, vad ca te folosesti tot de limba de lemn, as putea sa stiu cum e 'mort grai' ?

#39
negru_galben

negru_galben

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 11.11.2010

 zexelica, on 17th November 2010, 18:41, said:

Cum nici pe cotoroanta sau adventisti ...................................................Asa ca.....ortodocsii cred sfp, adventistii ignora Scriptura in exact acelasi fel si incearca sa-si scape idolul murdar de condamnarea Scripturii prin tertipuri egale.
asa......si ?

#40
romanashstramosesc

romanashstramosesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.10.2010

 overseas, on 17th November 2010, 17:49, said:

Maestre, de cand cer ortodocsilor sa-mi dea si mie aceasta Traditie in scris. Vreau si eu Traditia asta de la A la Z.
Desi te contrazici singur, Traditia asta ba s-a scris, ba e pe viu grai. BTW, vad ca te folosesti tot de limba de lemn, as putea sa stiu cum e 'mort grai' ?

Seria PSB - Parinti si Scriitori Bisericesti
Filocalia
Vietile Sfintilor
Patericul  - aici va edificati legat de traditie scrisa si viu grai
Patericul Egiptean
Sfintii contemporani

Este o literatura vasta, intr-adevar.

Sau gasiti pe internet. Chiar vreti sa repet,  sa va dau din nou cele 14 link-uri de pe topicul celalalt ( Sfintii Parinti ai Bisericii) pentru Kruger?

#41
negru_galben

negru_galben

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 11.11.2010

 overseas, on 17th November 2010, 18:49, said:

Maestre, de cand cer ortodocsilor sa-mi dea si mie aceasta Traditie in scris. Vreau si eu Traditia asta de la A la Z.
Desi te contrazici singur, Traditia asta ba s-a scris, ba e pe viu grai. BTW, vad ca te folosesti tot de limba de lemn, as putea sa stiu cum e 'mort grai' ?
traditia consta si in literatura (scrisa) si in oratorie de moment, adica ce-i pica fisa lu nenea popa aia tre sa spuna si tu sa executi: citesti scrierile lor, aprinzi lumanari, faci 30 de matanii, 60 de inchinaciuni, 10 ture de manastire in picioare, 3 in genunchi, 100 metri garduri cu pietre in buzunare si alte canoane.....

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Spui una (ca ar exista o chestiune numita 'sfanta Traditie'), iar cand te rog sa pui Traditia pe masa, incepi cu propaganda.
Deci:
1. Tu ai o bibliografie, nu o Traditie coerenta si clara.
2. Daca pui 3 popi independent in fata acelei bibliografii, nu vor intelege aceleasi lucruri din ea.
3. Parca Traditia continea invataturile orale ale apostolilor, nu ? Pe cand bibliografia ta e foaaaarte vasta si se intinde pe muuuulte subiecte...

Macar catolicii au rezolvat-o la modul public si dur cu notiunea de magisteriu. Ortodocsii practica 'magisteriul' de tip catolic fara sa stie.

#43
romanashstramosesc

romanashstramosesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.10.2010

 overseas, on 17th November 2010, 18:02, said:

Spui una (ca ar exista o chestiune numita 'sfanta Traditie'), iar cand te rog sa pui Traditia pe masa, incepi cu propaganda.
Deci:
1. Tu ai o bibliografie, nu o Traditie coerenta si clara.
2. Daca pui 3 popi independent in fata acelei bibliografii, nu vor intelege aceleasi lucruri din ea.
3. Parca Traditia continea invataturile orale ale apostolilor, nu ? Pe cand bibliografia ta e foaaaarte vasta si se intinde pe muuuulte subiecte...

Macar catolicii au rezolvat-o la modul public si dur cu notiunea de magisteriu. Ortodocsii practica 'magisteriul' de tip catolic fara sa stie.

Imi cereti ceva si cand va ofer tot nu e bine.
Va plangeti ca Traditia nu contine nimic scris, iar cand va dau carti, spuneti ca trebuia sa fie orala.

Oare nu v-am explicat ca ceea ce a fost transmis verbal a fost pus in scris, pentru a nu se mai adauga nimic?
La fel s-a procedat si cu Sfanta Scriptura.

E adevarat ca este vasta.
Dar nu puteti combate ortodoxia fara sa cunoasteti Izvoarele, Sursele.
Desi nu cred ca nu le-ati studiat, altfel nu cred ca va apucati sa combateti. Sper!

Va iau de buna credinta. Puteti incepe cu topicul pe care l-am postat initial despre Sfintii Parinti.
Incepeti macar cu ceea ce este acolol. Probabil ca nu reprezinta nici 1% din literatura patristica dogmatica si teologica.
Dar este un inceput. Sunt scrieri bazate pe Sfanta Scriptura, nu pe filozofie.

Aici veti gasi de ce ortodocsii se inchina la icoane, la Sfinti, au Sfinte Taine in Biserica si se savarsesc minuni.
Toate astea pe care le combateti in necunostinta de cauza.

Pentru cei care nu au timp sa citeasca o bogata literatura crestina, sunt de ajuns cateheze primare - se adreseaza oamenilor simpli, se foloseste un limbaj accesibil oricui.
Erau niste cateheze foarte bune ale Parintelui Ioan pe care le-am citit in care se explica ortodoxia de la A la Z, precum si toate ereziile protestante, luate fiecare in parte pe baza Sfintei Scripturi.
Nu am gasit-o pe net. Cu prima ocazie incerc sa o transfer aici.

Am gasit ceva, nu am pretentia ca este cea mai completa - am cautat cu google.
multe cateheze sunt catolice.

http://www.scribd.co...hetica-ortodoxa

#44
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 romanashstramosesc, on 17th November 2010, 20:56, said:

Imi cereti ceva si cand va ofer tot nu e bine.
Va plangeti ca Traditia nu contine nimic scris, iar cand va dau carti, spuneti ca trebuia sa fie orala.

Oare nu v-am explicat ca ceea ce a fost transmis verbal a fost pus in scris, pentru a nu se mai adauga nimic?
La fel s-a procedat si cu Sfanta Scriptura.

E adevarat ca este vasta.
Dar nu puteti combate ortodoxia fara sa cunoasteti Izvoarele, Sursele.
Desi nu cred ca nu le-ati studiat, altfel nu cred ca va apucati sa combateti. Sper!

Va iau de buna credinta. Puteti incepe cu topicul pe care l-am postat initial despre Sfintii Parinti.
Incepeti macar cu ceea ce este acolol. Probabil ca nu reprezinta nici 1% din literatura patristica dogmatica si teologica.
Dar este un inceput. Sunt scrieri bazate pe Sfanta Scriptura, nu pe filozofie.

Aici veti gasi de ce ortodocsii se inchina la icoane, la Sfinti, au Sfinte Taine in Biserica si se savarsesc minuni.
Toate astea pe care le combateti in necunostinta de cauza.

Pentru cei care nu au timp sa citeasca o bogata literatura crestina, sunt de ajuns cateheze primare - se adreseaza oamenilor simpli, se foloseste un limbaj accesibil oricui.
Erau niste cateheze foarte bune ale Parintelui Ioan pe care le-am citit in care se explica ortodoxia de la A la Z, precum si toate ereziile protestante, luate fiecare in parte pe baza Sfintei Scripturi.
Nu am gasit-o pe net. Cu prima ocazie incerc sa o transfer aici.

Am gasit ceva, nu am pretentia ca este cea mai completa - am cautat cu google.
multe cateheze sunt catolice.

http://www.scribd.co...hetica-ortodoxa

Ok stramoșule, vad ca tot o tii cu Traditia si ca ea a fost inspirata de Duhul Sfant...atunci raspunde-mi si mie la o intrebare, te rog:

E corect ca o invatatura a Sfintei Traditii Ortodoxe sa contrazica Biblia?  Da sau Nu.

Edited by kruger, 17 November 2010 - 21:52.


#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 romanashstramosesc, on 17th November 2010, 20:56, said:

Imi cereti ceva si cand va ofer tot nu e bine.
Va plangeti ca Traditia nu contine nimic scris, iar cand va dau carti, spuneti ca trebuia sa fie orala.

Oare nu v-am explicat ca ceea ce a fost transmis verbal a fost pus in scris, pentru a nu se mai adauga nimic?

Nu mestere, tu ai zis doua chestii contradictorii.
Te juri pe rosu ca Parintii au scris ce li s-a transmis verbal de la Apostoli ? Si ce facem cand 2 parinti au pareri diferite despre un subiect ? Inseamna ca Traditia a fost transmisa gresit ? Ciine decide care din 2 parinti are dreptate ? Si ce ne facem cu acele scrieri ale Parintilor care expun in mod evident comentarii sau opinii personale !? Daca ei consemnau Traditia in scris, ar fi notat 'dupa cum am primit de la inaintasii nostri etc'.
Te vad fara mare cultura biblica, dar cu un talent inascut si cu mare dorinta de manipulare.

Edited by overseas, 17 November 2010 - 22:25.


#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 negru_galben, on 17th November 2010, 17:51, said:

asa......si ?
Ca sa intelegi de ce sunt ei ca si adventistii, de aia. Numai ca adventistii ignora unde scrie ca femaia trebuie sa taca in biserica, iar ortodocsii altele.

#47
negru_galben

negru_galben

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 11.11.2010

 romanashstramosesc, on 17th November 2010, 20:56, said:

Aici veti gasi de ce ortodocsii se inchina la icoane, la Sfinti,
iti zic eu de ce se inchina la icoane, nu mai cauta; i-auzi..... biblic, tehnic, negru pe alb.

Matei 13:

"13. De aceea le vorbesc în pilde, pentru că ei, măcar că văd, nu văd, și măcar că aud, nu aud, nici nu înțeleg.
14. Și cu privire la ei se împlinește prorocia lui Isaia, care zice: ,Veți auzi cu urechile voastre, și nu veți înțelege; veți privi cu ochii voștri, și nu veți vedea.
15. Căci inima acestui popor s-a împietrit; au ajuns tari de urechi, și-au închis ochii, ca nu cumva să vadă cu ochii, să audă cu urechile, să înțeleagă cu inima, să se întoarcă la Dumnezeu, și să-i vindec.?"

 zexelica, on 18th November 2010, 00:40, said:

Ca sa intelegi de ce sunt ei ca si adventistii, de aia. Numai ca adventistii ignora unde scrie ca femaia trebuie sa taca in biserica, iar ortodocsii altele.
si de ce vrei sa-i subliniezi pe adventisti ? :)

 romanashstramosesc, on 17th November 2010, 20:56, said:

Erau niste cateheze foarte bune ale Parintelui Ioan pe care le-am citit in care se explica ortodoxia de la A la Z, precum si toate ereziile protestante, luate fiecare in parte pe baza Sfintei Scripturi.
Nu am gasit-o pe net. Cu prima ocazie incerc sa o transfer aici.
eu zic cand o gasesti sa o pui pe Dunare sau pe cel mai apropiat rau care duce in Dunare.

Edited by negru_galben, 18 November 2010 - 00:54.


#48
romanashstramosesc

romanashstramosesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.10.2010

 overseas, on 17th November 2010, 18:02, said:

Daca pui 3 popi independent in fata acelei bibliografii, nu vor intelege aceleasi lucruri din ea.

Daca pui mai multi sectari sa comenteze Biblia, se contrazic intre ei pe Scriptura :D
Cate capete, atatea idei, atatea secte. De asta Sfintii Parinti ne-au lasat cum sa privim Sfanta Scriptura ca sa nu ratacim, cum faceti voi si sa cadem in NENUMARATE erezii!


 kruger, on 17th November 2010, 21:50, said:

E corect ca o invatatura a Sfintei Traditii Ortodoxe sa contrazica Biblia?  Da sau Nu.

Sfanta Traditie Ortodoxa are izvorul in Sfanta Scriptura. Cum sa o contrazica? Normal ca NU.
Dar nu ma mira intrebarea dvs, pentru ca nu stiti ce inseamna Sfanta Traditie.
Ceea ce e de-a dreptul o dovada de incapatanare e ca nici nu vreti sa va informati, sa studiati ce este Sfanta Traditie.
Ci doar va dati cu parerea despre ceea ce nu cunoasteti - No comment!

 overseas, on 17th November 2010, 22:25, said:

Nu mestere, tu ai zis doua chestii contradictorii.
Te juri pe rosu ca Parintii au scris ce li s-a transmis verbal de la Apostoli ? Si ce facem cand 2 parinti au pareri diferite despre un subiect ? Inseamna ca Traditia a fost transmisa gresit ? Ciine decide care din 2 parinti are dreptate ? Si ce ne facem cu acele scrieri ale Parintilor care expun in mod evident comentarii sau opinii personale !? Daca ei consemnau Traditia in scris, ar fi notat 'dupa cum am primit de la inaintasii nostri etc'.
Te vad fara mare cultura biblica, dar cu un talent inascut si cu mare dorinta de manipulare.

Stimabile, de la Apostoli si pana cand s-au infiintat primele Biserici cum s-a transmis Traditia? Te juri tu pe rosu ca s-a pastrat intocmai?
Dar te juri tu pe toate culorile curcurbeului ca protestantismul a preluat traditia de la Apostoli? Daca da, cum?
Te mai juri tu ca Biblia dumitale e cea care s-a scris atunci? Stii dumneata cum se face o traducere.?
Care este gradul de acuratete maxim al unei traduceri?
Stii cate sensuri poate sa aiba un anume cuvant in ebraica?

Personal, cred ca Sfantul Apostol Andrei a transmis in forma autentica poporului roman crestinismul, care l-a pastrat cu SFINTENIE.
Dati-mi voie sa nu cred ca Apostolii au transmis crestinismul sau Biblia protestantilor.

mai schimbati dioptriile de la ochelarii de cal. poate ca asa reusiti sa mai vedeti si altceva decat propriile ineptii.

Sfintii Parinti au manipulat? daca tot ma vedeti pe mine mare manipulator.
De unde sa stiti? Ca nici nu i-ati citit. Si mai spuneti ca s-au contrazis.  :nonobad:
Ce discutii sa putem avea deci cu voi !?
Ca si in cazul celorlalti, m-am convins - nu sunteti de buna credinta. Nu cautati sincer Adevarul. Si din aceasta cauza nu puteti fi obiectiv.

 negru_galben, on 18th November 2010, 00:56, said:

iti zic eu de ce se inchina la icoane, nu mai cauta; i-auzi..... biblic, tehnic, negru pe alb.

Matei 13:

"13. De aceea le vorbesc în pilde, pentru că ei, măcar că văd, nu văd, și măcar că aud, nu aud, nici nu înțeleg.
14. Și cu privire la ei se împlinește prorocia lui Isaia, care zice: ,Veți auzi cu urechile voastre, și nu veți înțelege; veți privi cu ochii voștri, și nu veți vedea.
15. Căci inima acestui popor s-a împietrit; au ajuns tari de urechi, și-au închis ochii, ca nu cumva să vadă cu ochii, să audă cu urechile, să înțeleagă cu inima, să se întoarcă la Dumnezeu, și să-i vindec.?"

eu zic cand o gasesti sa o pui pe Dunare sau pe cel mai apropiat rau care duce in Dunare.

nu prea ai somn, nu? te cam arde!

ce legatura o avea inchinatul la icoane cu ce ai citat tu, numai tu stii
cel putin zexe si kruger au dat citate care se refereau la ikona, dar tu... - ce ai pus tu se poate aplica si voua din punctul noastru de vedere.


Cand veti studia IN PROFUNZIME Scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii va mai puteti da, cat de cat, cu parerea despre ortodoxie.

Daca imi veti demonstra ca cel a carui invatatura, Sfantul Ioan Gura de Aur, care  rezista de aproximativ 2000 de ani, nu e valabila, mai discutam.
Daca imi veti arata unde a gresit Sfantul Vasile cel Mare in Hexaemeron, la fel. Dar, la Hexaemeron chiar s-ar putea sa va rupeti gatul !


Dar nu mai faceti cu scrierile Sfintilor Parinti cum faceti si cu Biblia si cu comentariile mele de exemplu: nu mai desprindeti din context anumite fraze pe care credeti ca le puteti denigra, ironiza.
Asta doar pentru faptul ca va este lene sa cititi!

Scumpi domni, cititi un Parinte contemporan : Cartea Facerii - Parintele Serafim Rose.
Cititi macar: Sfantul Grigorie Palama - despre energiile necreate si Dogma PreaSfinteiTreimi
Sfantul Grigorie de Nyss - Scrieri Alese
Cititi Sfantul Maxim Marturisitorul - cele 400 de capete despre Dragoste din Filocalie
Sfantul Simeon Noul Teolog - Despre iubirea lui Dumnezeu care sminteste !
Cititi Sfantul Grigorie de Nazianz, Sf. Chiril al Alexandriei, Sf. Isaac Sirul etc etc etc.

CITITI! CITITI! CITITI!
Nu va privati de cunoasterea fundamentelor crestininsmului: Sfanta Scriptura (asta spuneti ca o aveti), Sfintii Parinti (nu ii cititi si nici nu vreti sa o faceti).

Daca dvs. imi veti dovedi, ca dupa ce ati studiat integral si in mod profund (nu superficial cum o faceti pe forum) Scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii si le veti demonstra ca fiind neadevaruri, eu imi recunosc infrangerea.
Ceea ce este imposibil, pentru ca nu puteti sa ingenuncheati Duhul Sfant care S-a aflat in scrierile acestor Sfinti Parinti..
Adevarul nu ingenuncheaza in fata minciunii!

Protestantismul de sute de ani nu numai ca isi recunoaste inferioritatea, dar fuge de izvoarele ortodoxiei. La fel cum fuge dracul de tamaie!
Si incearca sa ii prinda in plasa doar pe cei mai putin informati sau neziditi sufleteste in credinta in Dumnezeu.

Renuntati la ideile preconcepute cum ca Sfintii Bisericii au contrazis Biblia. Dupa ce ii veti citi va veti da seama ce enormitati sustineati inainte !!!

Asa ca pana la proba contrara... (daca vreti va dau o perioada de timp - dar sa nu spuneti ca ati citit in perioada scurta intre doua postari pe forum ca nu va cred sa va informati).
Acum traim in era cunoasterii, a informatiei, deci nu ar trebui sa va fie atat de greu sa va informati.
Pentru ca am vazut ca si daca vi le furnizam (de buna credinta) refuzati, dar incepeti sa postati la misto...crestineste!

Apoi putem avea o discutie.
Pana atunci se potriveste foarte bine ceea ce am scris in mesajul initial al acestui topic legat de sectari.
Exact atitudinea pe care o demascam la sectari in mesaj si care constituie o greseala in dialogul cu ortodocsii, tot cu acea atitudine continuati :D
Nu va puteti da seama de greseala.

Intunericul voalului de peste minte nu va lasa sa va deschideti mintea spre noi orizonturi ale cunoasterii.
Preferati sa ramaneti inchisi. Voi va sunteti suficienti voua insiva! Voi sunteti Dumnezeu pe Pamant, fiecare dintre voi, asa cum este Papa la catolici.

Ca atare, dialogul nu noi nu va putea duce niciodata la ceva folositor, pana nu va veti smeri sufletele voastre.
Intre timp, cuvintele voastre va vor osandi pe voi !!!

Chiar si dupa ce veti studia la nivel mental Sfintii Parinti (ca voi asa studiati si Sfanta Scriptura - doar mental, numai litera, nu duhul va intereseaza) tot nu puteti valida practica ortodoxa a trairilor in duh. Se numeste duhovniceasca in ortodoxie, fyi.

Inca o data : Teorie peste teorie, dar practica valideaza.
Uitati-va la FAPTELE SFINTILOR.

In continuare, va iau de buna credinta, in ciuda iubirii de galcevi, ironii, contradictii pe forum (Ortodoxia ne invata sa ne iubim si vrajmasii, cu atat mai mult pe cei care ne contrazic!) si  sunt dispus sa va acord ce perioada de timp doriti!

Dupa care putem avea o discutie folositoare atat pentru ambele parti cat si pentru terti!

Va dau ca bonus 2 carti recente, foarte interesante:
1. "Zeul Tolerantei" si descrestinarea crestinismului, aparuta la Editura Christiana - poate fi citita lejer si de un ortodox si de un protestant sau catolic.
Sunt abordate teme contemporane de politica, economie, stiinta, masonerie, religii orientale, ezoterism, ecumenism din prisma crestina, precum si cauzele lipsei de credinta in Dumnezeu in societatea laica actuala. Este interesanta pentru orice crestin.
2. Parintele Savatie Bastovoi - Diavolul este corect politic. E o carte care se citeste intr-o dupa amiaza. Este de actualitate, abordeaza teme foarte interesante.
Chiar as dori sa stiu parerea oricui a citit aceasta carte.
Apropo, se vorbeste acolo si de forum-isti si impatimiti de blog-uri. Cartea e scrisa intr-un stil frumos, dar inca o data, o carte accesibila ca limbaj oricui: ateu sau credincios.

De acum, o sa ignor mesaje scrise la misto sau citate interpretate de sectari.
Astept ceva mai profund, mai valoros.

Poruncă nouă dau vouă:
Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.   (Ioan 13,34)

Edited by romanashstramosesc, 18 November 2010 - 10:07.


#49
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 overseas, on 17th November 2010, 23:25, said:

Nu mestere, tu ai zis doua chestii contradictorii.
Te juri pe rosu ca Parintii au scris ce li s-a transmis verbal de la Apostoli ? Si ce facem cand 2 parinti au pareri diferite despre un subiect ? Inseamna ca Traditia a fost transmisa gresit ? Ciine decide care din 2 parinti are dreptate ? Si ce ne facem cu acele scrieri ale Parintilor care expun in mod evident comentarii sau opinii personale !? Daca ei consemnau Traditia in scris, ar fi notat 'dupa cum am primit de la inaintasii nostri etc'.
Te vad fara mare cultura biblica, dar cu un talent inascut si cu mare dorinta de manipulare.

Sfantul Irineu al Lyonului si Clement Alexandrinul aveau idei diferite in ceea ce priveste interpretarea sexualitatii , de pilda. insa, paradoxal, practica lor crestina era identica. spre exemplu , asceza. Traditia reprezinta in fapt un anumit mod de a vietui , considerat de noi ca fiind cel mai apropiat de cel al Apostolilor si al lui Hristos insusi. Traditia este vie, se rescrie cu fiecare crestin care vietuieste in Hristos. Scrierile Sfintilor Parinti nu fac decat sa reflecte acest mod de a vietui. Traditia este, daca vrei, interpretarea practica a Bibliei. Adevarul nu se stabileste , asa cum vrea zexelica, pe baza interliniarei, ci pe baza modului de a trai. acela reprezinta proba de foc. daca reusesti printr-o anumita practica sa iti curatesti mintea si trupul de tot felul de pacate cu care sunt asaltate, atunci interpretarea ta este buna. daca nu, nu. e simplu!

Edited by robinake, 18 November 2010 - 10:52.


#50
negru_galben

negru_galben

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 11.11.2010

 romanashstramosesc, on 18th November 2010, 10:59, said:

Sfanta Traditie Ortodoxa are izvorul in Sfanta Scriptura. Cum sa o contrazica? Normal ca NU.
parca altul zicea ca Sfanta Scriptura isi are izvorul in sfanta traditie, dat fiind ca e doar o parte din sfanta traditie. capul si parerea, capul si parerea, capul si parerea si tot asa.

#51
romanashstramosesc

romanashstramosesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.10.2010

 negru_galben, on 18th November 2010, 12:37, said:

parca altul zicea ca Sfanta Scriptura isi are izvorul in sfanta traditie, dat fiind ca e doar o parte din sfanta traditie. capul si parerea, capul si parerea, capul si parerea si tot asa.

Confundati Traditia pre-Scripturistica cu Sfanta Traditie crestina izvorata din raspandirea Evangheliei.
Chiar si in Vechiul Testament a fost o impletire intre Scriptura si Traditie.

Scriptura este Traditia scrisa !
Traditia este Scriptura pusa in practica!

Nu va mai jucati jocul: Oul sau gaina? ca nu merge.

#52
negru_galben

negru_galben

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 11.11.2010

 romanashstramosesc, on 18th November 2010, 10:59, said:

Daca dvs. imi veti dovedi, ca dupa ce ati studiat integral si in mod profund (nu superficial cum o faceti pe forum) Scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii si le veti demonstra ca fiind neadevaruri, eu imi recunosc infrangerea.
Ceea ce este imposibil, pentru ca nu puteti sa ingenuncheati Duhul Sfant care S-a aflat in scrierile acestor Sfinti Parinti..
numai "Mantuirea pacatosilor" daca o citeai ai fi vazut cum se contrazice un singur popa de nu-i vine sa creada nici lui. cata putere de antiteza si antagonie intr-un singur creier......si cata capacitate de autodegradare poate sa aiba un om, numai in cartea asta gasesti......se ameteste singur in filozofia lui de nu stii unde-i inceputul si mijlocul cartii; opere mult mai valoroase au fost scrise de Platon decat de mos Agapie. alea au ramas in picioare in istorie pe cand de mos agapie n-ati auzit nici macar voi, toti ortodocsii. mai multa inteligenta am gasit la ateul Nietsche decat la oricare din popii tai si multi din ei la un loc. stai jos si bucura-te mai departe.

 romanashstramosesc, on 18th November 2010, 10:59, said:

Adevarul nu ingenuncheaza in fata minciunii!
pai nici eu nu ingenunchez in fata popii sau icoanelor. ma bucur ca esti de acord. :lol:

 romanashstramosesc, on 18th November 2010, 10:59, said:

cel putin zexe si kruger au dat citate care se refereau la ikona, dar tu... - ce ai pus tu se poate aplica si voua din punctul noastru de vedere.
si cate din versetele lui zexelica si kruger le-ai crezut? nici unul. eu v-am explicat "spovedania" biblica la toti ortodocsii si n-ati contestat nici unul nimic; la contestatii te-am invitat si pe tine, bigot epistemologic autoparaclet ce stii doar sa dai din clantza. ai tacut ca porcul in cucuruz. de aia nu-ti mai dau versete si ti-am facut numai o dedicatie. intelegi tu...casca goala?

 romanashstramosesc, on 18th November 2010, 13:44, said:

Confundati Traditia pre-Scripturistica cu Sfanta Traditie crestina izvorata din raspandirea Evangheliei.
Chiar si in Vechiul Testament a fost o impletire intre Scriptura si Traditie.

Scriptura este Traditia scrisa !
Traditia este Scriptura pusa in practica!
hai ma zbori !

 romanashstramosesc, on 18th November 2010, 10:59, said:

nu prea ai somn, nu? te cam arde!
in unele locuri soarele apune mai tarziu; nici asta nu te-a invatat sfanta traditie.

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 robinake, on 18th November 2010, 10:46, said:

Sfantul Irineu al Lyonului si Clement Alexandrinul aveau idei diferite in ceea ce priveste interpretarea sexualitatii , de pilda. insa, paradoxal, practica lor crestina era identica. spre exemplu , asceza. Traditia reprezinta in fapt un anumit mod de a vietui , considerat de noi ca fiind cel mai apropiat de cel al Apostolilor si al lui Hristos insusi. Traditia este vie, se rescrie cu fiecare crestin care vietuieste in Hristos. Scrierile Sfintilor Parinti nu fac decat sa reflecte acest mod de a vietui. Traditia este, daca vrei, interpretarea practica a Bibliei. Adevarul nu se stabileste , asa cum vrea zexelica, pe baza interliniarei, ci pe baza modului de a trai. acela reprezinta proba de foc. daca reusesti printr-o anumita practica sa iti curatesti mintea si trupul de tot felul de pacate cu care sunt asaltate, atunci interpretarea ta este buna. daca nu, nu. e simplu!

Eu cred ca Traditia voastra e prea vie  :naughty:  deja a devenit salbatica si a scapat de sub control.
Cei care au trebuit sa ia pozitie clara privind Traditia sunt catolicii, din cauza controverselor cu protestantii. Ei au ajuns la solutia 'magisteriului' care. desi gresita (IMHO) macar este clar exprimata.
Ortodoxia a ramas la faza de poezie devotionala pretins mistic-exaltata. De fapt, testul final al corectitudinii doctrinare in ortodoxie este supunerea fata de ierarhia bisericeasca si nimic altceva.

#54
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 overseas, on 18th November 2010, 13:39, said:

Eu cred ca Traditia voastra e prea vie  :naughty:  deja a devenit salbatica si a scapat de sub control.
Cei care au trebuit sa ia pozitie clara privind Traditia sunt catolicii, din cauza controverselor cu protestantii. Ei au ajuns la solutia 'magisteriului' care. desi gresita (IMHO) macar este clar exprimata.
Ortodoxia a ramas la faza de poezie devotionala pretins mistic-exaltata. De fapt, testul final al corectitudinii doctrinare in ortodoxie este supunerea fata de ierarhia bisericeasca si nimic altceva.

pe cine crezi ca intereseaza ce crezi tu? important e daca dogma la care ai aderat te ajuta sa fii o fiinta coerenta cu modul de viata a lui Hristos. daca da, atrunci ai nimerit-o. spor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate