Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Curent electric alternativ

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Producerea unui curent alternativ se poate face dupa urmatoarea schema: http://en.wikipedia....lternator_1.svg
Permanent prin cele doua fire am curent, ba + pe unul si - pe celalat si invers. E ok.

Pentru curentul alternativ trifazic putem avea: http://en.wikipedia....ntary_6wire.jpg
sau cu 3 fire: http://en.wikipedia....ntary_3wire.jpg
Suma tensiunilor pe toate firele e zero.
Unde e acel fir nul ? Vreau o schema prin care sa vad si firul respectiv.

Edited by neagu_laurentiu, 04 November 2010 - 13:18.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Poate lipsi intr-un sistem echilibrat (curentii de pe faze egali).
Daca vrei, curentul care "iese" de pe o faza se "intoarce" in mod egal prin celelalte doua faze.

Edited by SuperDuper, 04 November 2010 - 14:22.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Si cum ajung la o schema din cele 3 fire la 2 ce am la priza eu (faza si nul) ?

Edited by neagu_laurentiu, 04 November 2010 - 14:31.


#4
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
nu ai 3 fire, ci 3 bobine, una pt fiecare faza. indiferent daca e vorba de un generator, motor electric sau transformator, cele 3 bobine se pot lega intre ele in stea sau in triunghi. in stea, un capat al fiecarei bobine se leaga impreuna, acest punct fiind nulul. in acest caz, la tine acasa, intre acel nul si celelalte capete ale bobinelor, vei avea 220v, intre 2 bobine diferite vei avea 380 volti, datorita defazajului.
in cazul legarii bobinelor in triunghi, nu mai ai ai nul, bobinele sunt "inseriate". adica, fiecare din cele 3 bobine e latura unui triunghi, intre 2 varfuri ale triunghiului vei avea 380 volti, nu ai nul, deci nu poti scoate 220v. asta, teoretic, pt ca instalatia e facuta in stea, sa ai si nul, sa poti scoate si 380v, si 220,dupa nevoi, doar motoarele electrice, adica consumatorii, se leaga in stea sau triunghi.

#5
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postneagu_laurentiu, on 4th November 2010, 14:30, said:

Si cum ajung la o schema din cele 3 fire la 2 ce am la priza eu (faza si nul) ?
Nu se poate. Ai un sistem trifazat la care nulul este izolat si inaccesibil. Poti doar conecta consumatorul monofazat intre doua faze cu conditia ca tensiunile sa corespunda. Respectiv poti modifica generatorul si sa legi un fir de punctul comun al celor 3 infasurari care devine nul.
Poti din schema cu 6 fire unde ai 3 faze independente, din punct de vedere al legaturilor (sarmelor). Aici cate un capat al celor 3 infasurari vin legate impreuna si formeaza nulul.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postneagu_laurentiu, on 4th November 2010, 08:30, said:

Si cum ajung la o schema din cele 3 fire la 2 ce am la priza eu (faza si nul) ?
Transformatoare delta-star (triunghi-stea). Curentul este produs la 10kV, este transportat la 400/220/110/20/6kV, la priza ajunge dupa multe transformari...
http://www.allaboutc.../chpt_10/6.html

Edited by SuperDuper, 04 November 2010 - 15:13.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Am inteles. Multumesc !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate