Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1153 replies to this topic

#883
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005

View Postadip1962, on 22 iulie 2022 - 13:18, said:

Germersdorf am avut, mi-au placut fructele lui. Din pacate, l-a omorat ploaia.
De Donissen am auzit aici. Din pacate este gaben si nu-mi place culoarea... orice gust ar avea si oricat de bun ar fi. Asa-i cu piticii aia multi din cap! Poate mai incolo...
Van sa fie!
Dau comanda, cel tarziu miercuri e in pamant in locul Stellei. Cu ceva iarba din portaltoi nu pot spune ca am avut un pom acolo...
Multumesc.
Tu nu te potolești cu ghivecele alea?
Stai bre ușor.
As fi zis altfel, dacă a dat din portaltoi sa îl ajuți cât poți, bagi un mugure și aia e.
Plângând altul riști sa pățești ca și cu asta.
Chiar și la ghiveci, nu e sigur.


#884
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004

View Postadip1962, on 22 iulie 2022 - 16:14, said:

Cotzi, unde ai comandat?

La Afumati la prietenul tau :)

#885
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
De parca ai și avea multe alte variante

#886
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am anulat tot la Roman.
Pomii la Roman costa intre 20 si 40 de lei/buc. La Mitreni costa intre 30 si 50 lei. Pana acum am comparat pomi la ghiveci intre 50 si 90 de lei.
Diferenta nu e atat de mare, iar pomii la ghiveci au numai avantaje. Asa ca de acum incolo, cumpar numai la ghiveci. Nu a trecut o saptamana de cand am plantat un nuc Serr.
Asa ca nu mai pierd timpul asteptand pepinierele.

#887
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Post edit.
Acum am vazut... scuze.
Padre, nu mi-am luat nicio teapa cu pomii la ghiveci. Toti arata perfect si au cresteri noi in maxim o luna de la plantare. Spre ex. un Packhams Triumph, cumparat in februarie de la Mitreni, inca nu are nicio crestere noua. E verde, traieste, dar nu creste. Este singurul pom din livada in aceasta situatie...
Revenind, majoritatea pomilor la ghiveci mi i-am ales singur. Singurul lucru care poate este incert este portaltoiul. De regula, intreb inainte de a comanda si daca imi convine atunci cumpar. Asa ca da, continui cu ghivecele. Deci in ultima perioada au fost inlocuite cu saci de plastic...
Pentru ca am si intrebat, sa sti ca pomii la ghivece pe care i-am comparat sunt de provenienta Ciumbrud (majoritatea - vanduti prin Gardenis), Patruagro, Sanatatea din Plante. Anul asta am ajutat economia romaneasca...

Edited by adip1962, 23 July 2022 - 07:45.


#888
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,736
  • Înscris: 11.03.2007

View Postadip1962, on 23 iulie 2022 - 07:21, said:

Pomii la Roman costa intre 20 si 40 de lei/buc. La Mitreni costa intre 30 si 50 lei.
Între 20 și 50 la Roman, cu specificația că la 50 vorbim despre port Gisella.

#889
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
A inflorit cireșul.

Poza e de azi.Attached File  20220724_122137.jpg   652.31K   40 downloads

#890
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,736
  • Înscris: 11.03.2007
E bun că pe astea nu le mai strică graurii, da să fie soi autofertil. De Crăciun ai ceva trufanda!

#891
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Ce prun cu coacere tarzie recomandati? Am gasit astea la vanzare: TopEnd plus, TopHit, President.

Mai am un AnnaSpath inca nu e pe rod si unu necunoscut pe care o sa-l scot ca nu-mi plac fructele.

#892
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Vreau sa aduc ceva precizari despre soiul de prun Zwikla.
Anul acesta mi-a depasit asteptarile cu privire la ceea ce poate oferi acest soi in conditii de seceta crunta (am avut efectiv 3 zile in care a plouat) in perioada iunie-septembrie, stropiri aproape deloc (trebuie ceva atentie la purici in perioada de varf), odata formata coroana te joci cu el (cam ca la Stanley), produce efectiv ca magarul (as spune ca e bine daca-ti mai da jos viespea macar 1/3 din fruct), fructele nu doar ca nu-s aderente si zemoase, dar se mai si jupeste pielita de pe ele si mai strange si foarte mult zahar.
Dulceata/magiun/povidla se face usor din fructele sale, siropul este foarte placut/dulce fara aciditate mare.

Pe langa soiurile cosacrate pentru tuica eu zic despre acesta ca este peste multe din ele la capitolul zaharuri acumulate si cred ca merita luat in seama, mai ales ca eu il testez in nordul tarii.

Stima.

#893
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004

View Postadip1962, on 25 martie 2022 - 07:16, said:

Pe emag este Top Taste. Firma care vinde se numeste Pax Trans, Salaj. Am profitat si am cumparat.

Am cautat si este si pe emag dar e mai scump si pomul si transportul decat direct pe site. Asa ca am comandat de acolo. Sincer sa fiu ma cam indoiesc ca e ce trebuie, dar macar sa nu zic ca nu am incercat.

#894
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pai asta nu stiu nici acum. Cand o rodi...
Dar stiu ceva. Nu e facut de Pax Trans. Banuiesc ca au un furnizor particular. Pe langa prun am mai luat si un idared. Era un bat de vreo 70 cm, cam grosut. Sa-l vezi acum...
Ideea este ca am fost foarte sceptic cu ei. Acum... as mai cumpara, dar nu mai am ce si unde-i pune.

#895
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Vad la pepiniera Zamfira pruni pe portaltoi Wangenheims. Stie cineva ce e cu acest portaltoi?

#896
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Spre rusinea mea, desi-s aproape, nu am luat nimic de la ei. Pana cum 1-2 ani aveau pe site o mentiune privind consultatii (pomicole) contra cost. Cred ca asta a fost motivul principal. Cel secundar este lipsa de incredere asa ca evit sa cumpar cam orice din jud. Prahova, daca nu vad/probez/verific etc - e invatata de la prahoveni.

Edited by adip1962, 03 November 2022 - 07:47.


#897
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 09.08.2006
Diăr frendz, cunoscători în ale pomilor,
Când eram copchil, adică acum aproape juma de secol, aveam in curte un pom caruia ii zicea prun. Făcea niste prune destul de sferice, cu un diametru de aproximativ 4-5 cm. Bune rău. Ce soi este si de unde pot cumpăra un puiet?
Mulțumesc.

#898
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Teoretic Reine Claude / (renclod) Althan, cel mai probabil.
Practic în trecut erau acești pomi prin mukte zone... Eu îmi amintesc fructele mai mari putin... Si destul de rare... Nu îmi amintesc din păcate frunză ca să îmi dau seama dacă era într-adevăr renglot sau nu cumva era ceva spre japonez... Posibil ca unii din pomii aia (care apropo, și în cazul meu erau acum vreo 35 ani) sa fi fost ceva jalone, de genul sangue di drago.... Deși acesta are pulpa roșie...

În fine, ideea este ca poți începe luând Reineclaude... Atenție la polenizare, dacă e singur în câmp va lega prost sau foarte prost.


#899
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
La noi se gaseau doua soiuri in anii 70-80 la care le zicea popular, renclod galben si renclod rosu. Cel mai probabil erau renclod verde si althan

#900
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 09.08.2006
Multumesc de info, o sa caut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate