Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#865
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Metode anti grauri
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5xp3x_N5fNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#866
Batix

Batix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2017
Buna ziua!
Poate cineva sa mi recomande vreun soi de renglota care sa fie intens aromat, mai bun decat cele cunoscute Althane sau cel verde?
Multumesc.

#867
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Un cais negru. E mai apropiat de prun decat de cais

#868
Batix

Batix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2017
Cineva amintea pe acest topic de o renglota foarte aromata, fiind asemanata cu "samponul", insa fara sa numeasca soiul.
Ma gandeam ca poate cunoaste cineva vreun soi bun care merita cumparat.

#869
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cauta Regina Claudia Gialla.
Fructe galbene, sambure neaderent, bun la gust. Este un soi italienesc, foarte rezistent la daunatori. De regula nu se stropeste. Este greu de strunit, adica sa-i dai tu forma pe care o vrei. Ma chinui de 4 ani cu unul... adus din Italia, ca fiind de 3 ani. Mai bine il lasi in pace ca-si gaseste singur forma optima. Inca nu a inflorit, cred ca la anul ar trebui...

#870
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă nu a inflorit de unde știi ca e bun? 🤣
Rezistent la ce daunatori, fata de alte soiuri?

Întreb pt ca din auzite, citite șamd... Multe sunt minunea lumii, când le ai în livada le-ai cam înlocui...

PS. Eu am spus despre prunele "tip renglota" galbene și aromate de zici ca mănânci șampon.
Habar nu am ce erau, nici nu am, precizarea e ca era ceva japonez (dar nu celebrul shiro) și nu renglota.

#871
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
A mancat sotia in Italia. De altfel, ea l-a cumparat, eu m-am trezit ca trebuie sa-l plantez...
In rest, sunt descrierile de pe site-urile pepinierelor italiene.
Pana acum nu a avut absolut nimic. Din iunie 2018, cand l-am plantat.
A fost cumparat de aici: https://www.amazon.i...5740161_TE_item
PS. Se pare ca am gresit. Avea doar 2 ani la cumparare

Edited by adip1962, 16 July 2022 - 09:13.


#872
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 07.09.2004
Vad ca pepiniera zamfira si-a publicat oferta pentru toamna si vad acolo prun Top Taste dar pe portaltoi mirobolan dwarf...  Parca am mai intrebat de portaltoiul asta cum se comporta, cred ca mi-a raspuns hersorin (sper ca nu gresesc) ca nu e chiar ok sau cel putin in solul din livada lui nu a fost ok. Alte experiente cu acest mirobolan dwarf? Si eventual daca e cineva care a cumparat de la aceasta pepiniera, un feedback in ce priveste materialul saditor?

#873
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am necazuri cu un cires Stella. Nu a intrat altoiul in vegetatie, ci portaltoiul. L-am recepat prin mai, pana acum nimic.
Exista vreo posibilitate sa o mai ia din loc sau sa-l scot?
Dintre soiurile Valeri Cskalov, Rubin, Rita, Van, Linda sau Merchant, pe care l-ati recomanda ca si gust?

Edited by adip1962, 22 July 2022 - 12:12.


#874
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Pana la gust, contează sa facă fructe, cum creste, etc...


#875
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ok Padre, dar ce parere ai?

#876
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Din alea eu as lua-o gospodărește cu Van. Pe port mai viguros se încarcă bine și e un soi de nădejde.
Dacă nuai Germersdorf, la fel...
Un alt soi interesant e Donissen.. Cireașa nu are cea mai buna textura comparativ cu altele mai pricopsit, mai ales cand e suoracoapta, însă e foarte gustoasa, nu atrage graurii și o poți lăsa în pom pana se stafideste și nu se strica, nu prea crapă, e brici pt familie.

Astea mai noi /mai la moda, cu figuri, au și calitati dar pot avea și slăbiciuni.
Pot fi super însa pana sa le faci tu asa, pana sa poți tine pomul cum trebuie sa producă bun, constant și decent de mult e mai înțelept sa o iei cu soiurile consacrate... Nu degeaba sunt atât de populare.

Trebuie sa înțelegi ca la cires dezvoltarea soiurilor are ca principal scop obținerea calibrului, lumea civilizata vrea în primul rand calibru.
Pt tine ca Cireasa are 22g24 sau 32 nu e neapărat relevant, întâi sa fie și după aia te mai uiți cum e din acest punct de vedere.

Dacă vrei și calibru, și atribute calitative la standardele actuale, eu nu concep sa merg pe portaltoi gen mahaleb, sunt pentru un g6 lucrat frumos și soiuri moderne sau foarte moderne (gen gama sweet)

Ce. Îți spun se bazează pe propriile mele observații la mine în curte și din ce știu având în timp și eu și prietenii rudele sau vecinii(pomi de care, mai mult sau mai puțin, m-am ocupat eu.



#877
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Germersdorf am avut, mi-au placut fructele lui. Din pacate, l-a omorat ploaia.
De Donissen am auzit aici. Din pacate este gaben si nu-mi place culoarea... orice gust ar avea si oricat de bun ar fi. Asa-i cu piticii aia multi din cap! Poate mai incolo...
Van sa fie!
Dau comanda, cel tarziu miercuri e in pamant in locul Stellei. Cu ceva iarba din portaltoi nu pot spune ca am avut un pom acolo...
Multumesc.

Edited by adip1962, 22 July 2022 - 13:18.


#878
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 08.09.2010
Si pe langa ce zice @padre mai baga si 2 Kordia pe G6 ca nu ai sa regreti.

Stima.

#879
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am. Pe mahaleb. Unul.
Cred ca 2 ciresi dulci si unul amar sunt suficienti

Edited by adip1962, 22 July 2022 - 14:12.


#880
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 07.09.2004
Am comanda pt la toamna 2 x Kordia pe G6 dupa ce am vazut ce poate pe Mahaleb. Anul asta nu a legat tot si am avut cirese uriase. Chiar la stadiu de culoare bordo spre negru erau pietroase.
In alta ordine de idei, deja culeg Renclod Althan. E primul an fara vierme si fara monilioza fructelor... dar m-am tinut aproape cu stropirile nu ca anii trecuti....

#881
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 08.09.2010
E un an ciudat rau...eu deja vad ca Lepotica are fructe spre coacere avansata, cred ca pe zilele urmatoare se pot manca.
De regula mancam spre 1-5august primele fructe, mai ales ca la mine sunt umbriti pomii, nu-s in plin soare.
Fata de anul trecut e timpul cu 2-3 saptamani mai repede...ciudat.
Deja Umberto e scuturat, caise care le terminam spre 1-3 august...

Partea cea mai proasta e ca am sfeclit-o cu apa...fantana e uscata...

Stima.

#882
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu am mancat primul Golden Delicious. La un diametru de cca 5 cm. Acru, dar perfect mancabil, crocant, nu era tare si deja are gustul caracteristic. Asta se intampla inainte in august.
Perele mele no name cred ca mai au 2-3 saptamani si-s gata. Deja acolo unde-s prea multe pomii incep sa le abandoneze. Si s-au rupt 2 ramuri pana acum (la 4 pomi identici), desi toate au proptele. Inainte erau coapte dupa 15 august... Cure pare ca a atins dimensiunea de coacere. Passe Crassane au 5-6 cm diametru! Astea habar nu am cat cresc..., dar trebuie recoltate in octombrie.
Nu inteleg, primavara a fost racoroasa, am avut ingheturi tarzii mai mult decat in restul anilor, nimeni pe aici nu a avut cirese/visini/pruni ca in alti ani (caisi, piersici nu prea sunt).
Corcodusele sunt mari ca naiba. Galbene, rosii, se pare ca le-a placut. Eu nu am, nu-mi plac, dar ma uit la vecini.
Exceptand zilele astea caniculare, nu pot spune ca a fost excesiv de cald. In fapt, nici acum nu e... O fi de la seceta? Dar la mine a mai plouat cat de cat, inca am apa, iar fantanile pe dealul meu nu au secat.
Cotzi, unde ai comandat?

Edited by adip1962, 22 July 2022 - 16:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate