Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1147 replies to this topic

#1
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
O scurta prezentare.

#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
M-am bucurat in toamna asta ca am gasit Negre de Bistrita. Demult ma uitam dupa soiul asta dar nu l-am vazut pana acum.

#3
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 DDuras, on 18th November 2010, 19:37, said:

M-am bucurat in toamna asta ca am gasit Negre de Bistrita. Demult ma uitam dupa soiul asta dar nu l-am vazut pana acum.
L-ai cumparat din hipermarket si producatorul este din Alba ?

#4
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 mircea11s, on 1st December 2010, 21:33, said:

L-ai cumparat din hipermarket si producatorul este din Alba ?
da. si da,parca din Alba. de ce ?

#5
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 DDuras, on 1st December 2010, 23:23, said:

da. si da,parca din Alba. de ce ?
Vroiam doar sa-mi dau seama daca mai sunt si alte plantatii mama de ramuri altoi in care sa fie si soiul Negre de Bistrita.Eu cunosc doar doua.Scdp Bistrita si Scdpv Blaj (pepiniera Aiud) au in plantatia de ramuri altoi acest soi,dar nu vand ramuri altoi cu acte pepinieristilor.Producatorul respectiv a luat o teapa pe care nu o va uita usor.A cumparat ramurile de la pepiniera Aiud cu promisiunea ca va primi si actele.Pana la urma promisiunea nu a mai fost respectata si a trebuit sa mai plateasca tot el si actele (certificarea).Nu cred ca va mai comite curand asemenea "greseala".Deci probabilitatea de a mai gasi in hipermarket acest soi este redusa.Bistrita si Aiudul nu vand prin hipermarket.Cel putin nu direct.

#6
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ce sa zic ... eu ma bucur ca am gasit soiul :).  Sper sa fie ce scria pe eticheta.
Nu mai am eticheta cu dovada autenticitatii, ci doar cartonul cu poza si caracteristiticile. nu stiu daca scrie pe el si producatorul. O sa verific.
Parca sa zic ca ciresul era produs de cei la Ciumbrud, dar nu pot baga mana in foc.

L.E. : vad ca au in oferta lor si Negre de Bistrita


http://www.profi-fam...eri-cires.html#

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 DDuras, on 2nd December 2010, 01:28, said:

...
Parca sa zic ca ciresul era produs de cei la Ciumbrud, dar nu pot baga mana in foc.

L.E. : vad ca au in oferta lor si Negre de Bistrita

Da, dar nu au poza la ele, ca la celelalte. Cum este soiul "negre de bistrita" ?

#8
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Pe okazii.ro este o scurta descriere si o poza a soiului.

Se poate modifica titlul subiectului ?As mai posta si un fisier despre soiuri de prun tot aici pentru a nu mai deschide alt subiect.

Edited by mircea11s, 03 December 2010 - 21:29.


#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Mai bine deschizi alt topic despe prun, si avem astfel topicuri specializate pe specii. Cred ca ar fi util asa, decat toate la gramada .

#10
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 DDuras, on 3rd December 2010, 23:40, said:

Mai bine deschizi alt topic despe prun, si avem astfel topicuri specializate pe specii. Cred ca ar fi util asa, decat toate la gramada .
Asa m-am gandit si eu in prima faza,dar apoi am ales din alte considerente sa postez in acelasi subiect si despre prun.

Nu neglijati sensibilitatea la plum-pox.

#11
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Instructiv pdf-ul pt. incepatori, cu 2 amendamente:

- titlul e oarecum la deruta, caci Stanley, Anna Spath se poate spune ca sunt "de cand lumea" , si nici o parte din celelalte nu-s chiar noi
- mare parte din soiuri sunt mai mult pe hartie, caci pe piata varietatea este mult mai mica.

Edited by DDuras, 06 December 2010 - 15:13.


#12
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 DDuras, on 6th December 2010, 15:11, said:

Instructiv pdf-ul pt. incepatori, cu 2 amendamente:

- titlul e oarecum la deruta, caci Stanley, Anna Spath se poate spune ca sunt "de cand lumea" , si nici o parte din celelalte nu-s chiar noi
- mare parte din soiuri sunt mai mult pe hartie, caci pe piata varietatea este mult mai mica.

Titlul este pus de autoare.Nu doar ca varietatea este mai mica ,ci chiar putin diferita.Nu ma apuc sa caut in baza de date a INCS sa vad fiecare producator ce a inmultit si sa postez despre soiurile inmultite de ei.Nu pot face public raspunsul autoarei la intrebarea mea cum pot ajunge pe "piata" rezultatele muncii de cercetare a dansei. Asta am avut, asta am postat.Din pacate soarta prunului este nefericita.Plantatiile mama de ramuri altoi ce tineau de SCDP-uri au infectii cu plum-pox.Sunt doar doua plantatii mama de ramuri altoi de prun tinere in care se pun sperantele ca nu vor mai fi infectate.Una dintre ele am vazut-o si nu m-a convins deloc ca nu ar putea fi deja infectatata datorita nerespectarii distantei de izolare.Daca nici cealalta nu va reusi sa demonstreze ca este ferita de infectie,atunci va trebui sa ne obisnuim cu ideea de a manca prune rezultate din soiurile tarilor vecine.

#13
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu ma refeream la postarea ta, ci la carte. Si nici nu ma asteptam sa cauti in baza de date, ci doar am spus ce am gasit eu pe piata (sau mai degraba ce n-am gasit). Si crede-ma, am cautat vreo 2 ani pe la destule statiuni; nu mai zic de net sau alte magazine.

#14
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

Quote

Da, dar nu au poza la ele, ca la celelalte. Cum este soiul "negre de bistrita" ?

Scuze de intarziere. Ramasesem dator cu un raspuns :

Negre de Bistrita  - vigoare mare a pomului, rezistenta la bolile specifice si ger,  productivitate foarte mare si constanta,intra pe rod relativ repede
                        - fructe de marime medie care se coc la inceputul lui iunie, cu pulpa  aderenta la sambure, suculenta, semipitroasa, gust
                         excelent

Tentant, nu ? :naughty:

Edited by horia66, 13 January 2011 - 10:44.


#15
romeo27

romeo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2009
Salut si bine v-am gasit ! As dori si eu cateva informatii despre soiul de prun Dambovita daca cineva il are sau stie care sunt caracteristicile acestui soi pe care vreau sa-l cumpar dar nu stiu decat perioada de maturare.Va multumesc ! O zi buna.

#16
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 romeo27, on 13th January 2011, 01:28, said:

Salut si bine v-am gasit ! As dori si eu cateva informatii despre soiul de prun Dambovita daca cineva il are sau stie care sunt caracteristicile acestui soi pe care vreau sa-l cumpar dar nu stiu decat perioada de maturare.Va multumesc ! O zi buna.

Dambovita - obtinut prin hibridarea soiului Tuleu gras cu soiul Anna Spath in 1965 si omologat in 1981.
"   Pomul de vigoare supramijlocie-mare,cu coroana conic-rasturnata,ramuri de schelet solide,garnisite cu formatii fructifere scurte si mijlocii.Florile de tip Tuleu gras,fara polen (androsterile) necesita polenizare straina obligatorie.Infloresc odata cu soiurile Rivers timpuriu,Valor,Silvia,Gras ameliorat,Stanley,Agen 707,care sunt si buni polenizatori.
     Fructul mare ,51 g in medie,de forma ovoidala,usor asimetrica.Pielita de culoare vanata inchis,rezistenta,acoperita cu multa pruina cenusie,care ii da un aspect foarte atragator.Pulpa de culoare galben-verzuie,crocanta,suculenta,cu gust placut,contine 16,8% substanta uscata, 1,12g%aciditate si 18,04mg% vitamina C,fiind unul dintre cele mai bogate soiuri de prun in vitamina C.Samburele neaderent,mic,detine 3,3% din greutatea totala a fructului.
      Epoca de coacere medie,calendaristic la sfarsitul lunii august,dupa Tuleu gras.
      Particularitatile soiului: productivitate mare (27-30 t/ha cu 500 pomi), fructe mari,aspectoase,care pot fi utilizate atata pentru consum in stare proaspata,cat si pentru deshidratare.
      Zonare : judetele Arges,Prahova,Valcea in general in partea deluroasa din sudul tarii."

Nu am retinut titlul cartii si nici autorii.

#17
romeo27

romeo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2009
Iti multumesc Mircea! Ai facut o descriere de nota 10+!  Am sa-l cumpar in primavara chiar daca nu prea ma incadrez la capitolul zonare, dar avand polenizatori precum Valor, Silvia si Stanley sper sa-mi rodeasca . O zi buna va doresc !

#18
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 romeo27, on 26th January 2011, 14:42, said:

Ai facut o descriere de nota 10+!

Nu eu am facut-o ! Eu doar am reprodus-o.Daca aveam si poza ... .Totusi productivitatea soiului in descrierea anterioara nu " bate" cu alte date pe care le am despre acelasi soi.Alti autori mentioneaza productii mult mai mici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate