Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#19
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Dar soiul l-ai gasit pe undeva ? Eu cand cautam pomi, nu-mi amintesc sa fi vazut pe nicaieri Dambovita.

#20
romeo27

romeo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2009

 DDuras, on 27th January 2011, 17:12, said:

Dar soiul l-ai gasit pe undeva ? Eu cand cautam pomi, nu-mi amintesc sa fi vazut pe nicaieri Dambovita.
Nici eu nu l-a vazut dar, cautand la o pepinira de langa Sarca soiurile de par Virgiliu Hibernal,Ina Estival si soiul de cires Maria propietarul mi-a recomandat si multe soiuri de prun printre care  Dambovita caruia i-a facut o super reclama  .

#21
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Frate , da' de unde scoti soiurile astea? :).  Crede-ma, am citit ceva la viata mea, dar nu-mi aduc aminte sa fi auzit de soiurile de care zici acum.

#22
romeo27

romeo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2009

 DDuras, on 31st January 2011, 14:23, said:

Frate , da' de unde scoti soiurile astea? :).
Sunt soiuri romanesti produse de SCDP Cluj  si  SCDP Iasi, omologate dupa  anul 2000 .

#23
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Aha, deci f.noi. Asa se explica :)

#24
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
va sallut cu respect ! plantez de cativa ani pomi altoiti dar pana acum am cam ocolit ciresul . a-si vrea sa plantez 5 ciresi si daca se poate sa i-mi spuneti din experienta voastra , ce soi sa plantez care sa aiba ciresele mari , frumoase , sa se ia de pe sambure si sa fie vandabil la piata . care ar fi cel mai tare soi ? mersi anticipat ! :thumbup:

#25
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
nimeni , nimic ?

#26
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 marinflorin, on 29th August 2011, 22:49, said:

nimeni , nimic ?
De ce atata graba? Urmeaza sa plantezi zilele urmatoare ? Mai ai un pic de rabdare sa mai povestim putin.Tu vrei cel mai "tare" soi ?

Edited by mircea11s, 31 August 2011 - 16:09.


#27
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
da , vreau sa plantez 5 ciresi si vreau un soi ff tare care sa fie foarte comercial iar ciresele sa fie mari pt ca vreau sa le vand la piata . din cate m-am documentat eu pana acum , soiul germesdorf ar corespunde dar concluzia asta am tras-o din carti si de pe net fara a vedea in realitate fructele . poate voi care aveti mai multa vechime si experienta ma puteti indruma sa fac o alegere buna !

#28
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Revin si intreb inca o data apasat ,poate asa iti dai seama de greseala. Un singur soi ?

#29
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
cred ca va referiti la polenizare . mai am inca 2 soiuri in curte dar nu sunt asa de calitate . vreau un soi tare ! :peacefingers:

#30
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Nu exista soiul perfect.Toate au cate un bai.Important este sa aiba cat mai putine hibe.Subiectiv fiind mie Regina imi pare un soi "tare".Altora soiul Van .Am auzit vorbe de bine si despre soiul Kordia.Nu l-am vazut si doream sa-l am si eu sa vad ce este de capul lui,dar din pacate nu am avut timp sa merg sa-mi iau niste ramuri.Poate o sa-l altoiesc in primavara.Poti cere parerea si celor de la SCDP Iasi.

Da la polenizare ma refeream.Daca nu sunt alti ciresi in zona si perioda de inflorit nu  se suprapune atunci ...mai greu cu fructele.

Hai sa te demoralizez un pic !
Cat crezi ca vei recolta din 5 ciresi ?Suficient cat sa merite un drum pana la piata ?Fructele nu se coc toate odata.Gasesti un loc  bun in piata ?Stii cat costa o masa in piata ?Dar inchirierea unui cantar ?Sau daca ai cantarul tau, cat costa verificarea metrologica?Daca nu vinzi si alte produse nu ai nici o sansa sa fi in profit doar cu recolta de la 5 ciresi (presupunind ca celelalte soiuri nu se coc in acelasi timp cu soiul nou).

#31
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
da , nu exista soi perfect . am studiat un pic soiurile amintite mai sus si sincer nu ma multumesc . am vorbit acum cateva luni cu cineva care a lucrat cativa ani ca sef de echipa la o livada de ciresi pe rod , din zona moldovei , nu mai imi amintesc exact [ eu sunt din prahova] si soiul preponderent era STELA , iar ciresele , spunea el , mergeau la export . dupa cate m-am documentat nici acest soi nu prea ma atrage cu toate ca are referinte bune. cat despre desfacerea produselor eu zic ca macar sa am fructele ca de vandut rezolv eu . mersi de sfaturi inca o data si ce sa zic , mai studiem .

#32
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Esti "tare " ! Nimic nu te multumeste ! Cauta in continuare atunci .
Si soiurile amintite de mine ,cand nu isi gasesc desfacerea la un pret convenabil in tara , iau calea exportului.Dar asta nu este un criteriu de luat in seama la alegerea unui soi.

#33
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 16.11.2005
Ciresul este pomul meu favorit
Am plantati vreo 15 ciresi in gadina de la tara. Unchiul meu are peste 40.


Cele mai bune soiuri dupa calitatea si marimea fructelor sint:

1. Tieton (soi american foarte rar in Romania, are cirese uriase de pana la 14 grame, dar nu e foarte productiv)
2. Katalin si Carmen (cirese mari si gustoase , fructul ajunge la 10 grame)
3. Regina (un soi excelent, fructe delicioase rezistente la crapare dupa ploi, 9 grame)
4. Sunburst si Lapin (soiuri foarte bune, lapin e autopolenizator, fructe mari 9 grame)
6. Germersdorf (foarte bun si el destul de raspandit in RO, gust bun 8-9 grame)

cirese roze, denumite prin Ardeal "Iordanesti"
Rainier - foarte bun soiul si gustos cam cel ma ibun dintre cele rozé
Bigarreau Napoléon - excelent si el.
Boambe de Cotnari si Vega - destul de OK

#34
otto900

otto900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.02.2012
Cateva sugestii: VEGA - fruct mare, galben pal, suculent, dulce, gustos; SCHNEIDERA- fruct mare, rusu, aromat, se coc iulie-august; SUMMIT- produce abundent si regulat, crestere bogata cu strctura rezistenta, rezistent la boli si inghet, etc...etc

#35
babanu007

babanu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2007
Eu am pus in primavara 30 Negre de Bistrita si 70 de Valeri Cicalov.  In primavara viitoare doresc sa mai pun inca 100 de ciresi, dar.inca nu sunt hotarat de care. Soiul Valeri Cicalov la recomandat proprietarul pepinierei, despre care a spus ca sunt foarte productivi.....eu l-am crezut. Asa o fi???

#36
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
http://www.uaiasi.ro.../RST_I_2009.pdf

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate