Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

VW Phaeton vs. restul lumii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
399 replies to this topic

#37
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

lucian123, on Aug 6 2005, 15:58, said:

Pai atunci cu ce s-o compari stimabile.
Cu o masina la jumatate de pret nu, pentru ca nu vrei tu.
Cu una de trei ori mai scumpa nu, pentru ca nu e onorabila comparatia.

<{POST_SNAPBACK}>

1. cu masini din segmentul sau de pret (S-class, seria 7, Audi A8, Jaguar XJ, Lexus LS)
2. eu nu am zis ca nu e onorabila o comparatie cu masini mai scumpe, ba din contra, ca e onorabila... dar tu intelegi ce vrei tu si invarti vorbele cum vrei tu...

Catalin said:

La banii astia incepi sa te gandesti serios la posibilitatea de a sta la coada cu o caruta de "marlani" care au masini de 20k si care iti dau si un cot in gura daca te bagi in fata [...] probabil trebuie sa existe si service-uri de lux.
se pare ca diferentele de service sunt imense la Phaeton fata de restul VW-urilor...

For the Phaeton luxury limousine Volkswagen has developed a new international service and mobility concept, the Phaeton Service. Based on the successful Volkswagen Service&reg; this has resulted in a unique structure of technical support and an unexcelled comprehensive mobility package.

The most important element in the new system of technical support and of the manufacturer-aided repair processes that this incorporates for the first time, is the International Technical Service Center (TSC) that has been established for this purpose at Wolfsburg. It will coordinate all repair processes – as soon as a Phaeton owner calls upon a Volkswagen Service Partner for a service situation, the latter automatically establishes contact with the TSC, which decides how the car will be repaired.

In addition to a wide range of further positive attributes which this concept offers, the Phaeton Service includes an important element aimed at saving Phaeton drivers time. Service workshops offer the customer a collect-and-return service on demand, in other words the Phaeton is collected from the customer's and also returned to this point after completion of the work.

Phaeton Service and the manufacturer-aided repair concept, which the latter embraces, describes a worldwide support model which is exemplary in terms of its range of services, and which takes effect immediately after the car is handed over to the customer.

If an inspection or another service situation is due, the customer has the option of handing over his Phaeton at exactly that moment when he does not anyway need it for the time being. For example, before setting off on a flight or by train, or when staying at a hotel. A replacement Phaeton will also be available at the customer's destination or at the hotel for the duration of the service, if the customer so wishes

detalii: http://www.germancar...lkswagen/1.html

presupun ca si la noi sunt valabile serviciile din moment ce se specifica "worldwide"..
***
pt. service-urile phaeton e nevoie de mecanici specializati pe masina asta plus niste echipamente in plus... deci nu se poate repara in orice service unde se repara toate vw-urile...

Edited by gtk, 06 August 2005 - 15:32.


#38
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
daca omu nu vrea sa inteleaga, eu zic ca n-are rost.  Va tocitit tastaturile degeaba(ca si mine  :lol: )

GTK, vezi ca am scris pe threadul alalalt si ai uitat sa raspunzi. L-am pus pe Pahaeton la coada plutonului european dar cred ca ti-a scapat topicul.

Ma bucur ca ai dat quote exact la fraza cu "jaf". Pt eu cred ca noi nu vorbim aceeasi limba. Adica eu zic clar de ce e "jaf" PT MINE. Explic clar dar tu dupa batzi campii cu dotarile tale extramegasuper folositoare.

Chiar nu intelegi ca nu toti oamenii cauta acelasi lucru de la o masina. De ce nu poti tu sa intelegi ca faptul ca are 18 directii la scaunul soferului (ca la pasager are 12 btw) in loc de 16 cum are Audi A8 pt mine (si multi altii) nu reprezinta vre-un avantaj. Soft close-u ala il are si S si 7 deci nu e nici o mare inovatie, plus ca iarasi, pt mine NU reprezinta nimic. Asta sutn gadgeturi sa-ti ia ochii si nu ma intereseaza. Dotarile care sunt PT MINE importante le au absolut toate.

Si cineva zicea de imagine. Imaginea este f importanta la aceasta clasa de masini. Este de fapt unul din principalele motive pt care aceste masini sunt cumparate. Un om de afaceri american mai ales, sau un medic, un avocat, clientela tipica pt clasa asta in america se uita mult la imagine si e normal sa fie asa. Altfel si-ar lua toti Ford Crown Victoria si-au terminat treaba.

#39
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@Gtk
Eu ma refeream la modelul care este MOMENTAN pe piata de la NOI (cel in care m-am urcat, EVIDENT... :deadtongue: ) care NU ARE soft close (adica exact ce am remarcat in postul respectiv.... :cursing: ) . Du-te tu acum la site-ul VW romania configureazati-l cu soft close si ti-l cumpar eu !

"Dotarile" astea de la S-Klasse cum sunt (are 4 directii in plus la scaun  :naughty: )??

• ADAPTIVE BRAKE with additional functions
• Adaptive brake light
• Brake Assist PLUS with radar sensors
• COMAND with and COMAND controller
• Crash-responsive high-comfort head restraints
• DISTRONIC PLUS
• Electric parking brake
• Dynamic multicontour seat with new massage function
Night view assist based on infra-red technology
• Panoramic sliding roof (for long-wheelbase version)
• Second-generation PRE-SAFE®
• Reversing camera

PS Tu civilizat nu esti in stare sa vorbesti ?

#40
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005
Am citit si eu ca un muritor de rand ce masina extraordinara ai descoperit...
Bravo frate...esti tare!!! :puke:  :death:
Ai dreptate..nu exista o masina mai buna ca masina pe care o lauzi tu(parca ar fi a ta) pentru ca nu exista fraier care sa dea mai multi bani.Daca cineva ar vrea o masina de 3.000.000$ s-ar duce la un nume din F1 si pur si simplu i-ar zice ce ar vrea si i s-ar da.Te asigur ac sunt destui care ar putea da cateva mil pe o masina....dar unul care are atatia bani stie intradevar valoarea banilor si nu in ultimul rand stie si ce sa faca cu banii..asa ca in loc sa dea 110.000(parca atat retin ca ai zis ca face) pe kktul prezentat de tine mai bine da 60.000 pe o masina.Numai unul ca tine poate pretinde ceva in genul ca apa dintr-o cana de platina e mai buna decat apa bauta dintr-un izvor de 2 lei dintr-un munte de kkt.


oricum...tu ramai cu gandul la masina aia ...iar ceilalti raman cu placerea de a conduce masinile lor de 2 lei grei


p.s.In timp ce parintii tai renunta sa-si ia o inghetata ca sa puna bani deoparte sa-ti ia tie masina,tu stai si freci tastele laudandu-te cu faptu ca ai citit tu pe nush unde ce masina data dracu fac unii....tu chiar nu stii ca in materialele publicitare lucrurile sunt prezentate cu cel putin 30% mai bine decat in realitate??sau inca nu ai avut contact cu lumea reala
p.s.' ziceai la inceput ca cei care nu sunt de acord cu ideea ta sunt "oameni obisnuiti"...eu ma intreb acum...tu ce fel de om esti??supradotat sau retardat...nu trebuie sa raspunzi...

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

pimp, on Aug 6 2005, 20:04, said:

Ma bucur ca ai dat quote exact la fraza cu "jaf". Pt eu cred ca noi nu vorbim aceeasi limba. Adica eu zic clar de ce e "jaf" PT MINE. Explic clar dar tu dupa batzi campii cu dotarile tale extramegasuper folositoare.

Chiar nu intelegi ca nu toti oamenii cauta acelasi lucru de la o masina. De ce nu poti tu sa intelegi ca faptul ca are 18 directii la scaunul soferului (ca la pasager are 12 btw) in loc de 16 cum are Audi A8 pt mine (si multi altii) nu reprezinta vre-un avantaj. Soft close-u ala il are si S si 7 deci nu e nici o mare inovatie, plus ca iarasi, pt mine NU reprezinta nimic. Asta sutn gadgeturi sa-ti ia ochii si nu ma intereseaza. Dotarile care sunt PT MINE importante le au absolut toate.

<{POST_SNAPBACK}>


offf!...  :death:

v-am intrebat eu ce va place voua, ce gusturi aveti?

1. am spus ca vreau sa vad o masina mai buna ca asta, nu cu ce va multumiti voi, ca putin imi pasa... Phaeton-ul nu e o simpla masina care sa satisfaca gusturile lui x si lui y,  ci o vitrina tehnologica care arata cam unde poate ajunge o masina de serie cu tehnica, pricepi? eu am cerut exemple de maisni mai bune! chiar asa e de greu de priceput?

2. ambele scaune sunt pe 18 directii - 12 standard - daca nu ma insel tot 18 au si alea din spate la varianta cu doua locuri... in rest, legat de gadget-uri, sa stii ca de multe ori fac diferenta intre masini de genul asta...

judecand simplificat, iata ce ofera c-class: tractiune integrala, comand, linguatronic, scaune piele multicontour cu masaj, cutie secventiala, faruri bixenon, etc. motorul e de pe c320 e destul de performant...
dupa cum spuneam, judecand simplificat, o astfel de masina poate sa faca sa para aproape inutile alte masini mai scumpe... la un nivel mai sus, cu o diferenta de pret nu foarte mare, este e-class care pe laga cele de la c-class, ofera si suspensie pneumatica, motoare foarte puternice + alte "coarne"... sau gadgeturi inutile, cum va place voua sa le ziceti... ce rost mai au masinile si mai scumpe? sunt cam inutile, nu?
vezi, tocmai "dadgeturile" si tehnologiile astea fac diferentele intre masini...

legat de fapul ca "Soft Close" il au si altii, nu am obiectat (desi nu stiu de seria 7) dar daca il au il au fparte putini... pe de alta parte, multi au cate ceva insa putini au cam de toate(cum e cazul Phaeton si S-class)...
de ex. seria 7 are destule insa nu are suspensie pneumatica si tractiune integrala... si probabil altele... din 2006 se pare ca ii baga suspensie pneumatica pt. ca a cam ramas in urma...

sepguy, on Aug 6 2005, 20:40, said:

@Gtk
Eu ma refeream la modelul care este MOMENTAN pe piata de la NOI (cel in care m-am urcat, EVIDENT... :deadtongue: ) care NU ARE soft close (adica exact ce am remarcat in postul respectiv.... :cursing: ) . Du-te tu acum la site-ul VW romania configureazati-l cu soft close si ti-l cumpar eu !

"Dotarile" astea de la S-Klasse cum sunt (are 4 directii in plus la scaun  :naughty: )??

• ADAPTIVE BRAKE with additional functions
• Adaptive brake light
• Brake Assist PLUS with radar sensors
• COMAND with and COMAND controller
• Crash-responsive high-comfort head restraints
• DISTRONIC PLUS
• Electric parking brake
• Dynamic multicontour seat with new massage function
Night view assist based on infra-red technology
• Panoramic sliding roof (for long-wheelbase version)
• Second-generation PRE-SAFE&reg;
• Reversing camera

PS Tu civilizat nu esti in stare sa vorbesti ?

<{POST_SNAPBACK}>


in primul rand nu gasesc nici un configurator vw in romana... in al doilea rand datele ce le prezinta ei la highlights/optiuni sunt incomplete... pe de alta parte am aflat de acolo niste lucruri pe care nu le stiam (coloana de directie se ridica automat in sus la urcarea in masina, aerostergatorare - cu duze incalzite si camp de stergere reglat electronic, tetiere active, etc.)
extras din highlights: "Este de la sine inteles ca Phaeton dispune si de sisteme moderne de inchidere fara egal. " - de prezentat e prezentat doar portbagajul, dar se intelege ca mai sunt si altele..

si lista de preturi care in mod normal cuprindea cam toate detaliile a fost scoasa... nu stiu de ce... iar la sectiunea stiri se spune ca phaeton are de acum 450 cp pe cand la sectiunea sa din site inca nu e updatat... nu stiu, dar greu de crezut ca nu e dispobibil in ro... oricum, din moment ce lista de preturi nu e disponibila, s-ar putea ca nici phaeton-ul sa nu fie deloc disponibil pt. moment...

Mercedesul are intr-adevar anumite tehnologii inexistente la Phaeton(am mai mentionat asta): PRE-SAFE, mai nou night vision cu IR, camera, ....
in rest, celelate care le-ai prezentat mai sus se cam gasesc sub alte denumiri la phaeton...

ca fapt divers ai putea compara dotarile(de pe piata americana, standard) aici: Mercedes - VOLKSWAGEN

totusi, ca si "side note", noul S-class nici macar nu e disponibil inca pe piata  :peacefingers: .

srv_pub, on Aug 6 2005, 21:11, said:

[bla bla]Numai unul ca tine poate pretinde ceva in genul ca apa dintr-o cana de platina e mai buna decat apa bauta dintr-un izvor de 2 lei dintr-un munte de kkt.
oricum...tu ramai cu gandul la masina aia ...iar ceilalti raman cu placerea de a conduce masinile lor de 2 lei grei

<{POST_SNAPBACK}>

1. nu era vorba de gusturi sau pe ce ati da voi sau altii banii, ci de superioritate tehnologica, cum am mai zis... dar deh, nici tu nu pricepi...
2. parintii mei imi cumpara masina? am sentimentul ca faci oaresce confunzie in legatura cu varsta :D
---------------------------

Edited by CĂŁtĂŁlin, 06 August 2005 - 23:18.


#42
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Nu are rost sa va certati pe tema asta. E clar ca masina e buna. Nu cred ca zice cineva ca e un rahat si nu e o masina buna.

Discutia era doar de brand si de faptul ca VW nu reprezinta un nume pe aceasta piata si probabil nici nu va reprezenta daca mai vor bani. Daca nu stiati, cel mai mare producator la ora asta e ... Renault. Vinde de sparge chestiile lui ieftine si acceptabile ca raport pret/performanta. Asta e adevarul. Nu e nici VW si nici Audi si nici Mercedes  ;)

So, daca analizam putin situatia se vede clar ca VW pleaca cu un mare handicap pe drumul asta de a scoate o masina "de luxe" atata timp cat vinde Bora si Passat la toate "tarabele"...

In plus, au facut o greseala imensa cand au preluat noul design de la Phaeton (care nu era rau) si au inceput sa-l implementeze la TOATA gama lor de masinute de la cea mai mica pana la Passat  :rolleyes: Nu cu mult timp in urma am fost la un dealer si m-am repezit la Phaeton crezand ca e .. noul Passat. De fapt seamana extrem de tare daca nu esti atent... ceea ce poate fi foarte suparator pt cineva care da o caruta de bani pe o masina "deosebita".

Iar clientii de masini de 100k+ nu sunt oameni care vor nu stiu ce gadget-uri pt ca alea EXISTA fara doar si poate la banii aia. Deja orice ii arati zambeste si iti spune ca STIE de ele. Nu pica in fund ca un client de masina de 20k. Get the point ?

Eu daca as avea ff multi bani mi-as cumpara FIRMA si nu in mod particular o masina care are scaunul pe 12 directii sau 18... M-ar interesa sa am UN BENTLEY, UN ROLLS ROYCE, UN Mercedes AMG (cel mai slabut) si nu UN VW. Vezi ce diferit suna ?  :D Chiar crezi ca as da doi bani pe explicatiile legate de suspensie pneumatica sau nu ? Nici macar nu as avea timp de detalii de astea.

Si pentru ca tot spuneai de seria 7. Pai crede-ma ca intre VW si BMW alegerea ar fi incredibil de simpla. NEVER EVER VW. Pur si simplu nu "merge" cu imaginea de om cu bani. Iar cei fara bani nu dau 100k+ pe O MASINA.

Nu neaga nimeni ca Phaeton o fi o masina bine dotata si cool. Ideea era doar ca nu se merita sa te afisezi cu un VW cand poti avea de aceiasi bani BMW, AUDI, MERCEDES si multe alte marci care suna mai bine la pretul asta.

PS: cine scria de Chrysler 300 nu a inteles nimic din discutie. Aia e o masina absolut banala si normala... nu are nici o legatura cu ce se discuta aici. In plus stupid de ieftina.

Attached Files



#43
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
mi se pare absurd sa ceri 0.1 mil $ pe ceva cu nume asa stupide

volkswagen = masina populara
phaeton = sareta



nu miroase a gafa nimanui ?

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
e o prostie sa dai bani pe un nume indiferent cit de cool ar fi  :coolspeak:

#45
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Mosotti, on Aug 6 2005, 23:37, said:

e o prostie sa dai bani pe un nume indiferent cit de cool ar fi  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>


Probabil... dar la fel de probabil e ca te plictisesti atunci cand ai PREA multi bani ;) Si atunci ii arunci fara remuscari pe toate tampeniile scoase de marketing. Asta e viata  :D

#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Cătălin, on Aug 7 2005, 00:45, said:

Probabil... dar la fel de probabil e ca te plictisesti atunci cand ai PREA multi bani ;) Si atunci ii arunci fara remuscari pe toate tampeniile scoase de marketing. Asta e viata  :D

<{POST_SNAPBACK}>


well topicul era despre Phaeton si dotarile lui. si a ajuns sa fie comparat cu supermasini de genul Maybach & shit. oricum omul face masina si nu invers. e doar parea lui becali si ACM ca daca se urca intr-o masina primesc respect. oamenii vad masina, intorc capu dupa ea si cind vad cine coboara scuipa si pleaca in treaba lor. cel putin asa fac oamenii normali care nu pica in kur cind vad tarani in maybach in loc de sareta (varianta neaosha)

#47
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Cătălin, on Aug 7 2005, 00:16, said:

Iar clientii de masini de 100k+ nu sunt oameni care vor nu stiu ce gadget-uri pt ca alea EXISTA fara doar si poate la banii aia. Deja orice ii arati zambeste si iti spune ca STIE de ele.

<{POST_SNAPBACK}>

depinde, nu toate... de stiut ma cam indoiesc ca se stie... multi care au bani de asa ceva din pacate nici nu prea stiu cum finctioneaza, dar deh... le iau pt. imagine... in cazul asta, intr-adevar, phaeton-ul e mort...

Cătălin, on Aug 7 2005, 00:16, said:

Eu daca as avea ff multi bani mi-as cumpara FIRMA si nu in mod particular o masina care are scaunul pe 12 directii sau 18... M-ar interesa sa am UN BENTLEY, UN ROLLS ROYCE, UN Mercedes AMG (cel mai slabut) si nu UN VW. Vezi ce diferit suna ?  :D Chiar crezi ca as da doi bani pe explicatiile legate de suspensie pneumatica sau nu ? Nici macar nu as avea timp de detalii de astea.

Si pentru ca tot spuneai de seria 7. Pai crede-ma ca intre VW si BMW alegerea ar fi incredibil de simpla. NEVER EVER VW. Pur si simplu nu "merge" cu imaginea de om cu bani. Iar cei fara bani nu dau 100k+ pe O MASINA.

<{POST_SNAPBACK}>

eh, si eu daca as avea bani de rolls sau Maybach... nu cred ca as lua din alea ci cate un model din astea mai ieftine s-class, Phaeton, seria 7...

cat despre detalii gen suspensie pneumatica, tractiune intragala, distronic, etc. - pt  o persoana pasionata de high tech sunt importante si sigur tine cont si de astea...
totusi, nu cred ca phaeton-ul e chiar asa anonim... are o prezenta destul de impozanta... e o masina imensa... mie nu mi s-a intamplat niciodata sa il confund... sa fie eu o raritate?  si in general cei care au habar de masini stiu ca e scumpa....

addicted, on Aug 7 2005, 00:33, said:

mi se pare absurd sa ceri 0.1 mil $ pe ceva cu nume asa stupide

volkswagen = masina populara
phaeton = sareta
nu miroase a gafa nimanui ?

<{POST_SNAPBACK}>

dictionarul meu(wordweb) zice asa:
phaeton
large open car seating four with folding top, touring car

Mosotti, on Aug 7 2005, 00:37, said:

e o prostie sa dai bani pe un nume indiferent cit de cool ar fi  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

asta zic si eu... oricum cine are bani (prea) multi isi poate lua de toate... insa sa-ti dai bani pe nume si sa sacrifici altele, mi se pare cam aiurea..

#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io n-am vazut nici una in realitate ca sa pot sa-mi dau cu parerea, insa la banii aia si-o poate permite si un patron de fastfood mai rasarit daca s-a saturat de mertan si e pasionat de tot felul de instalatii cu nume ciudate :) e clar ca nu-i o masina pentru multimilionari. oricum io daca as fi multimilionar as avea sofer si m-as enerva ingrozitor sa stiu ca scaunul lui e mai reglabil de cit al meu si al parasutei blonde de linga mine  :w00t:

#49
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
un alt punct slab e ca diferenta de design intre Phaeton si Passat e mica. distinctia trebuia subliniata cu elemente mai accentuate

#50
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
O comparatie interesanta intre Phaeton si Mercedes-Benz S500 aveti  aici:

Pe langa rezultatul oarecum neasteptat, avem o noua  dovada ca fiabilitatea exceptionala a masinilor Mercedes este de domeniul trecutului.

Conteaza mult si feelingul personal al fiecaruia, de ce masina te atasezi...
Eu daca as avea 100k sa-i bag intr-o masina, mi-as lua un motorhome cu 50k si de restul as vagabonda prin Europa vreun an-doi...  :notangel:  

Daca as fi restrans sa-mi iau un luxury car, as alege un Audi A8. Quattro, of course.  :naughty:

#51
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

arunescu, on Aug 7 2005, 09:20, said:

un alt punct slab e ca diferenta de design intre Phaeton si Passat e mica. distinctia trebuia subliniata cu elemente mai accentuate

<{POST_SNAPBACK}>


nu e neaparat un punct foarte slab... mie diferenta dintre phaeton si passat mi se pare mai mare decat la alte marci printre care Audi si Mercedes...

se mai spunea pe aici ca o masina atat de luxoasa e asociata cu modelele ieftine VW si nu e bine... oare concurenta sta mai bine?... inainte, intr-adevar, marcile de "lux" BMW, mercedes si audi erau mult mai exclusive... acum produc si ei masini sub 20k intr-o veselie: audi a2, a3, a-class, smart, bmw seria 1... iar preturile modelelor vw am impresia ca au mai crescut... un passat putin accesorizat sare usurel pragul de 20k...

Attached Files


Edited by gtk, 07 August 2005 - 12:55.


#52
tzitza

tzitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 07.01.2004
poate ar fi avut succes daca isi faceau divizie separata (gen lexus,acura)
e frumoasa dar nu e de ajuns, nu are brand-ul care trebuie pe ea.
parerea mea  ;)

#53
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

cata.s, on Aug 6 2005, 15:42, said:

Aici e partea proasta, adica daca are pretentii de Luxury Car trebuie sa vada ce concurenta are: Bentley - Arnage R; Rolls Royce - The Phantom ........

<{POST_SNAPBACK}>


lol... Phantom... arata impresionant ce-i drept, dar la partea tehnica e cam varza pt. banii aia... cati dintre voi s-ar astepta ca in spate sa fie mai putin sofisticat si comfortabil ca Phaeton sau s-class .... cred ca nici unul...
e drept ca nu l-am verificat eu dar am citit mai multe review-uri si articole de presa...

"However, items I expected to find in back but didn't included ventilated and adjustable seats (the Rolls-Royce folks told us these would soon be available), rear audio controls, television monitors and power (or even manual) window shades. Company representatives told us these types of features aren't important to Rolls-Royce customers. Phantom buyers aren't like Maybach buyers who expect to be forever chauffeured around as they recline in rear seats and check the stock indexes behind shaded windows."
http://www.edmunds.c......Rolls-Royce*

ineriorul, desi o fi o chestie de gust, in ciuda materialelor bune , arata ca naiba.. plus ca nu mai e asa de bine finisat si cu atat crom si lemn cum era odata... doar  in fata are o multime de lemn de parca e aruncat cu prastia ...
in fata scaunele nu sunt deloc ergonomice si nici masaj sau ventilatie nu  stiu daca au..
culmea e ca in multe articole de presa, cam uita lumea sa mentioneze detaliile..

Edited by gtk, 07 August 2005 - 20:15.


#54
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Primul meu post, dar trebuie sa fac o  precizare terminologică esențială pentru discuție (apropo de gafă):

"Phaeton" vine din grecescul luminez, strălucesc. În mitologia greacă era fiul zeului Helios (al soarelui adică) și dorea să conducă carul de foc al tatălui său. Helios refuză, întrucât conducerea carului de foc necesită putere și maturitate, nici un alt zeu nefiind admis. Până la urmă, după fierbinți rugăminți filiale, Helios acceptă, dar Phaeton greșește, cade și ia foc.

Prin urmare, intenția VW era de a oferi pieții un "car ceresc" destinat unui număr extrem de limitat de cunoscători pretențioși care, să zicem, s-au saturat să se afișeze în Merc, Bentley, Rolls etc, preferând să impresioneze într-un mod mai subtil, mai discret (mai pentru cunoscători): conducând o mașină "populară" de 100.000 de E.  

Zic și eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate