Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Despre mersul pe banda a doua

- - - - -
  • Please log in to reply
399 replies to this topic

#37
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
O alta intrebare stupida: de ce m-ai citat pe mine? Sau nici tu nu citesti tot?

#38
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

View Postfuriousdoc, on 4th October 2010, 17:25, said:

O alta intrebare stupida: de ce m-ai citat pe mine? Sau nici tu nu citesti tot?
Sorry! A fost fara intentie... ma grabesc sa o tai si eu acasa... iara sa conduc prin Bucuresti... Am ajuns sa vad care e cauza bucuresteanului stresat... condusul intr-un asemnea oras!

#39
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005

View Postalexpreda, on 4th October 2010, 16:21, said:

eu merg des pe dn1 iar in otopeni unde sunt 3 benzi, prima banda se foloseste foarte rar
romanu e ciufut si se da si el mare cu opelul din 1990 mergand cu 75km/h pe banda 3

mergi tu acolo pe prima banda sa vezi cum sar idiotii in fata ta, iar daca-i lovesti in spate la garcel tu esti vinovat.

#40
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
@alexpreda: eu circulam regulamentar, la fel ca alte zeci de masini care erau in fatza mea. Vinovat pentru ce? Ca nu m-am bagat intre 2 melci sau ca nu am mers in "curul" aluia din fatza mea, si ca am pastrat o distanta de 15-20 metri la viteza aia, ca sa evit accidente?

Eu realizez cat de periculos e un sofer grabit ce-ti sta in fund, de aia am si lasat-o mai incet cand era lipit de fundul meu, sa nu trag o frana tare sa ma buseasca. Cum ziceam, am suficienta experienta. Si daca eram magar, dadeam drumul la stergatoare cum bine zicea un coleg, si il sicanam ca puteam sa o fac.

Zici ca mergi des in Otopeni, ai vazut cum arata banda 1? Plina de canale care fac tronc cand treci cu roata peste ele? Marturisesc, eu sunt unul din soferii care circula pe banda 2-a acolo de regula, iar pe a 3-a cand circul, nu ii incurc pe altii sa imi dea flashuri ca e liber si ii incurc ;)

#41
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
asa este . Banda 1 e plina de canale (denivelari) + exista riscul sa te trezesti cu un bot de autoturism in fata ta + masini `avariate` +scuteristi/biciclisti . Chiar saptamana trecut m-am trezit cu un a6 in fata .....noroc ca am avut unde sa ma bag pe banda 2 , si el unde sa se retraga.

Tot atunci m-am bagat de pe banda 2 unde se mergea cu 40 km bara la bara , pe banda 3 unde se mergea cu 60-70 km .Am semnalizat din timp si cand am gasit locul liber (aprox 10-15m)  m-am bagat , un frustrat cu supernova de PH a inceput sa-mi bage flash-uri in disperare desi nu-l incomodasem cu absolut nimic si nu avea nici unde sa se duca mai departe(era coloana). Probabil pentru el  frustrarea a fost doar faptul ca cineva a iesit din banda de melci si s-a bagat pe banda de viteza in fata lui.....

Asa sunt unii romani in trafic: idioti ! N-ai cum sa le schimbi mentalitatea(idiotenia) !  

Edited by cosmin_miu, 04 October 2010 - 16:55.


#42
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
@cosmin_miu: numar de PH am si eu, si la fel si frustratul meu :D. Just off - topic :)

#43
kyanys

kyanys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.03.2009

View Posteduardul2, on 4th October 2010, 10:46, said:

trebuia sa-i faci o poza la numar, si sa filmezi toata faza.astfel , mergeai cu inregistrarea la politie.oricum politia nu rezolva prea multe in astfel de cazuri.
vorbeste cu prietenii care au prieteni care au prieteni si urmariti-l.



sau  daca ii sti numarul gaseste-l si fa-i la fel taie-i fata de n ori pana moare de nervi , sau daca vrei rupe-i capatana   :naughty:

#44
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008
[quote name='alexpreda' date='4th October 2010, 16:21' post='8883070']
romanul cand e prost trebuie sa fie si fudul
de parca a primit banda 2 mostenire de la ta-su

tu esti primul vinovat ca nu mergeai pe prima banda, atat timp cat ala a putut sa te depaseasca folosind-o

Amice, viteza de deplasare a unui autovehicul se adapteaza conditiilor de trafic, nu traficul se adapteaza conditiilor tale de deplasare. Prin lege se limiteaza viteza maxima admisa pentru o portiune de drum dar nimeni nu te obliga sa mergi cu viteza maxima ci esti obligat sa nu mergi cu o vitez mai mica decat cea maxima astfel incat sa incurci traficul.

Nimeni nu are voie sa-mi dea flash-uri sa ma dau la o parte de pe banda a 2-a sau a 3- atat timp cat merg cu viteza legala sau, mai mult, in coloana, in afara de politie, pompieri, salvare, coloana oficiala.

Faptul ca sunt oameni ca tine, care considera ca a gresit initiatorul topicului ca nu s-a dat la o parte din calea melteanului, il determina pe acesta sa continuie si sa persevereze in prostia lui. Din acest motiv, astazi sunt atat de multi nesimtiti pe sosele, pentru ca li s-a permis.

Abia astept sa se voteze legea aia care sanctioneaza codusul agresiv pe sosea.

#45
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
da, flashurile sunt o invetie romaneasca de prost gust
insa pe mine ma deranjeaza ca faptul ca exista spatiu pe banda 1 si el nu l-a folosit

si sa sti ca in romania mori cu legea in brate, asa ca lasa prostia asta cu merg cu ce viteza vreau pe ce banda am chef, chiar daca e viteza maxima pe acea portiune de drum.

daca tu ai plecat la plimbare, asta nu inseamna ca toti sunt la fel ca tine, poate omu se grabeste la servici, sau are o urgenta
sau o vrea sa ajunga acasa ca se caca pe el, mai sti...


daca chiar vrei sa respecti legea: este un articol in lege care te obliga sa folosesti prima banda de mers, nu?

LE: eu in otopeni fac slalom printre masini, asa ca daca vedeti o masina care merge cu 100km/h pe banda 1 apoi pe 3 si iar pe 1, sa nu va speriati :)

Edited by alexpreda, 04 October 2010 - 17:52.


#46
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Ia citeste cap coada si vezi daca-ti schimbi parerea.

#47
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
eu?
fa-mi rezumat ca am citit dar poate mi-a scapat ceva

Edited by alexpreda, 04 October 2010 - 18:00.


#48
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007

View Postaalinn, on 4th October 2010, 09:44, said:

subscriu , poate omul se grabea , nu aveai motiv sa tii banda 2 ocupata
Chiar daca se grabea, nu tre' sa ai un comportament agresiv.
Il injuri alea alea si-ti vezi de drum.

Am patit si eu sa merg in coloana pe banda doi - prima banda ocupata, pe banda doi mai multe masini in fata mea, se depasea in coloana - si m-a blituit si claxonat si venit tare la intimidare intr-un mod inuman un grabit.
M-am tras pe prima banda si l-am lasat pe dobitoc in fata mea.

PS: desigur ca i-am dat si eu flashuri la greu ca nu avea unde sa se duca, gura lui de idiot. Am procedat bine..? Nu cred  :D

#49
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View Postcristea_ct, on 4th October 2010, 18:29, said:

Amice, viteza de deplasare a unui autovehicul se adapteaza conditiilor de trafic, nu traficul se adapteaza conditiilor tale de deplasare. Prin lege se limiteaza viteza maxima admisa pentru o portiune de drum dar nimeni nu te obliga sa mergi cu viteza maxima ci esti obligat sa nu mergi cu o vitez mai mica decat cea maxima astfel incat sa incurci traficul.

Nimeni nu are voie sa-mi dea flash-uri sa ma dau la o parte de pe banda a 2-a sau a 3- atat timp cat merg cu viteza legala sau, mai mult, in coloana, in afara de politie, pompieri, salvare, coloana oficiala.
Amice legea spune sa mergi pe banda 1 , si pe banda 2 sa depasesti.
Recomand recitirea codului rutier

#50
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

View Postaalinn, on 4th October 2010, 19:45, said:

Amice legea spune sa mergi pe banda 1 , si pe banda 2 sa depasesti.
Recomand recitirea codului rutier
Arata-mi mie legea aia care te obliga sa mergi pe banda 1 si sa depasesti pe banda 2!! Tu confunzi recomandarile cu legile....

#51
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postkng, on 4th October 2010, 08:54, said:

...la un moment dat individul a intrat pe banda 1, m-a depasit cu 1 metru sa zic, apoi mi-a taiat fata fiind gata sa ma buseasca. I-am dat o avertizare scurta , si .... individul a franat aproape ca a oprit pe banda 2-a. Bun, ma bag pe banda 1 sa imi vad de drum, dar a virat brusc gata sa ma buseasca, incerc sa il ocolesc pe banda 2-a, a facut aceeasi manevra, daca nu ma feream putin pe contrasens , chiar ma busea...

Voi va dati seama ca luati apararea unui asemenea specimen? Indiferent de greseala, cum poate sa fie normala o actiune deliberata care poate provoca vatamarea unui om? Un astfel de cretin din evul mediu, "imbracat" in cateva tone de "armura", poate sa va arunce si pe voi de pe sosea, cu tot cu nevasta si copii.

Si apropo, unde in codul rutier e specificat ca trebuie sa faci loc altora decat salvarilor, pompierilor, politiei si coloanelor oficiale daca nu incurci traficul?

Edited by miromulus, 04 October 2010 - 19:01.


#52
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postfuriousdoc, on 4th October 2010, 09:17, said:

Baga-i numarul pe aici sa stim despre ce idiot e vorba ca macar sa ne ferim noi restul.
Sau... :naughty:  oricum e bine sa-l avem in vizor , poate trec prin zona .
Am patit si eu cu batmani dinastia si cind ma dau putin catre ei numa numa ca nu intra in santul de pe sensul opus .

#53
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 13.04.2006
Domnilor ,codul rutier are la baza politetea si bunul simt.Sa dea cu pietre cei care nu s-au grabit niciodata in trafic din diverse motive si au gasit foarte multi soferi "corecti" cu viteza legala pe mijlocul strazii.Eu sunt mai grabit de obicei dar ma uit si in oglinda sa fac loc celor mai grabiti decat mine.Asta o consider Conduita Preventiva si nu cum spunea cineva mai sus ca nu se gandea cocalarul respectiv la sotia si copii lui.Daca i-ti iubesti familia ,evita stresul inutil din trafic.Ce pierzi daca faci loc cuiva grabit ? Dumnezeu stie daca se grabeste justificat nu tu sau eu.

#54
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View PostEngineer_xxl, on 4th October 2010, 19:55, said:

Arata-mi mie legea aia care te obliga sa mergi pe banda 1 si sa depasesti pe banda 2!! Tu confunzi recomandarile cu legile....
Art. 42
Când circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule în functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, având obligatia sa revina pe prima banda ori de câte ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

Art. 43
(1)Daca un drum este prevazut cu o banda destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane, semnalizata ca atare, acestea vor circula numai pe banda respectiva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate