Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Despre mersul pe banda a doua

- - - - -
  • Please log in to reply
399 replies to this topic

#73
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
eu inteleg ca sint 2 benzi si aia de pe 1 pot merge mai repede decit cei de pe banda 2

cit despre slalom urias nu prea ma risc, desi uneori mai fac asta, pentru ca adormitul poate vira brusc dreapta tocmai in mine.

na exercitiu: merge tata lu tavi cu 90 la ora pe banda doi; vin io si ii dau semnal, flashuri in cele din urma ....atunci ma gindesc sa il fentez prin dreapta
omu se gindeste si el: ia la asta e grabit ca fiimiu, hai sa ii fac loc
si zdrang da mertanu o roata in golf...
si nu e pacat de ambele masini? ca is bune amindoua ... :D

pe urma caterinca de rigoare cu asigurarile, ne certam, politie, bal, spital....
raminem si pietoni pe urma ca de unde bani de reparatii (n-avem casco) de la un biet pensionar (parca) si un biet inginer???
ne asociem, deschidem schrott si ne dam cu bicicletele....
(hai ca io, lovit in lateral o mai cirpesc, dau km inapoi si o dau ca noua :lol: ..da mertanu...adio mario)

Edited by Evergreen, 07 October 2010 - 21:57.


#74
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007

 motanex, on 7th October 2010, 22:42, said:

Eu am gasit asta mai interesant decat ce ai gasit 'mneata. Oricum daca chiar te grabesti si vezi un bou ca e singur pe banda a2-a si in rest nicio masina pe strada cred ca e mult mai sanatos si sigur sa te dai pe prima banda in conditiile in care aceasta e practicabila si sa-ti vezi de treaba in continuare decat sa franezi pana la viteza aluia si sa arzi becurile in ceafa lui.
Si daca in timp ce il depasesti prin dreapta brusc se gandeste si ala mai bine sa mearga pe dreapta ce mai faci ?!Eu am patit-o nu o data m si crede-ma ca nu e tocmai placut sa incepi sa pui frana si sa cauti solutii .
Cel mai si cel mai bine e sa mearga "ei" pe banda 1 si asta e ;eu fac altfel si are rezultat 90% din cazuri, vin mai tare cu rotile din stanga pe 1/4 din contrasens si se dau sau ma postez in spatele lor la 2-3 m jumatate iesit spre stanga sa ma vada in oglinda ,si imediat se muta din fata mea dar fiti prevazatori sa nu cumva ca altul sa il depaseasca prin dreapta si ala sa se sperie si sa se urce peste ala de pe prima banda ,deci totul trebuie facut cu cap .

#75
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 Evergreen, on 7th October 2010, 22:49, said:

...
Da-ne si noua ce-ai consumat, te rugam. Ori de la fazan se trage?

#76
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
nu mai am decit una in frigider
si e la 0,5
d-aia de ai avut tu la 5
multe
...


fazanul e la frigider, la alt etaj
(am mai zis asta...)




maraciucaaa

#77
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010

 Evergreen, on 7th October 2010, 22:49, said:

 Nicu90, on 7th October 2010, 22:50, said:

Da' voi de ce veniti pe banda a doua? Pentru voi nu e valabila "obligatia" de deplasare pe banda 1/din dreapta?  :rolleyes:

#78
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
vin pe banda doi ca sint in depasirea unuia ce merge incet pe banda 1 :lol:

#79
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
S-au incins spiritele putin pe aici, imi place ca se discuta justificat, pe baza legii, cu citate :D

Intre timp, ca observatie, individul care spunea ca s-a postat aceeasi problema pe alt forum, nu a mai dat nici un semn :D. Probabil o fi fost ruda cu soferul si a recunoscut numarul :)

#80
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,243
  • Înscris: 15.10.2006

 Evergreen, on 8th October 2010, 11:02, said:

vin pe banda doi ca sint in depasirea unuia ce merge incet pe banda 1 :lol:

Pai atunci si tatal lui Tavi era in depasire.
Atunci ce ai cu el si ii dai flashuri?   :notangel:

#81
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
bai, nu citisi ca si el are probleme cu taicasu ca sta lipit de banda 2 ?????

am explicat plastic...acum sa facem si desene pe topic ?!?

#82
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,018
  • Înscris: 06.04.2007

 cipaul, on 8th October 2010, 13:29, said:

Pai atunci si tatal lui Tavi era in depasire.
Atunci ce ai cu el si ii dai flashuri?   :notangel:
Nu era in depasire. Asa merge el ca muuuuulti altii pe banda doi, chiar daca prima e libera.

Daca eu vin pe banda doi din spate, vin defapt de pe prima banda, pt ca nu-mi place sa te depasesc pe dreapta si nici nu e corect, sau e risc mare.
Am vazut treaba asta si la deal cand se fac doua benzi, nici de-al drac nu s-ar da pe prima, el care este (multi) merge cu 90 pe banda doi, ca e legal...

Moa din instinct ma trag pe prima banda dupa ce am depasit, chiar daca dupa mine nu mai vine nimeni.
Sunt convins ca asa faceti si voi (cu ceva exceptii)  :D

Edited by Octavian___, 08 October 2010 - 13:43.


#83
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

 Octavian___, on 8th October 2010, 14:39, said:

Moa din instinct ma trag pe prima banda dupa ce am depasit, chiar daca dupa mine nu mai vine nimeni.
Sunt convins ca asa faceti si voi (cu ceva exceptii)  :D
ai mai invatat ceva de la je pe TM-AR-TM :lol:

#84
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006

 cipaul, on 7th October 2010, 19:24, said:

De ce nu trece pe prima banda stie el f. bine: pentru a evita o multime de pericole.

O intrebare normala: vitezomanul ala nu ar trebui sa vina pe banda 1 fiindca tot e libera?

Evita o p... arte de pericole :D.
Tie de cate ori ti s-a intamplat sa incerci sa treci pe banda 1, pe langa unul care doarme pe banda 2, ala sa te observe taman atunci si sa vrea sa se traga pe banda1?
Mie de cel putin 30 ori...din care cel putin de 10 ori la viteze mai mari de 160km/h. E tare placut sa fii nevoit sa-ti lasi cauciucurile pe asfalt din cauza unui cretin din asta......
Se intampla in special noaptea....

Edited by richelieu, 08 October 2010 - 14:10.


#85
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,018
  • Înscris: 06.04.2007

 Evergreen, on 8th October 2010, 14:52, said:

ai mai invatat ceva de la je pe TM-AR-TM :lol:
Daaaaaa, mai ales cand mi-ai condus utilaju, s-a vazut ca la ~juma' de cuplu din cat esti obisnuit tu sa ai, te-ai cam chinuit sa-l conduci cat de cat corect  :coolspeak:

#86
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
nici tie nu prea ti-a iesit treaba cu al meu ... ce sa ii faci ca e mai usor de la ture multe la ture putine decit invers :lol:

#87
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,243
  • Înscris: 15.10.2006

 richelieu, on 8th October 2010, 15:08, said:

Evita o p... arte de pericole :D.
Tie de cate ori ti s-a intamplat sa incerci sa treci pe banda 1, pe langa unul care doarme pe banda 2, ala sa te observe taman atunci si sa vrea sa se traga pe banda1?
Mie de cel putin 30 ori...din care cel putin de 10 ori la viteze mai mari de 160km/h. E tare placut sa fii nevoit sa-ti lasi cauciucurile pe asfalt din cauza unui cretin din asta......
Se intampla in special noaptea....

Nu tin minte sa fi patit asa ceva. Ceva similar cu benzile am mai patit si nu trec ca vantul pe langa cealalta masina, sunt chiar precaut fiindca sunt destule unghiuri moarte din care nu poti fi observat.

In schimb tin foarte bine minte cand a iesit un ..... obosit cu un Aro 244 cu vreo 70 la ora de pe o stada/piatete latereala si a ajuns pana la jumatatea benzi 2 pe care eram incadrat. Am ocolit undeva pe contrasens asa cam la 4...5 cm distanta intre masini si asta tot pe la 1 jumatate noaptea.
In rest am vazut sute de carute, tractoare, biciclete fara nici o lumina, animale, oameni beti care merg in zigzag pe banda 1.
La fel am vazut cu siguranta mii de gropi, santuri, capace de canal lipsa tot pe banda 1. Pe 2..3 foarte rar.
Cu siguranta si tatal lui Tavi a vazut aceste pericole pe sosele.
Cand nu o sa mai observ astfel de pericole pe sosele o sa respect cu siguranta si prevederea asta asa schiopa cum este. De fapt ca nu cred ca sunt 10 % din soseri care sa respecte aceste cerinte.

#88
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,845
  • Înscris: 15.08.2008
Crezi gresit.
In afara de cei care si-au cumparat banda a doua impreuna cu masina, ceilalti circula relativ normal.

#89
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007

 cipaul, on 8th October 2010, 19:33, said:

Nu tin minte sa fi patit asa ceva. Ceva similar cu benzile am mai patit si nu trec ca vantul pe langa cealalta masina, sunt chiar precaut fiindca sunt destule unghiuri moarte din care nu poti fi observat.

In schimb tin foarte bine minte cand a iesit un ..... obosit cu un Aro 244 cu vreo 70 la ora de pe o stada/piatete latereala si a ajuns pana la jumatatea benzi 2 pe care eram incadrat. Am ocolit undeva pe contrasens asa cam la 4...5 cm distanta intre masini si asta tot pe la 1 jumatate noaptea.
In rest am vazut sute de carute, tractoare, biciclete fara nici o lumina, animale, oameni beti care merg in zigzag pe banda 1.
La fel am vazut cu siguranta mii de gropi, santuri, capace de canal lipsa tot pe banda 1. Pe 2..3 foarte rar.
Cu siguranta si tatal lui Tavi a vazut aceste pericole pe sosele.
Cand nu o sa mai observ astfel de pericole pe sosele o sa respect cu siguranta si prevederea asta asa schiopa cum este. De fapt ca nu cred ca sunt 10 % din soseri care sa respecte aceste cerinte.
Sa nu dai de vreun canal de'asta pe banda 2  :naughty:  . Si crezi ca aia de te depasesc prin dreapta intra prin canale si canalizari ? Asta cu canalele si ce ai mai spus tu sunt mai mult folclor , ca si aia ca in RO nu sunt sosele bune (abureala , le pot numara pe degete pe alea mai proaste - DN-uri adica) . Ma feresc si eu sa circul pe banda 1 daca sunt masini parcate si spatiul este stramt , dar de obicei nu prea ajung sa merg pe prima banda ,doar daca depasesc pe vreunu , in rest ii depasesc eu pe altii .
Nici nu pot sa inteleg ce siguranta iti ofera banda a2a(se presupune ca esti pe sosea cu 2 benzi/sens) , daca vreunu ce-ti vine din fata face vreo depasire, sau vreo manevra mai greu cu spatiul de manevra, asa pe prima mai iesi pe acostament indiferent de ce iti apare, tot gasesti loc sa o dai la intors(vezi autostrazile , mai confortabil mi se pare sa merg pe prima banda, cand stiu ca mai am 2-3m in dreapta sa ma feresc ) .
Nu or aplica toti chestiile astea, dar la mine cam asa sta treaba , incerc sa ma feresc de altii cat pot .

 furiousdoc, on 8th October 2010, 09:45, said:

Da' voi de ce veniti pe banda a doua? Pentru voi nu e valabila "obligatia" de deplasare pe banda 1/din dreapta?  :rolleyes:
Pai daca depasesc bre , pe unde sa vin ;cum in general prima banda e plina de moscaiti , si mai dai de vreunu care merge in paralel cu ei pe unde sa mai trec si eu ?!

#90
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

 cipaul, on 8th October 2010, 19:33, said:

Cu siguranta si tatal lui Tavi a vazut aceste pericole pe sosele.
cu siguranta cipaul=tatal lui Tavi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate