Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Monitor Samsung defect

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#55
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cred ca firul care face legatura intre carcasa/butoanele monitorului si restul e intrerupt pe anumite fire(sunt 4 in total). Se gasesc? Au si niste mufe speciale la capete! De lipit ma indoiesc ca se poate, ca sunt f.fine/subtiri.

#56
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Probabil ca nu ai inteles diferenta, tu ai in fata un aparat, noi nu. Fara sa mai atasezi fotografii, discutam teorie.

#57
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Poze cu firul in cauza

Attached Files

  • Attached File  cb1.jpg   1.02MB   131 downloads
  • Attached File  cb2.jpg   835.52K   127 downloads
  • Attached File  cb3.jpg   961.17K   100 downloads
  • Attached File  cb4.jpg   1.05MB   80 downloads


#58
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cablul  este strivit din cauza montarii incorecte. E posibil ca aceste fire sa nu fie intrerupte si sa fie suficienta reizolarea lor  cu o bucata de banda adeziva. Pentru verificare poti sa folosesti instrumentul (fixat pe ohmetru) si sa te ajuti la masuratoare cu doua ace de cusut, prin care vei avea acces la pinii din mufe.

#59
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Din cate observ, ce numesti tu siguranta (piesa de "deasupra" termistorului verde) este de fapt o punte de diode. Nu este foarte clara poza, dar parca vad semnele +,-, ~ pe ea. Verifica sa nu fie busita.

#60
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu, acolo e o siguranta. Puntea este  mai sus in dreapta.

[ http://www.rapidonline.com/netalogue/photos/M073587W01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmister_rf, on 19th September 2010, 01:25, said:

Cablul  este strivit din cauza montarii incorecte. E posibil ca aceste fire sa nu fie intrerupte si sa fie suficienta reizolarea lor  cu o bucata de banda adeziva. Pentru verificare poti sa folosesti instrumentul (fixat pe ohmetru) si sa te ajuti la masuratoare cu doua ace de cusut, prin care vei avea acces la pinii din mufe.
Un fir din 4 e intrerupt! Se gasesc de cumparat?

#62
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Dar nu crezi ca se poate ''repara''? O varianta este sa gasesti punctul unde  este intrerupt firul, se desface banda pentru a-l separa (pentru a nu atinge firele ramase), si-l lipesti, apoi il izolezi  cu   banda sau suplimentezi cu  un alt fir pe exterior in locul celui intrerupt.

#63
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Nu cred ca pot avea dexteritatea sa-l repar, poate daca eram chirurg! Deci sa inteleg ca nu se gasesc de cumparat?

#64
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si daca separi firul cu probleme, de restul de fire, nu crezi ca poti sa-l lipesti?   B)

#65
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cred ca as putea, daca l-as separa, dar de uitat ma uit la el cu lupa! Daca nu se gasesc de cumparat si-l "belesc" mai rau, nu mai am cale de intoarcere!

#66
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ma bag si eu in vorba...
Confectionarea ( in totalitate, de la zero ) a unui asemenea cablu nu ar trebui sa ridice probleme ( nici ) pentru un amator.
Presupun ca ai mai intalnit asemenea probleme, din moment ce te-ai incumetat sa abordezi repararea un monitor.

Editare :
Am recitit totul incepand de la mesajul # 1 si am inteles de ce iti face atatea probleme cablul.
Am gresit presupunerea.
Nu te supara, satisfactia de a vedea monitorul functionand din nou, va fi cu atat mai mare.

Edited by Mos_Ilie, 19 September 2010 - 16:54.


#67
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nici macar nu trebuie sa-l refaca in totalitate. Banuiesc ca nu gaseste fire subtiri, dar acum e nevoie doar de a lipi doar un fir rupt, probabil prin  adaugarea suplimentara a unui  alt segment, maxim 1 cm, in punctul unde este firul original rupt. Ulterior acesta se izoleaza. Simplificarea in lucrare apare prin separarea firului cu probleme, de restul de fire.
Atentie la remontarea in carcasa, daca firele nu raman pozitionate in spatiul dedicat si risca sa fie prinse din nou in rama monitorului, te poti ajuta de o banda scotch cu fata dubla, din care se taie segmente mici, ce se vor monta pe traseul ce urmeaza a fi pozitionat cablul. In acest mod poti fixa temporar cablul pe rama monitorului.

#68
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ca sa-l despart (firul) e cam riscant, ca nu am cu ce sa tai plasticul dintre ele! Ca sa-l lipesc unde e rupt iar e o problema, ca si firul alaturat are izolatia "belita" si risc sa le lipesc intre ele!


View PostMos_Ilie, on 19th September 2010, 17:42, said:

Confectionarea ( in totalitate, de la zero ) a unui asemenea cablu nu ar trebui sa ridice probleme ( nici ) pentru un amator.
Si cum se face un asa cablu? Trebuie cablu, papuci de anumita forma la capete, cleste special pt sertizare!

#69
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Problema poate fi simplificata. Se scoate doar firul rupt din banda comuna (cele doua capete), in acest mod nu risti nimic, pentru a fi mai usor te ajuti de o penseta  si simultan cu intinderea acestuia il poti incalzi cu  letconul...

#70
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

View Postdorel232004, on 19th September 2010, 18:36, said:

Si cum se face un asa cablu? Trebuie cablu, papuci de anumita forma la capete, cleste special pt sertizare!
cablu - daca nu te descurci cu repararea cablului asta, atunci te poti duce maine pe Maica Domnului si sa cumperi un cablu panglica cu 6 fire, de lungimea astuia. Cablul panglica se poate desparti foarte usor in 4+2 fire. (2 lei/metru, parca)
http://www.google.ro...g...280&bih=613

mufe
- le poti folosi p-astea. Apasa cu o surubelnita subtire/un varf de cutit pe contactele din lateral si tragi de fire. Apoi dezlipesti carligele de pe fire si le lipesti la lipesti la varfurile cablului panglica cumparat.
Sistemul de prindere e cam asa, daca nu ma insel:
__________\ _________
------------------- ________
____________________


____ = corpul mufei
------- = cablul
\ = carligul, care este proptit in mufa


Sau poti sa cumperi unele noi.

Ai grija la montaj sa nu incurci firele si sa faci vreo minunatie. Noteaza pe o foaie de hartie din ce pin pleaca si in ce pin ajunge fiecare fir.


cleste pentru sertizare - nu este nevoie de asa ceva.


Spor si bafta!  :peacefingers:

#71
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am reusit sa-l lipesc! Dupa ce l-am lipit pe primul, la verificare mai era unul intrerupt! Parca am facut operatie pe cord! L-am lipit si pe asta, acum le bag la loc si fac o proba! Doamne ajuta!


Butonul albastru se aprinde acum, dar ecranul nu! Sa innebunesti, nu alta!

#72
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
OFF TOPIC
Eu nu recomand sa desfaci o astfel de mufa si sa lipesti firele.In mod normal firele sunt sertizate si lipirea poate duce la cresterea diametrului la pinii respectivi, astfel incat refacerea mufei poate fi un esec. Mai bine tai mufele pastrand  o sectiune mica de cablu  (pe diagonala) si acestea se lipesc la un cablu nou.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate