Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 

Monitor Samsung defect

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#37
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Acum, fara o schema si fara intelegerea rolului jucat de fiecare componenta, probabil ca va fi  dificil sa-l repari. Sunt sanse ca masurand in circuit sub tensiune sa-i produci alte defecte.

Edited by mister_rf, 17 September 2010 - 21:02.


#38
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sub tensiune nici nu ma gandesc, nici nu am sursa, poate fara sa o demontez, daca e posibil!

#39
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Verifica din nou siguranta. E posibil ca din cauza condensatorului pus invers sa se fi ars. Poate asta e cauza pentru care nu-ti mai lumineaza ledul.

#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cum fac? O dau jos si o masor/schimb ? Sau pot sa o masor pe placa? Dar nu prea cred, asta...

Mai e ceva care am omis sa va intreb? Si asta are pozitie unica?

#41
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Poti sa masori siguranta cu un ohm-metru setat la valoarea cea mai mica si nu, nu au o anumita pozitie pinii. Merge masurata si pe placa.

Edited by cyberDJ, 17 September 2010 - 21:17.


#42
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
1. Verifica inca o data toti condensatorii, sa nu fie nici macar un pic umflati

2. Observi pe undeva urme de arsura / substante imprastiate? Verifica si pe verso.

3. Verifica diodele alea pe care le-am incercuit in partea dreapta
Asa se face: http://www.allaboutc...3/chpt_3/2.html

4. Termistorul (chestia verde pe care am incercuit-o in partea stanga) este intact? Vezi sa fie perfect, fara niciun colt sarit

5. Cand te duci sa-ti cumperi componente, ia-ti si tu cate 5 din fiecare, daca-s ieftine. 5 condensatori cat costa? 20 de mii?

6..
Bafta!

Attached Files

  • Attached File  740n.jpg   741.79K   271 downloads

Edited by mister_rf, 17 September 2010 - 22:15.
si totusi...


#43
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cea noua are scris pe ea T 3,15 A si masurata arata 0,9 ohmi. E bine?

#44
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
este buna siguranta

#45
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pai, daca te uiti in poza cam sunt umflati! Altii noi, nu am, ca prostu am luat doar 3! Ma gandeam eu, ca o sa trosnesc unul! Maine o sa-mi iau 6, sa fie! Da masurat ai idee, se poate cu aparatul?
4 pare bun!
5 acum stiu, dar m-am saturat sa tot am ramasite de la tot felul prin casa! Acum stiu ca mai bine aveam, decat sa stau sa ma uit la el si sa nu stiu de unde e defectul!
De la ei am luat siguranta, nu aveau condensatori acolo!
Asta am lasat-o la urma, ca e mai complicat! Demontez piesa, in ce le masor, etc?
\
Acum dau jos siguranta, o masor si oricum o schimb! Sa vedem ce se intampla! Ceva ce am uitat sa va intreb, inainte de noua "operatie"?

Am sa pun o poza cu aparatul meu de masura, ca, eventual, sa-mi explicati cum si daca pot masura cu el, anumite piese!

Pe cea veche scrie T 3,15 A si masurata are valoarea de 0,6! Cum e?

Sa cumpar maine si diode, pentru orice eventualitate?

@gxg88: Sper sa intelegi la care probleme am raspuns, ca au fost sterse "intrebarile", ca si mie imi e greu sa inteleg, acum, ce am scris!

Attached Files


Edited by mister_rf, 17 September 2010 - 22:16.
se poate si fara QUOTE


#46
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

View Postdorel232004, on 17th September 2010, 22:50, said:

Da masurat ai idee, se poate cu aparatul?
Cu aparatul pe care il ai tu nu poti face masuratori asupra condensatorilor. Exista aparate asemanatoare cu ce ai luat tu, dar dedicate pentru masurarea capacitatilor.
Insa fii linistit, nu-ti trebuie tie asa ceva.

Placa pe care sunt instalate piesele iti ofera indicatii despre sensul in care trebuie intalata fiecare piesa (daca conteaza sensul).
ex: condensatorii au la baza niste cerculete. Cerculetele astea au o particica ingrosata, particica care trebuie sa fie aliniata cu linia de pe condensator. Ti-am desenat niste sagetele in imaginea atasata.


4 pare bun!
Ia un cutit cu cap subtire si desfa bucata aia de silicon dintre termistor si condensatorul ala galben si dreptunghiular. Apoi analizeaza din nou termistorul. Cea mai mica crapatura inseamna ca e defect.

Atentie sa nu-l strici tu in timpul dezlipirii :) Siliconul ala poate sa fie lipit foarte bine.


De la ei am luat siguranta, nu aveau condensatori acolo!
Cum ti s-a zis, condensatorii trebuie sa poata sa stocheze aproximativ aceeasi sarcina (uF) ca si cei originali si sa functioneze la o tensiune/temperatura cel putin egale cele notate pe condensatorii originali.

Niste condensatori de ~1000uF, 35V, 105grade gasesti cred ca peste tot si sunt perfecti pentru tine.
(la 105 grade functioneaza majoritatea)


Asta am lasat-o la urma, ca e mai complicat! Demontez piesa, in ce le masor, etc?
In primul rand vezi ca si diodele astea se monteza intr-un singur sens. Daca le montezi invers n-or sa se strice, dar nu o sa functioneze.

Pentru masurat nu e nevoie sa le demontezi. Intoarce placa si vezi care sunt pinii lor. Pui firele multimetrului pe pinii respectivi. Despre cum se masoara ti-am dat un link.

Quote

Am sa pun o poza cu aparatul meu de masura, ca, eventual, sa-mi explicati cum si daca pot masura cu el, anumite piese!
Firul negru trebuie sa fie mereu bagat in locasul cel mai de jos (care se numeste MASÃ si este notat cu COM)

Firul rosu se baga in locasul din mijloc atunci cand vrei sa masori tensiune continua/alternativa, curenti mici sau rezistente, si in locasul de sus atunci cand vrei sa masori diode sau curenti mari. (curentii mari poti sa-i masori un timp de doar cateva secunde la fiecare 10/15 minute. Scrie pe foaia din cutia multimetrului ce si cum).

DCV - tensiune continua
ACV - tensiune alternativa
DCA - curenti mici, pentru tensiuni continue
O-ul cu picioruse este litera greceasca Omega si reprezinta OHM, unitatea de masura a rezistentei


Daca vrei sa masori o tensiune continua de pana la 200 mV (milivolti), rotesti rotita in cadranul cu tensiuni continue (DCV), in dreptul lu' 200m. Pt tensiuni intre 200mV si 2000 mV o rotesti in dreptul lu' 2000, intre 2000mV=2V si 20 V o rotesti in dreptul lu' 20, s.a.m.d.

Daca vrei sa masori 15V si rotita e in dreptul lu' 2000mV = 2V, atunci pe ecran vei vedea (cel mai probabil) un 1 (in stanga).

La fel pt curenti, rezistente, tensiuni alternative.

Atentie! Curentii cei mai mari pe care poti sa-i masori atunci cand firul rosu e in mijloc si rotita e in dreptul DCA sunt de 200 miliamperi (mA). Pentru mai mult, trebuie sa pui firul rosu in locasul de sus.





Dar pana la urma tie nu-ti trebuiesc toate astea (deocamdata).

Pentru a testa continuitatea (a sigurantei, de exemplu), pui rotita in cadranul cu OHMI, in dreptul lu' 200 (nu 200k!), firul rosu in mijloc si firul negru jos. Apoi pui capatul unuia dintre fire pe un pin al sigurantei si capatul celuilalt fir pe celalalt pin al sigurantei. Daca siguranta este buna, atunci vei vedea ca se schimba numerele pe ecran (in partea dreapta a ecranului).
un exemplu de numar: 2

Daca siguranta este stricata, atunci vei vedea in partea stanga a ecranului un 1.



Uite un alt exercitiu: ca sa masori tensiunea de la priza, care e in jurul a 220 volti (tensiune alternativa), pui rotita in cadranul ACV, in dreptul lu' 750, firul rosu in mijloc si pe cel negru, ca de obicei, jos.

Attached Files

  • Attached File  740n.jpg   745.12K   196 downloads

Edited by gxg88, 17 September 2010 - 22:57.


#47
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Multumesc mult de informatii! Termistorul pare bun, siguranta veche arata 0,5, masurata asa cum spui tu! Ma gandesc, ca ce mai e posibil sai fie stricat, ca sa cumpar maine?


Ce e cu desenul? Vad ca ai facut niste insemnari la cateva piese!

#48
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Sagetelele:

Quote

Placa pe care sunt instalate piesele iti ofera indicatii despre sensul in care trebuie intalata fiecare piesa (daca conteaza sensul).
ex: condensatorii au la baza niste cerculete. Cerculetele astea au o particica ingrosata, particica care trebuie sa fie aliniata cu linia de pe condensator. Ti-am desenat niste sagetele in imaginea atasata.

Cerculetele sunt de dinainte.

#49
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Vad ca la diode nu misca nimic! Cred ca nu am inteles eu cum sa fac!

Acum cu sensul, gata, am luat-o, dar am invatat-o! Pacat ca nu mi-a spus nimeni inainte! Dar acum sigur o sa tin minte treaba asta si poate, citesc si altii si invata de aici!

Poate poti sa-mi spui care pise de pe placa pot fi defecte, ca sa le cumpar, ca altfel nu o sa mai am cu ce ma "distra" maine!

#50
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si cand se termina initierea, se poate trece si la etapa masuratorilor cu schema in fata... B)

Attached File  FDM0565R___FAN7310___Circuit_Description_IPBOARD____540N__540B__740N__740B__740T__940B__940T__940N.pdf   798.06K   280 downloads

#51
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Sunt prea obosit acum ca sa mai scriu despre diode.
Sa presupunem ca-s bune.
Daca vrei sa cumperi 2, pentru orice eventualitate, noteaza codul de pe ele si cere asa ceva la magazin. Costa maxim 5000 lei bucata.


Alte piese cu probleme... asa, pe net, nici macar cu ghicitul nu merge. :)


Cumpara condensatorii aia, instaleaza-i corect, vezi daca merge, si-apoi mai vedem.

Ai grija sa nu lucrezi sub tensiune, sa-ncerci sa stai departe de condensatorul ala mare (inca poate sa te curenteze serios) (apropo, el e umflat or smth?) si sa conectezi corect placuta la restul monitorului.


LE: in afara de vreo 2 magazine, toate inchid la ora 2 sambata.

Edited by gxg88, 18 September 2010 - 00:48.


#52
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In toata aceasta aventura lipseste o fotografie cu cablajul placii. Schema disponibila  pe net este modificata de la un model la altul si asta ar ajuta si  la identificarea sigurantei pe ramura de 13V, presupusa initial  a fi U301, ce poate fi de fapt pozitionata imediat sub radiatorul diodei de 13V.
Ce se poate  schimba preventiv: condensatorul c107, in schema C607.
Diodele incercuite, banuiesc ca sunt pe ramura de 5V, nu au legatura cu condensatoarele schimbate, dioda pentru 13V se afla prinsa pe  radiator.
Posibil ca aceasta sa fie o varianta de dioda schottky dubla sau una simpla, teoretic in schema se folosesc MBR10100
http://www.datasheet...ay/mbr10100.pdf
si in locul acesteia se poate folosi o dioda utilizata in sursele de PC.
Pentru 5V observ ca se folosesc doua diode 1N5822 (3A/40V), desi nu cred ca merita efortul sa ne concentram pe diode, nu sunt cele mai afectate, ci mai degraba  tranzistorii de comanda din invertorul de inalta tensiune. (daca nu ai noroc cu siguranta de pe 13V).

#53
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Scuze pentru eroarea cu siguranta fuzibila .
Nu este marcata cu U301.
Alta ultra fast fuse   nu poate fi decit cea indicata de @mister_rf .

#54
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am schimbat condensatorul si, nimic! Acum ce ma intriga e de ce nu se mai aprinde macar becul albastru! M-am uitat la firul care merge de la rama la monitor si e pe undeva cam "inghesuit"! Ma gandesc sa nu schimb acum la piese in prostie (ca am provizii acum) si sa fie un fir intrerupt!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate