Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

repartitoarele si pausalul

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vic1alb

vic1alb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 21.03.2008
Stau intr-un bloc din Bucuresti, contorizat si cu evident cu repartitore de costuri. Deunazi, administratia a pus un afis prin care ne OBLIGA sa permitem accesul reprezentantilor firmei care a montat repartitoarele si care face si repartizarea costurilor in apartamente pentru verificarea repartitoarelor (pret 3,12 ron/ buc-sper sa dea chitanta!!!). Tot in acest afis suntem obligati sa permitem accesul reprezentatilor de mai sus pentru citire, caz contrar << locatarii vor si sanctionati conform legii>> (care lege?) si <<se va estima consumul la pausal>> (ce mod de calcul la pausal mai este in vigoare si baza carui normativ/lege se poate face). Oricum, cine s-a mai lovit de aceste probleme referitoare la repartitoarele de costuri rog sa posteze ce legi, normative etc se refera la ele si mai ales cum a rezolvat situatia.
Sper ca nu am gresit aria; moderatorii daca considera acest lucru sa o mute unde considera ca e necesar.

#2
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
daca nu le permiti:
1. sa constate starea repartioarelor si ca sunt montate corect pe calorifer (unii le-au dus pe balcon, altii le tin frigider - ca sa nu inregistreze)
2. sa citeasca valorile inregistrate in fiecare luna

tu cat ai vrea sa platesti?

#3
vic1alb

vic1alb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 21.03.2008

View PostRaduceanu, on 10th September 2010, 14:36, said:

daca nu le permiti:
1. sa constate starea repartioarelor si ca sunt montate corect pe calorifer (unii le-au dus pe balcon, altii le tin frigider - ca sa nu inregistreze)
2. sa citeasca valorile inregistrate in fiecare luna

tu cat ai vrea sa platesti?
Evident cat consum in mod real. Si ma refer la faptul ca pentru vecinii "economicosi" care tin inchise radiatoarele din varii motive, eu consum (si platesc) mai mult.
Din acesta cauza solicit referire la legislatie.
Constatarea starii rep. si a montarii lor sunt de acord, dar avand in vedere ca in fiacare luna eu achit o valoare pentru citire si repartizare de costuri nu vad de ce mai solicita o suma pentru verificare.
Daca citesc eu valorile si doar la sfarsitul sezonului le pot permite accesul... nu se poate?

#4
DEugen

DEugen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.01.2008
Daca comitetul executiv a hotarat in sedinta ca toata lumea tre sa si puna repartitoare, aceasta hotarare devine lege si e recunoscuta in instanta.
In cazul dvs,. tre determinata SET (SUPRAFATA ECHIVALENTA TERMIC), dar pun pariu ca administratorul o sa se sustraga sa calculeze lunar din factura RADET  costurile apartamentului dvs.
Din experienta mea va pot spune ca scapati mai ieftin si mai cinstit daca montati repartitoare.

#5
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDEugen, on 23rd September 2010, 21:40, said:

Daca comitetul executiv a hotarat in sedinta ca toata lumea tre sa si puna repartitoare, aceasta hotarare devine lege si e recunoscuta in instanta.
In cazul dvs,. tre determinata SET (SUPRAFATA ECHIVALENTA TERMIC), dar pun pariu ca administratorul o sa se sustraga sa calculeze lunar din factura RADET  costurile apartamentului dvs.
Din experienta mea va pot spune ca scapati mai ieftin si mai cinstit daca montati repartitoare.


Minciuni sau lipsa crasa de informare.
Repartitoarele nu sunt obligatorii, doar contorizarea pe orizontala, care este alta ciorba de stevie.
Se iau in calcul valorile repartitoarelor si costurile cu incalzirea se calculeaza dupa cum indica cacaturile astea, doar daca 85% dintre proprietari si-au montat panaramele de repartitoare.
Ceilalti, cei ce nu au repartitoare, vor plati cu 30% mai mult ca cel mai mare consum inregistrat la o proprietate cu repartitoare, echivalent la unitatea de suprafata.
Si daca tot verifica repartitoarele, de ce nu fac si echilibrarea hidraulica a instalatiei?

Mai ieftin, probabil, dar nu mai cinstit si nicidecum confortabil.
Cazul meu, garsoniera, 31m2, in bloc cu repartitoare, 300-325 ron/ luna, unde gazele reprezentau 50-60 ron/ luna.
                  apartament 3 cam, 72 m2 in bloc fara repartitoare, intretinere 280-290 ron/ luna

Ideea e sa reducem pierderile nu sa platim frigul.
Pierderile se reduc prin IZOLAREnu prin repartitoare.

#6
vic1alb

vic1alb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 21.03.2008
[quote name='trestie-de-balta' date='23rd September 2010, 22:07' post='8836367']
"Minciuni sau lipsa crasa de informare".
Pai asta doresc si eu. Sa ma informez.
Pentru ca, am vazut si eu aceste cazuri cu costuri MULT mai mari la blocurile cu repartitoare fata de cele fara rep. Si tare am impresia ca treaba asta cu repartitioarele nu este ceva deosebit de "fizico-matematic" ci doar un sistem destul de empiric.

#7
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
E "rentabil" in functie de etajul la care stai.
Daca stai la etajele superioare (9-10), oricum ai da-o, tot prost este.

Varianta 1: fara repartitoare:
- de la subsol se va da drumul (de catre un "economicos") cel mult la 1/2 din capacitate, iar la tine nu va ajunge caldura, dar vei plati la fel cu ceilalti

Varianta 2: cu repartitoare:
Ajunge caldura la tine, dar platesti tevile de 40-60 mm diametru de la etajele 1-5, adica toate pierderile care de fapt reprezinta caldura radiata in apartamentele inferioare. Tu, fiind la et 9-10, trebuie sa dai drumul si la calorifer sa se incalzeasca, pt ca oricum apa ajunge doar "calduta" in calorifer si nu fierbinte iar tevile de trecere sunt de 10-12 mm diametru. Evident robinetul la subsol va fit tot la 1/2.

Repartitoarele nu inregistreaza decat diferenta intre temperatura elementilor si temperatura camerei. Asa ca, daca ai 5 grade in casa si iti ajunge apa in calorifer de 15 grade, platesti la fel ca altul care are 25 grade in casa, dar ii intra apa in calorifer la 35 grade. Pentru aceeasi perioada in care vor avea aceste valori, vor inregistra la fel. Daca sunt calorifere identice, coeficientii sunt identici.  Evident la etajele superioare, apa nu mai este la fel de calda, pt ca, dupa cum spuneam, exista un "economicos" care mai strange din vana de la subsol. Ca sa intelegi de ce este tzeapa cu repartitoarele.

Edited by pointiv, 29 October 2010 - 17:13.


#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Da' totusi ce e asa greu sa pui o centrala de apartamqnt si SA NU TE DOARA CAPUL ? E asa mult 5.000 de lei ?

#9
Tech_GPS

Tech_GPS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.05.2009

View Postpointiv, on 29th October 2010, 17:09, said:

Repartitoarele nu inregistreaza decat diferenta intre temperatura elementilor si temperatura camerei. Asa ca, daca ai 5 grade in casa si iti ajunge apa in calorifer de 15 grade, platesti la fel ca altul care are 25 grade in casa, dar ii intra apa in calorifer la 35 grade.

Nimic mai gresit in ce spui ! Repartitoarele inregistraza temperatura elementilor !

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,054
  • Înscris: 24.02.2006
si atunci vara de ce nu platesti nimic, pentru ca se incalzesc si elementii (la temperatura camerei) ?
repartitoarele functioneaza, in principiu, cum a zis pointiv. pe langa ce a spus el se mai adauga un modul care detecteaza anumite situatii (cand repartitorul e acoperit cu ceva, de exemplu).

#11
vdnick

vdnick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 18.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 23rd September 2010, 22:07, said:

Ceilalti, cei ce nu au repartitoare, vor plati cu 30% mai mult ca cel mai mare consum inregistrat la o proprietate cu repartitoare, echivalent la unitatea de suprafata.
Si daca tot verifica repartitoarele, de ce nu fac si echilibrarea hidraulica a instalatiei?

Unde anume intr-o lege ceva se precizeaza procentul de 30%?

Pana acum auzisem de 10%, dar nu mai gasesc decat prin ziare...

Mai caut si daca gasesc revin.

#12
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postvdnick, on 11th January 2011, 09:52, said:

Unde anume intr-o lege ceva se precizeaza procentul de 30%?

Pana acum auzisem de 10%, dar nu mai gasesc decat prin ziare...

Mai caut si daca gasesc revin.
Nu cred ca e in lege. Firma care face serviciul asta a propus o modalitate de calcul, iar cei din bloc au fost in majoritate de acord cu ea, aducandu-i sau nu modificari in timpul adunarii generale.

View Posttrestie-de-balta, on 23rd September 2010, 22:07, said:

Si daca tot verifica repartitoarele, de ce nu fac si echilibrarea hidraulica a instalatiei?
Daca o platesti, sunt convins ca se gaseste cineva sa o faca. Doar ca pretul e un pic mai mare, si ar cam trebui sa-ti convingi toti vecinii sa suporte costurile impreuna cu tine.

Edited by JJOne, 26 January 2011 - 21:59.


#13
vdnick

vdnick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 18.11.2006
Deoarece intre timp am aflat, ma consider dator sa va informez.

Informatia se gaseste in Norma Tehnica privind repartizarea consumurilor de energie termică între consumatorii din imobilele de tip condominiu, în cazul folosirii sistemelor de repartizare a costurilor pentru încălzire și apă caldă de consum - ANRSC la Art.17 (2).
Aici este discutabil... se poate calcula conform uneia din cele trei litere a), B) sau c).

Mai studiez problema si voi reveni.

Norma:
http://www.anrsc.ro/..... aplicare.pdf
Odin 343
http://www.anrsc.ro/...ve/Ordin343.pdf
http://www.anrsc.ro/.....Ordin 343.pdf

View PostJJOne, on 26th January 2011, 21:56, said:

Nu cred ca e in lege. Firma care face serviciul asta a propus o modalitate de calcul, iar cei din bloc au fost in majoritate de acord cu ea, aducandu-i sau nu modificari in timpul adunarii generale.


Daca o platesti, sunt convins ca se gaseste cineva sa o faca. Doar ca pretul e un pic mai mare, si ar cam trebui sa-ti convingi toti vecinii sa suporte costurile impreuna cu tine.

Edited by vdnick, 28 January 2011 - 20:42.


#14
serban55

serban55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2011

View Postvdnick, on 28th January 2011, 21:36, said:

Deoarece intre timp am aflat, ma consider dator sa va informez.

Informatia se gaseste in Norma Tehnica privind repartizarea consumurilor de energie termică între consumatorii din imobilele de tip condominiu, în cazul folosirii sistemelor de repartizare a costurilor pentru încălzire și apă caldă de consum - ANRSC la Art.17 (2).
Aici este discutabil... se poate calcula conform uneia din cele trei litere a), B) sau c).

Mai studiez problema si voi reveni.

Norma:
http://www.anrsc.ro/..... aplicare.pdf
Odin 343
http://www.anrsc.ro/...ve/Ordin343.pdf
http://www.anrsc.ro/.....Ordin 343.pdf
am renuntat anul acesta la repartitoare si s-a hotarit repartizarea cheltuielilor pe scari,va voi scrie despre rezultatele concrete privind reducerea cheltuielilor la intretinere.Astept comentarii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate