Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Influenta muzicii pe care o ascultam

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

Poll: Influenta muzicii pe care o ascultam (41 member(s) have cast votes)

Care gen de muzica ne incarca pozitiv (ne energizeaza)?

  1. Actuala (15 votes [36.59%])

    Percentage of vote: 36.59%

  2. Oldies (26 votes [63.41%])

    Percentage of vote: 63.41%

Ce muzica preferati?

  1. Cea de azi (12 votes [29.27%])

    Percentage of vote: 29.27%

  2. Cea din trecut (29 votes [70.73%])

    Percentage of vote: 70.73%

E adevarat ca muzica trista (gen blues sau slow) ne influenteaza starea de spirit in mod negativ, melancolic?

  1. Da (23 votes [58.97%])

    Percentage of vote: 58.97%

  2. Nu (16 votes [41.03%])

    Percentage of vote: 41.03%

Vote

#1
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
Eu am observat o chestie ciudata sa spunem asa...de fiecare data cand ascult o melodie oldies lenta...trista...deprimanta...trec prin niste stari aiurea.
dar cand schimb ritmul si dau ceva mai energic, mai actual, parca toate problemele dispar. doar mie mi se pare ca desi muzica din zilele noastre e cam slabutza...te incarca pozitiv, te energizeaza?
chiar am dilema asta. sunt curios, la voi e la fel?

am obs. de mai multe ori asta...cel putin la mine...cand am ascultat un ritm lent, de moleseala sa spunem asa, ma luau niste stari aiurea si nu mai ma regaseam.
insa cand am schimbat ritmul si am dat pe ceva mai actual...energic sa spunem asa...parca mi-a revenit cheful de viata, etc.

Edited by AndreyAlejandro, 09 September 2010 - 20:01.


#2
gaby2007st

gaby2007st

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2007

View PostAndreyAlejandro, on 9th September 2010, 20:54, said:

sunt curios, la voi e la fel?
Melodiile lente mă relaxează, melodiile energice mă energizează iar cele din zilele noastre mă îngrețoșează.

Edited by gaby2007st, 09 September 2010 - 20:15.


#3
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Eu cand sunt trist sau nervos bag un eminem  :lol:

Edited by Gh3r0m, 09 September 2010 - 20:13.


#4
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

View PostGh3r0m, on 9th September 2010, 21:11, said:

Eu cand sunt trist sau nervos bag un eminem  :lol:
+1  :thumbup:

#5
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Postgaby2007st, on 9th September 2010, 21:08, said:

Melodiile lente mă relaxează, melodiile energice mă energizează iar cele din zilele noastre mă îngrețoșează.
Cam asa sta treaba. Da mai exista si exceptii destule la muzica noua.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Valabil 100% in cazul meu, orice melodie trista ma indispune grav, de mic nu am suferit muzica trista, desi ca temperament sunt preponderent calm, linistit si melancolic.  :D  Insa cele vesele si ritmate, oricat de cretine ar fi din punct de vedere al versurilor, imi dau o foarte buna dispozitie si ma incarca pozitiv, de aceea mereu am preferat muzica noua, si din cand in cand cate una mai veche, dar tot din cele ritmate si optimiste.

Ma regasesc cel mai mult in muzica anilor 2000, dar sunt si cateva piese din 90 sau chiar 80 care imi plac, putine la numar.

Edited by Neaceasca85, 13 September 2010 - 17:19.


#7
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Cand sunt suparat  bag niste heavy sau thrash...cand sunt nervos ascult Black Sabbath sau pe Ozzy...acum sunt ok si ascult death metal apoi schimb cu black metal.

In general incep cu lenta(thrash) si termin cu death sau black metal.

cred ca muzica anilor 80-90 este sublima....grunge,aparitia blackului poate si ceva trupe de nu metal...dupa 2000 au dat-o in comercial si s-a dus muzica de calitate.

Edited by Securistu, 15 September 2010 - 20:37.


#8
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
muzica de azi e naspa. numi place aproape nimic din ce da la televzor

#9
amigo_ciprian

amigo_ciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2010
Melodiile lente mă relaxează....gen...touch my soul, melodiile energice mă energizează

#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Cred ca tratarea e cam simplista (sa ma ierte initiatorul topicului). Din cate inteleg eu, pentru AndreyAlejandro, muzica noua = ritmata, iar muzica veche = melancolica/trista. Nu e chiar asa. Daca asculti Boney M, ABBA sau Bee Gees, vei vedea ca majoritatea melodiilor sunt energice si pline de viata, ca sa nu mai zic de rock and roll-ul anilor 50 (Elvis, Bill Haley, Chuck Berry si multi altii). Iar in muzica actuala sunt destule melodii triste. Deci problema trebuie pusa altfel, iar singura intrebare care are legatura cu ce scrie mai jos este ultima.

Si, ca sa fiu on-topic: pe mine ma influenteaza melodiile pe care le aud, mai ales dimineata, inainte sa plec la munca. Daca aud o melodie carew imi place, si in plus mai este si ritmata, imi merge bine toata ziua. Dar daca aud o melodie care ma enerveaza si imi ramane in cap, atunci ma enervez si toata ziua imi merge numai pe dos :D Sunt cateva melodii la care ma emotionez puternic si cateodata imi vine chiar sa plang (dar nu neaparat de tristete, ci din cauza emotiei pe care mi-o provoaca). Dar nu prea am patit sa ma intristez de la o melodie, indiferent cat de trista ar fi. In schimb, mi se intampla destul de des sa ma binedispun de la o melodie, si de obicei de la una veche, pe care o reascult cu placere.

#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Am votat oldies (but goldies) :coolspeak: Chiar adineauri ascultam Glenn Miller Orchestra - "Pennsylvania 6-5000"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate