Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Emigrare Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#127
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 08.04.2008
Incepe sa devina tentant si pentru mine subiectul "Emigrare" in Canda. Scanteia ce a declansat intereseul pentru acest subiect a fost instabilitatea politica din Romania si Acordul CETA aprobat de parlamentul european prin care:
- De la 1 mai 2017, cetăţenii români care au deţinut o viză canadiană temporară în ultimii 10 ani (canadian temporary resident visa) sau care deţin, în prezent, o viză validă, valabilă pentru Statele Unite (valid US non-imigrant visa), vor putea să viziteze sau să tranziteze Canada doar pe baza unei autorizaţii electronice de călătorie (eTA).
- De la 1 decembrie 2017, se vor elimina complet a vizele pentru cetăţenii români.

Ok, am inteles, se vor elimina vizele, dar in continuare care sunt pasii necesari pentru a obtine un permis de lucru in Canda si de a te stabili definitiv acolo?
Ma intereseaza subiectul si as vrea sa parcurg pasii in regie proprie, fara ajutorul firmelor de intermediere. Aveti ceva recomandari, eventual un site cu informatii concrete si actualizate de unde pot culege informatii?

Nu stiu inca ce avantaje as avea comparativ cu majoritatea care decid sa plece si nici ce job-uri sunt cele mai cerute. Eu am 34 ani, voi pleca singur, am terminat Facultatea de petrol si Gaze, diploma postuniversitara Evaluator de risc. Din pacate nu am experienta prea mare in petrol pentru ca nu am lucrat decat vreo 2 ani intr-o companie de utilaj petrolier. In rest, am lucrat mult pe partea de Safety, sunt Trainer cu diploma recunoscuta de Ministerul invatamantului, engleza scris/vorbit fluent, franceza 0. Sunt contient ca cel mai probabil nu vor da doi bani pe diplomele din Romania.
Evident ca as vrea sa ma indrept catre o provincie unde se vorbeste limba engleza, unde sunt munti si zapadaPosted Image

Edited by razvaldinho, 16 February 2017 - 11:34.


#128
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrazvaldinho, on 16 februarie 2017 - 11:14, said:

Ok, am inteles, se vor elimina vizele, dar in continuare care sunt pasii necesari pentru a obtine un permis de lucru in Canda si de a te stabili definitiv acolo?
Se elimina doar vizele turistice, procesul de imigrare nu e influentat cu nimic, deci tot ce scrie aici ramane in continuare valabil.

#129
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,661
  • Înscris: 02.10.2009

View Postrazvaldinho, on 16 februarie 2017 - 11:14, said:



Ok, am inteles, se vor elimina vizele, dar in continuare care sunt pasii necesari pentru a obtine un permis de lucru in Canda si de a te stabili definitiv acolo?
Ma intereseaza subiectul si as vrea sa parcurg pasii in regie proprie, fara ajutorul firmelor de intermediere. Aveti ceva recomandari, eventual un site cu informatii concrete si actualizate de unde pot culege informatii?

Nu stiu inca ce avantaje as avea comparativ cu majoritatea care decid sa plece si nici ce job-uri sunt cele mai cerute. Eu am 34 ani, voi pleca singur, am terminat Facultatea de petrol si Gaze, diploma postuniversitara Evaluator de risc. Din pacate nu am experienta prea mare in petrol pentru ca nu am lucrat decat vreo 2 ani intr-o companie de utilaj petrolier. In rest, am lucrat mult pe partea de Safety, sunt Trainer cu diploma recunoscuta de Ministerul invatamantului, engleza scris/vorbit fluent, franceza 0. Sunt contient ca cel mai probabil nu vor da doi bani pe diplomele din Romania.
Evident ca as vrea sa ma indrept catre o provincie unde se vorbeste limba engleza, unde sunt munti si zapadaPosted Image

Chestia cu vizele nu are relevanta ptr. d-ta, care vrei sa lucrezi acolo.
Pentru viza de lucru trebuie sa ai o oferta de la un angajator. In domeniul Petrol si Gaze, la orice nivel, piata muncii e saturata de cei care si-au pierdut serviciul de cand cu scaderea pretului petrolului. E vorba de persoane cu multa experienta. Zeci de mii. Nu inseamna ca nu se poate gasi de lucru dar trebuie sa tii cont ca sunt mii de canadieni care cauta. In Safety e o nisa buna de incercat, evident ca sunt mult mai putine oferte, aici Safety este ceva extrem de important pentru companii pentru ca sunt evaluate in functie de asta si daca nu au rez. f. bune nu primesc contract, indiferent de pret. Diplomele nu conteaza in prima instanta, dar cu putin efort, cursuri si experienta se pot folosi (e problema de timp).
Daca era acum 4-5 ani, sansele ar fi fost mai mari. Oricum dupa parerea mea este aproape imposibil pentru un strain nou venit sa primesca job la nivel mai ridicat mai repede de 1-2 ani de lucru in domeniu, in CAN, exceptand situatia in care a obtinut o oferta de lucru inainte de a veni (ceva cam de problematic).

Poti urma calea "normala", dosar, etc, faci un CV care sa arate f. bine si poate, poate. Inainte insa trebuie sa te familiarizezi cu sistemul actual de imigrare si cerintele lui. Intre timp cauti in ofertele de lucru de acolo. La inceput nivel mai mic, pana prinzi, sau cum se zice "until you set foot in the door"

#130
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 16 februarie 2017 - 17:08, said:

Chestia cu vizele nu are relevanta ptr. d-ta, care vrei sa lucrezi acolo.
Pentru viza de lucru trebuie sa ai o oferta de la un angajator. In domeniul Petrol si Gaze, la orice nivel, piata muncii e saturata de cei care si-au pierdut serviciul de cand cu scaderea pretului petrolului. E vorba de persoane cu multa experienta. Zeci de mii. Nu inseamna ca nu se poate gasi de lucru dar trebuie sa tii cont ca sunt mii de canadieni care cauta. In Safety e o nisa buna de incercat, evident ca sunt mult mai putine oferte, aici Safety este ceva extrem de important pentru companii pentru ca sunt evaluate in functie de asta si daca nu au rez. f. bune nu primesc contract, indiferent de pret. Diplomele nu conteaza in prima instanta, dar cu putin efort, cursuri si experienta se pot folosi (e problema de timp).
Daca era acum 4-5 ani, sansele ar fi fost mai mari. Oricum dupa parerea mea este aproape imposibil pentru un strain nou venit sa primesca job la nivel mai ridicat mai repede de 1-2 ani de lucru in domeniu, in CAN, exceptand situatia in care a obtinut o oferta de lucru inainte de a veni (ceva cam de problematic).

Poti urma calea "normala", dosar, etc, faci un CV care sa arate f. bine si poate, poate. Inainte insa trebuie sa te familiarizezi cu sistemul actual de imigrare si cerintele lui. Intre timp cauti in ofertele de lucru de acolo. La inceput nivel mai mic, pana prinzi, sau cum se zice "until you set foot in the door"

rosebud spune adevarul.
cunoscusem un romanas din toronto care a lucrat in asa ceva in romania si a reusit sa se angajeze la http://www.wsib.on.ca/ (serviciu beton, garantat, plata foarte buna, pensie, etc). el este IT la origine dar si in romania parasise IT-ul si se calificase in domeniu cu tot felul de specializari prin Europa, trimis de guvernul roman-cum se face in romanika si acum. este pensionar de 2 ani (a lucrat 21 de ani si a iesit medical, a adaugat si anii din romanika, oricum are pensie de la guvern, pe langa cpp si oap), a stiut cum sa aranjeze lucrurile. dar in '93-'94 canada iesea din recesiune, trasa de america, si viata era altfel...era speranta...

Edited by avenirv, 16 February 2017 - 18:25.


#131
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Cum adica a adaugat anii din Romania? E posibil sa conteze la pensie in Canada?!

Asta e o intrebare pe care mi-o tot pun de ceva vreme, care ar fi varsta maxima pana la care se poate pleca,
din acest punct de vedere: pleci cand ai 20 de ani vechime in tara, mai faci 20 acolo si n-ai pensie completa nicaieri.......
Cum stau de fapt lucrurile?

#132
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,661
  • Înscris: 02.10.2009
Simplu: iei pensie din Ro pentru 20 ani si pensie din CAN pentru alti 20 ani.
500 lei-tramvai si 500 dolari gauriti.

Deci iei 20/35 din pensie din Ro ca n-ai 35 ani lucrati si 20/40 din pensia canadiana de stat, daca ai contribuit acei ani cu macar suma minima. Tine cont ca o pensie de stat CPP in Canada e maxim cca. 1000 dolari, vechime completa, cotizat complet (exista o limita anuala maxima a sumei de platit ptr pensie, de aceea si pensia e limitata). Nu conteaza salariul avut decat sa fi fost suficient ca retinerea lunara ptr pensie sa fi acumulat intr-un an limita ceruta (modesta)

Dupa 65 ani se acorda o suma Old Age Security (cca. 650 dolari max) daca ramai in Canada.
Daca ai fost boier si ai avut salariu de milioane, tot limita aceea obisnuita ai fi platit-o ptr pensie, ca oricare altul, si tot pensia aia mica o iei, dar din milioanele ramase n-aveai decat sa pui deoparte pentru pensia privata.
Dar nici acolo nu e bine sa pui prea mult, ca statul in marinimia lui zice ca ai destul sa traiesti bine si nu-ti mai da OAS intreg sau deloc. Sa ramana bani si pentru tembelii care n-au nici pensie CPP intreaga, nici economii, nici altceva.
Pentru fiecare persoana se face o evaluare a veniturilor la pensie, averii ramase, proprietati, etc si se stabileste cat va da statul, in asa fel ca nimeni nu moare de foame. Desigur nu inseamna ca o va duce bine daca ajunge doar la mila statului.

Nu va faceti voi griji de astea, ca mai aveti timp, macar sa ajungeti pana acolo, sunt multe alte fatete ale situatiei.

Edited by Rosebud09, 16 February 2017 - 21:35.


#133
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 16 februarie 2017 - 21:33, said:

Simplu: iei pensie din Ro pentru 20 ani si pensie din CAN pentru alti 20 ani.
500 lei-tramvai si 500 dolari gauriti.

Deci iei 20/35 din pensie din Ro ca n-ai 35 ani lucrati si 20/40 din pensia canadiana de stat, daca ai contribuit acei ani cu macar suma minima. Tine cont ca o pensie de stat CPP in Canada e maxim cca. 1000 dolari, vechime completa, cotizat complet (exista o limita anuala maxima a sumei de platit ptr pensie, de aceea si pensia e limitata). Nu conteaza salariul avut decat sa fi fost suficient ca retinerea lunara ptr pensie sa fi acumulat intr-un an limita ceruta (modesta)

Dupa 65 ani se acorda o suma Old Age Security (cca. 650 dolari max) daca ramai in Canada.
Daca ai fost boier si ai avut salariu de milioane, tot limita aceea obisnuita ai fi platit-o ptr pensie, ca oricare altul, si tot pensia aia mica o iei, dar din milioanele ramase n-aveai decat sa pui deoparte pentru pensia privata.
Dar nici acolo nu e bine sa pui prea mult, ca statul in marinimia lui zice ca ai destul sa traiesti bine si nu-ti mai da OAS intreg sau deloc. Sa ramana bani si pentru tembelii care n-au nici pensie CPP intreaga, nici economii, nici altceva.
Pentru fiecare persoana se face o evaluare a veniturilor la pensie, averii ramase, proprietati, etc si se stabileste cat va da statul, in asa fel ca nimeni nu moare de foame. Desigur nu inseamna ca o va duce bine daca ajunge doar la mila statului.

Nu va faceti voi griji de astea, ca mai aveti timp, macar sa ajungeti pana acolo, sunt multe alte fatete ale situatiei.

mi se pare ca e ceva mai complicat cu amalgamarea pensiilor din romania si canada. se pare ca, conform cu un acord existent, se comunica oficial canadienilor anii de munca din romanika si obtii niste adaugiri de ani. nu stiu cat, dar acordul este publicat si il gasesti pe undeva pe net pe la ambasada, etc.

https://ottawa.mae.ro/node/772

similar se poate face si invers. similar sunt acorduri in cadrul EU.
pe de alta parte: pensiile in canada sunt impozabile dar si partea neimpozabila din venit este mai mare dupa o anumita varsta.
dar nu va bazati pe pensiile de stat.

View PostRosebud09, on 16 februarie 2017 - 21:33, said:

...
Dupa 65 ani se acorda o suma Old Age Security (cca. 650 dolari max) daca ramai in Canada.
...

"You can receive your OAS pension benefit payment outside the country if you:
resided in Canada for at least 20 years after turning 18; or
lived and worked in a country that has a social security agreement with Canada and you meet the 20-year residence requirement under the provisions of that agreement."

https://www.canada.c...-receiving.html

#134
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,661
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 17 februarie 2017 - 12:02, said:


mi se pare ca e ceva mai complicat cu amalgamarea pensiilor din romania si canada. se pare ca, conform cu un acord existent, se comunica oficial canadienilor anii de munca din romanika si obtii niste adaugiri de ani. nu stiu cat, dar acordul este publicat si il gasesti pe undeva pe net pe la ambasada, etc.

Daca n-ai minim anii necesari ptr pensie in CAN, se considera anii lucrati in Ro, pana la minimul necesar ca sa indeplinesti baremul. Deci daca n-ai sa zicem 10 ani lucrati in Canada, se pot considera din anii lucrati inainte (sau dupa) in Ro ca sa iasa minimum vechime, si de acolo dreptul la pensie, desigur ca minima (ca si nimic).
Pensionarea nu e obligatorie in CAN, poti sa te retragi oricand, la orice varsta daca te tin buzunarele, dar nu primesti de la stat nimic pana la 65.

Nimicul din Ro plus nimicul din CAN fac tot un nimic, doar ca putin mai mare, dar, cum am spus, spre deosebire de RO, aici nu esti lasat sa ajungi jos de tot, se analizeaza cazul. Sunt persoane aici care primesc mai multi bani de la stat, fara sa fi lucrat mai nimic, comparativ cu altii care au vechime completa. Se dau saraci, adica vand proprietati inainte de pensionare, chiar divorteaza de forma, nu tin bani "la vedere" in fonduri de pensii, etc. Ajutorul social, Old Age Security ca si Supplementul la acesta nu sunt conditionate de vechime, contributii, etc.

Ideea este de a pune bani in fondurile private de pensii, cele inregistrate (scutire de impozit, adica practic castig 10-20%) dar rezonabil, nu milioane, pus banii in alte feluri (certificate, fonduri mutuale sau chiar simple depozite sau si ceva cash) astfel incat la evaluarea ptr. pensia de stat sa nu apari mai "bogat" decat niste limite pe acolo, ca atunci statul nu mai da bani, zice ca ai destul, ce-ti mai trebuie (= ce mai dam la puturosii care n-au strans nimic sau la sirieni?)

#135
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Salutare

Nu am mai scris de mult pe acest forum care m-a ajutat mult pentru ce am reusit. Acum sunt in Germania si datorita celor care mi-au oferit cate putin din experienta lor si le multumesc. Problema este ca si aici in Germania lucrurile au inceput sa scartiie putin din cauza cererilor de azil record. Doamna Merkel a deschis granitele fara sa se gandeasca la repercusiuni. Acestor refugiati li s-a oferit totul pe tava, dar la putini dintre ei le place munca, iar cetatenilor europeni li se limiteaza unele facilitati si gratuitati care existau inainte... Revenind la subiectul acestei postari, vreau sa aflu de la cei mai mult informati si avizati ca mine cum pot incepe o aplicare pentru a ma stabili definitiv in Canada, de aici din Germania? Am scris deja Guvernului din regiunea Alberta si mi-au raspuns,dar nu prea m-au lamurit. Daca este posibil sa ma ajutati si chiar daca nu,  eu va multumesc si va doresc o saptamana reusita.

#136
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postlukas43, on 20 februarie 2017 - 13:27, said:

Salutare

Nu am mai scris de mult pe acest forum care m-a ajutat mult pentru ce am reusit. Acum sunt in Germania si datorita celor care mi-au oferit cate putin din experienta lor si le multumesc. Problema este ca si aici in Germania lucrurile au inceput sa scartiie putin din cauza cererilor de azil record. Doamna Merkel a deschis granitele fara sa se gandeasca la repercusiuni. Acestor refugiati li s-a oferit totul pe tava, dar la putini dintre ei le place munca, iar cetatenilor europeni li se limiteaza unele facilitati si gratuitati care existau inainte... Revenind la subiectul acestei postari, vreau sa aflu de la cei mai mult informati si avizati ca mine cum pot incepe o aplicare pentru a ma stabili definitiv in Canada, de aici din Germania? Am scris deja Guvernului din regiunea Alberta si mi-au raspuns,dar nu prea m-au lamurit. Daca este posibil sa ma ajutati si chiar daca nu,  eu va multumesc si va doresc o saptamana reusita.
Poate ar fi bine sa prezinti ce ti-a raspuns guvernul provinciei Alberta si in functie de aceasta postare vei primi si raspunsuri pertinente.

Edited by max_01, 20 February 2017 - 16:21.


#137
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postlukas43, on 20 februarie 2017 - 13:27, said:

Salutare

Nu am mai scris de mult pe acest forum care m-a ajutat mult pentru ce am reusit. Acum sunt in Germania si datorita celor care mi-au oferit cate putin din experienta lor si le multumesc. Problema este ca si aici in Germania lucrurile au inceput sa scartiie putin din cauza cererilor de azil record. Doamna Merkel a deschis granitele fara sa se gandeasca la repercusiuni. Acestor refugiati li s-a oferit totul pe tava, dar la putini dintre ei le place munca, iar cetatenilor europeni li se limiteaza unele facilitati si gratuitati care existau inainte... Revenind la subiectul acestei postari, vreau sa aflu de la cei mai mult informati si avizati ca mine cum pot incepe o aplicare pentru a ma stabili definitiv in Canada, de aici din Germania? Am scris deja Guvernului din regiunea Alberta si mi-au raspuns,dar nu prea m-au lamurit. Daca este posibil sa ma ajutati si chiar daca nu,  eu va multumesc si va doresc o saptamana reusita.

canada este cel mai mare recipient de refugiati sirieni din NA.
in canada se limiteaza unele facilitati si gratuitati celor nou veniti.
vezi vreo asemanare ?

sunt probleme in Canada datorita caderii pretului petrolului. Rosebud a scris in extenso pe acest forum acum cateva zile despre Alberta si situatia din Canada (incearca sa vezi postarile lui din ultimele saptamani, sunt foarte utile). Este foarte importanta ce calificare ai, Alberta nu mai are nevoie de muncitori (necalificati sau cu calificare in metale, petrol, transport, etc).

Edited by avenirv, 20 February 2017 - 17:59.


#138
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,661
  • Înscris: 02.10.2009
FYI, de unde vin imigrantii in Canada.
Sunt cuprinse principalele tari. Ro nu apare dar aproape de linia de jos, cca 1500/anual acum fara de peste 5000/an un urma cu 10-12 ani.

Poti sa aplici in Ro sau daca esti in Germania legal de mai mult de in an, si de acolo.

Attached Files



#139
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 20 februarie 2017 - 18:16, said:

FYI, de unde vin imigrantii in Canada.
Sunt cuprinse principalele tari. Ro nu apare dar aproape de linia de jos, cca 1500/anual acum fara de peste 5000/an un urma cu 10-12 ani.

Poti sa aplici in Ro sau daca esti in Germania legal de mai mult de in an, si de acolo.

si cei din USA nu sunt de fapt americani ci imigranti ce au venit si acolo din tarile de pe lista prezentata si care cam au probleme in state.
deci Canada a facut de muuuult ceea ce a facut Madame Merkel.

Edited by avenirv, 20 February 2017 - 19:11.


#140
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,661
  • Înscris: 02.10.2009
Sorry man, you're wrong.
Si parca picat din Luna.
Madam Merkel a dat liber la toti ( verificari atat se sumare incat poti spune ca au fost ca si inexistente), plus ca in numar foarte mare, incomparabil mai mare si numai din anumite regiuni, din ratiuni care scapa intelegerii.

Ca sa obtii rezidenta in CAN intotdeauna au trebuit aplicatii, acte, verifcari, teste, ani si ani de zile de asteptat la rand in afara Canadei, plus gramada de bani.
Nu exista comparatie de nici un fel.

Cat despre faptul ca aceia veniti din US ar fi toti imigranti noi din alta parte suna un pic exagerat, dar realitatea este ca probabil ca respectivii negasind ce trebuie in State au ales alta varianta la indemana. Varianta inaccesibila ilegalilor sau celor fara o meserie la baza. Reintregirea familiilor constituie de fapt "motorul" actiunii.
Acelasi proces se desfasoara si invers, din CAN in US.

#141
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View Postavenirv, on 20 februarie 2017 - 17:56, said:

canada este cel mai mare recipient de refugiati sirieni din NA.
in canada se limiteaza unele facilitati si gratuitati celor nou veniti.
vezi vreo asemanare ?

sunt probleme in Canada datorita caderii pretului petrolului. Rosebud a scris in extenso pe acest forum acum cateva zile despre Alberta si situatia din Canada (incearca sa vezi postarile lui din ultimele saptamani, sunt foarte utile). Este foarte importanta ce calificare ai, Alberta nu mai are nevoie de muncitori (necalificati sau cu calificare in metale, petrol, transport, etc).
Sunt tehnician frigotehnist cu vechime in meserie ,Am 47 de ani .Am lucrat in Germania tot in bransa mea profesionala.Spun ca am lucrat pentru ca sunt somer de Germania acum...Nemtii dupa ce isi fac treaba cu tine, iti dau papucii fara prea multe explicatii,desi am fost foarte apreciat in meseria mea. Parsivismul de care dau dovada nemtii este un lucru in plus care ma face sa vreau sa plec in Canada cu familia definitiv.S-au schimbat multe si aici in Germania si mie unul mi-a ajuns...

#142
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postlukas43, on 21 februarie 2017 - 11:41, said:

Sunt tehnician frigotehnist cu vechime in meserie ,Am 47 de ani .Am lucrat in Germania tot in bransa mea profesionala.Spun ca am lucrat pentru ca sunt somer de Germania acum...Nemtii dupa ce isi fac treaba cu tine, iti dau papucii fara prea multe explicatii,desi am fost foarte apreciat in meseria mea. Parsivismul de care dau dovada nemtii este un lucru in plus care ma face sa vreau sa plec in Canada cu familia definitiv.S-au schimbat multe si aici in Germania si mie unul mi-a ajuns...

spun ce spun acum numai pt a te avertiza ca oriunde, daca nu mai au nevoie de tine, esti foarte pasibil de a fii pus pe liber. in NA esti concediat in cateva minute, in europa dureaza...
oricum, bafta.

ca sa-ti faci o imagine despre diversitatea etnica in Canada:
a treia limba vorbita (dupa engleza si franceza) este chineza. sunt un pic surprins deoarece numarul celor din subcontinentul indian este foarte mare.

Rosebud, here it is:

https://www12.statca...2011001-eng.cfm

"Visible minority population
Nearly 6,264,800 people identified themselves as a member of a visible minority group. They represented 19.1% of the total population. Of these visible minorities, 30.9% were born in Canada and 65.1% were born outside the country and came to live in Canada as immigrants. A small proportion (4.0%) of the visible minority population was non-permanent residents.
Combined, the three largest visible minority groups-South Asians, Chinese and Blacks-accounted for 61.3% of the visible minority population in 2011. They were followed by Filipinos, Latin Americans, Arabs, Southeast Asians, West Asians, Koreans and Japanese.
As was the case with the immigrant population, the vast majority lived in Ontario, British Columbia, Quebec and Alberta. Seven out of 10 lived in the three largest census metropolitan areas: Toronto, Montréal and Vancouver.
The visible minority population had a median age of 33.4 in 2011, compared with 40.1 for the population as a whole.Footnote 2"

https://www.google.c...in germany 2016

Ethnic groups Name Percents Number
German      91.5%     74,111,967 people
Turkish         2.4%       1,943,920 people
other            6.1%       4,940,798 people
(made up largely of Greek, Italian, Polish, Russian, Serbo-Croatian, Spanish)

deci pe scurt:
in Canada minoritatile etnice visibile sunt 19%.
in Germania minoritatile DE ORICE FEL sunt 8.5%. chiar daca mai adaugam 1 milion procentul ajunge la 10%.
10% este aproape jumatate decat 19%.

deci Germania sta mai bine...la minoritati.
Rosebud, cum ai stabilit tu ca nemtii stau mai rau la minoritati ? verificarile nu inseamna mare lucru, oamenii mint de rup.

Edited by avenirv, 21 February 2017 - 12:20.


#143
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 21 februarie 2017 - 12:06, said:

numarul celor din subcontinentul indian este foarte mare.
Da, insa aia vorbesc vorbesc limbi diferite, depinde de zona din care au venit. Nu exista limba indiana. Hindi, cea mai vorbita limba din India, e cunoscuta de doar 53% din indieni.

Edited by Karhu, 21 February 2017 - 12:23.
typo


#144
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,661
  • Înscris: 02.10.2009
Cand am spus eu ceva de nemti si minoritati?
Dar daca tot ai pomenit (nu stiu de ce): dat fiind populatia mai mult decat dubla in Germania, la numar ajungi tot pe acolo, de fapt chiar mai multi sunt la nemti, plus ca poti pune semnul intrebarii daca vei considera imigrantii ilegali, azilanti al caror numar exact nu se cunoaste -poate fi un milion- si care precis nu sunt cuprinsi in statistica germana.

In Canada, la minoritati vizibile (f. vizibile, te asigur) intra si indieni-First Nations- adica localnici de secole, are sunt cam 4% din populatie.
Apoi, daca vom considera ca in afara lor tot restul ar fi imigranti, ca tara facuta de imigranti, deja comparatia nu-si mai are rostul.
Cand incetezi sa mai consideri pe cineva imigrant? La a doua, la a treia generatie? Dupa limba vorbita predominant acasa?

Diferenta fundamentala este ca imigrantii nu vin asa de capul lor, e un sistem organizat de admitere, nu mai spun de geografie. E foarte greu sa fii ilegal sau sa lucrezi ilegal o perioada mai lunga, de lucrat asa e posibil doar temporar la rude, la firme mici, ratacite. Se stie ca in comuniatile chineza sau indiana, se intalneste fenomenul dar este minor ca amploare.

Acum daca se strange surubul la sud este posibil sa apara un numar mai mare de treceri ale frontierei in Canada si deja autoritatile se pregatesc sa primeasca "cum se cuvine", dupa lege, amatorii de escapade nordice, ceea ce inseamna efort financiar si logistic (cazare, masa, cam tot ce trebuie) pana la rezolvarea situatiei care in majoritate covarsitoare de cazuri inseamna deportare. Chestie de saptamani, maxim 2-3 luni.
Cu toate astea, de la idiotul care e acum la putere ne putem astepta la orice, el nu traieste decat in lumea virtuala care a fost creata in jurul lui de aceiasi fel de oameni care l-au propulsat pe Obama sau care au pus stapanire pe ONU.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate