Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#1693
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postego_zenovius, on 23rd February 2011, 07:44, said:

Tot asa cum Diogeniu (Dunare) vine cu super-oferta: "V-ati saturat sa fiti urmasii unora care traiau in bordeie si mancau ghinda la nord de Dunare? Daca da, luati de aici - sunteti urmasii unui neam imparatesc [vorba unui alt ardelean], sunteti urmasii orasenilor elevati din Justiniana Prima, cei mai tari, cei mai destepti, cei mai frumosi, cei mai..."

În ce mă privește eu nu mi-am ascuns niciodată admirația față de civilizația dacă (în literatura romană sunt văzuți ca mari concurenți ai Imperiului Roman). Și sunt convins că strămoșii noștri au fost și daci, chiar dacă nu au fost principalii. Caracterul de „substrat slav” al limbii române, caracteristicile genetice, arată acest lucru cu prisosință.

Am arătat că, mai ales în România, nu se cunosc aspectele civilizației romane sud-dunărene, asta arată prostie și ticăloșie la cei care sunt chemați să le facă publice în țara noastră.

Acea populație latinofonă și creștină s-a barbarizat, nu îmi fac iluzii că era superioară material avarilor sau prabulgarilor, ba dimpotrivă. Poate creștinismul ei, folclorul ei să fi demonstrat o superioritate culturală.

Adică Zenovie, nu mănânci ghindă (eu nu am folosit niciodată expresia) , mănânci altceva, mai moale.

Edited by DunareRhinRhone, 23 February 2011 - 09:49.


#1694
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View PostC988, on 22nd February 2011, 23:29, said:

Drum pavat, apă de la romani? Nu mai bate câmpii că romanii nu au inventat nici roata nici apa caldă. Romanii sunt o civilizație de împrumut. Ca să dau numai câteva exemple: arhitectură, religie, îmbrăcăminte, alfabet, artă copiate fără rușine de la greci; armamentul, sabia (gladius) de la iberici, coiful, armura (zalele) de la gali iar ce-a mai rămas de la etrusci și cartaginezi.

Ca să comparăm numai cum arăta un drum roman (Via Apia) și drumul pavat de la Sarmizegetusa:

Attachment Via_Appi...ica_3576.jpg

Attachment 23.Sarmi...ul_pavat.jpg

Cred că este limpede care este mai drum dintre cele două și cine ar fi trebuit să ia exemplu.



Fețele Albe este o mare așezare civilă. Acropola (zona sacră) este înconjurată de terase artificiale pe care se aflau locuințe civile. La Sarmizegetusa locuințele de pe terase aveau apă curentă, nu știu dacă este cazul și la Fețele Albe. Nici nu s-a cercetat mai mult decât acropola. Cine știe ce ne va aduce viitorul dacă se vor face săpături.

Da..da cum sa nu o civilizatie de imprumut care ti-a invatat stramosii daci (tu esti pui de dac nu?) sa se imbrace frumos,sa nu-si mai puna degete-n nas si alte chestii printre care higena personala,baile termale,apeducte,canalizari etc..

Urmele imperiului roman sunt prezente peste tot in europa,din Iberia pana in irak si din Anglia pana in Maroc.
Tu continua sa-i visezi pe stramosi tai mancatori de carne cruda la acelasi nivel cu romani..nu faci altceva decat sa ajungi la rasul curcilor.

:naughty:

View PostNICU_LUPULALB, on 23rd February 2011, 05:53, said:

Lasă-l că nu-i singurul ce face astfel de confuzii.

Prin august 2006, eram cu un grup de prieteni la Sarmizegetusa Regia și au apărut trei motocicliști italieni,... cunoașteți specia, plini de aere și zero barat în capete.

Unul care făcea pe ghidul, dar era paralel cu explicațiile, susținea că cetatea de la Grădiștea, Sarmizegetusa Regia era un oraș construit de romani,...probabil greșise locația și se credea la   Ulpia Traiana Sarmizegetusa.
După cucerire, se poate spune că romanii au distrus cetatea , apoi au adaptat cîte ceva din materialele de acolo  nevoilor de a păstra o mică garnizoană, care să-i țină pe daci  departe de vechea lor capitală,...dar în nici un caz NU AU CONSTRUIT EI cetatea simbol,...capitala DACIEI.

L-am lăsat să moară în ignoranța lui,...doar cînd prietenii , m-au convins că nu are rost să declanșăm un conflict , fie el și numai de idei, în acel loc unde civilizația DACĂ se întîlnise atunci cu ignoranța italiană, de sorginte romană.

Să nu uităm că romaniii l-au ucis și pe marele Archimede, în asediul Siracuzei,...tot din ignoranță.

Vai de mine nu stiam ca dacii erau atat de pasnici.
Ei nu doreau bogatiile altora au fost singura populatie de pe planeta care a ramas incoltita timp de doua milenii pe leaganul mioritic fara a jefui,fara a ataca pe nimeni.
Numai romanii,cei care au dat civilizatia europei au fost niste ignoranti...
A tebuit sa dau de niste mici dacomani frustrati sa stiu de acest lucru.
Pana cand dacii sau pui dacilor nu vor reusi sa construiasca ceva genul colosseum sau cloaca maxima nu stiu daca o sa le mai convina sa-si deschida gura..  :rolleyes:

#1695
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostC988, on 22nd February 2011, 23:09, said:

Mortmormant să le explice că dacii, citez: ”se ștergeau cu pietriș la cur”.

Esti rautacios.

Am sa-ti fac o concesie daca promiti ca nu mai scoti limba la trecatori: "Dacii au avut o civilizatie materiala originala, pe alocuri superioara altor barbari cunoscuti greco-romanilor. Dar este cam tot ce stim despre ei"

OK?

#1696
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 09:43, said:

Tu continua sa-i visezi pe stramosi tai mancatori de carne cruda la acelasi nivel cu romani..nu faci altceva decat sa ajungi la rasul curcilor.
Marcuzzo , dar tu te faci de ras cu afirmatii de astea :) . Mai usurel , te rog .

#1697
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postlucifer76, on 23rd February 2011, 08:58, said:

Marcuzzo , dar tu te faci de ras cu afirmatii de astea :) . Mai usurel , te rog .

Lucifer,tocmai folosesc limbajul asta pentru a spune ca romanii de astazi,din 2011,nu se pot considera cobobatori puri din poporul dac.
A trecut ceva vreme de atunci..si dovada suprema ca nu mai este ca in dacia antica este insasi limba romana: o limba care vine din latina vorbita de colonistii romani din vremea lui Traian.

Asta a fost marea capacitate a romanilor! adica aceea de a-si pastra limba la mijlocul atator populatii la nord de Dunare.
Marea putere de asimilare a romanilor care le-au dat cotropitorilor limba lor.
Cu asta trebuie sa va mandriti! sunteti o floare de latinitate incoltit in europa de est.

#1698
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 09:43, said:

Vai de mine nu stiam ca dacii erau atat de pasnici.
Ei nu doreau bogatiile altora au fost singura populatie de pe planeta care a ramas incoltita timp de doua milenii pe leaganul mioritic fara a jefui,fara a ataca pe nimeni.
Numai romanii,cei care au dat civilizatia europei au fost niste ignoranti...
A tebuit sa dau de niste mici dacomani frustrati sa stiu de acest lucru.
Pana cand dacii sau pui dacilor nu vor reusi sa construiasca ceva genul colosseum sau cloaca maxima nu stiu daca o sa le mai convina sa-si deschida gura..  :rolleyes:
Se pare ca singurul frustrat de pe aici este chiar Marcuzzzo, nu ceilalti interlocutori de forum.
Este frustrant sa stii ca stramosii tai, aia care au fost cei mai buni, frumosi, destepti si mai ales civilizati oameni, au fost atat de stupizi ( sa nu spun prosti, ca nu este frumos ) incat sa le ridice statui acestor " mancatori de carne cruda " si chiar sa-i puna pe Columna sau pe Arcul lui Constantin...
Si apropo de faptul ca dacii ar fi fost pasnici, nici un om normal si corect n-o sa sustina acest lucru. Este evident ca dacii nu erau usi de biserica si isi jefuiau vecinii. Interesant ca vorbeste despre jefuirile dacilor, unul al caror stramosi au furat tone de aur din Dacia ....

#1699
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Stramosii mei nu sunt romanii lui Cezar.
Poate taica-meu si bunicu-meu.
Ar fi tampit sa ma consider coborator de la Romanii antici dupa 2000 de ani.

#1700
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarcuzzzo, on 22nd February 2011, 18:33, said:

Boohohof...asta-i ii intrece chiar pe frantuji cu asterix si obelix..imi suna a filmul lui sergiu nicolaescu unde fuscus era in realitate un dac,trimis in taina la Roma pentru a da suveranitatea asupra imperiului roman dacilor! :-)))

View Postturcoctonul, on 22nd February 2011, 18:53, said:

Filmele din epoca aia, indiferent daca abordau teme istorice sau nu, aveau o singura menire: sa tampeasca populatia. Ele musteau de propaganda comunista, absolut toate si cel mai mult cele pe teme istorice. Din pacate unii au ramas cu sechele de atunci si inca privesc acele filme ca niste documentare istorice si nu ca materiale de propaganda.

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 10:12, said:

Cu asta trebuie sa va mandriti! sunteti o floare de latinitate incoltit in europa de est.
Marcuzzzo se pare ca ai fost un impatimit al filmelor istorice din propaganda comunista.  :naughty:

#1701
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 10:12, said:

Asta a fost marea capacitate a romanilor!
Pai daca vorbim de capacitatea romanilor de a manca ca porcii la ingrasat , se schimba problema :) . S-a pastrat un roman foarte interesant , Satyricon al scriitorului Petronius. Mai ales fragmentul cu cina la Trimalchio este relevant despre prostul gust al aristocratiei romane . Sincer , prefer simplicitatea dacica , parca citisem undeva cum faceau oaia fripta , cu blana cu tot , dar iesea un fel de mancare bestial .

#1702
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

View Postlucifer76, on 23rd February 2011, 10:25, said:

... parca citisem undeva cum faceau oaia fripta , cu blana cu tot , dar iesea un fel de mancare bestial .
Berbec haiducesc, o nebunie  :first:

#1703
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 10:14, said:

Stramosii mei nu sunt romanii lui Cezar.
Poate taica-meu si bunicu-meu.
Ar fi tampit sa ma consider coborator de la Romanii antici dupa 2000 de ani.
Referitor la decaderea urmasilor, eu am o teorie:
- toate popoarele lumii se compun dintr-o masa de naparstoci buni de la "nu mare lucru" in jos
- exista niste nuclee de populatie deosebite care contin soiuri superioare de insi
- aceste nuclee migreaza, nesimtite si nestiute de marea masa
- aceste nuclee sunt responsabile de toate civilizatiile lumii
- o civilizatie incepe cand un nucleu de-asta ajunge undeva, creste si pune mana pe etnia x, ii face o tara/imperiu, ii apuca o febra creatoare/organizatoare, sintetizeaza o noua cultura
- apoi vin vremurile mai putin bune, cei mai multi membri ai nucleului pleaca in alte parti, iar cei care raman se sting incet, ori n-au copii ori se omoara in lupte intre ei ori se topesc in masa majoritara
- populatia ramane cu mostenirea culturala si cu cateva reflexe ale acelor vremuri, si se tot intreaba unde le-au disparut virtutile "stramosesti"
- un nou popor se ridica unde s-a mutat nucleul, si toti se mira ce i-a apucat pe naparstocii aia de-s asa grozavi mai nou

#1704
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 09:43, said:

Da..da cum sa nu o civilizatie de imprumut care ti-a invatat stramosii daci (tu esti pui de dac nu?) sa se imbrace frumos,sa nu-si mai puna degete-n nas si alte chestii printre care higena personala,baile termale,apeducte,canalizari etc..

O spui de parcă romanii ar fi inventat civilizația. Civilizația, apeductele și tot ce spui tu acolo au existat cu mii de ani înainte de Roma. Romanii nici măcar n-au reinventat ceva. Apeductele lor sunt copii după cele grecești care la rândul lor sunt inspirate de cele din Asia, dar nu văd pe nimeni să abereze pe forum că grecii i-au învățat pe romani să nu mai facă dansul ploii. Apeducte „romane”, adică identice cu cele romane, existau în Asiria înainte ca Roma să fi fost întemeiată.

Termele? Numele e din greacă: thermos = fierbinte cum din greacă este și balneum și nu numai numele.

În fapt imperiul roman a fost un vector de răspândire a civilizației elene numită cu indulgență civilizație greco-romană deși nu prea găsim elemente autentic romane în ea.

Hainele (zdrențele) romane nici măcar n-ar trebui menționate. Oamenii de rând, ca și sclavii, aveau pe ei o bucată de pânză aspră legată cu sfoară. Ai spus plebe și ai spus tot, barbarul de rând era domn pe lângă plebeul roman, asistat social. Și nu e nicio exagerare.

Timpul Romei a sosit la mii de ani după ce mari civilizații înfloriseră și se prăbușiseră unele după altele. Soarele Daciei începuse să răsară la începutul noii ere. E greșit să compari Dacia sec. I AD cu Roma sec. I AD, cum nu poți compara Babilonul lui Hamurabi de la 1600 îHr cu Roma de la 1600 îHr. Normal ar fi fost să vedem cum ar fi evoluat Dacia în următoarele secole, și nu ar fi fost o problemă nici cucerirea romană, dar aia n-a fost cucerire, a fost năvălire barbară. Au trecut prin foc tot ce-au găsit: orașele, cetățile dacilor și au retezat stâlpii templelor cum au mai făcut civilizații romanii și în alte cazuri (Cartagina, Corint, Ierusalim) nicio diferență față de ce vor face hunii și mongolii mai târziu, au jefuit cât au putut și s-au cărăbănit lăsând în Dacia un vacuum de putere ce a pus în mișcare hoarde fără număr.

Tu de ce crezi că șandramaua, numită Imperiu Roman, s-a prăbușit? Au dat de tâlhari mai mari decât ei.

Edited by C988, 23 February 2011 - 10:45.


#1705
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postcristiany, on 23rd February 2011, 09:24, said:

Marcuzzzo se pare ca ai fost un impatimit al filmelor istorice din propaganda comunista.  :naughty:

Nu cred.
Eu am vizionat toate filmele din epoca comunista unde se pune negru pe alb ca dacii erau bunicul pamantului.
De altfel,cum se impaca doctrina comunista legata URSS-ului cu faptul ca romanii vorbesc o limba latina?
La toate nivelele istoria a fost rastalmacita ori falsificata pentru a nega latinitatea neamului,punand accentul,acolo unde trebuie,asupra aportul pe care l-ar fi avut slavii in legatura cu injghebarea primelor voivodate romanesti.

View PostC988, on 23rd February 2011, 09:44, said:

O spui de parcă romanii ar fi inventat civilizația. Civilizația, apeductele și tot ce spui tu acolo au existat cu mii de ani înainte de Roma. Romanii nici măcar n-au reinventat ceva. Apeductele lor sunt copii după cele grecești care la rândul lor sunt inspirate de cele din Asia, dar nu văd pe nimeni să abereze pe forum că grecii i-au învățat pe romani să nu mai facă dansul ploii. Apeducte „romane”, adică identice cu cele romane, existau în Asiria înainte ca Roma să fi fost întemeiată.

Termele? Numele e din greacă: thermos = fierbinte cum din greacă este și balneum și nu numai numele.

În fapt imperiul roman a fost un vector de răspândire a civilizației elene numită cu indulgență civilizație greco-romană deși nu prea găsim elemente autentic romane în ea.

Hainele (zdrențele) romane nici măcar n-ar trebui menționate. Oamenii de rând, ca și sclavii, aveau pe ei o bucată de pânză aspră legată cu sfoară. Ai spus plebe și ai spus tot, barbarul de rând era domn pe lângă plebeul roman, asistat social. Și nu e nicio exagerare.

Timpul Romei a sosit la mii de ani după ce mari civilizații înfloriseră și se prăbușiseră unele după altele. Soarele Daciei începuse să răsară la începutul noii ere. E greșit să compari Dacia sec. I AD cu Roma sec. I AD, cum nu poți compara Babilonul lui Hamurabi de la 1600 îHr cu Roma de la 1600 îHr. Normal ar fi fost să vedem cum ar fi evoluat Dacia în următoarele secole, și nu ar fi fost o problemă nici cucerirea romană, dar aia n-a fost cucerire, a fost năvălire barbară. Au trecut prin foc tot ce-au găsit: orașele, cetățile dacilor și au retezat stâlpii templelor cum au mai făcut civilizații romanii și în alte cazuri (Cartagina, Corint, Ierusalim) nicio diferență față de ce vor face hunii și mongolii mai târziu, au jefuit cât au putut și s-au cărăbănit lăsând în Dacia un vacuum de putere ce a pus în mișcare hoarde fără număr.

Tu de ce crezi că șandramaua, numită Imperiu Roman, s-a prăbușit? Au dat de tâlhari mai mari decât ei.

Romanii erau mari constructori.
Nu poti nega aceasta capacitate de-a lor.
Sa spui ca romanii ar fi trebuit sa invete de la daci pavoazatul strazilor este o tampenie:iarta-mi expresia.
Ei au reusit sa inteleaga primii ca marfurile si trupele se miscau mai iute daca exista o retea de strazi bine implementata.
Pe aceste arterii mari care conecteau toate partile imperiului afla ca s-au construit autostrazile moderne care calchiaza parcursul pe care-l trasesera romanii de atunci.

Nu spun ca aceste inventii sa fi fost specifice romanilor iar ei le-au ameliorat,le-au fortificat si le-au facut mai bine decat altii.

In domeniul arhitecturii spre exemplu romanii au invatat de la etrusci (printre care arcul de bolta),cum sa construiasca podurile,iar ei au facut mai bine dacat etruscii insisi.

In alte domenii insa romani au fost creatori: de la cine avem dreptul modern,baza pentru toate popoarele din europa occidentala?

#1706
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 10:50, said:

Nu cred.
Eu am vizionat toate filmele din epoca comunista unde se pune negru pe alb ca dacii erau bunicul pamantului.
De altfel,cum se impaca doctrina comunista legata URSS-ului cu faptul ca romanii vorbesc o limba latina?
La toate nivelele istoria a fost rastalmacita ori falsificata pentru a nega latinitatea neamului,punand accentul,acolo unde trebuie,asupra aportul pe care l-ar fi avut slavii in legatura cu injghebarea primelor voivodate romanesti.
Marcuzzzo se pare ca tu ai o imagine deformata despre lucrurile astea !!
Comunistii ne invatau ca rom^nii se trag din daci si romani, din Traian si Decebal ( deee, un popor nascut din doi barbati ), ca soldatii romani s-au casatorit cu frumoasele dacite bla bla ... Iar fraza pe care ai folosit-o tu " sunteti o floare de latinitate incoltit in Europa de est " era la mare cinste.
Asa ca las-o mai moale cu propaganda asta, nu incerca sa vinzi castraveti la gradinari.

P.S. Spune-mi te rog ce tara nu face filme in care isi exagereaza istoria ?

#1707
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 10:50, said:

Sa spui ca romanii ar fi trebuit sa invete de la daci pavoazatul strazilor este o tampenie:iarta-mi expresia.

Compară și tu calitatea drumului de la Sarmizegetusa cu Via Appia sau cu ce drum roman vrei tu. Cel de la Sarmizegetusa este neted, cele romane sunt numai bolovani diformi care chiar și după mii de ani de folosință încă nu s-au tocit suficient. Evident drumurile romane erau mai mult pentru trupe pentru că nu-mi imaginez cu ar fi să mergi cu carul pe acele drumuri.

#1708
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 10:50, said:

Romanii erau mari constructori.
Nu te contrazice nimeni , dar mare lucru nu a ramas dupa ei in tara asta . Adica nici pe departe fata de reteaua de drumuri pe care au facut-o la englezi , apeductele din Franta . Ce vreau sa zic e ca nu avem cu ce sa ne mandrim ca au lasat in urma lor aici .

#1709
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Deci marfurile nu circulau in imperiul roman?
Uite,una dintre cauzele pentru care populatiile s-au lasat de buna seama romanizate a fost comertul.
Romanii incercau sa-i coopteze pe nobili locali propunandu-le in acelasi timp un comert de tip international.
De ce? pentru ca marfurile circulau mai bine acolo unde teritoriul era mai putin fragmentat.
Nici nu se poate compara o amarata portiune de strada daca pe unde cresteau buruieni cu reteaua de strazi romane.

Centralizarea romana s-a impus asupra particularitatilor autohtone,astfel incat in secolul III imparatul Caracal a trebuit sa le dea tuturor cetatenilor din imparatie cetatenie romana.

Asta ce insemna? sa-i faci romani pe acestia in obligatii si in drepturi.
Barbarii ravneau sa devina romani.

#1710
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 11:35, said:

Barbarii ravneau sa devina romani.
Si totusi Decebal nu ravnea  :nonobad:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate