Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#1729
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Paradoxal.
Tu afirmi ca limba daca semana cu latina fara sa ai surse si ma intrebi pe mine sa-ti dovedesc tie ca este contrar.
Formidabil.

Dupa tine gramatica si lexicul sunt surse subiective,devenind bancul de pe internet.
La tine toate cele reale sunt prilejul sa razi tambel de interlocutor.

Arata-mi tu un text dacic sa-ti spun daca semana cu latina sau nu.

Deocamdata multumeste-te cu o pilda de la stramosii tai latini (astia da ca ti-au lasat limba) "natura non facit saltus"
asta se intelege la un roman? :-)

#1730
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010
O carte de colectie: Teohari Antonescu - Columna Traiană : Studiată din punct de vedere archeologic, geografic și artistic

http://digitool.dc.b...lection_id=1134

Daca isi da cineva seama cum se poate descarca .pdf-ul, si anunta, raman recunoscator.

#1731
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010
*double post*

Edited by leogoto, 23 February 2011 - 13:40.


#1732
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View Postturcoctonul, on 23rd February 2011, 13:09, said:

De unde stii ca alea sunt dacite si aia sunt romani? Dacitele alea sunt imbracate ca romanele iar romanii aia au freza dacilor (castron) si sunt cam nebarbieriti pentru niste legionari. Unii cercetatori spun ca e invers, ca sunt prizonieri daci. Nu ca ar conta prea mult dar poate asa iti dai seama cat de solide sunt cunostintele despre daci pe care unii le ridica la rang de axioma.

:lol: :rolleyes:  Am vrut sa-ti raspund ceva, dar am vazut ca oricum moderatorul imi sterge mesajele cand sunt pentru tine.
Oricum poti sa spui care sunt acei cercetatori care afirma ce spui tu? Niste surse ceva?  :D
Dar sper sa nu fie de genul clip youtube despre dabija facut de un copchil sarb, si unde apar de fapt Mladici si niste lupi intr-o padure, cum ai mai venit tu odata. Nici desenele animate nu se pun, dar accept pe jumatate un filmulet de pe History Chanell

#1733
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Eu as face la voi dacomani filmuletul stil Asterix si Obelix.
Ca doar voi credeti la tampenii gen dacia nemuritoare si limba traca similara cu latina.
Dacii nesupusi si daci stapanitori pana in Danemarca.
As putea sa scriu o care in legatura cu ineptiile pe care le repetati ca niste papagali.
Dacomanie si urmele ei in mintalul omului din cartier.

#1734
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 13:37, said:

Dupa tine gramatica si lexicul sunt surse subiective, devenind bancul de pe internet.
La tine toate cele reale sunt prilejul sa razi tambel de interlocutor.
Arata-mi tu un text dacic sa-ti spun daca semana cu latina sau nu.

Gramatica si lexicul  provenind din latină, NU sunt surse subiective,...sînt mai degrabă speculative, este foarte ușor să speculezi că,... CEVA vine din ce tu spui că ar fi limba reper, dacă ai îngropat conștient, sau ignori sursele care te contrazic.

Latinomanii susțin că româna vine din latină, doar pentru că nu mai sînt "la vedere", surse care să-i contrazică.Ei "rîd tambel" de istoria românilor.

Tu susții o tîmpenie, folosind "dovezi" unilaterale și te mai miri că NU te cred pe cuvînt de onoare (ai?).

Vezi că Istoria limbii Române, nu este ora de religie la care îmi spui că există Dumnezeu, dar nu-mi poți prezenta nici o dovadă palpabilă,... dar eu trebuie să cred că biblia este adevăr revelat! :notangel:

Adu-mi dovezi corecte, imparțiale , nu te învîrti în jurul cozii și nu mă mai jigni,...atunci cînd nu-ți cred aberațiile,...mai bine zis speculațiile. :angry:

#1735
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postleogoto, on 23rd February 2011, 13:40, said:

O carte de colectie: Teohari Antonescu - Columna Traiană : Studiată din punct de vedere archeologic, geografic și artistic

http://digitool.dc.b...lection_id=1134

Daca isi da cineva seama cum se poate descarca .pdf-ul, si anunta, raman recunoscator.

"Adaugare la E-raft" sau tu vrei s-o iei moca?

#1736
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 13:56, said:

Eu as face la voi dacomani filmuletul stil Asterix si Obelix.
Ca doar voi credeti la tampenii gen dacia nemuritoare si limba traca similara cu latina.
Dacii nesupusi si daci stapanitori pana in Danemarca.
As putea sa scriu o care in legatura cu ineptiile pe care le repetati ca niste papagali.
Dacomanie si urmele ei in mintalul omului din cartier.

:D  Marcuzzo, tu nu cunosti bine nici macar istoria imperiului roman, ce te face sa crezi ca stii prea multe despre daci?  :rolleyes:

#1737
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postlupu2, on 23rd February 2011, 13:44, said:

Oricum poti sa spui care sunt acei cercetatori care afirma ce spui tu? Niste surse ceva?  :D

Nu e nevoie de surse, pentru tine si raman, eu insumi sunt o sursa, avand in vedere ca v-am demonstrat pas cu pas ca getii si gotii au fost 2 lucruri diferite. :thumbup:  

Dar hai, fie:

Radu Vulpe, Columna lui Traian monument al etnogenezei românilor, București, 1988, p. 102-103. Recent scena a fost reinterpretată, considerându-se că femeile sunt preotese romane, iar prizonierii ca fiind daci (Vladimir Brilinski, Columna văzută altfel, în Dacia Magazin, p.16).

De pe site-ul tau preferat: http://www.enciclope...aca/femeile.htm

#1738
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postlupu2, on 23rd February 2011, 13:01, said:

:D  Marcuzzo, tu nu cunosti bine nici macar istoria imperiului roman, ce te face sa crezi ca stii prea multe despre daci?  :rolleyes:

Da, am observat cum o cunosti tu.  :rolleyes: :rolleyes:  
Poate ca tu te crezi superior frantujilor aia tampiti care fabrica basme la copii din revansismul lor in stil napoleonean, iar te asigur ca nu esti chiar deloc. Ei se simt minunat in prostiile lor daca li se spune ca pe vremea aceea exista in Galia un mic satulet nesupus romanilor,asa cum voua va cade bine sa va maguliti cu idea daci buricul planetei.
Istoricii seriosi din Franta stiu ca in sfarsit galii au trebuit sa le pupe poalele romanilor,asa precum istoricii romani seriosi stiu care a fost treaba cu dacii.


View PostNICU_LUPULALB, on 23rd February 2011, 12:57, said:

Gramatica si lexicul  provenind din latină, NU sunt surse subiective,...sînt mai degrabă speculative, este foarte ușor să speculezi că,... CEVA vine din ce tu spui că ar fi limba reper, dacă ai îngropat conștient, sau ignori sursele care te contrazic.

Latinomanii susțin că româna vine din latină, doar pentru că nu mai sînt "la vedere", surse care să-i contrazică.Ei "rîd tambel" de istoria românilor.

Tu susții o tîmpenie, folosind "dovezi" unilaterale și te mai miri că NU te cred pe cuvînt de onoare (ai?).

Vezi că Istoria limbii Române, nu este ora de religie la care îmi spui că există Dumnezeu, dar nu-mi poți prezenta nici o dovadă palpabilă,... dar eu trebuie să cred că biblia este adevăr revelat! :notangel:

Adu-mi dovezi corecte, imparțiale , nu te învîrti în jurul cozii și nu mă mai jigni,...atunci cînd nu-ți cred aberațiile,...mai bine zis speculațiile. :angry:

Mai domnule daca eu ma bazez pe dovezi unilaterale inseamna ca tu ai avut mod sa accesezi la niste surse de sorginte daca.
Asa ca esti tu cel care afirma ca dacii vorbeau o limba "verisoara" cu latina,deci mi se pare normal sa aduci tu dovezi incontrovertibile si impartiale. Eu mai astept.

Spre exemplu cum ziceau dacii "am asezat cortul in spatele gradinii"?

Edited by marcuzzzo, 23 February 2011 - 14:10.


#1739
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postlupu2, on 23rd February 2011, 14:01, said:

:D  Marcuzzo, tu nu cunosti bine nici macar istoria imperiului roman, ce te face sa crezi ca stii prea multe despre daci?  :rolleyes:

Nu e nevoie, in general despre daci informatiile sunt incomplete dar asta nu ii impiedica pe unii sa abereze cu marea civilizatie dacica de la Atlantic la Urali.

#1740
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 14:09, said:

Asa ca esti tu cel care afirma ca dacii vorbeau o limba "verisoara" cu latina,deci mi se pare normal sa aduci tu dovezi incontrovertibile si impartiale. Eu mai astept.
Marcuzzo , incurci topicul  :nonobad:

#1741
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostMount_Yermom, on 23rd February 2011, 14:00, said:

"Adaugare la E-raft" sau tu vrei s-o iei moca?

Patephonus Maximus, cartea e in domeniul public si tocmai am comandat-o pe suport hartie, maine imi parvine si spre seara iti postez daca vrei pagini scanate, altceva decat sa comentezi ca tzatza-n targ nu stii? Vezi ca mai in urma ti-am indicat ca mai vedea unul grifoni pe columna, pe la 1860 trecute toamna, acolo nu carai nimic?

PS: "adaugi la e-raft" si mai departe vax albina, nu poti face nimic. Am comandat-o din alta parte, in original, nu de la astia, intelegi?

Edited by leogoto, 23 February 2011 - 14:22.


#1742
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006
Un subiect pe care nu imi amintesc sa il fi abordat cineva pe acilea ar fi poligamia si statutul femeii la daci. Sursele antice spun ca getii erau poligami iar femeile erau tratate ca scalvii, parinti obisnuiau sa isi vanda fetele pe bani iar pentru femeile urate era obiceiul invers, trebuiau sa plateasca ele ca sa isi cumpere un sot. As crede ca obiceiul cumparatului femeilor a supravietut in targul de fete, un obicei care inca se practica in evul mediu in sezatorile pastorale romanesti.

#1743
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View Postturcoctonul, on 23rd February 2011, 14:04, said:

Nu e nevoie de surse, pentru tine si raman, eu insumi sunt o sursa, avand in vedere ca v-am demonstrat pas cu pas ca getii si gotii au fost 2 lucruri diferite. :thumbup:
  

:lol: ce-ai facut tu ma?  :lol: Faptul ca te lauzi singur si iti atribui "succesuri" imaginare denota o anume problema

View Postturcoctonul, on 23rd February 2011, 14:04, said:

Dar hai, fie:

Radu Vulpe, Columna lui Traian monument al etnogenezei românilor, București, 1988, p. 102-103. Recent scena a fost reinterpretată, considerându-se că femeile sunt preotese romane, iar prizonierii ca fiind daci (Vladimir Brilinski, Columna văzută altfel, în Dacia Magazin, p.16).

De pe site-ul tau preferat: http://www.enciclope...aca/femeile.htm

Ei na, citesti siteuri "dacomane"? Mais ce n'est pas possible, cum asa? Oricum, daca tot ai dat un citat de acolo, de ce nu il dai pana la capat? Adica stiu de ce, te contrazice de fapt, dar de, atat de duce capul si pe tine

Ce spui tu e ca in bancul de la Radio Erevan, cercetatorii sunt de fapt unul, si ipoteza lui e nerealista, neinspirata, improbabila, neverosimila etc (ce mai scrie acolo)

#1744
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 16.04.2007

View Postturcoctonul, on 23rd February 2011, 12:55, said:

Cu alte cuvinte romanii au furat de la niste hoti? :rolleyes:
Tone de aur si argint pe care dacii le capatasera si din jafurile pe care le faceau la sud de Dunare si din taxele de protectie pe care le percepeau si din stipendiile platite de imperiu si din falsificarea de moneda romana. Deci ce anume le reprosezi romanilor? Oricum e irelevant, nu doar marcuzzo e stramosul acelor romani ci si noi, dupa cum vezi nu ne numim "daci" ci "romani". :naughty:
Deci in viziunea ta, dacii sunt rai ca au furat acest aur, da' romanii e buni ca au furat de la daci. Parerea ta.

View Postturcoctonul, on 23rd February 2011, 13:09, said:

De unde stii ca alea sunt dacite si aia sunt romani? Dacitele alea sunt imbracate ca romanele iar romanii aia au freza dacilor (castron) si sunt cam nebarbieriti pentru niste legionari. Unii cercetatori spun ca e invers, ca sunt prizonieri daci. Nu ca ar conta prea mult dar poate asa iti dai seama cat de solide sunt cunostintele despre daci pe care unii le ridica la rang de axioma.
N-am stiut pana acum ca armata romana avea in componenta ei femei. Am mai invatat ceva.  :coolspeak:

#1745
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmarcuzzzo, on 23rd February 2011, 14:09, said:

Da, am observat cum o cunosti tu.  :rolleyes: :rolleyes:

Pai cred ca o cunosc mai bine decat tine, mai ales cea militara. Am vazut de fapt ca habar n-aveai ce apare pe Columna, nu cunosti istoria confruntarilor dintre romani si germani, crezi ca "murus dacicus" e de fapt roman iar pe istoricul ala australian l-ai facut dacoman care ii lauda pe daci (desi cred ca nici nu ai citit alea cateva pagini din cartea aia, sau macar stii ca nu era rom^n ala de a scris-o).
Sincer, ce as putea discuta cu tine?

Edited by lupu2, 23 February 2011 - 14:22.


#1746
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008

View Postleogoto, on 23rd February 2011, 14:13, said:

Patephonus Maximus, cartea e in domeniul public si tocmai am comandat-o pe suport hartie, maine imi parvine si spre seara iti postez daca vrei pagini scanate, altceva decat sa comentezi ca tzatza-n targ nu stii? Vezi ca mai in urma ti-am indicat ca mai vedea unul grifoni pe columna, pe la 1860 trecute toamna, acolo nu carai nimic?

PS: "adaugi la e-raft" si mai departe vax albina, nu poti face nimic. Am comandat-o din alta parte, in original, nu de la astia, intelegi?

Nu sunteți în stare să descărcați o carte? Comedie curată...

Dacă n-avea 20 de mega o atașam aici să nu vă mai chinuiți.

N-ai ce face cu banii?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate