Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#1657
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostNICU_LUPULALB, on 22nd February 2011, 17:19, said:

Hai, caută un termen potrivit, pentru cei care susțin că, TOATE dăcițele au sărit în brațele soldaților romani și așa s-a născut poporul român! (Ăștia nu sînt cumva latiniștii?) B)

Nu crezi că aberația asta este mai  mult mare și denotă o doză masivă de infantilism,... sau cel puțin denotă o logică deficitară? :D

In primul rand ca nu ti-a spus nimeni ca toate. In al doilea rand istoria e plina de astfel de cazuri asa ca nu stiu de ce te miri atat.


View Postcristiany, on 22nd February 2011, 17:50, said:

Unii spun ca dacii au fost exterminati si au venit colonistii, altii ca dăcițele s-au coțăit ( pardon ... casatorit ) cu ucigasii sotilor / copiilor / parintilor lor

Voi sunteti rupti de realitate, in toate epocile si razboaiele a fost la fel, cel care detinea puterea isi lua partea leului (fie ca vorbim de pamant, bani sau femei). Si apoi nu toti dacii au luptat impotriva romanilor, au fost si daci care ii asteptau pe romani cu bratele deschise, in Dacia lui Decebal exista o factiune pro-romana asa cum peste tot au existat partide interne care fraternizau cu dusmanul extern (in tarile romane in  evul mediu existau la un momentdat 2 partide, una tinea cu turcii, alta cu ungurii, unii ziceau ca e bine sa ne supunem turcilor, cealalta ungurilor si tot asa).
Asa ca fiti realisti, istoria e plina de nuante, nu e doar in alb si negru.

#1658
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postturcoctonul, on 22nd February 2011, 18:00, said:

au fost si daci care ii asteptau pe romani cu bratele deschise, in Dacia lui Decebal exista o factiune pro-romana asa cum peste tot au existat partide interne

Am inceput sa-l cred pe Lupu ca te inspiri din "Asterix si Obelix".

#1659
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Nuuu turcoctonule! Cum poti sa afirmi asa ceva?
Dacii erau poporul cel mai razboinic de pe planeta, celcare a constituit un stat unitar care le-a dat de furca romanilor si grecilor.
Ei n-au avut factiuni sau partide interne,ei au luptat cot la cot uniti de-au facut una cu pamantul.
Dacii sunt cei care au inventat calendarul astronomic cel mai preciz al tuturor timpurilor,ei sunt si aceia care aveau armata cea mai stralucitoare a vremii care i-a invatat pe romani sa se lupte.
Nu in ultimul rand,dacii sunt cei care i-au invatat pe romanii din latium cu carte.
Limba latina a italicilor este una traca;sunt mai multe dovezi in acest sens.
Pe tot teritoriul daciei e plin de scrieri si de tratate filosofice care ne arata apropierea limbii tracice cu latina.

Boohohof...asta-i ii intrece chiar pe frantuji cu asterix si obelix..imi suna a filmul lui sergiu nicolaescu unde fuscus era in realitate un dac,trimis in taina la Roma pentru a da suveranitatea asupra imperiului roman dacilor! :-)))

Edited by marcuzzzo, 22 February 2011 - 18:34.


#1660
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmarcuzzzo, on 22nd February 2011, 18:33, said:

Boohohof...asta-i ii intrece chiar pe frantuji cu asterix si obelix..imi suna a filmul lui sergiu nicolaescu

Filmele din epoca aia, indiferent daca abordau teme istorice sau nu, aveau o singura menire: sa tampeasca populatia. Ele musteau de propaganda comunista, absolut toate si cel mai mult cele pe teme istorice. Din pacate unii au ramas cu sechele de atunci si inca privesc acele filme ca niste documentare istorice si nu ca materiale de propaganda.

#1661
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010
Da desigur,...joacă rol de căpăstru pe creier. :naughty:

Dar nu te-ai întrebat ce caută în literatură romane de genul "Hannibal ante portas", "Potopul", "Război și pace", etc,,...care zugrăvesc rezistența eroică în fața cotropitorului, a celor care mai tîrziu , devenind imperii, vor fi și ei la rîndul lor cotropitorii altor nații.

Nu este vorba TOT de propagandă??? :angry:

#1662
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Iar voi sunteti chiar asa ca la forum in viata reala?
Adica va suparati si va depuneti eforturile pentru a contesta evenimentele care s-au intamplat acum 2000 de ani intre doua popoare: romanii si dacii,care au disparut de pe fata pamantului?
E ca si cum ti-as da tie o palma pentru ca Romania a invins pe Italia in 84. :-))))

#1663
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008
Cât timp Roma există, nu poți spune că romanii au dispărut.

#1664
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Tu ii faci pe romanii de astazi ca romanii de acum 2000 de ani?
Aia care au cucerit un imperiu si construit strazi din portugalia pana in crimea?
Mhmm..mi se pare cam absurd.
Dupa aia au mai trecut aproape 2000 de ani in care s-au asezat pe teritoriul Italiei nemauri germanice: goti,vizigoti,ostrogoti,longobarzi,franci.
Au venit si arabi,greci,albanezi,spanioli etc..
Cu ce ne apropiem noi de un popor disparut de doua milenii?
Dupa unii poaporele raman aceleasi: nu exista discontinuitate etnica si lingvistica pe un teritoriu,asa ca italienii de acum sunt considerati ca romanii lui Cezar,si romanii din Romania ca dacii din epoca lui Burebista.

Este o absurditate.

#1665
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View PostC988, on 22nd February 2011, 20:05, said:

Cât timp Roma există, nu poți spune că romanii au dispărut.

Lasă-i că oricum sînt în război continuu cei de la Lazio cu cei de la AS Roma.
Nici la Roma nu mai e "pax romana". :D

#1666
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmarcuzzzo, on 22nd February 2011, 20:22, said:

Tu ii faci pe romanii de astazi ca romanii de acum 2000 de ani?
Ai dreptate, nu se prea compara romanii de astazi cu cei de acum 2000 de ani.
No offence.

#1667
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Poi vezi? suporterii de la Lazio se cred adevaratii mostenitori ai puritatii latine pe cand ii fac pe romanistii de la roma ca niste tigani care s-au corcit cu alte neamuri provenind din ciociaria! :-)

#1668
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcristiany, on 22nd February 2011, 17:50, said:

N-ai auzit ca dacii au fost exterminati, care dăcițe sa mai sara in bratele bravilor ostasi romani ?!
Unii spun ca dacii au fost exterminati si au venit colonistii, altii ca dăcițele s-au coțăit ( pardon ... casatorit ) cu ucigasii sotilor / copiilor / parintilor lor ... Nici ei nu mai stiu ce sa inventeze, important este ca acesti barbari sa dispara din istorie.  :naughty:
Daca te incalzeste cu ceva - nu doar dacii au disparut din istorie, ci si romanii.

#1669
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postego_zenovius, on 22nd February 2011, 19:26, said:

Ai dreptate, nu se prea compara romanii de astazi cu cei de acum 2000 de ani.
No offence.

Nu ma ofensez deloc.
Este o stare de fapt: pe cand romanii antici sunt cunoscuti prin organizatie,onoare si disciplina,romanii de acum sunt persiflati ca niste razleti neastamparati care nu stiu sa construiasca nici un pod de 100 de metri fara sa suge din banii contribuabilului.

Daca te duci la Roma si dai de monumentele istorice te intrebi pe buna dreptate (asa mi-a spus un prieten japonez de-al meu),cum un popor care a construit un imperiul a putut sa se prapadeasca atat de jalnic.

#1670
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008

View Postmarcuzzzo, on 22nd February 2011, 20:22, said:

Tu ii faci pe romanii de astazi ca romanii de acum 2000 de ani?

Și ce-ai vrea? să umble în tunică și sandale ca să recunoști că sunt romani? Normal că s-au schimbat. Cum li se zice locuitorilor Romei de astăzi? Altfel decât li se zicea cu 2000 de ani în urmă? Eu cred că-s mult mai omogeni decât cei de pe vremea lui Traian, de exemplu, când orașul era o amestecătură de pe trei continente.

View Postmarcuzzzo, on 22nd February 2011, 20:30, said:

Daca te duci la Roma si dai de monumentele istorice te intrebi pe buna dreptate (asa mi-a spus un prieten japonez de-al meu),cum un popor care a construit un imperiul a putut sa se prapadeasca atat de jalnic.

Probabil și Cheops de-ar fi vizitat Roma în timpul vieții lui și ar fi văzut sălbaticii ce trăiau atunci acolo, ar fi întrebat, prăpădindu-se de râs: Și zici că ăștia o să cucerească lumea și o să fie cei mai civilizați peste 2500 de ani?

Edited by C988, 22 February 2011 - 20:37.


#1671
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmarcuzzzo, on 22nd February 2011, 20:26, said:

Poi vezi? suporterii de la Lazio se cred adevaratii mostenitori ai puritatii latine pe cand ii fac pe romanistii de la roma ca niste tigani care s-au corcit cu alte neamuri provenind din ciociaria! :-)
"Ciociaria" nu era filmul ala cu Sofia Loren?

#1672
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postego_zenovius, on 22nd February 2011, 19:31, said:

"Ciociaria" nu era filmul ala cu Sofia Loren?

Pai filmul cu Sofia Loren se numea "La ciociara".
Adica femeia aia care locuieste in ciociaria care este tinutul de la tara care inconjoara Roma.
Deci ciociarii sunt vazuti de catre locuitorii orasului ca niste tarani grosolani,cu apucaturi marlanesti si barfiti in consecinta.

Suporterii de la Roma ii ponegresc pe Laziali "profughi ciociari/fugarii din ciociaria" voind sa spuna ca marea majoritate dintre ei provine de la tara si sunt niste inapoiati.

Ei in schimb,adica lazialii se cred cei mai puri dintre latini si-i fac pe romanisti ca niste tarani.

Edited by marcuzzzo, 22 February 2011 - 20:37.


#1673
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmarcuzzzo, on 22nd February 2011, 20:36, said:

Pai filmul cu Sofia Loren se numea "La ciociara".
Adica...
Ok, multumesc de lamurire.

#1674
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postmarcuzzzo, on 22nd February 2011, 20:36, said:

Suporterii de la Roma ii ponegresc pe Laziali "profughi ciociari/fugarii din ciociaria" voind sa spuna ca marea majoritate dintre ei provine de la tara si sunt niste inapoiati.
Ei in schimb,adica lazialii se cred cei mai puri dintre latini si-i fac pe romanisti ca niste tarani.


Nu mă mai surprinde nimic,...nici măcar că un popor de adunături a fost în stare să-i cotropească pe Daci acum 1900 de ani, ...cînd acum cîțiva ani un alt popor de adunătura, marea USA, a cotropit Irakul, locul de naștere al unor mari civilizații antice, .

Mesopotamia, a fost locul de naștere a unor culturi timpurii, precum cele ale sumerienilor, asirienilor și babilonienilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate