Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#2467
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013

View Postutb-445-dt, on 29 octombrie 2014 - 20:14, said:

asta e supapa de suprasarcina

View PostTudorCJ, on 30 octombrie 2014 - 20:48, said:

La mine ar fi avantajul pentru ca ii DT si in iarna sau la primavara va primi greutati fata spate pe jante pentru aderenta si toatele intrebuintarile pentru care au fost concepute.
nmo bine ma eu am vr si disc cu 6talare pe aterie 4 bateri purtat  ceteodata trebuie sa ies cu spatele

View Postionutjula1985, on 01 noiembrie 2014 - 09:20, said:

Salutare ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat in legatura cu presiunea prea mare la ule la un u445 din ce cauza poate fi mia puscat pana acum 3 sau 4 filtre

la care la hidraulic sau la motor

Edited by liviu_anc, 01 November 2014 - 17:34.


#2468
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013
ma baieti sunt mai multe tipuri de sonde ulei unele pt becuri si altele pentru ceas ????sau sunt universale

#2469
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
stanga =presiune;dreapta =monocontact

La hidraulic filtrul este pe aspiratie....cum [pusca]?

Attached Files


Edited by gcom61, 01 November 2014 - 18:31.


#2470
florinbaloi2004

florinbaloi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.10.2014
salut, sunt nou pe forum si as avea o intrebare : de ce nu se lasa tirantii jos nici dupa ce opresc motorul la un fiat 550? mentionez ca am schimbat supapa cu bila, iar parghia mica din dreapta jos pare sa nu mai functioneze. m ar interesa cum as putea s-o deblochez.

#2471
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pune poze cu ''parghia mica din dreapta jos''.

#2472
florinbaloi2004

florinbaloi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.10.2014
file:///C:/Users/florin/Documents/sensibilitate%20ridicare.jpg

Attached Files


Edited by florinbaloi2004, 02 November 2014 - 20:39.


#2473
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Vezi la pag.133-134 am explicat ce si cum lucreaza.Maneta aia este manevrabila cu maneta de ridicare in pozitia sus;
La 118 in poza ta este maneta de sensibilitate;am amintit si despre ea...

#2474
florinbaloi2004

florinbaloi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.10.2014
da, multumesc

#2475
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013
da ce ar trebui sa modifice maneta aia ca la mine nu are efect urca coboara  cu acelasi viteza

#2476
florinbaloi2004

florinbaloi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.10.2014
E maneta care face reglaj ,, de forta" in sus folosit la plug cu pana de la foaia de arc din spate ridicata si reglaj de ,, pozitie" adica un fel de flotant pentru tras disc, carute etc. La reglajul de forta atunci cand plugul se intepeneste mecanismul asigura ridicarea lui fara sa actionezi manwta mare dupa care el revine la valorile stabilite penteu aratura.

Scz pt scris , folosesc un telefon cu taste mici

#2477
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Prin combinarea pozitiei manetei de ridicare+pozitia tirantului central in gaurile de pe monobloc+maneta de sensibilitate +maneta de efort controlat+pana scoasa se poate ara foarte elegant chiar si fara roata de copiere si cu o [apasare]pe amvelopele spate,ceva maimare decat ai avea acele greutati montate pe roti.Manetuta de sensibilitate face exact ce ii spune numele...mareste sensibilitatea cu care monoblocul raspunde schimbarii pozitiei plugului fata de tractor...

#2478
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013
ma baieti care sunt dimensiunile la simeringu dintre diferential si camera de franare la 445

View Postgcom61, on 06 noiembrie 2014 - 22:13, said:

Prin combinarea pozitiei manetei de ridicare+pozitia tirantului central in gaurile de pe monobloc+maneta de sensibilitate +maneta de efort controlat+pana scoasa se poate ara foarte elegant chiar si fara roata de copiere si cu o [apasare]pe amvelopele spate,ceva maimare decat ai avea acele greutati montate pe roti.Manetuta de sensibilitate face exact ce ii spune numele...mareste sensibilitatea cu care monoblocul raspunde schimbarii pozitiei plugului fata de tractor...
oricum nu se simte nici o schimbare cand o misc sa regleze ceva nu regleaza am impresia ca trebuie sa o desfac de acolo si sa o reglez are un surub in capdin cate stiu

#2479
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013
sau alta intrebare de unde pot sa cumpar de pe aici prin cluj (tudor poate sti tu ca esti de prin apropiere)

Edited by liviu_anc, 08 November 2014 - 14:46.


#2480
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postliviu_anc, on 08 noiembrie 2014 - 12:59, said:

...oricum nu se simte nici o schimbare cand o misc sa regleze ceva nu regleaza am impresia ca trebuie sa o desfac de acolo si sa o reglez are un surub in capdin cate stiu

Nu este chiar simplu sa reglezi sistemul...
Urmezi pasii:
-maneta ridicare plug sus
-maneta efort controlat sus
-maneta ridicare jos 80-85%
verifici daca rola ce se sprijina pe bratul de ridicare al tirantului este bine presata pe acesta;daca nu este ,cobori maneta ridicare jos100%
daca nici acum nu este actionezi asupra excentricului axului rolei si al reglajului patinei de pe brat
In tot acest timp trebuie ca pana de blocare a arcului de tensionare tirant central sa fie scoasa din locas.
ridici maneta de ridicare pana aproape de zona unde va ridica plugul(incerci si ridici si vezi unde...)
intre rola si patina bratului introduci o surubelnita mai mare si incerci sa departezi rola;in acest timp ar trebuii sa se ridice plugul singur.
Daca nu se ridica,manevrezi manetuta de sensibilitate.Sistemul trebuie sa fie foarte sensibil si sa sesizeze orice departare a rolei fata de patina semirotunda de pe brat.

Edited by gcom61, 08 November 2014 - 15:41.


#2481
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013

View Postgcom61, on 08 noiembrie 2014 - 15:40, said:

Nu este chiar simplu sa reglezi sistemul...
Urmezi pasii:
-maneta ridicare plug sus
-maneta efort controlat sus
-maneta ridicare jos 80-85%
verifici daca rola ce se sprijina pe bratul de ridicare al tirantului este bine presata pe acesta;daca nu este ,cobori maneta ridicare jos100%
daca nici acum nu este actionezi asupra excentricului axului rolei si al reglajului patinei de pe brat
In tot acest timp trebuie ca pana de blocare a arcului de tensionare tirant central sa fie scoasa din locas.
ridici maneta de ridicare pana aproape de zona unde va ridica plugul(incerci si ridici si vezi unde...)
intre rola si patina bratului introduci o surubelnita mai mare si incerci sa departezi rola;in acest timp ar trebuii sa se ridice plugul singur.
Daca nu se ridica,manevrezi manetuta de sensibilitate.Sistemul trebuie sa fie foarte sensibil si sa sesizeze orice departare a rolei fata de patina semirotunda de pe brat.
cand ajung acasa o fac e kiestia ca daca misc putin din maneta de ridicare nu sesizeaza numai daca o misc mai mult observa sistemu

#2482
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013

View Postgcom61, on 05 septembrie 2014 - 21:47, said:

Se mai poate face ceva cu turometru electronic,destul de simplu;cred ca am si postat pe undeva chiar si schema si legarea de la alternator(direct din bobinaj)inainte de diode.
@gcom61 te rog eu posteaz-o din nou

Edited by liviu_anc, 08 November 2014 - 17:21.


#2483
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Liviu ce doresti sa cumperi din zona Clujului sa vedem daca pot te ajut cu cea mai mare placere

#2484
WIRAX_127

WIRAX_127

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.12.2013
Salut! Are cineva idee de unde pot cumpara si eu acea maneta pentru efort controlat, ca la mine e lipsa. Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate